توصیه‌هایی برای انتخاب رشته کنکوری‌ها
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. اجتماعی

توصیه‌هایی برای انتخاب رشته کنکوری‌ها

الفخبرگزاری الف |

با توجه به مدت زمان تمدید شده برای انتخاب رشته داوطلبان کنکور و توجه داوطلبان کنکور و خانواده‌های آنها در فیک مشاور انتخاب رشته دانشگاهی با مدنظر قرار دادن شرایط هیجانی و عاطفی فرزندان باشد.

سیدعبدالله احمدی‌قلعه در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: ادامه تحصیل هیچ‌گاه یک فرآیند صرفا آموزشی به حساب نمی‌آید و عوامل متعدد بسیاری از جمله دلبستگی فرزندان به والدین و دوستان و محیطی که فرد در آن بزرگ شده وابسته است؛ در واقع همه این شاخص‌ها در ادامه تحصیل و میزان موفقیت فرد نقش‌آفرین است و نمی‌توان جایگاه هیچ‌کدام را نادیده گرفت.

وی ادامه داد: متاسفانه برخی والدین در فرآیند انتخاب رشته دانشگاهی، حالات و عواطف دانش‌آموزان را به کلی نادیده می‌گیرند و متقاضی صرفا بر اساس یک سری پیش فرض‌ها به سوی مسیر تحصیلی و شغلی آینده سوق داده می‌شود.

احمدی‌قلعه تصریح کرد: شرایط فرهنگی و اجتماعی که دانش‌آموز در آن رشد می‌کند و تربیت می‌شود، همواره در همه مراحل زندگی و تصمیم‌گیری‌های او نقش‌آفرین است و بسیاری از مشکلات دوران دانشجویی به خاطر متناسب نبودن ویژگی‌های شخصیتی و خانوادگی فرد با دورنمای شغلی بروز می‌کند؛ در واقع نادیده گرفتن ناگهانی و غفلت از شرایطی که افراد سال‌ها اوقات خود را با توجه به آن‌ها سپری کرده است، تاثیرات نامطلوب بسیاری از خود به جا می‌گذارد.

در وبسایت خبری بخوانید: خبر های آنلاین اجتماعی از سراسر وب

این مشاور با تاکید بر این‌که بسیاری از اختلالات روانی از جمله استرس، افسردگی و پرخاشگری ناشی از همین تغییرات ناگزیر و شتاب‌زده است، یادآور شد: گاهی سلامت روان دانش‌آموزان بی‌جهت دچار تلاطم و آشفتگی می‌شود ولی با اندکی تدبیر و مدیریت می‌شود پیشگیری‌های چشم‌گیری داشت. همواره باید به خاطر داشته باشیم که فرآیند تصمیم‌گیری افراد یک فرآیند پیچیده و سرنوشت‌ساز بوده و انتخاب رشته دانشگاه نیز از این‌گونه تصمیمات است.

احمدی‌قلعه خاطرنشان کرد: در تصمیماتی از این دست، بهره‌گیری از مشاوران با تجربه و کازآزموده، خرد جمعی، دوستان و افرادی که در تجربیات مثبت و سازنده دارند، می‌تواند راه‌گشای بسیاری از سردرگمی‌ها و ابهامات باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رالی خانوادگی تاکسیرانی تهران

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل

احتمال افزایش دمای بیشتر مناطق کشور

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
وی افزود: احتمال تشکیل ابر‌های باران زا در مناطق مرزی استان‌های گیلان و اردبیل وجود دارد که احتمال وقوع بارش خفیف پیش بینی می‌شود. وی گفت: همچنین در ساعات عصر امروز در مناطقی از جنوب استان فارس از جمله گراش، خنج، لار، استهبان، لامرد و همچنین در جنوب شرق هرمزگان شامل پارسیان و بستک و غرب هرمزگان شامل حاجی آباد و بشاگرد و جنوب کرمان و سیستان و بلوچستان احتمال وقوع رگبار و رعد و برق و بارش‌های پراکنده خفیف وجود دارد و عشایری که به مناطق مرتفع می‌روند به جهت احتمال برخورد صاعقه مراقب باشند. کارشناس هواشناسی افزود: ما همین بارش‌ها را به صورت پراکنده‌تر و خفیف‌تر در استان‌های چهارمحال و بختیاری و لرستان خواهیم داشت. آقای اصغری سواحل دریای عمان و تنگه هرمز و بخش‌های مرکزی خلیج فارس را مواج پیش بینی کرد. وی گفت: نوسانات دمایی در بیشتر مناطق کشور در هفته آینده قابل توجه نیست، اما احتمال افزایش دما بیشتر به نظر می‌رسد و در نیمه دوم هفته آینده باید منتظر بارندگی باشیم که جزئیات آن اعلام می‌شود.

آغاز ثبت نام زائرین اربعین حسینی در سامانه سماح

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین10 ساعت قبل

علل وقوع ۸۲ درصد حوادث رانندگی

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
زنگ هشدار به مردم و مسئولان؛ چهار علت «سرعت غیرمجاز، انحراف به چپ، بی توجهی به جلو و خواب آلودگی» علل وقوع ۸۲ درصد حوادث رانندگی در کشور است.
ایمناایمنا21 ساعت قبل
به گزارش ایمنا، بر اساس نقشه‌های همدیدی و آینده نگری طی امروز و فردا در ساعات بعدازظهر و اوایل شب برای نوار جنوبی استان فارس، مناطقی از کرمان، جنوب سیستان و بلوچستان و مناطقی از کهگیلویه و بویراحمد رگبار باران، گاهی رعد و برق و وزش باد شدید پیش بینی شده است. روزهای یکشنبه و دوشنبه در ساعات بعدازظهر و شب افزایش ابر، بارش پراکنده باران، گاهی رعد و برق و وزش باد شدید موقتی در برخی مناطق شمالغرب کشور روی می‌دهد. این شرایط علاوه بر مناطق شمالغرب، در سواحل جنوبی دریای خزر و ارتفاعات البرز مرکزی نیز پیش بینی می‌شود. طی سه روز آینده برای شرق کشور به ویژه منطقه زابل وزش باد شدید همراه گرد و خاک روی می‌دهد. سازمان هواشناسی همچنین اعلام کرده امروز شرق خلیج فارس مواج خواهد بود.
ایسناایسنا4 ساعت قبل
‌مساجد؛ خانه هایی، به وسعت دریا هستند که می‌توان در پناه شان به ساحل آرامش رسید. اینجا خلوتکده‌ای امن است که در آن می‌توان، اگر ذره‌ای خلوص داشت، گوهر وجود را به مرز دلدادگی و رهایی رساند. در این خانه‌های نورانی، بستری برای انسان سازی و وارستگی فراهم و محیطی برای اعتلای انسانیت، کرامت، اخلاق و معنویت ایجاد می‌شود. در خصوص نقش تربیتی مساجد، غفلت زیادی کرده ایمحیدری اظهار کرد: تاکنون در خصوص نقش تربیتی مساجد، غفلت زیادی کرده‌ایم و از این پس باید با برنامه‌ای مدون این نقش مهم تربیتی را به ویژه برای کودکان احیا کنیم. وی افزود: اگر زندگی اجتماعی، آسیب زا باشد، ما نیز دچار تنش و آسیب می‌شویم اما اگر اجتماع، نشاط آور و سازنده باشد به تک تک ما احساس امیدواری می‌دهد.

نظرها

اخبار بیشتر