ارجحیت محیط زیست بر مشاغل/ سفر وزیر اقتصاد به اصفهان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایمنا
  4. اقتصادی
ارجحیت محیط زیست بر مشاغل/ سفر وزیر اقتصاد به اصفهان

ارجحیت محیط زیست بر مشاغل/ سفر وزیر اقتصاد به اصفهان

ایمناخبرگزاری ایمنا |
هفته‌ای که گذشت با اخبار و رویدادهای مهم اقتصادی همراه بود؛ از جمله مهمترین آنها آغاز به کار مجدد کارت سوخت، گزارش صندوق بین المللی پول از واردات چین، آینده پر رکورد طلا، سفر وزیر اقتصاد به اصفهان و صدور بخشنامه تسویه و تهاتر بدهی‌های دولت است.

به گزارش خبرنگار ایمنا، شاید پر معنا و مفهوم‌ترین خبری که در هفته گذشته منتشر شد و آن طور که باید نیز مورد توجه و تحلیل قرار نگرفت، گفت‌وگوی خلیل آقایی رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور مبنی بر اینکه "استمرار حیات بشر به توسعه‌ای وابسته است که حفظ منابع‌طبیعی و محیط زیست در آن اصل باشد و اگر در دوراهی اشتغال و حفظ منابع‌طبیعی قرار گرفت، حفظ منابع‌طبیعی را اولویت قرار دهد."

جوابِ بسیاری از صنایع آلاینده کشور و صنایعی که با تولید انبوه محصولات بی کیفیت جان اشخاص را نشانه می روند و دلیل ماندگاریشان صرفا این است که اگر ما نباشیم یا بازار ما رقابتی شود، هزاران نفر بیکار می شوند، قطعا همین یک جمله گرانبهایی بود که از زبان خلیل آقایی شنیده شد. این که بی شک ارجحیت با محیط زیست و جان انسان‌ هاست!

وی همچنین در ادامه سخنان خود گفته بود که «باید در عرصه‌های منابع‌طبیعی و محیط زیست ارزش‌گذاری اقتصادی را اصل قرار دهیم و ارزش حفظ هر هکتار مرتع در بلندمدت را محاسبه کنیم، صنعت و کارخانه را در جایی احداث کنیم که ارزش اقتصادی مرتع کمتر از ارزش اقتصادی کارخانه باشد. توجه به منابع طبیعی و محیط‌زیست به اندازه‌ای برای انسان‌های کنونی و نسل آینده دارای اهمیت است که برای کشور می‌ارزد تا با جلوگیری از ساخت یک کارخانه، برای حفظ منابع‌طبیعی، ساخت آن واحد صنعتی به مکان مناسب دیگری منتقل شود. حفظ اصولی محیط زیست ازجمله مسائلی هست که به تنهایی از عهده یک ارگان خارج است و بطور یقین همکاری همگانی و به خصوص مردم در این زمینه دارای اهمیت زیادی است.»

دیگر اخبار اقتصادی مهم به شرح زیر است:

** وزیر اقتصاد به اصفهان آمد؛ در طول این سفر فرهاد دژپسند ابتدا نشستی با اعضای هیئت علمی اقتصاد دانشگاه اصفهان و برخی مدریان اجرایی تحت عنوان «نشست علمی مسائل اقتصاد کلان کشور» داشت، سپس در جلسه شورای گفتگوی بخش خصوصی و دولت به گفت‌وگو با فعالان اقتصادی این استان پرداخت، سپس نشست شورای اقتصاد مقاومتی تشکیل شد و این سفر با بازدید از برخی شهرک‌های صنعتی این استان پایان یافت.

** شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران طی اطلاعیه‌ای پیرو اجرای سیاست‌های دولت و مجلس شورای اسلامی، بار دیگر بر ضرورت استفاده از کارت هوشمند سوخت برای سوخت‌گیری در جایگاه‌های عرضه از روز سه‌شنبه (۲۲ مردادماه) تاکید کرد و به اطلاع هم‌وطنان رساند که در اجرای سیاست‌های دولت و در پی اطلاعیه‌ها و مصاحبه‌های انجام شده پیشین، از صبح روز سه‌شنبه (۲۲ مردادماه) جاری، تمام وسایط نقلیه بنزینی باید برای دریافت سوخت، از کارت سوخت خودرو استفاده نمایند.

** صندوق بین‌المللی پول در گزارشی پیش بینی کرد: تعرفه‌های گمرکی اعمال‌شده از سوی آمریکا برای واردات کالاهای چینی به طور نسبی رشد اقتصادی پکن را کاهش می‌دهد.

** سرپرست امور کنترل کیفی شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان گفت: آب آشامیدنی اصفهان به‌طور روزانه در ۵۰ نقطه مختلف شهر از حیث شاخص‌های متعدد نظیر میکروبی، شیمیایی، باکتری، ویروس، کلر و کدورت نمونه‌برداری و آزمایش می‌شود.

محمود نجفی اظهار کرد: تمامی شاخص‌ها و فاکتورهای مورد سنجش به‌طور تقریبی در تمام محدوده شهر چه به‌صورت سیار و چه در محل آزمایشگاه مرکزی شرکت انجام می‌گیرد. مرکز آزمایشگاه تصفیه‌خانه آب اصفهان واقع در غرب این شهر و شبکه بهداشت زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی، متولی امر سلامت مردم به طور مجزا بررسی شاخص‌های کیفی هستند، آزمایش‌های اندازه‌گیری سلامت آب در سه مجموعه مستقل انجام می‌شود و سلامت و کیفیت آب در حد بالایی قرار دارد.

**د رئیس موسسه تحقیقاتی «پپر استون» بر این باور است که طلا به زودی رکوردهای قیمتی جدیدی را ثبت خواهد کرد.

کریس وستون رئیس موسسه سرمایه گذاری «پپراستون» تاکید کرد: طلا بهترین سرمایه گذاری برای حفظ ارزش دارایی و سرمایه است و به نظر من قیمت هر اونس طلا در میان مدت بالاتر از ۱۵۰۰ دلار تثبیت خواهد شد. رشد فزاینده بدهی کشورهای جهان می‌تواند یک زنگ خطر بزرگ برای بازارهای مالی باشد و طلا یک سرمایه گذاری مطمئن و ایمن خواهد بود.

** معاون نظارت بر کالاهای مصرفی و شبکه‌های توزیعی و اقتصادی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با تکذیب خبر افزایش ۴۰ درصدی قیمت رب گوجه‌فرنگی، گفت: از طریق این سازمان با واحدهای تولیدی و انجمن ذی‌ربط به منظور تعدیل قیمت هماهنگی لازم انجام گرفته است. بر اساس هماهنگی به عمل آمده مقرر شد تاثیر کاهش قیمت گوجه فرنگی با توجه به سهم قابل توجه آن در تولید رب، اعمال و تمامی واحدها نسبت به تعدیل قیمت اقدام کنند و به همین منظور حداکثر قیمت مصرف کننده قابل قبول برای درج بر روی محصولات به زودی اطلاع رسانی خواهد شد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

** معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: مرکز آمار ایران هر ماه به صورت منظم شاخص قیمت‌ها را به صورت رسمی اعلام می‌کند و در جلسات هیأت دولت و با تاکید رئیس جمهوری به این جمع‌بندی رسیده‌ایم که مرجع رسمی و تنها مرجع اعلام تورم و رشد اقتصادی کشور، مرکز آمار ایران است.

محمدباقر نوبخت در این جلسه اظهار کرد: اگر چه براساس قانون، مرکز آمار ایران تنها مرجع رسمی تولید و انتشار آمارهای کشور است، اما این امر نافی توانمندی‌ها و ظرفیت‌های بانک مرکزی نیست و این بانک هم در تولید آمارهای مختلف فعالیت‌های ارزشمندی انجام می‌دهد، اما ضرورت دارد که تمام آمارهای رسمی از سوی مرکز آمار ایران منتشر شود.

** مدیرکل صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صمت از اصلاح آیین نامه ورود و صدور فلزات گرانبها در وزارت صمت و تصویب آن در شورای پول و اعتبار خبر داد و اظهار کرد: آیین نامه ورود و صدور فلزات گرانبها با پی گیری دفتر صنایع فلزی ولوازم خانگی وزارت صمت و با همکاری سایر دستگاه‌های ذی‌ربط از جمله بانک مرکزی، ستاد مبارزه با قاچاق کالا وارز، سازمان ملی استاندارد و واحدهای تولیدی بخش خصوصی اصلاح در شورای پول و اعتبار تصویب و سپس توسط بانک مرکزی ابلاغ شد.

** معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور، در بخشنامه‌ای به تمام دستگاه‌های اجرایی، شیوه‌نامه اجرایی بند «و» تبصره (۵) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کشور را به منظور تسویه و تهاتر بدهی‌های دولت به اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی یا بدهی اشخاص یادشده، ابلاغ کرد.

بر اساس این بخشنامه، ظرفیت قانونی یادشده با هدف تسویه بدهی‌های قطعی دولت به اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی از طریق تهاتر بدهی آنها با دولت (نوع اول) یا تهاتر بدهی اشخاص یادشده با بانک‌هایی که به بانک مرکزی بدهکار هستند (نوع دوم) به ترتیب زیر پیش‌بینی شده است.

** درپی فعال شدن فاز نخست بازار بورس انرژی برق در کشور، امکان عرضه و معامله برق و خرید مستقیم انرژی توسط مصرف کنندگان بزرگ (بالای ۵ مگاوات) از طریق بورس انرژی ایران فراهم شد.

** رییس هئیت مدیره شرکت سبدگردان هدف با کارکرد بانک سرمایه گذاری گفت: ارزش بازار سرمایه کشور در سطح حداقلی است در حالی که ارزش ذاتی بازار بسیار بالاتر از ارزش فعلی آن می‌تواند، باشد.

عباسعلی حقانی نسب در گفت‌وگو با ایمنا، اظهار کرد: یکی از راه‌های افزایش ارزش بازار، رسیدن قیمت سهام به ارزش واقعی شرکت‌ها و راه دیگر آن، پذیرش شرکت‌های جدید در بازار سرمایه است.

** معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور از اختصاص ۱۵۰ میلیون یورو از اعتبارات صندوق توسعه ملی به اجرای عملیات آبخیزداری در سال جاری خبر داد.

خسرو شهبازی با تاکید بر نقش آبخیزداری در ترسیب کربن، ذخیره آب و حفظ خاک، اظهار کرد: بنابر تحقیقات به عمل آمده، به ازای هر هکتار عملیات آبخیزداری، فرسایش خاک به میزان سه تا ۹ تن در هکتار و رسوب خاک به میزان چهار تن در هکتار کاهش می‌یابد. علاوه بر این، اجرای هر هکتار عملیات آبخیزداری باعث ذخیره‌سازی ۵۸۰ مترمکعب آب می‌شود و پوشش گیاهی را معادل ۱۲۰ کیلوگرم در هکتار تقویت می‌کند.

** مدیرکل دفتر حقوقی شرکت مدیریت منابع آب ایران، از تدوین پیش‌نویس لایحه حفاظت از رودخانه‌ها و کاهش خطرات سیلاب در وزارت نیرو خبر داد و گفت: متن پیش‌نویس لایحه حفاظت از رودخانه‌ها، همزمان در اختیار معاونت حقوقی ریاست جمهوری و مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی قرار گرفته و در حال نهایی شدن است.

غلامرضا مدنیان با بیان اینکه بر اساس ماده ۲ قانون توزیع عادلانه آب و چهار تبصره آن، تمامی مسائل مربوط به حریم و بستر رودخانه‌ها و منابع آب‌های سطحی در قانون توزیع عادلانه آب مشخص شده است، اظهار کرد: وزارت نیرو بعد از وقوع سیلاب به این جمع بندی رسید که موارد مذکور پاسخگوی مسائل و مشکلات متعدد در این حوزه نیست، از این رو تصمیم گرفته شد تا با بررسی مشکلات مربوط به حوضه‌های آبریز و رودخانه‌های کشور و ضرورت حفاظت بهتر از منابع آب‌های سطحی، لایحه جدیدی را تقدیم مجلس شورای اسلامی کنیم. کد خبر ۳۸۵۹۰۷

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

موهاوی ۲۰۲۰؛ نسلی جدید یا بازگشتی دوباره با فیس لیفت (+فیلم و تصاویر)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عصرایران- نسل اول موهاوی که در سال ۲۰۰۸ معرفی شد یک شاسی بلند جذاب بود که در بازار ایران نیز طرفداران زیادی داشت. موهاوی نسل اول/ دلبر بلندقامت در بازار ایرانموهاوی با سه مدل موتور متفاوت عرضه شد: ۳٫۸ لیتری و ۳ لیتری ۶ سیلندر و نمونه ۴٫۶ لیتری ۸ سیلندر که این مدل در ایران طرفداران زیادی دارد. با توجه به تصاویری که مشاهده می‌کنید این محصول را باید یک فیس لیفت از موهاوی نسل اول بدانیم تا نسل جدید آن! باحرکت به سمت کنار خودرو، دقیقا یک موهاوی نسل اول پیش روی بیننده قرار می‌گیرد که تنها بخش کرومی انتهای درب‌ها و بالای رکاب بدان افزوده شده است. در تصاویر جدیدی که از موهاوی ارائه شده پشت خودرو نمایه ۴WD به چشم می‌خورد که ویژگی ۴ چرخ محرک را مورد اشاره قرار می‌دهد.

خام فروشی سنگ

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
خام فروشی سنگ، یک نمونه از خام فروشی منابع است و تا زمانی که نگاه به آن تغییر نکند همچنان باید شاهد چوب حراج به منابع ملی باشیمبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، صنعت سنگ یکی از صنایع اشتغال زا در کشور است، صنعتی که مواد اولیه و تکنولوژی فرآوری آن در کشور وجود دارد و اگر به مشکلات تولیدکنندگان رسیدگی شود قطعا می‌تواند ارزآوری بسیاری برای کشور داشته باشد.
جام نیوزجام نیوز18 ساعت قبل
به گزارش سرویس اقتصادی جام نیوز، حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه در تشریح جلسه امروز این کمیسیون اظهار کرد: درجلسه امروز کمیسیون بودجه این سوال مطرح شد که چرا دولت بدهی خود را به تامین اجتماعی نمی‌پردازد، پیش از این گفته می‌شد که دولت ۱۸۰ هزار میلیارد تومان به این نهاد بدهی دارد. او افزود: اما مسئولان تامین اجتماعی و وزارت اقتصاد عدد آن را ۱۰۵ هزار میلیارد تومان تا سال ۹۶ تخمین زدند که ۴۸ هزار میلیارد آن سود است در نتیجه نرخ سود بر اساس اوراق مشارکت تعیین می‌شود. عضو کمیسیون برنامه و بودجه ادامه داد: در جلسه کمیسیون وزیر اقتصاد ادعا کرد که ازسال گذشته ۱۵ هزار میلیارد تومان ازبدهی دولت به تامین اجتماعی پرداخت شده، امابه اعتقاد ما این ادعاوعدد مطرح شده صحت ندارد. نماینده مردم شاهین شهر همچنین در تشریح جلسه امروز کمیسیون اجتماعی گفت: در جلسه امروز وزیر کار و رفاه اجتماعی و جمعی از روسای کانون بازنشستگی استان اصفهان حضور داشتند. او افزود: مبحث عمده این کمیسیون ماده ۱۲ برنامه ششم توسعه برای همسان سازی حقوق بازنشستگان بود و قرار شد که کمیته‌ای برای سرعت بخشیدن به این موضوع شکل بگیرد. کارگرآنلاین۲۰۲۵
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین17 ساعت قبل
جعفر سرقینی، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صمت، گفت: با تمام شرایط سخت توانسته‌ایم صنعت را سرپا نگه داریم و در این شرایط نه تنها آسیب ندیده‌ایم بلکه ارزآوری و صادرات ما به ۲۰ میلیارد دلار رسیده است. صادرات و مواد اولیه ما در حوزه معدن در این شرایط افزایش یافته است. سرقینی افزود: بهین یاب در تنظیم بازار به ما کمک کرده است و فلزات در این امر پیشرو بوده‌اند. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به کاهش قیمت در بعضی از فلزات گفت: امروز شاهد تعادل قیمت‌ها در بستر بورس کالا هستیم؛ و کالایی همچون الکترود گرافیکی ۴۰ درصد کاهش قیمت داشته است. وی از ارسال ۳ هزار و ۱۷ تعرفه مورد تایید معاونت معدنی، به استان‌ها خبرداد.

نوسازی ناوگان موتوری موزعین شبکه پستی

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ براساس تفاهم نامه مشترک میان شرکت پست، بانک قرض الحسنه مهر ایران و شرکت نیرو محرکه مقرر شد ۲ هزار و ۱۵۰ دستگاه موتور در اختیار نامه رسانان پست سراسر کشور قرار گیرد که ۵۰۰ دستگاه مربوط به استان تهران است.
مهرمهر15 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صداوسیما، مصطفی قلی خسروی گفت: پیشنهاد افزایش یک درصدی ­کمیسیون مشاوران املاک به کمیسیون نظارت اتاق تهران داده شده و منتظر تشخیص کمیسیون نظارت است. وی افزود: پیشنهاد بدین گونه است که در صورت امکان در کل معاملات یک درصد باشد و در غیر این صورت برای تمام معاملات نیم درصد کمیسیون دریافت ­شود و همچنین ­برای معاملات تا ۵۰۰ میلیون تومان نیم درصد، از ۵۰۰ میلیون تا­ ۷۰۰ میلیون تومان ۷۵ صدم درصد و از ۷۰۰ میلیون تومان به بالا­ ۲۵ صدم درصد و برای معاملات یک میلیارد تومان به بالا نیز یک صدم درصد ­کمیسیون به مشاروان املاک پرداخت شود. وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر نرخ کمیسیون‌ها در هر شهری متفاوت است، گفت: من در زمان دولت دهم مصوبه‌ای را با امضای وزرای مسکن و صنعت گرفتم که این حق کمیسیون‌ها یکسان شود، اما در دوره بعدی اتحادیه که بنده مسئول نبودم، دوباره روال را به قبل برگردانند و هر شهری برای خودش نرخ تعیین می‌کند. رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران با بیان اینکه بنده موافق یکسان شدن نرخ‌های کمیسیون معاملات در سراسر کشور هستم، گفت: این پیشنهاد را دوباره به دولت و وزارت راه و شهرسازی ارائه کرده‌ایم، اگر این امر با موافقت دولت مواجه شود، نرخ کمیسیون معاملات املاک در سراسر کشور نیم درصد تعیین خواهد شد. به گزارش خبرنگار مهر، در حال حاضر حق کمیسیون مشاوران املاک بنا بر آنچه در مصوبه سال ۹۵ کمیسیون نظارت بر اصناف وزارت صنعت، معدن و تجارت، نیم درصد است که رئیس اتحادیه مشاوران املاک خواستار دو برابر شدن این حق کمیسیون شده است.

نظرها

اخبار بیشتر