گاهی والدین منبع استرس برای کلاس‌اولی‌ها هستند/ معلم‌بازی در خانه راهی برای آماده کردن کودکان برای مدرسه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. اجتماعی
گاهی والدین منبع استرس برای کلاس‌اولی‌ها هستند/ معلم‌بازی در خانه راهی برای آماده کردن کودکان برای مدرسه

گاهی والدین منبع استرس برای کلاس‌اولی‌ها هستند/ معلم‌بازی در خانه راهی برای آماده کردن کودکان برای مدرسه

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
کلاس‌اولی‌ها همیشه برای مدرسه رفتن خوشحال نیستند. گاهی مدرسه منبع استرس و اضطرابی می‌شود تا کودک از آن فرار کند.

کلاس‌اولی‌ها همیشه برای مدرسه رفتن خوشحال نیستند. گاهی مدرسه منبع استرس و اضطرابی می‌شود تا کودک از آن فرار کند. فاطمه مرادی، روانشناس کودک، برای آمادگی کودکان پیش از بازگشایی مدرسه راهکارهایی پیشنهاد می‌دهد.

همه ما وقتی با محیط و محرک جدیدی روبه‌رو می‌شویم شاید در خود اضطرابی حس کنیم. شاید برایمان کمی ترس در مواجهه با محیط جدید به وجود آید. این داستان برای کودکان هم پیش می‌آید. کودکانی که برای بار اول از محیط خانه و خانواده جدا می‌شوند و پا به دنیای جدیدی به نام مدرسه می‌گذارند.

افسانه مرادی، روانشناس کودک، مشکلاتی را که برای کودکان کلاس‌اولی پیش می‌آید، این‌گونه توصیف می‌کند: «وقتی کودکان برای بار اول به مدرسه می‌روند ممکن است کمی اضطراب را تجربه کنند. برخورد کودکانی که برای بار اول به مدرسه می‌روند، ۲ نوع است. دسته اول کودکان بر حسب نوع تربیت در خانواده، شرایط محیط خانه، تجربه مهدکودک و نیز تعاملات اجتماعی با مدرسه به خوبی کنار می‌آیند. برخی دیگر اما احتمال دارد استرس شدیدی را متحمل شوند. این استرس می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشند؛ مثلا یکی از دلایل این است که کودک قبلا در محیط‌هایی حضور نداشته که امکان اجتماعی شدن در آن فضاها مهیا باشد.»

او ادامه داد: «گاهی استرس کودک ناشی از ناآشنا بودن محیط مدرسه است. نامناسب بودن جو عاطفی و روابط والدین نیز می‌تواند برای کودک ایجاد اضطراب کند.»

این روانشناس کودک، تعریف کردن خاطرات برای کودکان را نیز در اضطراب کودکان موثر دانست: «گاهی ترس کودکان ناشی از اطلاعات غلطی است که به آنها داده می‌شود. خاطراتی که والدین و آشناهای کودک از دوران تحصیل خود تعریف می‌کنند، بسیار اهمیت دارد. افرادی، خاطراتی از کتک خوردن‌ها یا سختی‌ها و مشکلات دوران مدرسه خود را برای کودک تعریف می‌کنند. این باعث شکل گرفتن ترس در کودکان می‌شود. افراد به جای تعریف کردن خاطرات منفی از جنبه‌های مثبت مدرسه برای کودکان بگویند.»

او در ادامه به علائم اضطراب در کودکان پرداخت: «علائم اضطراب می‌تواند به شکل جسمانی در قالب سردرد، دل‌درد و احساس تهوع خود را بروز دهد. گاهی نیز می‌تواند شکل رفتاری به خود گیرد که کودک در این مواقع پرخاشگری، لجبازی و گریه می‌کند. در کودکانی که تجربه ارتباط اجتماعی با همسالان خود را ندارند، احتمال طولانی شدن این علائم وجود دارد. اگر اضطراب کودکان بیش از یک ماه طول بکشد، باید به متخصص روانشناس مراجعه کنند.»

مرادی مراجعه به روانشناس را در مرحله ورود به اختلال اضطراب، لازم دانست: «اضطراب شکل‌های مختلفی دارد. گاهی اضطراب شکل اختلال به خود می‌گیرد. در اختلال اضطراب، کودک ترس شدیدی دارد و نمی‌تواند برای لحظه‌ای از والدین جدا شود. در این حالت به مداخله متخصص روانشناس نیاز است.»

خبری: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب

حال والدین برای اینکه محیط مدرسه برای کودکان استرس‌زا نباشد، چه اقداماتی انجام دهند؟ افسانه مرادی آمادگی قبلی والدین را از راهکارهای مواجهه با این موضوع برشمرد: «والدین می‌توانند ۲ سه ماه قبل از بازگشایی مدارس، محیط مدرسه را برای کودکان در خانه بازسازی کنند. به این ترتیب که با انجام بازی‌هایی مثل معلم‌بازی، کودک را در شرایط کلاس درس و مدرسه قرار دهند. والدین و کودکان نقش معلم و دانش‌آموز را به صورت نوبتی بازی کنند. اتفاقاتی که در مدرسه می‌تواند برای کودک پیش بیاید، در فرایند بازی شبیه‌سازی می‌شود تا کودک آماده شود.»

از نظر این روانشناس مشارکت کودکان در خرید وسایل مدرسه نیز از راه‌هایی است که کودک را برای مدرسه رفتن آماده می‌کند: «والدین تا آنجا که می‌توانند کودک را در خرید وسایل مدرسه مشارکت دهند. اجازه دهند کودک احساس اعتماد‌به‌نفس کند. همراه کردن کودکان در فرایند ثبت‌نام و نشان دادن محیط فیزیکی مدرسه نیز می‌تواند یاری‌رسان باشد.»

او در ادامه به واکنش والدین نسبت به ابراز ترس کودکان اشاره کرد: زمانی که کودک از ترس‌هایش می‌گوید، والدین آن را با جمله‌هایی مثل «تو دیگه بزرگ شدی»، «مدرسه که ترس نداره» و … انکار نکنند. بلکه ترس کودکان را به رسمیت بشناسند و اجازه دهند از ترس‌هایشان حرف بزنند، بعد راهکار بدهند.»

مرادی ادامه داد: «والدین چند ماه قبل از ورود به مدرسه مسئولیت‌های شخصی مثل دستشویی رفتن، لباس پوشیدن و بند کفش بستن را به خود کودک بسپارند. این مسئولیت‌های کوچک در واقع به کودک عزت‌نفس می‌دهد و او را برای محیط مدرسه آماده می‌کند.»

به عقیده این روانشناس، همراهی والدین با کودکان در روزهای اول مدرسه اهمیت زیادی دارد: «روزهای اول مدرسه مهم است که والدین، کودک را به مدرسه برسانند و البته در بازگشت نیز همراهی کنند تا او احساس امنیت کند.»

افسانه مرادی در پایان نیز به نقش مدارس در رفع اضطراب کودکان اشاره کرد: «مدرسه‌ها هم می‌توانند کودک را با محیط مدرسه آشنا و نیز در ارتباط گرفتن کودکان کمک کنند. کارکنان مدرسه روزهای اول در قوانین سخت‌گیری نکنند تا احساس امنیت برای کودکان شکل بگیرد، سپس کم‌کم قوانین مدرسه را اجرا کنند.»

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عید بزرگ غدیر؛ عید اخوت و برادری

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
عید بزرگ غدیر، روزی که نبی مکرم اسلام خبر ولایت امیرالمومنین علیه السلام را اعلام می‌کند: هرکس که من مولای او هستم علی مولای اوستمن کنت مولاه، فهذا على مولاهبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ عید بزرگ غدیر، روزی که نبی مکرم اسلام خبر ولایت امیرالمومنین علیه السلام را اعلام می‌کند: هرکس که من مولای او هستم علی مولای اوست. از عید غدیر به عنوان روز وحدت مسلمان‌ها یاد شده و فرصت مناسبی برای صله رحم و عیدی گرفتن از سیدها است.

اعطای نشان به مجاهدان جبهه مقاومت

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ برای برگزاری جشن اعطای نشان به مجاهدان جبهه مقاومت، فرماندهان یکی پس از دیگری می‌آمدند؛ فرقی نمی‌کرد در کدام نیرو و لباس بودند. در این مراسم دو نشان اعطا می‌شد، نشان فتح و دیگری نشان نصر؛ این نشان‌ها به افرادی داده می‌شود که در دفاع از حریم کشور موفق بوده‌اند و کسانی که حامیان این افراد بوده‌اند.
جام نیوزجام نیوز1 روز قبل
به گزارش سرویس اقتصادی جام نیوز، حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه در تشریح جلسه امروز این کمیسیون اظهار کرد: درجلسه امروز کمیسیون بودجه این سوال مطرح شد که چرا دولت بدهی خود را به تامین اجتماعی نمی‌پردازد، پیش از این گفته می‌شد که دولت ۱۸۰ هزار میلیارد تومان به این نهاد بدهی دارد. او افزود: اما مسئولان تامین اجتماعی و وزارت اقتصاد عدد آن را ۱۰۵ هزار میلیارد تومان تا سال ۹۶ تخمین زدند که ۴۸ هزار میلیارد آن سود است در نتیجه نرخ سود بر اساس اوراق مشارکت تعیین می‌شود. عضو کمیسیون برنامه و بودجه ادامه داد: در جلسه کمیسیون وزیر اقتصاد ادعا کرد که ازسال گذشته ۱۵ هزار میلیارد تومان ازبدهی دولت به تامین اجتماعی پرداخت شده، امابه اعتقاد ما این ادعاوعدد مطرح شده صحت ندارد. نماینده مردم شاهین شهر همچنین در تشریح جلسه امروز کمیسیون اجتماعی گفت: در جلسه امروز وزیر کار و رفاه اجتماعی و جمعی از روسای کانون بازنشستگی استان اصفهان حضور داشتند. او افزود: مبحث عمده این کمیسیون ماده ۱۲ برنامه ششم توسعه برای همسان سازی حقوق بازنشستگان بود و قرار شد که کمیته‌ای برای سرعت بخشیدن به این موضوع شکل بگیرد. کارگرآنلاین۲۰۲۵

فیلم کشتن سگ‌ها مربوط به سال ۹۶ است + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، سازمان محیط زیست در واکنش به فیلم کشتن سگ‌ها اعلام کرد که این فیلم مربوط به سال ۱۳۹۶ است و مجوز فعالیت پیمانکار نیز در همان زمان لغو شده است. سازمان محیط زیست در کانال تلگرامی خود در این باره نوشت: «متاسفانه، اتاق فکری که ماهیت و اهدافش کاملا مشخص است هر چند هفته یکبار مبادرت به انتشار شایعات، اخبار کذب یا فیلم‌هایی مربوط به سال‌های قبل در شبکه‌های اجتماعی و پیام رسان‌های تلفن همراه می‌کند تا فعالیت‌ها و عملکرد کارکنان سازمان محیط زیست را زیر سوال ببرد. بر این مبنا و با تقدیر از هوشیاری مخاطبان ارجمند، به اطلاع می‌رساند که فیلم کشتن سگ‌ها در کهریزک که مجددا منتشر شده است مربوط به سال ۱۳۹۶ است و مجوز فعالیت پیمانکار در همان زمان لغو شد». برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
فراروفرارو3 ساعت قبل
به گزارش ایرنا، «مهشید رابطیان» افزود: اوج نیاز به آموزش مسایل جنسی در کودکان در سن چهار سالگی به بعد اتفاق می‌افتد. در این زمان است که کودکان اعضای تناسلی خود را کشف می‌کنند و نسبت به موارد جنسی کنجکاوتر و می‌خواهد اسم و کارکرد آنرا بپرسد و یا اینکه چرا اعضای تناسلی دختر با پسر تفاوت دارد. دوره شش تا ۱۱ سالگیرابطیان افزود: از شش سالگی تا ۱۱ سالگی که دوران نهفته جنسی است و پیش از بلوغ جنسی است. رابطیان گفت: از همه این مسایل مهمتر والدین تلاش کنند فرزند نوجوان خود را در خصوص بهداشت جنسی آگاه کنند. مراقبت هایی که دختران در دوران قاعدگی باید رعایت کنند تا به عفونت مبتلا نشود، هرچقدر فرزندان بزرگتر شدند آموزش جنسی را که یاد گرفتند باید نسبت به بیماری هایی که از طریق جنسی فرزند ابتلا پیدا می‌کند، حتما آگاه سازند و روش جلوگیری از آلودگی به این بیماری‌ها را هم بیاموزد.

نوسازی ناوگان موتوری موزعین شبکه پستی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ براساس تفاهم نامه مشترک میان شرکت پست، بانک قرض الحسنه مهر ایران و شرکت نیرو محرکه مقرر شد ۲ هزار و ۱۵۰ دستگاه موتور در اختیار نامه رسانان پست سراسر کشور قرار گیرد که ۵۰۰ دستگاه مربوط به استان تهران است.

نظرها

اخبار بیشتر