آزاده جانبازی که به افتخار شهادت رسید/شهادت پس از ۵ سال اسارت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
آزاده جانبازی که به افتخار شهادت رسید/شهادت پس از ۵ سال اسارت

آزاده جانبازی که به افتخار شهادت رسید/شهادت پس از ۵ سال اسارت

مهرخبرگزاری مهر |
ورامین- شهید «بهروز ترکاشوند» با ۳ مدال افتخار جانبازی، اسارت و شهادت، نه تنها مایه افتخار بچه محل های خود در منطقه «روغنکشی» ورامین است که جوانان دشت ورامین به وی افتخار می کنند.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: در آستانه ۲۶ مردادماه سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی، فرصت مناسبی است تا یادی کنیم، از رشادت‌های آزادگان سرافراز و بزرگ که با شجاعت ایستادند و سال‌ها در زندان‌های رژیم بعثی ماندند، اما لحظه‌ای در حقانیت راه خود شک نکردند.

یکی از این آزادگان که به تعبیر مرحوم حجت الاسلام سید علی اکبر ابوترابی، سید آزادگان ایران اسلامی سه مقام دارد؛ اول اینکه اسارت را تحمل کرد دوم به افتخار جانبازی نائل آمد و سوم شهادت که حقش بود و نصیبش شد.

برخی نام‌ها با فرهنگ دفاع مقدس گره خورده‌اند و مرور زمان نیز نمی‌تواند گرد فراموشی را بر ایثار و ازخودگذشتگی آنان بنشاند، یکی از این نام‌ها، شهید بهروز ترکاشوند به عنوان اولین آزاده شهید این سرزمین است که با نثار خون مطهر خود در راه دفاع از ارزش‌های نظام اسلامی، درخت تنومند انقلاب را آبیاری کرد و با اقتدا به مولا و مقتدای خود حضرت سیدالشهدا (ع)، فارغ التحصیل حقیقی مکتب سرخ حسینی لقب گرفت.

شهید ترکاشوند به خوبی مسیر حق را تشخیص داد و در آن ثابت قدم بود

برادر شهید ترکاشوند در خصوص زندگی آن شهید بزرگوار به خبرنگار مهر گفت: شهید ترکاشوند در سال ۴۷ به دنیا آمد و فعالیت خود را در سال ۶۰ با حضور در پایگاه شهید صدوقی حوزه سجاد آغاز کرد.

بهزاد ترکاشوند اضافه کرد: این شهید در سال ۶۲ به جبهه حق علیه باطل اعزام شد و در عملیات‌های مختلفی همچون بدر و والفجر حضور داشت تا اینکه در عملیات والفجر ۸ از ناحیه کتف و صورت مجروح و با حضور در عملیات ام الرصاص دوباره از ناحیه صورت مجروح و در حدود ۵۰ روز در بیمارستان نجمیه بستری شد، اینجا بود که بهروز اولین مدال افتخار که همانا مدال جانبازی در راه دین مبین اسلام و فداکاری برای کشور بود را بر گردن آویخت.

وی اضافه کرد: هنوز جراحات این شهید بهبود نیافته بود که دوباره به جبهه اعزام و عضو گردان حضرت علی اصغر تیپ سیدالشهدا (ع) شد، این شهید در تاریخ ۱۳ اردیبهشت ۶۵ در فکه مجروح شد و به اسارت نیروهای بعثی درآمد، تا دومین مدال افتخار که همان اسارت بود، بر گردن آویزد، شهید بهروز ترکاشوند در حدود ۵ سال در اردوگاه «الرمادی ۱۰» عراق دوران اسارت را گذراند، او در سال ۶۹ به میهن بازگشت و ۷ روز پس از ازدواجش به علت شکنجه‌های دوران اسارت، در ششم آذر ۱۳۶۹ در ورامین دعوت حق را لبیک گفت و لباس زیبای شهادت را بر تن کرد، تا ۳ مدال افتخارش کامل شود.

آیت الله سید مرتضی محمودی گلپایگانی امام جمعه و نماینده ولی فقیه در شهرستان ورامین و یکی از باسابقه‌ترین ائمه جمعه کشور در مورد این شهید گفته است: شهید ترکاشوند، به خوبی مسیر حق را تشخیص داده و در پیمودن این مسیر ثابت قدم بود، تا لحظه‌ای که در قید حیات بود برای دفاع از اسلام و انقلاب اسلامی جنگید.

آزاده جانبازی که به افتخار شهادت رسید/شهادت پس از ۵ سال اسارت - 10

حجت الاسلام و المسلمین ابوترابی فرد امام جمعه موقت تهران نیز در توصیف شهید ترکاشوند می‌گوید: شهید ترکاشوند ۳ افتخار دارد، اولین افتخار مدال جانبازی است، که به گردن انداخته، دومین افتخار تحمل اسارت در راه دفاع از آرمان‌ها و سومین و والاترین افتخار شهادت است.

شهید ترکاشوند از پرورش یافتگان حقیقی مکتب عاشورا و کربلا است

حجت الاسلام سید محسن محمودی امام جمعه موقت ورامین و رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران نیز در توصیف خصوصیات شهید ترکاشوند می‌گوید: این شهید یکی از پرورش یافتگان حقیقی مکتب عاشورا و کربلا بود که در راه دفاع از ارزش‌ها و اصول انقلاب اسلامی از همه سرمایه‌های خود گذشت و امروز به عنوان یک اسوه در میان مردم مطرح است.

وی افزود: خوشبختانه خانواده شهید ترکاشوند در حوزه احیای فرهنگ شهید و شهادت فعال بوده و قدم‌های موثری را برای معرفی هر چه بیشتر شهدای شهرستان ورامین برداشته‌اند، مستندهای مختلفی از زندگی شهید ترکاشوند تهیه شده که مناسب است، از سوی مردم به ویژه جوانان و آینده سازان کشور مشاهده شود، چرا که توسعه و ترویج فرهنگ شهادت زمینه ساز خنثی سازی توطئه‌های دشمن خواهد شد.

سردار علی فضلی رییس دانشگاه امام حسین (ع) نیز در مورد شهید ترکاشوند می‌گوید: شهید بزرگوار بهروز ترکاشوند به آن چیزی که هدف و حقش بود رسید.

سردار علی نصیری فرمانده سابق سپاه سید الشهدا و فرمانده حفاظت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اظهار داشته است: شهید ترکاشوند از جمله شخصیت هایی بود که از لذت‌های دنیوی خود گذشت و برای دفاع از ارزش‌های اسلامی به میدان آمد.

وی گفت: حضور در عرصه‌های دفاع از ارزش‌ها و اصول انقلاب اسلامی توسط شهیدانی نظیر شهید ترکاشوند بسیار ارزشمند و مایه مباهات است.

سردار احمد ذوالقدر جانشین سابق سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ گفته است: شهید ترکاشوند از شهدای قرآنی کشور محسوب می‌شود و ایشان یک شهید آزاده به حساب می‌آید.

دشت ورامین در طول ۸ سال دفاع مقدس بیش از یک هزار و ۴۰۰ شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده است و جوانان مومن و انقلابی این منطقه با تاسی به شهدای قیام ۱۵ خرداد ۴۲ همواره در بزنگاه‌های مهم انقلاب اسلامی در صحنه حضور داشته‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پرونده الکترونیک سلامت برای همه ایرانیان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دکتر سعید نمکی با حضور در برنامه نگاه یک سیما، درباره طرح تشکیل پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان افزود: در ۲۵ خرداد امسال خدمت رئیس جمهور اعلام آمادگی کردیم و در اوایل تیر، این طرح کلید خورد. وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره طرح تحول سلامت گفت: این طرح یکی از طرح‌های بسیار کاربردی دولت بوده است. دکتر نمکی افزود: شریف‌ترین داروسازان را در داخل کشور داریم و در مبارزه با فساد در حال رسیدن به وحدت ملی هستیم. دکتر نمکی افزود: در بحث استفاده از کارتخوان‌های بانکی هم با توجه به مصوبه قانونی باید تمکین کنند و در اجرای قانون همکاری می‌کنیم. دکتر نمکی افزود: اگر تعداد پزشک از تعداد مورد نیاز بالاتر برود جمعیت بیکار متوقعی را ایجاد می‌کنیم.

استراماچونی در نخستین بازی بدون مترجم ماند

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
خارج از گود این هفته به موضوعاتی چون سامانه جدید جدید ورود تماشاگران و عصبانیت استراماچونی ایتالیایی از نداشتن مترجم در کنار زمین پرداخته استبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ در خارج از گود این هفته خواهید دید: >> آغاز لیگ برتر فوتبال و سامانه جدید ورود تماشاگران>> استراماچونی در نخستین بازی بدون مترجم ماند>> توپ مسابقات لیگ برتر فوتبال مشکل ساز شد>> بدرقه تیم ملی بسکتبال برای حضور در جام جهانی بدون حضور مسئولی از وزارت ورزش>> نوجوانان کشتی گیر از مسابقات جهانی با جام برگشتند، ولی فردی به استقبالشان نیامد

فیلم/ به آتش کشیدن پراید توسط یک ناشناس!

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

عصر جدید نیروی دریایی راهبردی با عملیاتی شدن «باور ۳۷۳» / نسل مدرن‌تر ناوهای ایرانی با انبوه موشک‌های کروز می‌آیند +عکس

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
از دهه ۸۰ میلادی در شناورهای غربی و شرقی پرتابگرهای عمودی کم کم وارد کار شدند. در دنیا ما با دو نوع پرتابگر رو به رو هستیم که یکی سرد و دیگری گرم هستند و آنچه جمهوری اسلامی ایران با سامانه باور ۳۷۳ بدست آورده پرتابگرهای عمودی از نوع پرتاب گرم است. نکات مثبت درباره پرتابگرهای گرم این است که به دلیل عدم نیاز به تامین کننده هوا برای پرتاب موشک به بیرون حامل نیاز این نوع پرتاب گرها سبک‌تر و ارزان‌تر هستند. در صورتی که نداجا بخواهد از سیلوهای پرتاب عمودی در کلاس موج بهره ببرد به نظر می‌رسد باید به سمت توسعه مدل‌های کوچک‌تر از پرتاب گرهای استفاده شده در سری باور ۳۷۳ برود. در همین روزهای اخیر آمریکا از یک پرتاب مارک ۴۱ نصب شده روی زمین موشکی کروز از مدل تاماهاوک را آزمایش کرد.

ویدیو؛ گل روز باشگاه رئال مادرید - زین الدین زیدان به وایادولید (۲۰۰۳/۰۴)

طرفداریطرفداری1 روز قبل

گنجینه سحر

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR بر همین اساس کلیپ صوتی «گنجینه سحر» را منتشر کرد. وقتی شما نماز شب میخوانید، گناهانی را که در روز انجام داده‌اید، آنها را از بین میبرد؛ چه چیزی از این بهتر؟ اینکه اهل معنا و اهل معرفت و اهل سلوک، نماز شب را گنجینه و ذخیره‌ی تمام‌نشدنی‌ای میدانند، به خاطر این است. نماز شب را فراموش نکنید، از دست ندهید. لکن به طور معمول ماها، امثال بنده در روز مشغولیم دیگر، ما وقتی نداریم که با خدا خلوت کنیم؛ سحر وقت خلوت با خدا است. معنویات هم همین جور است، تغذیه‌ی معنوی هم همین جور است: تلاوت قرآن، ذکر الهی، توجه به خدا، استغاثه، استغفار، نماز و نماز شب.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

سقوط دو پهپاد جاسوسی رژیم صهیونیستی در جنوب بیروت

خبری23 ساعت قبل

فاتحه‌خانی و سخنرانی رئیس‌جمهور روحانی در میثاق با آرمان‌های امام: با تضعیف دولت کسی قدرت نمی‌گیرد

خبری1 روز قبل

توقیف نفتکش ایرانی غیر قانونی بوده است

خبری1 روز قبل

ارائه خدمات به کشاورزان و روستائیان از طریق اپلیکیشن

تابناکچند ثانیه قبل

افشاگری بی‌سابقه گاتزتا دلواسپورت از شرایط استراماچونی در استقلال

خبرآنلاین19 دقیقه قبل

چهارم شهریور | تیتر یک روزنامه‌های ورزشی صبح ایران

همشهری20 دقیقه قبل

«سلبریتی‌های بدحجاب» زیر ذره‌بین دادستانی/ رشد ۳۰۰ درصدی جرائم مالی در فضای مجازی/برای «فیلترینگ» اینستاگرام اصراری نداریم

مشرق‌نیوز20 دقیقه قبل

عبدالله اسکندری و نازنین مرد موسیقی+عکس

پارس نیوز20 دقیقه قبل

مجلس ۱۰ شرط ممنوعه در قراردادها برای صاحبان حرف تعیین کرد

فارس20 دقیقه قبل

چهار پایانه مرزی برای تردد زائران اربعین آماده شده است

ایسنا20 دقیقه قبل