آموزش‌ و پرورش تاکنون در اولویت دولت‌های بعد از انقلاب نبوده است/ دوره افزایش ۱۰ درصدی بودجه سالانه دانشگاه‌ها تمام شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. فرهنگ

آموزش‌ و پرورش تاکنون در اولویت دولت‌های بعد از انقلاب نبوده است/ دوره افزایش ۱۰ درصدی بودجه سالانه دانشگاه‌ها تمام شد

ایلناخبرگزاری ایلنا |
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: دوره اینکه صرفا بگوییم پارسال این مقدار بودجه داشتیم و دوباره باید ۱۰ درصد اضافه کنیم به نظر می‌رسد به پایان رسیده است.

آموزش‌ و پرورش تاکنون در اولویت دولت‌های بعد از انقلاب نبوده است/ دوره افزایش ۱۰ درصدی بودجه سالانه دانشگاه‌ها تمام شد - 1

میرحمایت میرزاده در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیاسی ایلنا در پاسخ به این سوال که اصلاح ساختار بودجه تا چه حد می‌تواند به مشکلات موجود در وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم کمک کند؟، گفت: ‌ در آموزش و پرورش مشکلات زیادی وجود دارد، اما بنده که با حوزه‌های اجرایی آموزش و پرورش در اکثر قسمت‌ها آشنا هستم، می‌گویم که اولویت اول این وزارتخانه پرداخت مطالبات فرهنگیان است و تا زمانی که پرداخت نشود عملا خیلی از انتظارات به سادگی محقق نخواهد شد.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تاکید کرد: هرکس که پیشنهاد و طرحی راجع به آموزش و پرورش دارد باید بداند که معلمان باید آن را اجرا کنند. اگر راجع به مسائل فرهنگی و علمی و اعتقادی دانش‌آموزان طرح و برنامه داریم معلمان وظیفه اجرای آن را بر عهده دارند.

این عضو فراکسیون امید مجلس با بیان اینکه هیچ کارمندی در دستگاه‌های مختلف به اندازه معلمان مورد ظلم واقع نشده‌ است، اظهار داشت: مگر می‌شود شخصی از سال ۱۳۸۲ تا به امروز از وزارت‌خانه خود مطالبات به حق داشته باشد؟

نمیانده اصلاح‌طلب مردم گرمی در پاسخ به این سوال که عدم پرداخت مطالبات فرهنگیان را ناشی از عدم وجود منابع لازم از سوی دولت می‌دانید؟، گفت: بنده این را به دلیل اولویت ندادن دولت می‌دانم و نه پول نداشتن دولت، نه تنها دولت به معنای دولت روحانی بلکه تقریبا همه دولت‌های بعد از انقلاب آموزش و پرورش برایشان اولویت نبوده و این را باید بپذیریم. نمی‌گویم چیزی اضافی به آموزش و پرورش بدهند اما اگر در اولویت باشد حداقل حق و حقوق‌شان داده می‌شود.

میرزاده خاطرنشان کرد: منظور ما از اولویت دادن این نیست که بگوییم از یک وزارتخانه دیگر بگیرید و به آموزش و پرورش دهید بلکه باید بگوییم این وزارتخانه و مسئولانش همیشه با بدهی کارمندان خود دست و پنجه نرم می‌کنند، در حالی که هیچ دستگاهی این مشکل را ندارد.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصریح کرد: این بحث را از این زاویه مطرح نمی‌کنم که بگویم آموزش و پرورش چقدر مهم است چراکه فکر می‌کنم برای کشور ما زود است و در حد شعار است، اما لااقل باید بگوییم وزارتخانه‌های دیگر پول برای طرح و پروژه جدید می‌خواهند اما وزارت آموزش و پرورش می‌گوید همان قوانینی که چند دهه پیش مصوب شده همان قانون را در حق کارمندان این وزارتخانه اجرایی کنیم.

وی یادآور شد: ‌ الان وضعیت به این شکل است که شخصی که دبستان بوده به دوره راهنمایی و دبیرستان رفته و سپس وارد آموزش عالی شده و خودش مدارک عالیه گرفته و امروز معلم شده اما حق‌الزحمه معلمانش هنوز پرداخت نشده است. در نتیجه پرداخت مطالبات فرهنگیان اولویت اول است و سپس اجرای قانون برای آموزش و پرورش مثل همه کارمندان دولت باید مورد توجه باشد. باید هرآنچه که طبق قانون به کارمندان دیگر داده می‌شود به این‌ها هم داده شود.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی و هنری روز | اخبار سیاسی روز ایران و جهان

این نماینده مجلس دهم ادامه داد: پس از رعایت این دو اصل برای آموزش و پرورش باید بگوییم این وزارتخانه و مجموعه‌‌های تحت امر آن چقدر مهم است؟، اگر اهمیت دارد به اندازه اهمیتش به آن بها دهیم و آن هم نه در مقاله و شعر و کنفرانس بلکه در عمل.

وی با اشاره به مشکلات موجود در حوزه وزارت علوم نیز گفت: به نظر می‌رسد بحث ارتباط دانشگاه با صنعت و موضوع کارآفرینی امروز باید در دانشگاه مورد توجه باشد. دانشگاه‌ها امروز مرحله آموزش و پژوهش را گذرانده‌اند، یعنی اگر زمانی در دانشگاه‌های کشور آموزش و پژوهش مهم بود و به این دو حوزه پرداخته می‌شد و برای آن اعتبارات در نظر می‌گرفتیم اینطور نبود که امروز مردم بگویند که دانشجویان کدام مشکل شهر و کشور را حل می‌کنند؟

میرزاده بیان کرد: امروز وقت آن است که دانشگاه به داد دستگاه‌های اجرایی برسد، امروز «حل مسائل کشور» باید اولویت دانشگاه باشد. هزاران مشکل در جامعه داریم آیا دانشگاه باید فقط پول بخواهد؟ یا باید آستین‌ها را بالا بزند تا مسائل را حل کند و به یاری مملکت برود؟

وی افزود: اصلاح ساختار بودجه خاص دستگاه آموزش و پرورش یا وزارت علوم نیست بلکه اصلاح ساختار به صورت کلی است و قطعا این وزارت علوم هم در آن قرار می‌گیرد. یکی از مثال‌های آقای نوبخت هم در یکی از جلسات مربوط به دانشگاه بود که می‌گفتند پژوهش دانشگا‌ه‌ها تکراری است و یک پول را چندین بار به صورت تکراری از سوی دانشگاه‌های مختلف در سال‌های متوالی می‌گیرند و روی همان مساله به صورت تکراری کار می‌کنند و یافته‌های آنان هم در اختیار دستگاه‌های اجرایی قرار نمی‌گیرد و اصلا نمی‌تواند مشکلات کشور را حل کند.

میرزاده تاکید کرد: در این رابطه باید تجدیدنظر کنیم و دوره اینکه صرفا بگوییم پارسال این مقدار بودجه داشتیم و دوباره باید ۱۰ درصد اضافه کنیم به نظر می‌رسد به پایان رسیده است باید بگوییم پارسال این مساله را حل کردیم و امسال می‌خواهیم دو مساله حل کنیم و برای آن هم فلان مقدار پول لازم داریم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ظریف: ممکن است مقامات آمریکایی بگویند باید در ساختمان سازمان ملل بخوابم| نمی‌دانم آمریکا می‌خواهد با چه کسی مذاکره کند!

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز19 ساعت قبل
محمدجواد ظریف گفت: این‌چنین نبوده است که ورود من به آمریکا حتی بدون تحریم اخیر، راحت باشد و هر بار، آمریکایی‌ها برای من روادید یک بار ورود صادر کرده‌اند. وزیر امور خارجه کشورمان در مصاحبه با شبکه ان‌بی‌سی آمریکا در پاسخ به سوال خبرنگار این شبکه آمریکایی مبنی بر این که با توجه به تحریم آمریکا آیا شما دیگر می‌توانید به آمریکا سفر کنید، تصریح کرد: این‌چنین نبوده است که بدون این تحریم ورود من به آمریکا راحت باشد. وی افزود: البته ممکن است محدودیت‌های بیشتری را نسبت به قبل که اجازه تردد به سه ساختمان را داده بودند، ایجاد کنند و بگویند که در ساختمان سازمان ملل بخوابم. بنابراین آمریکایی‌ها کسی را تحریم کرده‌اند که مجوز گفت‌وگو می‌دهد و همچنین کسی را تحریم کرده‌اند که مجری مذاکرات است. ظریف این بخش از گفت‌وگوی خود با این شبکه معتبر آمریکایی را در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرده است.

کلید اصلی حل مشکلات موجود از زبان رهبر انقلاب

مهرمهر1 روز قبل
حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر انقلاب در دیدار امروز خود با رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت فرمودند: مسئولان به «تولید داخلی» به عنوان «کلید اصلی حل مشکلات موجود» توجه کامل کنند.

محصولات ایرانی در روستا‌های ساحل عاج

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از آبیجان‎، برخی از محصولات تولیدی ایران در دور افتاده‌ترین روستا‌های ساحل عاج بازار فروش خود را پیدا کرده است و به فروش می‌رسد.

راه مقابله با ساسی مانکن را بلدیم؟ + ویدیو

ایسناایسنا1 روز قبل
مهدوی ادامه می‌دهد: ما به آهنگ‌های معروف لس‌آنجلسی روی آورده‌ایم و این آهنگ‌ها حتی در مداحی‌هایمان نیز رسوخ کرده است. متولیان امر فرهنگی کشور گمان می‌کنند می‌توانند با ایجاد تغییرات در شعر آهنگ‌های مشهوری که مخاطب زیاد دارند ولی در داخل دارای مجوز نیستند، ماهیت آنها را عوض کنند. این سرود مذهبی هم به گفته این کارشناس برگرفته از ملودی یک آهنگ آن ور آبی است که برای کودکان ساخته شده است. خیلی‌ها به واسطه‌ ملودی شعر را حفظ می‌شوند. ممکن است همان آهنگ‌ها ملودی و شعر خوبی داشته‌ باشند ولی وقتی روی ملودی آنها شعر مذهبی می‌گذارند به مردم حالتی از انزجار دست خواهد داد و احساس می‌کنند به فرهنگ عاشورا توهین شده است.

واکنش تلویزیون به مرگ یک موجود زنده؛ شوخی یا توهین؟

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عصرایران؛ مصطفی داننده- در هفته‌ای که رفت، واکنش‌ها به مرگ گربه بزرگمهر حسین‌پور کاریکاتوریست و طراح شناخته شده کشور حسابی جنجال به‌پا کرد. دو مجری جوانی که این مرگ و هم‌دردی هنرمندان با بزرگمهر را تا توانستند مسخره کردند. به هر دلیلی بزرگمهر به این گربه علاقه داشته و با مرگ او غمگین شده است. توجه کنید علاقه او به یک ماشین یا یک لیوان نبوده است، او دلبسته یک موجود زنده شده بود. مثلا با پخش این برنامه می‌خواست بگوید ببیند اینها نگران مرگ یک گربه هستند و کاری به مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم ندارند.

موسیقی متن محله چینی‌ها؛ جری گلدسمیت

تابناکتابناک1 روز قبل
فیلم سیتمایی «محله چینی‌ها / Chinatown» به کارگردانی رومن پولانسکی محصول سال ۱۹۷۴ است. جیک گیتس کارآگاه خصوصی لس آنجلسی، متخصص در امور افشای خیانت‌های زناشویی توسط زنی که خود را خانوم مالوری معرفی می‌کند استخدام می‌شود تا پرده از راز خیانت شوهر او بردارد. اما خیلی زود خانوم مالوری واقعی به این عمل کارآگاه اعتراض کرده و مشخص می‌شود همگی قربانی ماجرای رازآلودی شده‌اند که هدف اصلی آن بی‌آبرو کردن آقای مالوری بوده. جیک گیتس تصمیم می‌گیرد زن مرموزی که او را ابتدای ماجرا استخدام کرده بود پیدا کند اما با کشته شدن آقای مالوری داستان شکل دیگری به خود می‌گیرد. جری گلدسمیت موسیقی متن این فیلم را ساخت که قطعه اصلی آن را بر روی تصاویری از این اثر می‌بینید و می‌شنوید.

نظرها

اخبار بیشتر