در حوزه انیمیشن هیچ شاکله‌ای برای نگه داشتن افراد توانمند در کنار هم وجود ندارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سینماپرس
  4. فرهنگ
در حوزه انیمیشن هیچ شاکله‌ای برای نگه داشتن افراد توانمند در کنار هم وجود ندارد

در حوزه انیمیشن هیچ شاکله‌ای برای نگه داشتن افراد توانمند در کنار هم وجود ندارد

سینماپرسخبرگزاری سینماپرس |
سینماپرس: یک کارگردان و نویسنده انیمیشن معتقد است حمایت‌های دولتی از انیمیشن بسیار خوب است اما این صنعت هنوز روی پای خود نایستاده است.

به گزارش سینماپرس، فرخ یکدانه کارگردان و نویسنده انیمیشن با اشاره به فعالیت‌های خود در حوزه انیمیشن به مهر گفت: از ابتدای سال ۹۰ سریال انیمیشن «مهارت‌های زندگی» را در دست داشتیم که به ۵۰۰ قسمت رسیده و در حال دوبله قسمت‌های پایانی است، البته قرار است که مقدمات جدیدی فراهم شود تا ۵۰ قسمت جدید از این سریال انیمیشن ساخته شود.

وی با اشاره به اینکه هر قسمت از این سریال بین ۱۰ تا ۱۲ دقیقه بوده است، توضیح داد: این انیمیشن در شبکه‌های مختلفی چون نهال و دیگر شبکه‌های تلویزیونی نیز پخش می‌شده است.

این کارگردان درباره تولید انیمیشن مستقل بیان کرد: در این سال‌ها درگیر ساخت سریال‌های متعدد برای کودکان بودم که هر کدام از این سریال‌ها دارای قسمت‌های بسیاری بود از جمله «دانشمندان بزرگ» و «قصه‌های جور واجور». در کنار آن در پروژه‌های دیگر نیز حضور داشتم و همین مساله تمام زمان من را طی ۱۵ سال اخیر پر می‌کرد.

وی تاکید کرد: البته در تلاش هستم تا بتوانم در حوزه تولید انیمیشن کوتاه نیز ورود پیدا کنم، اما مساله این است که کسانی که در حوزه انیمیشن فعالیت می‌کنند معمولا تنها در یکی از ۲ حوزه تولید صنعتی که بسیار زمان بر است فعالیت می‌کنند و یا اینکه در حوزه انیمیشن کوتاه فعالیت می‌کنند، در حال حاضر چند طرح کوتاه برای تولید ارائه داده‌ام که هنوز به نتیجه قطعی در این مورد نرسیده‌ام.

یکدانه درباره سرمایه گذاری در حوزه انیمیشن گفت: به سادگی می‌توان گفت که انیمیشن ایران خصوصی نیست، البته این مساله بسیار خوب است که دولت از انیمیشن و پیشرفت آن حمایت کرده است، اما مساله این است که این حمایت خوب بیش از حد ادامه پیدا کرده است و اجازه نداده است که انیمیشن روی پای خود بایستد و به تنهایی نمی‌تواند فعالیت خود را ادامه دهد.

وی بیان کرد: در تولید انیمیشن‌های کوتاه جشنواره‌ای بحث حمایت مالی شکل دیگری دارد چرا که افرادی که در این حوزه فعالیت می‌کنند به دنبال مسائل مالی از تولید خود نیست و معمولا آثاری را تولید می‌کنند که بیشتر یک اثر هنری است که می‌تواند در جشنواره‌های مختلف بین المللی جوایزی را دریافت کند.

در خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

این کارگردان انیمیشن تاکید کرد: انیمیشن صنعتی همیشه مورد حمایت بخش دولتی قرار گرفته است و هیچ ساز و کاری برای خصوصی سازی آن وجود ندارد، البته این را هم تاکید می‌کنم که تهیه کننده بخش خصوصی بدون حمایت دولتی نمی‌تواند در حوزه تولید انیمیشن ورود پیدا کند چرا که مساله اصلی بازگشت سرمایه از انیمیشن است و جایی برای اکران و یا نمایش جدی انیمیشن وجود ندارد.

وی توضیح داد: متاسفانه مخاطبان سینما نیز چندان عادت به این ندارند که برای دیدن انیمیشن در سینما پول دهند، همه این مسائل در کنار هم سبب شده است تا بازگشت سرمایه تولید انیمیشن در بخش خصوصی دچار مشکل شود.

یکدانه در ادامه بیان کرد: در حال حاضر بسیاری از انیماتورهای حرفه‌ای ما با شرکت‌های معتبر خارجی همکاری می‌کنند، در واقع انیمیشن ایران دارای افراد بسیار توانمندی است اما متاسفانه هیچ شاکله‌ای برای نگه داشتن این افراد کنار هم وجود ندارد و همین مساله سبب شده است تا بسیاری از این افراد از کشور مهاجرت کنند، افرادی که نمی‌توان تا سال‌ها برای آنها جایگزین مناسب پیدا کرد.

وی توضیح داد: حمایت از انیمیشن نیازمند یک همت و دلسوزی است که اگر قرار باشد حمایت دولتی از انیمیشن برداشته شود، شرایطی فراهم شود تا کسانی که در بخش خصوصی کار می‌کنند بتوانند در این زمینه فعالیت خود را ادامه دهند.

یکدانه در پایان گفت: نباید فراموش کرد که بیش از ۵۰ سال سابقه انیمیشن در ایران وجود دارد و هنوز به درآمد درست و مناسب در این زمینه دست پیدا نکرده‌ایم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ببینید | نهمین جشنواره دف‌نوای وحدت

همشهریهمشهری1 روز قبل
همشهری آنلاین: نهمین جشنواره بین‌المللی دف‌نوای رحمت، ۲۲ تا ۲۴ مرداد در سنندج برگزار شد. این جشنواره در چهار بخش بین‌الملل، سراسری، جنبی و ویژه برگزار شده است. دریافت ۷ MB تصویربردار: فرشید اردلانتدوینگر: امیرحسین شهسواری کد خبر ۴۵۱۷۰۳

پشت صحنه چالش‌های خانه سینما

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
کلاکت این هفته به موضوعاتی چون پشت صحنه چالش‌های خانه سینما و کتاب «به من گفتند تنها بیا» پرداخته استبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ در کلاکت این هفته خواهید دید: >> پشت صحنه چالش‌های خانه سینما و انتخابات جدید هیئت مدیره>> سی و دومین جشنواره بین المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان>> منطقه پرواز ممنوع>> وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای توضیح درباره پول‌های مشکوک در سینما به کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی رفت>> «به من گفتند تنها بیا» در صدر کتاب‌های پرفروش>> نهمین جشنواره بین المللی «دف؛ نوای رحمت» در سنندج کردستان

قنبریان: مرحوم هاشمی مشوق تجمل‌گرایی بود

مهرمهر1 روز قبل
حجت‌الاسلام قنبریان در برنامه ثریا گفت: مرحوم هاشمی در دهه شصت بیشترین خطبه‌ها را درباره عدالت اجتماعی داشتند اما بعد از جنگ دعوت به مانور تجمل میکرد!

مسابقات ذهنی ریاضی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
در ادامه درباره ویژگی‌های شخصیتی کاراکتر‌های زن در سریال «هیولا» نوشته‌ایم. تازه‌ترین نمونه این نوع آثار، سریال «هیولا» به کارگردانی مهران مدیری است که ظاهرا با هدف خنده گرفتن از مخاطب این اتفاق افتاده است. در ادامه درباره ویژگی‌های شخصیتی کاراکتر‌های زن در سریال «هیولا» نوشته‌ایم. شکاک و پول‌پرستاکثر شخصیت‌های زن سریال به همسر خود شک دارند. پول‌پرستی صفت دیگری است که در بعضی شخصیت‌های زن سریال دیده می‌شود.

کنتورهای آلتراسونیک

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
یک شرکت مستقر در مرکز رشد دانشگاه شریف با تولید کنتور‌های آلتراسونیک، تفکیک انشعابات مشترک گاز، آب و انرژی را میسر ساخته استبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ با افزایش جمعیت کلان شهر‌ها و پدیده بلند مرتبه سازی، کنتور‌های مشترک صرفه جویی جمعی را کمی کمرنگ‌تر ساخته است. یک شرکت مستقر در مرکز رشد دانشگاه شریف با تولید کنتور‌های آلتراسونیک، تفکیک انشعابات مشترک گاز، آب و انرژی را میسر ساخته است.

نظرها

اخبار بیشتر