پنجمین جشن عکاسان سینمای ایران برگزار شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. فرهنگ
پنجمین جشن عکاسان سینمای ایران برگزار شد

پنجمین جشن عکاسان سینمای ایران برگزار شد

سیروس الوند در پنجمین جشن عکاسان سینمای ایران، از وضعیت خودی و ناخودی در سینمای ایران و افرادی که پول‌های میلیاردی در سینما می‌گیرند، انتقاد کرد.

اعتمادآنلاین|پنجمین جشن عکاسان سینمای ایران شامگاه پنجشنبه ۲۴ مردادماه با حضور جمعی از سینماگران و عکاسان سینما در مرکز همایش‌های رایزن برگزار شد.

اجرای این مراسم که با یک ساعت و چهل و پنج دقیقه تاخیر آغاز شد، بر عهده احسان کرمی بود.

از چهره‌های حاضر در این مراسم می‌توان به همایون اسعدیان، فاطمه معتمدآریا، گوهر خیراندیش، محمدحسین فرحبخش، سیروس الوند، حسن غفاری، امیر عابدی، رامین حیدری فاروقی، همایون ارشادی، مرتصی رزاق کریمی، علی قائم‌مقامی، بهنوش طباطبایی، مهدی جعفری، فریبا کوثری، ویدا جوان، شایسته ایرانی، مرتضی‌علی عباس میرزایی، مهدی امینی‌خواه، شاهرخ فروتنیان، افسانه چهره آزاد و جمعی از عکاسان سینمایی اشاره کرد.

علی نیک‌رفتار، دبیر پنجمین جشن عکاسان سینمای ایران و رییس انجمن صنفی عکاسان سینما در ابتدای مراسم گفت: نگاه‌مان در این جشن، حفظ جایگاه عکاسان سینما است و برنامه‌ریزی شده تا عکاسانی که عضو انجمن صنفی نیستند، اگر مایل باشند عضو شوند.

او تاکید کرد: در جشن عکاسان سینما سعی کردیم از هنرمندان و سینماگرانی که نگاه ویژه‌ای به عکس دارند، تقدیر کنیم.

نیک‌رفتار همچنین نقش عکس در تبلیغات سینمایی را بسزا دانست و گفت: تاریخ سینمای ایران را عکس‌ها ثبت کردند و بخشی از سینمای ایران مدیون عکس‌های سینمایی است.

رییس انجمن صنفی عکاسان سینمای ایران در پایان با تشکر از مشاور و رییس دفتر شهردار تهران که در مراسم حضور داشتند، از تجهیز شدن عکاسان سینما با دوربین‌ها و تجهیزات جدید که به کمک محمدحسین فرج مدیرکل دفتر توسعه تجهیزات سینمایی نیز خبر داد.

احسان کرمی در ادامه مراسم گفت: سال‌های گذشته نمایشگاهی از عکس‌های عکاسان سینمایی برگزار می‌شد اما امسال قرار است کتابی متشکل از همه عکس‌های منتخب پنجمین جشن عکاسان سینمای ایران رونمایی شود.

سپس از همایون اسعدیان و همایون ارشادی دعوت کرد تا از این کتاب ا رونمایی کنند.

همایون ارشادی بعد از رونمایی کتاب، گفت: خیلی خوب است که کتابی از آثار عکاسان سینمایی منتشر شده است چون می‌توانیم همه عکس‌ها را یکجا داشته باشیم.

در ادامه، نوبت به تجلیل از سیروس الوند رسید که فیلمی کوتاه از او پخش شد و سپس خسرو دهقان و مرتصی شایسته برای تجلیل از الوند روی صحنه آمدند.

سیروس الوند سخنان خود را با قطعه شعری آغاز کرد و گفت: عکاسی در سینمای ایران و عکاسان سینما صنف محترم و مهجوری هستند. عکس، کارت ملی یک فیلم است؛ هر زمان به خانه دوست کجاست فکر می‌کنید عکسی از کودکی که از تپه‌ای بالا می‌رود به یاد می‌آورید. در هایت پارک لندن، یک عکاس، عکس می‌گرفت و خرج خانواده‌اش را می‌داد در حالی که همه موبایل داشتند اما آن مردم قدر عکس را می‌دانستند.

او بیان کرد: فیلمبردار و عکاس بیکار داریم حتی کارگردانی داریم که مسافرکشی می‌کند، از طرف دیگر در همین سینما نفری وجود دارد که با یک تلفن میلیاردها تومان برای یک فیلم دریافت می‌کند. سینما حال خوبی ندارد چون هیچوقت اینقدر خودی و ناخودی در آن وجود نداشته است. خجالت بکشید! چقدر می‌خورید. ۱۰ میلیارد می‌گیرند و همان ابتدای کار، سه میلیاردش را میخورند و با هفت میلیارد باقی مانده فیلم می‌سازند و برایشان هم مهم نیست که این فیلم بفروش است یا خیر.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی امروز در ایران و جهان

او همچنین با اشاره به دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پس از درگذشت خشایار الوند، بیان کرد: چندی پیش آقای صالحی برای تسلیت فوت برادرم به خانه ما آمد. آقای وزیر آیا می‌دانید که چه اتفاقاتی در سینما می‌افتد و سینماگران چگونه زندگی می‌کنند؟ آنها چیزی جز مردم ندارند چیزی که حتی دولتمردان هم به آن غبطه می‌خورند. نمی‌خواهم در جشن گلایه کنم اما ما به سینما نیامده‌ایم که پولدار شویم بلکه آمده‌ایم تا حرف‌مان را بزنیم.

تجلیل بعدی از حسین ملکی عکاس سینما، فیلمبردار و بازیگر بود که محمدعلی سجادی کارگردان و رضا مهاجر عکاس سینما برای آن روی صحنه آمدند.

محمدعلی سجادی قبل از تقدیر، درباره حسین ملکی گفت: حسین ملکی از آن دست افرادی است که فرزند زحمت و خیلی به درد بخور است. همه کاری کرده و بی جهت نیست که به او می‌گویند «حسین آرتیست». به نظر من او قدر کارهایی را که انجام داده، ندیده است شاید به این دلیل که عینک نمی‌زند و قیافه یک کتاب خوانده نمی‌گیرد. چنین افرادی که زحمت زیادی در سینما می‌کشند زیاد داریم و نباید تنها به چند اسم خاص بسنده کنیم.

حسین ملکی گفت: از ۱۴ سالگی وارد سینما شدم و اولین عکسی که ثبت کردم در تئاتری بود که بازیگران مطرح سینما در آن حضور داشتند و همین موضوع سبب شد بعد از آن تئاتر، وارد دنیای سینما شدم. نزدیک به ۶۲ سال است که در سینما فعال هستم و عایدی خاصی ندارم.

در ادامه از فاطمه معتمدآریا، نماینده انجمن بازیگران سینما، وحید موساییان نماینده انجمن کارگردانان سینما و محمد منصوری نماینده انجمن مدیران تولید سینما تقدیر به عمل آمد.

فاطمه معتمدآریا همچنین در سخنانی اظهار کرد: ما مخلص هم هستیم چون همه‌مان یک هدف داریم و آن هم سینما است و بهتر است این سخنی که عکاسان سینما مطرح کردند، بپذیریم و حامی‌شان باشیم.

در ادامه از اسپانسرهای برنامه و اعضای انجمن عکاسان سینما که امور اجرایی پنجمین جشن را برعهده داشتند، تقدیر شد.

همایون اسعدیان، امیر عابدی، مجید خمسه، گوهر خیراندیش، مسعود رایگان، جواد جلالی و علی باقری هیات داوران پنجمین جشن عکاسان سینمای ایران بودند که برای معرفی عکاس برگزیده روی صحنه آمدند و در ادامه، بهنوش طباطبایی برای معرفی بهترین عکاس سینمایی روی صحنه آمد.

بر این اساس، تندیس شایستگی عکس به امید صالحی برای مجموعه عکس فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد» اهدا شد.

منبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

پایان جشنواره نمایشهای آیینی و سنتی

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
گزارش تصویریپایان جشنواره نمایشهای آیینی و سنتینوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی که به مدت یک هفته با اجرای ۱۵۱ اثر در کاشان و تهران برگزار شد، امشب پایان می‌یابد

کلافه؛ رضا یزدانی

تابناکتابناک1 روز قبل
ساعت ۲۴ساعت ۲۴2 ساعت قبل
ساعت ۲۴-بهروز افخمی می‎گوید اگر فیلم کم‎هزینه بسازید و اسیر پرداخت رقم‎های میلیاردی بازیگران مطرح نشوید، هنوز امکان برگشت سرمایه‎تان هست. بهروز افخمی که برای فیلم جدیدش «کاغذ شطرنجی» ستاره سرشناس ندارد و نقش اولش را به مهدی زمینپرداز داده و قرار است فیلمی کمهزینه بسازد، میگوید: «دیگر حتی ارگانیسازها مثل اوج هم دنبال همین ستارهبازیها هستند. دیگر آنها هم طوری پیش میروند که برایشان ستاره بازی و فیلم پرفروش مهم است اما میبینید که شرایط طوری شده حتی ستارهدارها هم نمیفروشند و ضرر میدهند.» او ادامه میدهد: «ولی اگر فیلم داستانی خوب بسازی که مثلا با هزینه یک میلیاردی جمع شود، قطعا ضرر نکردی و به سودی حداقلی میرسی. یعنی فیلم در گیشه اقلا یک میلیارد میفروشد و با فروش شبکه نمایش خانگی و رایت اینترنتی آن قطعا ضرر نمیکنی و نیاز به افتادن در بازی استفاده از پولهای کثیف هم نداری!»
برنابرنا8 ساعت قبل
​اکران مردمی فیلم سینمایی «جانان» به کارگردانی کامران قدکچیان و تهیه‌کنندگی محمد نجیبی امروز یکشنبه ۲۷ مرداد ماه در سه سینمای شهر مشهد برگزار می‌شود. به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، فیلم سینمایی «جانان» به تازگی با بازی امین حیایی اکران شده و این فیلم در ده روز ابتدایی اکرانش بیش از ۱۰۰ میلیون تومان فروش داشته که به نظر می‌رسد طی روزهای آینده فروش بیشتری را از آن خود کند. در اکران مردمی این فیلم در شهر مشهد امین حیایی و مژگان بیات حضور خواهند داشت. این اکران مردمی در پردیس سینمایی ویلاژ توریست از ساعت ۱۶ تا ۱۸، پردیس سینمایی آرمیتاژ گلشن از ساعت ۱۸ الی ۲۰ و در پردیس سینمایی اطلس از ساعت ۲۰ الی ۲۲:۳۰ برگزار خواهد شد. کامران قدکچیان پیش از این ساخت فیلم‌هایی چون «پس‌کوچه‌های شمرون»، «فاصله»، «سوغات فرنگ» و «زخمی» را در کارنامه خود دارد.
فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
سوگیری بخش قابل توجهی از رسانه‌ها در حوزه‌های غیرسیاسی نیز تحت تأثیر گارد سیاسی آن‌ها قرار دارد. به عنوان یک نمونه ملموس، سفر خارجی «رامبد جوان» و نحوه پرداختن شبکه ماهواره‌ای «من و تو» به ماجرا، قابل بررسی است. تصویر رامبد در شبکه من وتو (قبل از مصاحبه) اما پس از آنکه رامبد شایعه مهاجرت از ایران را تکذیب کرد و طی مصاحبه‌ای از قصد خود برای تولید فصل جدید خندوانه خبر داد، ورق برگشت. تصویر رامبد در شبکه من وتو (بعد از مصاحبه) نظرسنجی کانال تلگرامی من وتوآیا واقعا مردم ایران با تولید و پخش فصل جدید «خندوانه» مخالفند؟! برنامه‌ای که در دوره‌های متوالی از سوی افکارعمومی به عنوان محبوب‌ترین جنگ تلویزیونی انتخاب شده است.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
موسوی، راوی کتاب، خاطرات ارزشمندی از دوران اسارت در عراق و همچنین در دست کومله دارد. بعد از اتمام جنگ، بنیاد حفظ آثار و حوزه هنری به فکر ثبت خاطرات جنگ افتادند و من نیز کم‌کم بخشی از کارم را به خاطره‌نویسی دفاع مقدس اختصاص دادم. بعد از انجام مصاحبه‌ها، با کمک حوزه هنری، مستند داستانی از خاطرات موسوی تهیه شد. از اردوگاه‌های عراق تا زندان‌های کومله؛ داستان جذاب فرار اولین اسیر ایرانیخاطرات موسوی از چند وجه حائز اهمیت است؛ نخست اینکه او اولین اسیری است که موفق شد از اردوگاه‌های عراق فرار کند، همین نکته کتاب را خواندنی می‌کرد. رفتار ایرانی‌ها با اسرای عراقی کاملا با آنچه در اردوگاه‌های عراق رخ داد، متفاوت بود.

نظرها

اخبار بیشتر