ایران به دنبال افزایش سهم خود از ترانزیت کالا بین شرق و غرب است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. بین‌المللی

ایران به دنبال افزایش سهم خود از ترانزیت کالا بین شرق و غرب است

ایلناخبرگزاری ایلنا |
محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی توافقات و تفاهمات حمل‌ونقلی در حوزه‌های ریلی، جاده‌ای، دریایی، هوایی و فرامُدی را تشریح کرد و گفت: با توجه به حجم ۳۰ میلیون تنی جابجایی بار بین خاور دور، هندوستان، روسیه و اروپا و قابلیت افزایش ظرفیت جابجایی بار در این مسیر تا ۱۰۰ میلیون تن، در تلاش هستیم سهم ایران در جریان جابجایی بار بین شرق به غرب را به ویژه از طریق حمل‌ونقل ترکیبی ریلی-دریایی افزایش دهیم.

ایران به دنبال افزایش سهم خود از ترانزیت کالا بین شرق و غرب است - 1

به گزارش ایلنا از وزارت راه و شهرسازی محمد اسلامی به تشریح سه محور اصلی «نشست مشترک پنج کشور ساحلی دریای خزر» پرداخت و در این باره اظهار داشت: در محور اول وزرای حمل‌ونقل در محور دوم وزرای اقتصاد و در محور سوم اتاق‌های بازرگانی به بحث و تبادل نظر پرداختند که نقطه مشترک میان تمام کشورهای شرکت کننده قرار داشتن «گسترش تبادلات تجاری و همکاری‌های اقتصادی با اتخاذ تصمیمات شتاب‌دهنده» در دستور کار آنها بود.

وی افزود: در این اجلاس به غیر از پنج کشور حاشیه دریای خزر، کشورهای دیگری همچون ازبکستان و بلغارستان در سطح نخست وزیر حضور داشتند.

اسلامی با اشاره به جزئیات اجلاس وزرای حمل ونقل پنج کشور ساحلی دریای خزر گفت: یکی از مباحث مهم این اجلاس، هماهنگ سازی و یکپارچه سازی رویه‌ها برای گسترش ظرفیت کریدور‌های حمل‌‌ونقلی بود که بر روی کلیات آن، مذاکرات و کار کارشناسی در گذشته صورت گرفته بود. لذا اتفاق نظر در خصوص توسعه خطوط ریلی، جاده‌ای، دریایی و هوایی میان پنج کشور حاضر در این اجلاس پیشرفت خوبی محسوب می‌شود.

ایران و ترکمنستان برای رفع مشکلات حمل‌ونقل بار همکاری می‌کنند

وزیر راه و شهرسازی به مذاکرات صورت‌ گرفته با مسئولان کشور ترکمنستان در حاشیه برگزاری اجلاس مذکور اشاره کرد و گفت: با توجه به کاهش حجم جابجایی بار میان دو کشور طی چند سال گذشته، در مذاکرات دو جانبه هماهنگی‌هایی برای شناسایی و رفع موانع، همچنین اتخاذ تصمیمات لازم برای سرعت بخشیدن و روان‌سازی فرایند جابجایی کالا میان دو کشور از طریق حمل‌ونقل جاده‌ای و ریلی انجام گرفت. در همین راستا هیئتی متشکل از مسئولان و کارشناسان بخش حمل‌ونقل ترکمنستان برای پیگیری تصمیمات و مذاکره با همتایان ایرانی خود در آینده نزدیک به تهران سفر می‌کنند.

وی افزود: علاوه بر مذاکره در خصوص بازگشایی پل جدید سرخس، صحبت‌هایی در زمینه‌ انرژی، گمرک و … نیز صورت گرفت که مقرر شد، ابتدا در کمیته‌های تخصصی کمیسیون مشترک ایران و ترکمنستان مورد بررسی قرار گیرد و سر انجام در کمیسیون مشترک دو کشور که به میزبانی عشق آباد در آبان‌ماه برگزار می‌شود، تصمیم نهایی اتخاذ گردد.

اسلامی ابراز امیدواری کرد که این کمیسیون به نقطه عطفی برای گسترش مبادلات تجاری و فنی بین دو کشور تبدیل و سرانجام منجر به امضا تفاهم‌نامه شود.

ارائه برنامه گردشگری دریایی ایران و پیشنهاد تشکیل شرکت‌های کشتیرانی مشترک

وزیر راه و شهرسازی مذاکرات انجام شده در حوزه حمل‌ونقل دریایی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: مقرر شد کشتی‌های مسافری گردشگری و تفریحی بین بنادر دریای خزر راه اندازی شوند که ما نیز با پیش‌بینی این اتفقاق، برنامه‌ از قبل تهیه شده خد را ارائه کردیم. همچنین طرف روسیه آمادگی خود را برای راه ‌اندازی اولین کشتی بزرگ گردشگری خود به نام «پتر کبیر» در آب‌های دریای خزر اعلام کرد.

اسلامی در ادامه بیان داشت: همچنین برای افزایش ظرفیت حمل دریایی پیشنهاد تشکیل شرکت‌ مشترک کشتیرانی ارائه کردیم و روسیه افزایش ظرفیت عبور کشتی از رودخانه ولگا که جزو درخواست‌های دیرینه ایران بوده است را به عنوان یکی از راهکارهای و برنامه‌های جدی خوداعلام کرد.

وی با بیان اینکه «دریای خزر به خاطر عدم حضور و دخالت کشور خارجی، یک دریای نمونه است» اظهار داشت: ظرفیت جمعیتی و بنادر پیرامون دریای خزر، کمک می‌کند که صنعت کشتیرانی سهم بزرگی در توسعه و شکوفایی اقتصادی پنج کشور ایفا کند. به همین خاطر با نگاهی به عزم جدی کشورهای حاشیه دریای خزر برای توسعه کشتیرانی، توسعه بنادر اکتائو، ترکمن‌باشی، ‌باکو، ‌امیر آباد و کاسپین (انزلی) در میابیم که هر پنج کشور بسیار قوی دنبال توسعه و تقویت حمل‌ونقل دریایی هستند.

از سرگیری و افزایش پروازهای کشور‌های حوزه دریای خزر به مقصد ایران

وزیر راه و شهرسازی همچنین مذاکرات انجام شده در حوزه حمل‌ونقل هوایی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: مهم‌ترین نکته‌ای که در بخش حمل‌ونقل هوایی از سوی ایران در این اجلاس مورد تاکید قرار گرفت، برقراری و از سرگیری پروازهایی بود که طی چند سال گذشته متوقف یا کاهش یافته بود. در مقابل پیشنهاداتی مبنی بر لغو ویزای تجار برای سفر هوایی و ایجاد شبکه پروازی جدید میان پنج کشور پیرامون دریای خزر در سطح وزرای حمل‌ونقل پنج کشور مطرح شد که مورد موافقت قرار گرفت و انتظار می‌رود در کمیته‌ تخصصی حمل‌ونقل هوایی بین کشورها به سر انجام رسد.

اسلامی با اشاره به درخواست برخی کشورهای حوزه دریای خزر برای برقراری پرواز مستقیم و برنامه‌ای به ایران بیان داشت: سازمان هواپیمایی کشوری نسبت به درخواست تاجیکستان در این مورد اقدام کرده است و پیگیری درخواست ترکمنستان و قزاقستان در دستور کار قرار دارد تا پروازها از سر گرفته شود.

ایران به دنبال ایجاد شبکه پروازی برنامه‌ریزی شده با همسایگان حوزه خزر است

وی تصریح کرد: ما به دنبال ایجاد شبکه پروازی برنامه‌ریزی شده، جدا از پروازهای فصلی که آژانس‌های مسافرتی تقاضا می‌کنند هستیم.

وزیر راه و شهرسازی از برنامه‌های کلان این وزارتخانه برای استفاده از تمام ظرفیت‌های حمل‌‌و‌نقلی کشور در جهت حمل‌‌ونقل ترکیبی و چند وجهی خبر داد و گفت: با دستیابی به تفاهمات و توافق‌های مهمی که در هر دو اجلاس ترکمن‌باشی و سوچی منعقد شد، از طریق حمل‌ونقل ترکیبی ریلی-دریایی سهم ایران از صادرات و ترانزیت کالا در دریای خزر و کشورهای پیرامون آن افزایش می‌یابد.

راه‌آهن رشت-استارا حلقه تکمیل کننده کریدورهای شمال-جنوب و خلیج فارس-دریای سیاه

این عضو کابینه دولت دوازدهم در ادامه به اجلاس سه جانبه وزرای حمل‌ونقل ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان که در سوچی روسیه برگزار شد، پرداخت و در این خصوص بیان داشت: محور اصلی این اجلاس، کریدور‌های حمل‌ونقلی به ویژه کریدور‌های شمال-جنوب و خلیج فارس-دریای سیاه بود. از آنجایی که شاخه شرقی کریدور شمال-جنوب از ترکمنستان و شاخه غربی از آستارا عبور می‌کند، بر همین اساس تکمیل راه‌‌آهن رشت-آستارا در داخل ایران مورد انتظار طرف روس و آذری در این اجلاس بود تا بتوانند از این طریق به آب‌های خلیج فارس و دریای عمان دسترسی پیدا کنند.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: البته احداث این قطعه به طور جدی از سوی ایران در حال پیگیری ‌است و وزارت راه و شهرسازی نیز ضمن ارائه برنامه عملیاتی خود کارگاه عمرانی پروژه را تجهیز کرده‌ است.

برخورداری ایران، روسیه و آذربایجان از نظام حمل‌ونقل یکپارچه تا پایان ۲۰۲۰

اسلامی در ادامه با اشاره مذاکرات صورت گرفته در حوزه حمل‌‌ونقل جاده‌ای بیان داشت: با هدف دستیابی به وحدت رویه میان سه کشور ایران، آذربایجان و روسیه، برقراری سیستم صدور بارنامه الکترونیک و عدم فک پلمپ بارهای عبوری میان سه کشور مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. همچنین پیش‌نویس یکسان‌سازی مابه‌التفاوت قیمت سوخت و نرخ عوارض عبوری در این اجلاس مرور و مقرر شد، سند سه جانبه بعد از امضا معاونان حمل‌ونقل به امضا وزرای سه کشور برسد تا در پایان ۲۰۲۰ شاهد برخورداری سه کشوراز نظام حمل‌ونقل یکپارچه و هماهنگ باشیم.

وی با اشاره به حجم ۳۰ میلیون تنی جابجایی بار بین خاور دور، هندوستان، روسیه و اروپا خاطرنشان کرد: ظرفیت جابجایی بار در این مسیر تا ۱۰۰ میلیون تن قابل افزایش است. لذا در تلاش هستیم تا بتوانیم طی سال‌های آینده فرصت از دست رفته در سال‌های گذشته را جبران کرده و سهم ایران را در جریان جابجایی بار بین شرق به غرب افزایش دهیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ترامپ: من رهبر برگزیده برای مقابله با چین هستم

فارسفارس1 روز قبل
رئیس‌جمهور آمریکا در دفاع از آغاز جنگ تجاری علیه چین، مدعی شد که او برای مقابله با پکن برگزیده شده است. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا روز چهارشنبه مدعی شد که او برای مقابله با چین برگزیده شده است. اما ایالات متحده عملکرد فوق‌العاده‌ای دارد.» ترامپ افزود: «کاری که من باید انجام دهم، مقابله اقتصادی با چین است، چون سال‌های سال است که دارد کلاه ما را برمی‌دارد. اگر آن‌ها بخواهند معامله کنند، ما هم معامله می‌کنیم … شنیدم که کسی گفته این جنگ تجاری ترامپ است. پس من دارم با چین مقابله می‌کنم، من دارم در تجارت با چین مقابله می‌کنیم.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در اظهاراتی مدعی اقدامات تجاوزکارانه این رژیم در هر جا و منطقه‌ای علیه ایران شده است. نتانیاهو در اظهارات بی اساس خود مدعی شده است که ارتش اسرائیل در عراق و سایر کشورها در خاورمیانه که ایران در آن علیه اسرائیل پایگاه ایجاد می‌کند، عملیات انجام خواهد داد. پیش از این، «ابو مهدی المهندس»، جانشین رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق اعلام کرده بود که «آمریکایی‌ها برای هدف قرار دادن پایگاه‌ها و مقرهای عراق، چهار پهپاد اسرائیل را به این کشور وارد کرده‌اند.» با این حال دولت عراق در واکنش به پرواز برخی پهپادهای ناشناس از روز گذشتهاعلام کرده است که پرواز هرگونه پهپاد شناسایی تنها با مجوز دولت بغداد امکان پذیر خواهد بود و در غیر این صورت پهپادهای ناشناس هدف قرار خواهند گرفت.
مهرمهر1 روز قبل
به گزراش خبرگزاری مهر به نقل از سومریه نیوز، حشدالشعبی عراق یک فروند هواپیمای جاسوسی را بر فراز یکی از مقرهای خود در نزدیک بغداد منهدم کرد. سازمان حشد الشعبی در بیانیه‌ای که در این ارتباط منتشر کرده، اعلام کرده است که پدافند هوایی این سازمان یک پرنده شناسایی ناشناس را حین پرواز بر فراز مقر تیپ ۱۲ خود (واقع در کمربند بغداد) پس از شناسایی، منهدم کرد. در بیانیه حشد الشعبی همچنین آمده است: «پدافند هوایی حشد الشعبی، مأموریت هواپیمای دشمن را ناتمام گذاشت.» تا کنون جزئیات بیشتری از این عملیات منتشر نشده، اما پیش از این جانشین فرماندهی حشدالشعبی نسبت به پرواز هرگونه هواپیماهای ناشناس بر فراز مقرها و انبارهای مهمات هشدار داده بود.
مهرمهر13 ساعت قبل
آسمان یمن همانند سابق برای متجاوزان امن نخواهد بودیحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن اعلام کرد: «موشکی که این پهپاد آمریکایی را هدف قرار داد در داخل یمن تولید شده است. ما متجاوزان را مجبور خواهیم کرد که هنگام ورود به حریم هوایی یمن هزاران بار این تصمیم خطرناک را بازبینی کنند. شبکه تلویزیونی المسیره هم در گزارشی اعلام کرد: پس از سرنگونی پهپاد ام کیو ۹ آمریکا در یمن، جنگنده‌های بیگانه به راحتی نمی‌توانند حریم هوایی یمن را نقض کنند. در گزارش المسیره آمده است: دو فروند پهپاد آمریکایی ام کیو ۱ در مرحله گذشته در صنعا پایتخت یمن سرنگون شد. به این ترتیب، پنج فروند پهپاد آمریکایی در یمن سرنگون شد؛ همان طور که نوزدهم آوریل یک فروند پهپاد چینی در استان صعده سرنگون شد.
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
این اقدام پیونگ یانگ در اعتراض به برگزاری رزمایش مشترک آمریکا با کره جنوبی صورت گرفته است. این دیدگاه در حال تقویت است که سخنان گزنده کره شمالی، احتمال از سرگیری مذاکرات هسته‌ای، آمریکا و کره شمالی را کاهش دهد. رسانه‌های کره شمالی اردیبهشت ماه هم، جو بایدن، معاون رئیس جمهور پیشین آمریکا را «فردی با کمترین بهره هوشی» نامیدند. مقام‌های پیونگ یانگ پیشتر، ترامپ را «پیر خرفت» و باراک اوباما، رئیس جمهور سابق را هم «میمون» توصیف کرده بود. به نظر می‌رسد کیم جونگ اون که مورد حمایت چین و روسیه است در شطرنج دیپلماتیک با واشنگتن بصورت شگفت آوری ماهر شده است.
مهرمهر14 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النهرین، نوری المالکی رئیس ائتلاف دولت قانون عراق اعلام کرد که این کشور در صورتی که دخالت اسرائیل در حملات هوایی به مراکز حشد شعبی ثابت شود، پاسخ کوبنده خواهد داد. وی افزود: اگر اسرائیل به حملات خود به عراق ادامه بدهد، عراق صحنه درگیری خواهد که کشورهای مختلفی در آن مشارکت خواهند داشت. امنیت منطقه که عراق محور اساسی آن است، امنیتی مشترک است که حمایت از آن مسئولیتی بر دوش همه کشورهاست. اگر ثابت شود که اسرائیل حاکمیت عراق را هدف قرار داده است، امنیت منطقه در معرض خطر قرار خواهد گرفت و همه چیز با هم در می‌آمیزد. شایان ذکر است که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی به طور تلویحی به دخالت کشورش در حملات هوایی به مواضع حشد شعبی در عراق اشاره کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر