بیکاری بلندمدت در هفت سال گذشته کاهش یافته است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. اقتصادی
بیکاری بلندمدت در هفت سال گذشته کاهش یافته است

بیکاری بلندمدت در هفت سال گذشته کاهش یافته است

طول مدت بیکاری به عنوان یکی از شاخص‌های کلی اقتصاد و عملکرد بازار کار است و بررسی نرخ رشد بیکاری بلندمدت در دوره 97 ـ 1390 کاهش یافته است و از رقم 31.6 به 28.5 درصد رسیده در حالکیه نرخ بیکاری کوتاه مدت افزایش یافته و از نرخ 68.4 به 71.5 درصد رسیده است.

اعتمادآنلاین| بیکاری و پیامدهای آن در جوامع امروزی به شکل یک معضل درآمده و دغدغه ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری، همه سطوح مدیریتی کشورها را به چالش کشانده است. معضل بیکاری و پیامدهای ناشی از آن اکنون یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های دولت‌مردان در سراسر جهان تبدیل شده است، تا جایی که بیکاری به عنوان یکی از شاخص‌های عقب ماندگی فعالیت‌های اقتصادی نام برده می‌شود. این آسیب‌های اجتماعی اندیشمندان و صاحبنظران در تمام حوزه‌ها را وادار به چاره‌ اندیشی کرده است اما حل این معضل تنها با شناخت مساله میسر می‌شود.

بنابر نظر کارشناسان یکی از شاخص‌های مهم در شناخت معضل بیکاری، «طول مدت بیکاری» افراد بیکار است. منظور از طول مدت بیکاری، مدت زمانی است که یک فرد بیکار، جویای کار است. بیکاری از لحاظ طول مدت آن، معمولا به دو نوع کوتاه مدت و بلندمدت تقسیم می‌شود و در شاخص‌های بین‌المللی بیکاری با طول مدت ۶ ماه را کوتاه مدت و با مدت ۱۲ ماه یا بیشتر را بلندمدت تعریف کرده‌اند.

طول مدت بیکاری، عملکرد بازار کار را به خوبی نشان می‌دهد. وجود بیکاری بلندمدت نشانه‌ای است از اینکه بازار، کارکرد خوبی ندارد و موانع ساختاری از حرکت مردم به سمت اشتغال جلوگیری می‌کند. بازار کار از این مساله بیشتر متضرر می‌شود تا فرد بیکار؛ زیرا مهارت‌هایی را از دست می‌دهد که جبرانشان سخت است و باید آن مهارت‌ها را دوباره به افرادی که وارد بازار کار می‌شوند آموزش داد.

همچنین مدت زمان بیکاری یک شاخص کلی اقتصادی است. وقتی که یک بحران اقتصادی منجر به افزایش بیکاری می‌شود، افزایش اولیه در بین بیکاران کوتاه مدت مشاهده می‌شود.

تجربه بیکاری برای کسانی که به داشتن شغل ثابت و مطمئن عادت کرده‌اند، نارحت کننده است. نتیجه مستقیم بیکاری، از دست دادن درآمد است و فشار اقتصادی زیادی به افراد وارد می‌کند. افرادی که تی برای یک دوره زمانی نسبتا کوتاه بیکار می‌شوند، استانداردهای زندگی آنها کاهش می‌یابد و علاوه بر عواقب اقتصادی، پیامدهای اجتماعی نیز با طول مدت بیکاری افزایش می‌یابد.

هزینه‌های اقتصادی بیکاری و طول مدت آن فقط در سطح خرد و فردی نیست و در سطح کلان و جامعه نیز قابل تامل و تاثیرگذار است. برای نمونه جامعه از درآمد فرد شاغل، مالیات می‌گیرد و براین اساس سهمی از تولید نهایی وی را می‌گیرد. وقتی فرد بیکار می‌شود جامعه نمی‌تواند مالیاتی اخذ کند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

بیکاری کوتاه مدت

براساس آخرین آماری که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منتشر کرده، در سال‌های ۹۷ ۱۳۹۰ سهم جوانان (۲۴ ۱۵ ساله) دارای بیکاری کوتاه مدت (زیر یک سال) در این دوره به جز سال ۱۳۹۲ در همه سال‌ها روند افزایشی داشته است. بیشترین میزان آن در سال گذشته بوده که به رقم ۷۱٫۵ درصد رسیده است. کمترین بیکاری کوتاه مدت در این دوره زمانی همانطور که ذکر شد مربوط به سال ۱۳۹۲ است که ۶۲٫۳ درصد بود.

همچنین براساس این آمار سهم جوانان دارای بیکاری کوتاه مدت از ۶۸٫۴ درصد در سال ۱۳۹۰ با میانگین نرخ رشد سالانه ۰٫۶ درصد در سال گذشته به رقم ۷۱٫۵ درصد رسیده است. میانگین نرخ رشد برای مردان و زنان در این مدت زمان به ترتیب ۰٫۲ و ۱٫۷ درصد بود.

بیکاری بلندمدت

بررسی جداول آماری نشان می‌دهد که سهم جوانان (۲۴ ۱۵ ساله) دارای بیکاری بلندمدت (بالای یک سال) از ۳۱٫۶ درصد در سال ۱۳۹۰ به رقم ۲۸٫۵ درصد در سال گذشته کاهش یافته است. در این دوره نرخ تغییرات سالانه منفی ۱٫۵ درصد بود.

نرخ تغییرات سالانه برای ردان و زنان جوان دارای بیکاری بلندمدت در بین سال‌های ۹۷ ۱۳۹۰ به ترتیب منفی ۰٫۶ و ۳٫۳ درصد بود.

بیشترین سهم جوانان دارای بیکاری بلندمدت مربوط به سال ۱۳۹۲ با ۳۷٫۷ درصد و کمترین میزان آن ۲۸٫۵ درصد در سال ۱۳۹۷ است.

در مجموع بیکاری کوتاه‌مدت نگرانی خاصی ندارد به ویژه وقتی که فرد، تحت پوشش بیمه بیکاری و حمایت‌هایی از این قبیل است. اما بیکاری بلندمدت تاثیرات نامطلوبی دارد برای نمونه موجب از دست دادن عایدی و کاهش اشتغال‌پذیری کارجو می‌شود. اگر بیکاری کوتاه مدت باعث می‌شود کارجو شغل مورد علاقه و دلخواه خود را بیابد، این مدت زمان، حتی مطلوب هم است؛ در حالیکه در بیکاری بلندمدت این چنین نیست. بنابراین باید به بررسی طول مدت بیکاری و عوامل موثر بر آن بپردازیم تا بتوانیم مشکلات ناشی از این پدیده را با چاره‌اندیشی‌های مناسب مرتفع کنیم.

بیکاری بلندمدت در هفت سال گذشته کاهش یافته است - 16

منبع: ایرنا

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبر فوریخبر فوری14 ساعت قبل
تنش‌های گسترده بین ایران و امارات متحده تاکنون علاوه بر فرصت‌های دیپلماتیک، فرصت‌های اقتصادی بسیاری را از بین برده است. در دوره‌های مختلف ما با نوسان این رابطه اقتصادی مواجه بوده‌ایم اما هرگز شاهد قطع شدن این رابطه نبوده‌ایم. نوع برخورد مسئولان اقتصادی امارات و صرافی‌های آنجا با ایران چنان بد بود که باعث کاهش بخشی از سرمایه‌گذاری خارجی امارات در آن سال‌ها شد. گزارشات تاجرانی که سال‌ها از ایران در امارات فعالیت می‌کردند حاکی از بی ثباتی گسترده در تصمیمات و رویکردهای آنها بود. به‌نظر می‌رسد در آینده تعاملات ما درحوزه‌های نفتی و غیر نفتی دوباره افزایش یابد و راه افتادن برخی کانال‌های مالی در این حوزه، تاییدی بر صحت این رویکرد در بین حاکمان امارات است.

آمریکایی احمقی که از دو مرد ایرانی کتک خورد! + فیلم

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصاد نیوز، حمله مرد آمریکایی به دو ایرانی در دوبی با کتک خوردن وی خاتمه یافت. مهاجم که وارد مغازه دو جوان ایرانی شده بود، مدام می‌گفت فورا خلیج فارس را ترک کنید! این درحالی بود که دو مرد ایرانی قصد داشتند این آمریکایی را از مغازه خود بیرون کنند ولی با حمله او روبرو و در نهایت از خود دفاع کردند. بخشی از این درگیری را در فیلم کوتاهی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده می‌بینید. حجم فیلم:۲ مگابایت

نمایشگاه دام و طیور

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
بیش از ۱۳۴ هزار میلیارد تومان گردش مالی صنعت دام و طیور در کشور است و این درحالی است که گردش مالی صنعت نفت ۱۵۰ هزار میلیارد تومان است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، بیش از ۱۳۴ هزار میلیارد تومان گردش مالی صنعت دام و طیور در کشور است و این درحالی است که گردش مالی صنعت نفت ۱۵۰ هزار میلیارد تومان است. به نظر می‌رسد اگر توجه بیشتری به این صنعت شود گام موثری در کاهش صادرات نفت در کشور است.

ترامپ: هیچ چاره‌ای جز رای دادن به من ندارید +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا که مشغول برگزاری کمپین‌های انتخاباتی‌اش در گوشه و کنار ایالات متحده است در جمع هوادارانش گفت: «می‌دانم شما من را دوست دارید، ولی هیچ ‌چاره‌ای جز رای دادن به من ندارید. چه من را دوست داشته باشید چه نداشته باشید باید به من رای بدهید.»
هفته‌نامه شنبههفته‌نامه شنبه1 روز قبل
شنبه‌پرس-مرکز نوآوری و کار آفرینی صادرات، اولین رویداد مهارت افزایی برای صادرات به افغانستان را برگزار می‌کند. این رویداد با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تهران برگزار می‌شود. علاقه‌مندان جهت ثبت نام تا تاریخ جمعه ۸ شهریور ۱۳۹۸ می‌توانند به یکی از دو آدرس eiecenter. ir evand. com مراجعه کنند.

نظرها

اخبار بیشتر