تاسیس شرکت‌هایی که مدیرانش سواد خواندن و نوشتن ندارند! / چرا منبع فرار مالیاتی در کشور شناسایی نمی‌شود؟ / ماجرای حساب اجاره‌ای برای باربران بازار‌ها
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. اقتصادی
تاسیس شرکت‌هایی که مدیرانش سواد خواندن و نوشتن ندارند! / چرا منبع فرار مالیاتی در کشور شناسایی نمی‌شود؟ / ماجرای حساب اجاره‌ای برای باربران بازار‌ها

تاسیس شرکت‌هایی که مدیرانش سواد خواندن و نوشتن ندارند! / چرا منبع فرار مالیاتی در کشور شناسایی نمی‌شود؟ / ماجرای حساب اجاره‌ای برای باربران بازار‌ها

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
مدیرکل دفتر حقوقی سازمان امور مالیاتی کشور به تشریح عمده‌ترین دلایل وقوع فرار مالیاتی و ناشناس ماندن منابع وقوع این جرم پرداخت.

حسین تاجمیر ریاحی ضمن تشریح جایگاه مهم اخذ مالیات برای افزایش رفاه ملی و پیشرفت پروژه‌های عمرانی یک کشور، اظهار کرد: اکثر کشورهای دنیا که هیچ اتکایی به درآمدهای نفتی ندارند؛ عمده هزینه‌ها را از طریق درگاه مالیاتی تامین می‌کنند.

این مقام مسئول با اشاره به ظرفیت‌های پنهان شده در اقتصاد کشور برای اخذ مالیات بیان کرد: از نظر قوانین هر شخصی اعم از حقوقی و حقیقی که در ایران درآمد کسب می‌کند مشمول مالیات است، تبعا فعالیت‌های گسترده‌ای در حوزه مباحث اقتصادی در حال رخ دادن است، ولی اینکه اطلاعات همه این‌ها به نظام مالیاتی کشور آمده باشد تا امکان بررسی و اخذ مالیات ممکن شود تا کنون عملیاتی نشده است.

رشد درآمد مالیاتی در قالب افزایش پایه‌های مالیاتی نه نرخ اخذ مالیات!

او ادامه داد: البته در سال‌های اخیر با تاکیداتی که در قوانین و اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم آمد به استناد ماده ۱۶۹ این قانون تمام اطلاعات مربوط به فعالیت‌های اقتصادی بایستی از طرف دستگاه‌های ذی‌ربط به سازمان امور مالیاتی داده شود تا این دستگاه وظیفه اصلی خود یعنی محاسبه میزان مالیات فعالیت‌های اقتصادی را انجام دهد.

تاجمیر ریاحی گفت: هر چقدر اطلاعات بیشتری از فعالیت‌های اقتصادی وارد بانک‌های اطلاعاتی سازمان امور مالیاتی کشور شود قطعا میزان محاسبات بیشتر و اخذ مالیات افزایش خواهد یافت.

مدیرکل دفتر حقوقی سازمان امور مالیاتی کشور تاکید کرد: اگر چه در چند سالهای اخیر کار‌های خوبی در نظام مالیاتی کشور انجام شد و بانک‌های اطلاعاتی به سمت پیشرفت و تکمیل حرکت کرد ولی هنوز اطلاعات برخی فعالان اقتصادی به سازمان امور مالیاتی اعلام نشده است قطعا اگر این اطلاعات به دست سازمان امور مالیاتی برسد و دستگاه‌های ذی‌ربط همکاری لازم را داشته باشند نظام مالیات کشور می‌تواند از ظرفیت بیشتری برای افزایش در آمد مالیاتی استفاده کند.

او به عمده دلایل وجود ضعف در اخذ مالیات از برخی صنوف اشاره کرد و گفت: پارسال دستاورد سازمان امور مالیاتی کشور در حوزه حصول درآمد‌های مالیاتی بسیار خوب بود به طوری که مبلغی تعیین شده در قانون بودجه سال گذشته بالغ بر ۹۷ درصد یعنی ۱۰۹ هزار میلیارد تومان محقق شد. امسال نیز این رقم درصدی افزایش یافته به انتظار قانون بودجه ۹۸ تحقق ۱۴۰ هزار میلیارد درآمد مالیاتی تبدیل شده است. البته نکته قابل توجهی که وظیفه سازمان امور مالیاتی کشور را در امر محاسبات مالیاتی سنگین‌تر می‌کند توجه به شعار سال (رونق تولید) و کمک به بخش تولید است.

تاجمیر ریاحی به نحوه افزایش درآمد‌های مالیاتی در سال ۹۸ اشاره کرد و گفت: تمام تلاش دستگاه‌های دولتی و حتی فعالان بخش خصوصیکاهش میزان آسیب به افراد کم درآمد و آسیب پذیر جامعه است. قطعا منظور دولت از افزایش درآمد‌های مالیاتی این نیست که از مودیان مالیاتی باید مالیات بیشتری اخذ شود بلکه منظور قانون بودجه سال ۹۸ افزایش پایه‌های مالیاتی یعنی رشد تعداد پرداخت کنندگان مالیات است.

او بیان کرد: امسال فعالان اقتصادی را که در فعالیت‌های کلان تجاری دست داشته و از نوسانات قیمتی بازار سود‌های کلانی را کسب می‌کردند، شناسایی و نسبت به اخذ مالیات از آن‌ها اقدام خواهیم کرد. سازمان مالیاتی بدون فشار به اقشار کم درآمد و بدون فشار به بخش تولید قادر به تامین درآمد مالیاتی مقرر خواهد بود اما به شرطی که دستگاه‌های ذی‌ربط در تهیه بانک اطلاعاتی به ما کمک کنند.

مدیرکل دفتر حقوقی سازمان امور مالیاتی کشور به موضوع میزان فرار و معافیت‌های مالیاتی کشور گذری زده و می‌گوید: فرار مالیات یک مقوله‌ای بسیار پیچیده است و نمی‌توانیم با اعداد مطرح شده که نوعی حدس و برآورد عامیانه است و تا حدودی هم دقیق نیست اظهار نظر کنیم. قطعا اگر نظام مالیاتی محل فرار کلان مالیاتی را می‌دانست با سرعت با آن مقابله می‌کرد.

دور زدن قانون مالیاتی عاملی برای فرار از پرداخت مالیات

این مقام مسئول دلیل اصلی فرار مالیاتی در نظام اقتصادی کشور را دور زدن نظام مالیاتی با روش‌های متعدد دانست و گفت: به لحاظ پیچیدگی و استفاده از برخی روش‌های دور زدن پرداخت مالیات مانند سو استفاده از کارت‌های بازرگانی، تشکیل شرکت‌های صوری، استفاده از حساب‌های اجاره‌ای و استفاده از کد اقتصادی تجار داخلی نمی‌توان به منبع اصلی فرار مالیاتی دست پیدا کرد.

او افزود: بانک‌های اطلاعاتی سازمان مالیاتی کشور در قالب طرح جامع مالیاتی روز به روز به رصد ما کمک می‌کند به صورتی که نظام مالیاتی کشور به اکثر فعالیت‌های اقتصادی کشور اشراف خوبی پیدا کرده است.

خبری: اخبار اقتصادی دلار و بورس

تاجمیر ریاحی بیان کرد: آن بخش از افرادی که به صورت شفاف فعالیت اقتصادی انجام نداده و اظهار نامه مالیاتی را تسلیم سازمان مالیاتی کشور نکرده‌اند و یا آن را به صورت واقعی ارائه نداده‌اند، امروزه از طریق بانک‌های اطلاعاتی متعددی به موجب قانون در حال شناسایی هستند.

او با بیان اینکه تحقق درآمد مالیاتی تنها بر دوش سازمان امور مالیاتی کشور نیست، تصریح کرد: قرار نیست مبالغ اخذ شده به عنوان مالیات‌های مستقیم به حساب سازمان امور مالیاتی کشور واریز شود بلکه این حقوق به بیت المال واریز و حق تمام مردم کشور است. در نتیجه از تمام دستگاه‌ها و همچنین آحاد مردم انتظار می‌رود در برابر فرار مالیاتی موضعی جدی داشته باشند و در صورت مشاهده این قبیل تخلفات آن را به سازمان امور مالیاتی کشور گزارش دهند. سازمان مالیاتی فقط مامور وصول مالیات است.

تاجمیر ریاحی تاکید کرد: شاید بتوان گفت که کمترین میزان فرار مالیاتی مربوط به دستکاری اظهارنامه است چرا که امروزه بانک‌های اطلاعاتی که در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار دارد می‌تواند به صورت شفاف و دقیق نحوه فعالیت اقتصادی مودیان مالیاتی را راستی آزمایی کرده و مالیاتی مستحق آن‌ها را وضع کند.

او تاکید کرد: اما به موجب اصلاحیه اخیر قانون مالیات‌های مستقیم و اجرای ماده ۲۷۴ این قانون، افرادی که اقدام به دستکاری و کم اظهاری در نظام مالیاتی می‌کنند به عنوان مجرم شناسایی و مشمول جریمه خواهند شد. دستکاری در اظهارنامه شامل اقداماتی نظیر کم اظهاری، کتمان درآمد اصلی و پنهان کاری درخصوص دارایی‌های مختص به فعالیت حقوقی است.

مدیرکل دفتر حقوقی سازمان امور مالیاتی بیان کرد: برای عملیاتی شدن طرح جامع مالیاتی کشور نیازمند اصلاحاتی در خارج از سازمان امور مالیاتی کشور هستیم به طور مثال در بحث راه اندازی شرکت‌های صوری که نظام مالیاتی کشور را به صورت جدی آزار می‌دهد باید منبع آن شناسایی شود.

تاسیس شرکت هایی که مدیرانش سواد خواندن و نوشتن ندارند!

او افزود: هنگامی که نام فردی بدون داشتن حتی سواد خواندن و نوشتن به عنوان مدیر عامل یک شرکت بزرگ واردات معرفی و ثبت می‌شود کاملا مشخص است که این شرکت محلی سو استفاده افراد سودجو قرار خواهد گرفت.

این مقام مسئول گفت: چرا باید نام پیرزن و پیرمردی به عنوان مدیرعامل ثبت شود که حتی روحشان هم از فعالیت کلان اقتصادی افراد خبر ندارد، اینجاست که معتقدیم نظام مالیاتی نیازمند اصلاحات و انجام راستی آزمایی‌های سخت برای انتخاب افراد به عنوان مدیرعامل است.

تاجمیر ریاحی گفت: متاسفانه مشاهده می‌شود که در بازارها، با سو استفاده از باربران، آن‌ها را با پرداخت مبلغی ناچیز مجبور به افتتاح حساب می‌کنند سپس تمام تراکنش‌ها را از طریق این حساب انجام می‌دهند، با پایان سال مالی فرد باربری که حتی یک ستاره هم در آسمان ندارد مشمول پرداخت چند صد میلیارد مالیات می‌شود. در نهایت هزاران میلیارد تومان مالیات به واسطه همین فرار‌ها به منظر صدور مجوز‌های خارج از قانون برخی نهاد‌ها از دست می‌رود.

خرید و فروش کد ملی برای سودکلان در ارز و سکه بدون پرداخت مالیات!

او ادامه داد: نوسانات ارزی و سکه هم منجر شد با روشی دیگر برای خرید ارز، سودجویان به سو استفاده از کد ملی افراد جامعه نیز دست ببرند. این افراد با خرید کد ملی مردم اقدام به دریافت ارز مختص به هر فرد در سال کرده و این اسعار را در بازار آزاد با سود هنگفت به فروش رساندند و مالیات این خرید و فروش نیز به نام کد ملی‌های ثبت شده وضع شد.

این مقام مسئول در پایان بیان کرد: باید فرهنگسازی گسترده‌ای در زمینه عدم پرداخت مالیات شکل بگیرد همانطور که در دیگر کشور‌ها نپرداختن مالیات امری قبیح تلقی می‌شود. همه ما شاهد هستیم که در تمام دنیا اگر فردی سرشناس و مشهور مالیات حقه خود را پرداخت نکرده باشد نگاه جامعه به او تغییر کرده و سازمان مالیات ستان آن کشور با قطعیت فرد را با هر جایگاهی محکوم می‌کند. در نتیجه باید به سمتی برویم که مالیات ستانی یک امر واجب تلقی شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ علت برکناری یکه زارع از ایران خودرو

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز15 ساعت قبل
علی ربیعی سخنگوی دولت ایران امروز دوشنبه، ۲۸ مرداد، گفت هاشم یکه زارع، مدیرعامل ایران خودرو به دلیل «افزایش قیمت» محصولاتش از سمت خود برکنار شده است.

خام فروشی سنگ

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
خام فروشی سنگ، یک نمونه از خام فروشی منابع است و تا زمانی که نگاه به آن تغییر نکند همچنان باید شاهد چوب حراج به منابع ملی باشیمبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، صنعت سنگ یکی از صنایع اشتغال زا در کشور است، صنعتی که مواد اولیه و تکنولوژی فرآوری آن در کشور وجود دارد و اگر به مشکلات تولیدکنندگان رسیدگی شود قطعا می‌تواند ارزآوری بسیاری برای کشور داشته باشد.

موهاوی ۲۰۲۰؛ نسلی جدید یا بازگشتی دوباره با فیس لیفت (+فیلم و تصاویر)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عصرایران- نسل اول موهاوی که در سال ۲۰۰۸ معرفی شد یک شاسی بلند جذاب بود که در بازار ایران نیز طرفداران زیادی داشت. موهاوی نسل اول/ دلبر بلندقامت در بازار ایرانموهاوی با سه مدل موتور متفاوت عرضه شد: ۳٫۸ لیتری و ۳ لیتری ۶ سیلندر و نمونه ۴٫۶ لیتری ۸ سیلندر که این مدل در ایران طرفداران زیادی دارد. با توجه به تصاویری که مشاهده می‌کنید این محصول را باید یک فیس لیفت از موهاوی نسل اول بدانیم تا نسل جدید آن! باحرکت به سمت کنار خودرو، دقیقا یک موهاوی نسل اول پیش روی بیننده قرار می‌گیرد که تنها بخش کرومی انتهای درب‌ها و بالای رکاب بدان افزوده شده است. در تصاویر جدیدی که از موهاوی ارائه شده پشت خودرو نمایه ۴WD به چشم می‌خورد که ویژگی ۴ چرخ محرک را مورد اشاره قرار می‌دهد.
جام نیوزجام نیوز1 روز قبل
به گزارش سرویس اقتصادی جام نیوز، حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه در تشریح جلسه امروز این کمیسیون اظهار کرد: درجلسه امروز کمیسیون بودجه این سوال مطرح شد که چرا دولت بدهی خود را به تامین اجتماعی نمی‌پردازد، پیش از این گفته می‌شد که دولت ۱۸۰ هزار میلیارد تومان به این نهاد بدهی دارد. او افزود: اما مسئولان تامین اجتماعی و وزارت اقتصاد عدد آن را ۱۰۵ هزار میلیارد تومان تا سال ۹۶ تخمین زدند که ۴۸ هزار میلیارد آن سود است در نتیجه نرخ سود بر اساس اوراق مشارکت تعیین می‌شود. عضو کمیسیون برنامه و بودجه ادامه داد: در جلسه کمیسیون وزیر اقتصاد ادعا کرد که ازسال گذشته ۱۵ هزار میلیارد تومان ازبدهی دولت به تامین اجتماعی پرداخت شده، امابه اعتقاد ما این ادعاوعدد مطرح شده صحت ندارد. نماینده مردم شاهین شهر همچنین در تشریح جلسه امروز کمیسیون اجتماعی گفت: در جلسه امروز وزیر کار و رفاه اجتماعی و جمعی از روسای کانون بازنشستگی استان اصفهان حضور داشتند. او افزود: مبحث عمده این کمیسیون ماده ۱۲ برنامه ششم توسعه برای همسان سازی حقوق بازنشستگان بود و قرار شد که کمیته‌ای برای سرعت بخشیدن به این موضوع شکل بگیرد. کارگرآنلاین۲۰۲۵

نوسازی ناوگان موتوری موزعین شبکه پستی

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ براساس تفاهم نامه مشترک میان شرکت پست، بانک قرض الحسنه مهر ایران و شرکت نیرو محرکه مقرر شد ۲ هزار و ۱۵۰ دستگاه موتور در اختیار نامه رسانان پست سراسر کشور قرار گیرد که ۵۰۰ دستگاه مربوط به استان تهران است.

انتقاد معاون رئیس‌جمهور از آمارهای «فرار مغزها» / بازگشت ۱۳۰ دانشجوی ایرانی از ۱۰۰ دانشگاه برتر/ قوانین ایران ضامن واردات است+ فیلم

الفالف1 روز قبل
این همان کاری است که از آن با عنوان «شکار مغزها» یاد می‌کنند. ما نیازمند اقتصادی هستیم که از نفت جدا شود و به دنبال این باشد که بر روی نیروی انسانی جوان سرمایه‌گذاری کند. وی ادامه داد: بر این اساس ما تلاش داریم تا سرمایه‌گذاران سنتی را به سمت سرمایه‌گذاری در حوزه‌های نوین دانش‌بنیان هدایت کنیم. زیرا این جوانان ایده‌هایی را ارائه می‌دهند که مردم پشت آنها هستند و ارتباطی با رانت دولتی ندارند. این روش تکثیر نخل از روش کشت بافت است و در ایران تنها یک شرکت به دانش فنی آن دست یافته است.

نظرها

اخبار بیشتر