نکاتی از گزارش کمک وزارت فرهنگ و ارشاد به اشخاص حقوقی در سال ۹۷
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سینماپرس
  4. فرهنگ
نکاتی از گزارش کمک وزارت فرهنگ و ارشاد به اشخاص حقوقی در سال ۹۷

نکاتی از گزارش کمک وزارت فرهنگ و ارشاد به اشخاص حقوقی در سال ۹۷

سینماپرسخبرگزاری سینماپرس |
سینماپرس: انتشار فهرست اشخاص حقیقی و حقوقی که در سال ٩٧ از سوی معاونت توسعه مدیریت در قالب فعالیت‌های فرهنگی، هنری و دینی حمایت شده‌اند، توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اقدام شجاعانه‌ای بود. اما در این فهرست نکات مهم و البته مبهمی هم دیده می‌شود که نشان می‌دهد هنوز در حوزه فرهنگ و هنر به نگاه واحد و کاملی نرسیده‌ایم، یا شاید هنوز این دو حوزه را جدی نگرفته‌ایم.

به گزارش سینماپرس، انتشار فهرست اشخاص حقیقی و حقوقی که در سال ٩٧ از سوی معاونت توسعه مدیریت و منابع این وزارتخانه در قالب فعالیت‌های فرهنگی، هنری و دینی حمایت شده‌اند، توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اقدام شجاعانه‌ای بود که باید مورد توجه وزارتخانه‌های دیگر و سایر سازمان‌ها و نهادها هم قرار بگیرد. اما در این فهرست نکات مهم و البته مبهمی هم دیده می‌شود. نکاتی که نشان می‌دهد هنوز در حوزه فرهنگ و هنر به نگاه واحد و کاملی نرسیده‌ایم، یا شاید هنوز این دو حوزه را جدی نگرفته‌ایم.

در این جداول به اشخاص حقیقی در قالب فعالیت‌های فرهنگی، هنری و دینی به میزان ١٤ میلیارد و ٩٠٠ میلیون و ٥٠٠ هزار ریال و به اشخاص حقوقی در قالب ١٦١ مورد که بالغ بر یک هزار و ٣٠٥ میلیارد ریال جهت حمایت از فعالیت‌های فرهنگی، هنری و دینی آنهاست، کمک‌ شده است. رقم‌هایی‌ که براساس دستورالعمل فصل پنج لایحه بودجه کل کشور پرداخت شده در فهرست نهادهای حقوقی، به مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی یک‌میلیارد تومان، مجمع ناشران انقلاب اسلامی ۷۵ میلیون تومان، انجمن آثار و مفاخر فرهنگی دومیلیارد و ۲۰۰میلیون تومان، انجمن قلم ایران ۳۰میلیون تومان، دانشگاه ادیان و مذاهب ۲۵۰ میلیون تومان، دانشگاه مفید ۲۵۰ میلیون تومان، دفتر شعر جوان ۲۰۰ میلیون تومان، شرکت تعاونی ناشران و کتابفروشان قم ۷۰ میلیون تومان و مرکز اسناد انقلاب اسلامی ۲۰۰ میلیون تومان کمک شده است.

این موسسه پولدار

یکی از موارد در جداولی که وزارت ارشاد منتشر کرده است، باعث تردید و سردرگمی می‌شود، درمورد «موسسه فرهنگی، ‌هنری کارآفرینان فرهنگ و هنر» است. قراردادی که وزارت ارشاد با این موسسه بسته، ۴۲ میلیارد ریال بوده است. چیزی که باعث حاشیه برای این موسسه شد این بود که اینها با قراردادی که با ارشاد بسته‌اند، قرار است نظارت بر چاپ کتاب را به‌عهده بگیرند، اما وزارت ارشاد با خبری که منتشر کرده، این مساله را تکذیب کرد و نوشت: «پس از انتشار خبری درباره قرارداد تطبیق کتاب با ضوابط نشر با یک موسسه خصوصی و بازنشر آن در فضای مجازی، توضیحات زیر در این خصوص ازسوی معاونت فرهنگی ارائه شد.

فعالیت‌های نظارت بر کتاب و نشر یک امر نظارتی است و براساس ماده ۸ قانون مدیریت خدمات کشوری، امر نظارت از وظایف حاکمیتی است و به موجب تبصره ماده ۲۴ همان قانون، امور حاکمیتی قابل واگذاری نیست. بر این اساس بدیهی است که علی‌القاعده بررسی کتاب از جمله امور حاکمیتی است و به موجب هیچ قراردادی قابل واگذاری نیست.

اما امور اجرایی و اداری آن می‌تواند به موجب ماده١٣ قانون مدیریت خدمات کشوری واگذار شود. براساس این قانون امور تصدی‌های اجتماعی، فرهنگی و خدماتی با رعایت اصول بیست‌ونهم و ۳۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران از طریق توسعه بخش تعاونی و خصوصی و نهادها و موسسات عمومی غیردولتی تعیین صلاحیت شده و با نظارت و حمایت دولت انجام می‌شود که براساس بند ۲ همین ماده خرید خدمات از بخش تعاونی و خصوصی و نهادها و موسسات عمومی غیردولتی از جمله این امور است.

در همین راستا این وزارتخانه برای اینکه بتواند نظارت بر حوزه نشر و کتاب را با دقت، سرعت و بدون استخدام در دستگاه اجرایی و فربه‌کردن دولت به نحو احسن انجام دهد، امور اجرایی و اداری این حوزه را از طریق قرارداد به یک موسسه واگذار کرده است. به موجب همین قرارداد امر بررسی و تطبیق براساس ضوابط نشر و ابلاغیات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و در چارچوب قانون، تحت نظارت معاونت امور فرهنگی و دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی انجام می‌شود.

بر این اساس، نظارت بر کتاب و نشر برخلاف تفسیر و برداشت صورت‌گرفته، خصوصی‌سازی نشده، بلکه امور اجرایی و اداری آن به موجب قرارداد مطابق مقررات به موسسه کارآفرینان فرهنگ و هنر به‌عنوان یکی از موسسات دارای شرایط ارائه‌دهنده خدمات مذکور سپرده شده است.»

اما بازهم حواشی پیرامون این موسسه با این توضیحات حل نمی‌شود، طبق گفته وزارت ارشاد، مکانیسم پرداخت حق‌الزحمه‌ بررسی‌های اداره کتاب از طریق این موسسه پرداخت می‌شده است. اما متولی و مسئول اصلی ممیزی، خود اداره کتاب است. چرا وزارت ارشاد باید این موسسه را برای ممیزی کتاب انتخاب کند؟ ضمن اینکه در چارت وزارت ارشاد و امر ممیزی، این موسسه هیچ جایگاهی ندارد. طبق مواد مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی، مسئولیت ممیزی متوجه ارشاد است، ولی این شکل از قرارداد، مسئولیت را متوجه پیمانکار مورد نظر کرده است، مخصوصا در یکی از مواد قرارداد صریحا ذکر شده همه عواقب و مسئولیت‌های بعدی متوجه پیمانکار که این موسسه کارآفرینی است، خواهد بود! یعنی مسئولیت وزارت ارشاد زیر سوال می‌رود!

خبری: اخبار فرهنگی هنری جهان

ترویج کتابخوانی با ۱۱ میلیاردتومان

یکی از نکات مهم این جدول، اختصاص رقم ۱۰ میلیارد و ۹۸۲ میلیون تومان به ۹ موسسه برای انجام نشر و ترویج کتابخوانی است. موسسه فرهنگی، هنری کارآفرینان فرهنگ و هنر، انجمن قلم ایران، بنیاد ادبیات داستانی، شرکت تعاونی ناشران و کتابفروشان قم، مجمع ناشران انقلاب اسلامی، موسسه پیام امام هادی (ع)، موسسه خانه کتاب، موسسه شهرکتاب و موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران برای گسترش امر کتابخوانی کمک مالی دریافت کرده‌اند. آیا وضعیت کتابخوانی در سال گذشته شرایط بهتری داشته است؟ وزارت فرهنگ و ارشاد می‌تواند آماری از تاثیر این سازمان‌ها بر میزان کتابخوانی منتشر کند؟ آیا می‌شود به‌طور دقیق از محل مصرف این کمک‌ها اطلاعاتی به‌دست آورد؟ ترویج کتابخوانی به‌معنی خرید کتاب و توزیع رایگان آنها بوده است یا برگزاری مسابقات کتابخوانی که تکراری و قدیمی است؟ بهتر نبود تمام این رقم دراختیار یک موسسه بود و یک برنامه مدون و جامع برای ترویج کتابخوانی طراحی می‌شد؟

طفلی به نام موسیقی

از ردیف ۲۵ تا ۳۳ این فهرست، به انجمن موسیقی ایران اختصاص دارد. ۵۵۰ میلیون تومان تمام کمکی است که به این انجمن شده، اما نکته جالب اینجاست که در شرح اقدامات اختصاص این بودجه آمده است: «برای انجام صیانت از موسیقی ملی.» اما دوباره سوالاتی بابت این بخش به‌وجود می‌آید. تعریفی که از موسیقی ملی در این جدول شده، منطبق بر چه ویژگی‌هایی است؟ آیا اعتبار موسیقی ملی ایرانی برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیم میلیارد تومان است؟ مدیران ارشاد از درآمدهای مافیاهای موسیقی خبر دارند؟ این رقم در برابر درآمدهای آنها یک شوخی نیست؟ این رقم در کجاها و به چه شکلی خرج شده است؟ چه میزان از این رقم به تربیت نیروهای اصیل و آگاه موسیقی اختصاص یافته است؟

از ردیف ۳۸ تا ۴۱ به بنیاد فرهنگی، هنری رودکی تعلق دارد. ۶ میلیارد و ۱۵۰ میلیون تومان به این بنیاد کمک شده و در مقابل از آنها «انجام فعالیت‌های هنری»، «ارتقای فرهنگ عمومی و صیانت از موسیقی» و «حمایت از ارکستر ملی سمفونیک» خواسته شده است. نکته جالب اینجاست که برای حمایت از ارکستر ملی تنها ۸۰۰ میلیون تومان اختصاص یافته که با توجه به تعداد بالای نوازنده رقم پایینی است. حمایت از ارکستر ملی، بخشی از انجام صیانت از موسیقی ملی است.

کلک یا منع قانونی؟

کمک‌های وزارت ارشاد به موسسات و نهادهایی مانند خانه کتاب، موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان، موسسه مطبوعاتی نشرآوران، موسسه فرهنگی و هنری توسعه هنرهای معاصر، صندوق اعتباری حمایت از نویسندگان، روزنامه‌نگاران و هنرمندان، بنیاد فرهنگی- هنری رودکی و بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای را که وابسته به خودش هستند نیز جالب و البته عجیب است. این کمک‌ها به‌دلیل خلأ قانونی انجام شده است؟ اینکه این موسسات به‌دلیل موانع حقوقی نمی‌توانند مستقیم بودجه داشته باشند، مشمول کمک شده‌اند؟

کدام حمایت؟

در این فهرست دو ردیف به «صندوق اعتباری حمایت از نویسندگان، روزنامه‌نگاران و هنرمندان» برای کمک به این صندوق درجهت انجام امور رفاهی و اجتماعی نویسندگان و هنرمندان اختصاص یافته است. درنهایت رقم ۲۸ میلیارد تومان در دو نوبت به این صندوق کمک شده است. ای‌کاش فهرستی از این نویسندگان، روزنامه‌نگاران و هنرمندانی که از این امور رفاهی و اجتماعی استفاده کرده‌اند هم منتشر می‌شد. ۲۸ میلیارد تومان رقم کمی نیست، هرچند بدانیم در کشور ما تعداد هنرمندان و نویسندگان و روزنامه‌نگاران هم کم نیست. کدام هنرمند با این بودجه به رفاه بیشتری رسیده است و چقدر؟ ناگفته نماند که مهم‌ترین خدماتی که این صندوق ارائه می‌کرد در زمینه بیمه‌تکمیلی بود که سال گذشته اعضای صندوق اعتباری هنرمندان با انتشار بیانیه‌ای نسبت به عدم خدمات دهی بیمه تکمیلی هنرمندان اعتراض داشتند. درکنار این صندوق، موسسه «هنرمندان پیشکسوت» در دو نوبت مبلغ ۷۰۰ میلیون تومان برای انجام امور رفاهی و اجتماعی نویسندگان، هنرمندان و روزنامه‌نگاران گرفته است. ای‌کاش مدیران می‌گفتند تفاوت این دو مرکز چیست؟ آیا ما این تعداد متولی امور رفاهی هنرمند و نویسنده داریم و روزگارشان به شکل دیگر می‌گذرد؟ آیا هنرمندان پیشکسوت نیاز به بودجه بیشتری ندارند؟

کاهش ۶۴ درصدی بودجه

در سال ۹۶ رقم این کمک‌ها حدود ۳۶۳ میلیارد تومان بوده که نسبت به رقم کمک‌های سال گذشته بیش از ۲۳۲ میلیارد تومان کاهش داشته است. سال بعد هم منتظر می‌مانیم تا ببینیم کمک‌های سال ۹۸ چقدر کمتر از سال ۹۷ شده است؟

*فرهیختگان

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عکس‌های لو رفته از محمدرضا گلزار در جشن مختلط+ فیلم

رکنارکنا2 روز قبل
محمدرضا گلزار اولین بار در سام و نرگس ایرج قادری دیده شد این روزها آینه‌ بغل را در سینما دارد. محمدرضا گلزار پول‌ سازترین بازیگر سینمای ایرانسالیان طولانی است که هرگاه در ایران واژه سوپراستار به گوش می‌خورد، اولین نامی که ناخودآگاه به ذهن می‌آید محمدرضا گلزار است. محمدرضا گلزار بازیگر، خواننده، نوازنده و مدل موفق ایرانی است. عکس محمدرضا گلزار و بازیگر خارجی سریال ساخت ایرانبرخی وی را گران‌‌ترین بازیگر ایرانی می‌دانند. عکس محمدرضا گلزار در کشور چینمحمدرضا گلزار یک جورایی از مؤسسین آن گروه می‌باشد.

اقدام بی رحمانه ۲ تبهکار با زوج مستاجر / پلیس دست از سر آنها برنداشت+ فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش گروه ترجمه رکنا، پلیس ایندیانا در پی تعقیب و گریز دو سارقی است که روز گذشته دو تلویزیون آکبند یک زوج مستاجر را در مقابل درب خانه شان سرقت کردند. ویدیو منتشر شده سرقت دو متهم را به تصویر کشیده است که چگونه تلویزیون‌ها را از مقابل درب خانه به سرقت می‌برند. دوربین مداربسته این لحظه را ثبت و پس از شکایت زوج مستاجر به اداره پلیس از طریق فیلم دوربین پلیس تحقیقات خود را برای شناسایی و دستگیری متهمان آغاز کرده است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

موسیقی متن محله چینی‌ها؛ جری گلدسمیت

تابناکتابناک1 روز قبل
فیلم سیتمایی «محله چینی‌ها / Chinatown» به کارگردانی رومن پولانسکی محصول سال ۱۹۷۴ است. جیک گیتس کارآگاه خصوصی لس آنجلسی، متخصص در امور افشای خیانت‌های زناشویی توسط زنی که خود را خانوم مالوری معرفی می‌کند استخدام می‌شود تا پرده از راز خیانت شوهر او بردارد. اما خیلی زود خانوم مالوری واقعی به این عمل کارآگاه اعتراض کرده و مشخص می‌شود همگی قربانی ماجرای رازآلودی شده‌اند که هدف اصلی آن بی‌آبرو کردن آقای مالوری بوده. جیک گیتس تصمیم می‌گیرد زن مرموزی که او را ابتدای ماجرا استخدام کرده بود پیدا کند اما با کشته شدن آقای مالوری داستان شکل دیگری به خود می‌گیرد. جری گلدسمیت موسیقی متن این فیلم را ساخت که قطعه اصلی آن را بر روی تصاویری از این اثر می‌بینید و می‌شنوید.

موسیقی متن فیلم همین‌گونه بمان؛ انیو موریکونه

تابناکتابناک1 روز قبل
فیلم سینمایی «همین گونه بمان / Cosi come sei / Stay as You Are» به کارگردانی آلبرتو لاتوادا بر اساس فیلمنامه‌ای از خوزه لوئیس آلکائینه محصول سال ۱۹۷۸ است. ناستاسیا کینسکی، مارچلو ماسترویانی، باربارا د روسی، آنیا پیرونی، فرانسیسکو رابال، جیلیانا کالاندرا، ماسیمو بونتی، ردولفو بیگوتی، آلبرتو لاتوادا، مونیکا راندال و خوزه ماریا کافارل در این فیلم مقابل دوربین خوزه لوئیس آلکائینه بازی کردند. انیو موریکونه موسیقی متن این فیلم را ساخت که قطعه اصلی آن را بر روی تصاویری از این فیلم می‌بینید و می‌شنوید.

راه مقابله با ساسی مانکن را بلدیم؟ + ویدیو

ایسناایسنا1 روز قبل
مهدوی ادامه می‌دهد: ما به آهنگ‌های معروف لس‌آنجلسی روی آورده‌ایم و این آهنگ‌ها حتی در مداحی‌هایمان نیز رسوخ کرده است. متولیان امر فرهنگی کشور گمان می‌کنند می‌توانند با ایجاد تغییرات در شعر آهنگ‌های مشهوری که مخاطب زیاد دارند ولی در داخل دارای مجوز نیستند، ماهیت آنها را عوض کنند. این سرود مذهبی هم به گفته این کارشناس برگرفته از ملودی یک آهنگ آن ور آبی است که برای کودکان ساخته شده است. خیلی‌ها به واسطه‌ ملودی شعر را حفظ می‌شوند. ممکن است همان آهنگ‌ها ملودی و شعر خوبی داشته‌ باشند ولی وقتی روی ملودی آنها شعر مذهبی می‌گذارند به مردم حالتی از انزجار دست خواهد داد و احساس می‌کنند به فرهنگ عاشورا توهین شده است.

واکنش تلویزیون به مرگ یک موجود زنده؛ شوخی یا توهین؟

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عصرایران؛ مصطفی داننده- در هفته‌ای که رفت، واکنش‌ها به مرگ گربه بزرگمهر حسین‌پور کاریکاتوریست و طراح شناخته شده کشور حسابی جنجال به‌پا کرد. دو مجری جوانی که این مرگ و هم‌دردی هنرمندان با بزرگمهر را تا توانستند مسخره کردند. به هر دلیلی بزرگمهر به این گربه علاقه داشته و با مرگ او غمگین شده است. توجه کنید علاقه او به یک ماشین یا یک لیوان نبوده است، او دلبسته یک موجود زنده شده بود. مثلا با پخش این برنامه می‌خواست بگوید ببیند اینها نگران مرگ یک گربه هستند و کاری به مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم ندارند.

نظرها

اخبار بیشتر