سال تحصیلی جدید و باز هم کلاس‌های بدون معلم/ عدم نشاط و کنترل‌های سخت‌گیرانه، دو عامل مهم در مدرسه گریزی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برنا
  4. اجتماعی
سال تحصیلی جدید و باز هم کلاس‌های بدون معلم/ عدم نشاط و کنترل‌های سخت‌گیرانه، دو عامل مهم در مدرسه گریزی

سال تحصیلی جدید و باز هم کلاس‌های بدون معلم/ عدم نشاط و کنترل‌های سخت‌گیرانه، دو عامل مهم در مدرسه گریزی

برناخبرگزاری برنا |
یک کارشناس آسیب آموزشی خبر داد:

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ شاید در سنین کودکی برای یک بار هم که شده خود را به بیماری زده باشید تا در مدرسه حضور پیدا نکنید و یا اینکه خودتان به شکل زیرکانه‌ای کلاس درس را لغو کرده و از مدرسه فرار کرده‌اید. بر اساس آمارها، ۲۰ درصد دانش‌آموزان در هر سال آموزشی سعی در فرار از مدرسه داشته‌اند. اما چه عواملی باعث این دلزدگی و فرار دانش آموزان می‌شود؟

کودکان و نوجوانان به دلیل بسیاری از مشکلات فردی، خانوادگی و یا آموزشی تصمیم به فرار از مدرسه می‌گیرند البته در این میان باید تفاوت بسیاری را میان دانش آموزانی که به دلیل ترس از مدرسه رفتن سرباز می‌زنند با فردی که به شکل ارادی از مدرسه فرار می‌کنند، قائل باشیم.

مشکلاتی درونی کودک نظیر بیش فعالی، اختلال نافرمانی مقابله جویانه، مشکلات اضطرابی افسردگی و غیره می‌تواند زمینه‌ساز تمایل به فرار از مدرسه و رفتارهای قانون شکنانه در کودک شود.

از منظر رفتار والدین نیز جو پر تنش خانواده، دعوا و مشاجره شدید بین والدین و تعارض‌هایی که در ارتباط والد و کودک یا نوجوان وجود دارد، می‌تواند زمینه ساز این مشکل شود. بعلاوه نوع تربیت والدین نیز نقش بسیاری در قانون پذیری و رفتارهای کودک دارد. والدین پرخاشگر، خشن و محدودکننده، زمینه را برای مشکلات رفتاری کودک در خانه و مدرسه فراهم می‌کنند.

همچنین تنبیه بدنی، تحقیر کودک، ترساندن او و استفاده از برچسب‌های نامناسب برای کودک موجب رفتارهای هنجارشکنانه مثل فرار از مدرسه در کودکان است.

مدرسه نیز به عنوان مکانی که سال‌های متمادی زندگی دانش آموزان را تحت تاثیر قرار می‌دهند یکی از مهمترین عوامل در ایجاد مدرسه گریزی محسوب می‌شود بنابراین جذاب بودن یا خسته کننده بودن یک محیط برای جذب کودکان و نوجوانان از اهمیت زیادی برخوردار است.

در این راستا سخت‌گیری‌های بیش از حد معلمان، استفاده از تنبیه بدنی یا به کار بردن القاب زشت و تحقیرآمیز می‌تواند باعث بیزاری یا ترس کودک از محیط مدرسه شده و فرار از مدرسه را ایجاد یا تشدید کند.

در این راستا با عباس فرجی، کارشناس آسیب‌های آموزشی، به گفت‌وگو نشستیم که در ادامه می‌خوانید:

همه‌گیر بودن فرار از مدرسه در تمام جهان

عباس فرجی، کارشناس آسیب آموزشی، با بیان اینکه فرار کردن از مدرسه در بسیاری از کشورهای دنیا شایع است، به خبرنگار برنا گفت: در تمام مدارس دنیا دانش آموزانی را می‌بینیم که تمایلی به مدرسه رفتن ندارند این درحالی است که میزان تمایل حضور در مدرسه در کشورهای پیشرفته بیشتر از ایران است.

خبری: اخبار اجتماعی این هفته در ایران و سایر نقاط جهان

وی ادامه داد: البته بسیاری از کشورها در این زمینه بسیار خوب عمل کرده‌اند مانند فنلاند که زیر ساخت‌های نظام آموزش و پرورش آن به کلی تغییر و تحول پیدا کرد.

این کارشناس با تاکید بر اینکه بهتر است این نگاه بدبینانه را نسبت به مدارس کشور حذف کنیم گفت: ما تلاش می‌کنیم از سیستم آموزشی کشورهای توسعه یافته کپی‌برداری کنیم تا بتوانیم به استانداردهای مطلوب جهانی برسیم اما در این میان حرکت ما نسبت به این تغییرات بسیار کند است.

مدارس ایران نشاط ندارد

وی تصریح کرد: موارد بسیاری در فرار کردن دانش آموزان از مدارس نقش دارد اما مهمترین اتفاقی که اخیرا سبب افزایش این مشکل شده است عدم نشاط در مدارس کشور است.

فرجی ادامه داد: کلاس‌های غیراستاندارد، محتوای ناقص کتاب‌ها، معلمانی که در حوزه تخصصی خود فعالیت نمی‌کنند و نبود نیروی انسانی کافی از مواردی است که در مدارس ما بسیار دیده می‌شوند.

کلاس‌های بدون معلم در سال تحصیلی جدید

این کارشناس عدم نیروی انسانی را از بزرگترین معضلات نظام آموزشی کشور برشمرد و عنوان کرد: با وجود اینکه چندی پیش وزیر آموزش و پرورش وعده دادند به زودی کلاس‌های بدون معلم نخواهیم داشت اما شخصا معتقدم در سال تحصیلی جدید همچنان بسیاری از کلاس‌ها بدون معلم خواهند بود.

کنترهای سخت‌گیرانه از عوامل مدرسه گریزی

وی از رفتارها و کنترل های سخت‌گیرانه مدارس انتقاد کرد و افزود: متاسفانه ما به اسم آموزش و پرورش رفتارهایی را در مدارس انجام می‌دهیم که موجب فراری شدن دانش‌آموزان از درس و تحصیل می‌شود. به‌عنوان نمونه کنترل موی سر، فرم لباس، نوع نشستن، کلاس‌بندی سلیقه‌ای و رفتار نامناسب برخی از معلمان از جمله مسائلی است که اغلب دانش آموزان از آن‌ها گله‌مند هستند.

فرجی عنوان کرد: تمام این موارد دست به دست هم می‌دهند تا اینکه فرزندان ما حس دافعه بیشتری نسبت به حضور در مدرسه داشته باشند.

این آسیب‌شناس با اشاره به اینکه برای عوض کردن این حس دافعه نیاز به تلاش بیشتری داریم خاطرنشان کرد: برای عوض کردن حس دافعه دانش آموزان از مدرسه رفتن، تمام دنیا در حال تلاش است که بسته به کشور مقصد این میزان متغییر است در این میان متاسفانه ایران نسبت به سایر کشورها کندتر عمل می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم کشتن سگ‌ها مربوط به سال ۹۶ است + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، سازمان محیط زیست در واکنش به فیلم کشتن سگ‌ها اعلام کرد که این فیلم مربوط به سال ۱۳۹۶ است و مجوز فعالیت پیمانکار نیز در همان زمان لغو شده است. سازمان محیط زیست در کانال تلگرامی خود در این باره نوشت: «متاسفانه، اتاق فکری که ماهیت و اهدافش کاملا مشخص است هر چند هفته یکبار مبادرت به انتشار شایعات، اخبار کذب یا فیلم‌هایی مربوط به سال‌های قبل در شبکه‌های اجتماعی و پیام رسان‌های تلفن همراه می‌کند تا فعالیت‌ها و عملکرد کارکنان سازمان محیط زیست را زیر سوال ببرد. بر این مبنا و با تقدیر از هوشیاری مخاطبان ارجمند، به اطلاع می‌رساند که فیلم کشتن سگ‌ها در کهریزک که مجددا منتشر شده است مربوط به سال ۱۳۹۶ است و مجوز فعالیت پیمانکار در همان زمان لغو شد». برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
فراروفرارو3 ساعت قبل
به گزارش ایرنا، «مهشید رابطیان» افزود: اوج نیاز به آموزش مسایل جنسی در کودکان در سن چهار سالگی به بعد اتفاق می‌افتد. در این زمان است که کودکان اعضای تناسلی خود را کشف می‌کنند و نسبت به موارد جنسی کنجکاوتر و می‌خواهد اسم و کارکرد آنرا بپرسد و یا اینکه چرا اعضای تناسلی دختر با پسر تفاوت دارد. دوره شش تا ۱۱ سالگیرابطیان افزود: از شش سالگی تا ۱۱ سالگی که دوران نهفته جنسی است و پیش از بلوغ جنسی است. رابطیان گفت: از همه این مسایل مهمتر والدین تلاش کنند فرزند نوجوان خود را در خصوص بهداشت جنسی آگاه کنند. مراقبت هایی که دختران در دوران قاعدگی باید رعایت کنند تا به عفونت مبتلا نشود، هرچقدر فرزندان بزرگتر شدند آموزش جنسی را که یاد گرفتند باید نسبت به بیماری هایی که از طریق جنسی فرزند ابتلا پیدا می‌کند، حتما آگاه سازند و روش جلوگیری از آلودگی به این بیماری‌ها را هم بیاموزد.

تاکید دستگاه قضا بر مطالبه خسارت توقیف نفتکش

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
رکن ولایت علوی، اجرای عدالت استرئیس قوه قضاییه گفت: امروز رکن اول در تمسک به سیره ولایت علوی برای ما، اجرای عدالت است. حجت الاسلام والمسلمین رئیسی پیش از ظهر امروز در جلسه شورای عالی قضایی افزود: اجرای عدالت در مجلس شورای اسلامی در قالب قانونگذاری عادلانه و در دستگاه قضایی هم در قالب صدور حکم عادلانه متجلی می‌شود. اجرای عدالت برای همه راضی کننده استرئیس قوه قضاییه گفت: اجرای عدالت برای همه راضی کننده است. حجت الاسلام والمسلمین رئیسی افزود: اجرای عدالت هم رضای خدا و هم رضای خلق را به دنبال دارد و اگر عده‌ای ناراضی شدند، نباید به آن‌ها توجهی کرد، ناراضی شدن عده‌ای خاصی نمی‌تواند تعیین کننده باشد. رئیس قوه قضاییه افزود: از خداوند می‌خواهیم که به برکت غدیر به همه ما تفضل کند تا عادلانه بیندیشیم و عادلانه عمل کنیم.

عید بزرگ غدیر؛ عید اخوت و برادری

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
عید بزرگ غدیر، روزی که نبی مکرم اسلام خبر ولایت امیرالمومنین علیه السلام را اعلام می‌کند: هرکس که من مولای او هستم علی مولای اوستمن کنت مولاه، فهذا على مولاهبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ عید بزرگ غدیر، روزی که نبی مکرم اسلام خبر ولایت امیرالمومنین علیه السلام را اعلام می‌کند: هرکس که من مولای او هستم علی مولای اوست. از عید غدیر به عنوان روز وحدت مسلمان‌ها یاد شده و فرصت مناسبی برای صله رحم و عیدی گرفتن از سیدها است.
جام نیوزجام نیوز1 روز قبل
به گزارش سرویس اقتصادی جام نیوز، حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه در تشریح جلسه امروز این کمیسیون اظهار کرد: درجلسه امروز کمیسیون بودجه این سوال مطرح شد که چرا دولت بدهی خود را به تامین اجتماعی نمی‌پردازد، پیش از این گفته می‌شد که دولت ۱۸۰ هزار میلیارد تومان به این نهاد بدهی دارد. او افزود: اما مسئولان تامین اجتماعی و وزارت اقتصاد عدد آن را ۱۰۵ هزار میلیارد تومان تا سال ۹۶ تخمین زدند که ۴۸ هزار میلیارد آن سود است در نتیجه نرخ سود بر اساس اوراق مشارکت تعیین می‌شود. عضو کمیسیون برنامه و بودجه ادامه داد: در جلسه کمیسیون وزیر اقتصاد ادعا کرد که ازسال گذشته ۱۵ هزار میلیارد تومان ازبدهی دولت به تامین اجتماعی پرداخت شده، امابه اعتقاد ما این ادعاوعدد مطرح شده صحت ندارد. نماینده مردم شاهین شهر همچنین در تشریح جلسه امروز کمیسیون اجتماعی گفت: در جلسه امروز وزیر کار و رفاه اجتماعی و جمعی از روسای کانون بازنشستگی استان اصفهان حضور داشتند. او افزود: مبحث عمده این کمیسیون ماده ۱۲ برنامه ششم توسعه برای همسان سازی حقوق بازنشستگان بود و قرار شد که کمیته‌ای برای سرعت بخشیدن به این موضوع شکل بگیرد. کارگرآنلاین۲۰۲۵

عید غدیر خم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ حال و هوای مردم در بازار تهران را یک روز مانده به عید بزرگ غدیر خم جویا می‌شویم. عید غدیر فرصتی است برای ابراز عشق، ارادت و وفاداری به مولا علی علیه السلام و نیز واقعه غدیر است؛ واقعه‌ای که هنوز برای ما پند‌ها و درس‌هایی دارد.

نظرها

اخبار بیشتر