احراز ولایت؛ مبنای انتخاب رهبر
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. فرهنگ

احراز ولایت؛ مبنای انتخاب رهبر

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
استاد حوزه و دانشگاه: خبرگان ولایت را به ولی فقیه تنفیذ نمی‌کند، بلکه شخصی را که ولایت در آن محرز است، انتخاب می‌کند
احراز ولایت؛ مبنای انتخاب رهبر - 0

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، حجت الاسلام منصوریان دامغانی در گفتگوی ویژه اخبار قرآنی درباره انتخابی و انتصابی بودن امامت و ولایت و به دنبال آن تبیین ولایت فقیه افزود: این موضوع، موضوع بسیار مهمی است که باید درباره ابعاد مختلف آن صحبت شود، نیابت امام را باید انتصابی تصور کنیم، این انتصاب دو نوع دارد یا به نحو خاص است و یا به نحو عام، اگر تعدادی از ویژگی‌ها در کسی تحقق پیدا کرد او می‌تواند نایب امام زمان (عج) شود، این طور نیست که نایب را عده‌ای در قالب انتخاباتی انتخاب کنند، افراد باید ویژگی‌هایی را کسب کنند تا به این مهم دست یابند.

وی گفت: در مسئله ولایت فقیه که در دوره ما مطرح است، این سوال پیش می‌آید که وظیفه خبرگان رهبری آیا انتخاب رهبر است یا کشف آن؛ درست است در خبرگان، رای گیری می‌شود، اما ماهیت آن رای گیری با ماهیت رای گیری که در ریاست جمهوری انجام می‌شود، فرق دارد، در انتخابات شورا‌ها و یا مجلس، ما فردی را که حداقل ویژگی‌ها را داشته باشد انتخاب می‌کنیم، اما در خبرگان رهبری باید به کسی که حداکثر ویژگی‌ها را دارد رای داده شود، حدود ۱۰۰ مجتهد عادل، چند مجتهد را به عنوان نامزد معرفی می‌کنند و در بین آن‌ها کسی که ویژگی‌های والاتری داشته باشد، انتخاب می‌شود.

خبری: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

حجت الاسلام منصوریان دامغانی افزود: خبرگان، ولایت را به ولی فقیه تنفیذ نمی‌کند بلکه شخصی که ولایت در آن محرز است، پیدا می‌کند؛ اکنون، چون شرایط، شرایط خاص است و در دوره غیبت به سر می‌بریم آن را به آرا می‌گذارد.

وی گفت: مسئله دیگری که وجود دارد این است که ولایت مطلقه است یا مقیده؟ یک بحث دیگر هم انتخاب مستقیم یا غیر مستقیم است، مطلقه یعنی آیا ولایت فقیه در حوزه حکومت اختیاراتی دارد؟ امام خمینی (ره) گفتند ولایت فقیه، ولایت رسول الله (ص) است یعنی ولایت فقیه در حوزه‌های افتا، قضا و اجرا اختیارات حکومتی دارد، ولایتی که امام خمینی (ره) به آن اشاره کردند به این معناست که ولی فقیه اختیارات حکومتی را که رسول خدا دارد، دارد.

وی افزود: در طول تاریخ بشر بلوغی را در سیر تکامل ارتباط با انبیا پیدا کرده و اکنون که زمان غیبت است از یک جهت نعمتی برای بشر به حساب می‌آید؛ وظیفه انسان‌ها این است که احکام را استخراج کنند و پای دینشان بمانند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ اولین گفتگوی شهید لشگری با همسرش بعد از ١٨ سال اسارت

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
شهید سرلشگر خلبان حسین لشگری، در شهریورماه سال ٥٩ به اسارت نیروهای عراقی درآمد و سرانجام پس از ١٨ سال از اسارت در زندان‌های حزب بعث عراق آزاد شد، این نخستین مکالمۀ تلفنی این شهید با همسرش است.

کلافه؛ رضا یزدانی

تابناکتابناک13 ساعت قبل

پرواز تا اقتدار

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مهمان این قسمت از برنامه بدون تعارف ۵۴ سال دارد و ۲۰ سال است که خلبان هواپیمای جنگنده است و افزون بر آن، کار تحسین برانگیز و شجاعتی مثال زدنی داردبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ بدون تعارف این هفته به یکی از آشیانه‌های هواپیما‌های جنگنده نیروی هوایی ارتش رفته است. مهمان این قسمت از برنامه بدون تعارف ۵۴ سال دارد و ۲۰ سال است که خلبان هواپیمای جنگنده است و افزون بر آن، کار تحسین برانگیز و شجاعتی مثال زدنی دارد. سرهنگ حمید گرجی خلبان هواپیمای جنگنده از قابلیت‌های جنگنده‌های ایرانی می‌گوید.

برگزیدگان نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در بندرلنگه و بستک معرفی شدند

4+
نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشورنهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور8 ساعت قبل
تسنیمتسنیم14 ساعت قبل
موسوی، راوی کتاب، خاطرات ارزشمندی از دوران اسارت در عراق و همچنین در دست کومله دارد. بعد از اتمام جنگ، بنیاد حفظ آثار و حوزه هنری به فکر ثبت خاطرات جنگ افتادند و من نیز کم‌کم بخشی از کارم را به خاطره‌نویسی دفاع مقدس اختصاص دادم. بعد از انجام مصاحبه‌ها، با کمک حوزه هنری، مستند داستانی از خاطرات موسوی تهیه شد. از اردوگاه‌های عراق تا زندان‌های کومله؛ داستان جذاب فرار اولین اسیر ایرانیخاطرات موسوی از چند وجه حائز اهمیت است؛ نخست اینکه او اولین اسیری است که موفق شد از اردوگاه‌های عراق فرار کند، همین نکته کتاب را خواندنی می‌کرد. رفتار ایرانی‌ها با اسرای عراقی کاملا با آنچه در اردوگاه‌های عراق رخ داد، متفاوت بود.
ایسناایسنا1 روز قبل
معاون امور استان‌های صدا و سیما گفت: حوزه خبر در مراکز استانی، پیشران صدا و سیما در امید آفرینی و ترویج روحیه مطالبه‌گری هستند. به گزارش ایسنا، به نقل از ستاد خبری بیست و دومین جشنواره تولیدات مراکز استانی صدا و سیما دکتر علی دارابی در این جشنواره در بجنورد و در جمع اعضای کمیسیون خبر جشنواره با اشاره به شرایط ویژه کنونی عرصه سیاست، اقتصاد و اجتماع اظهار کرد: ایرانی که زمانی حیاط خلوت آمریکا و ژاندام و حافظ منافع آمریکا در منطقه بود حالا رو در رو با ابرقدرت دنیاست. معاون امور استان‌های صدا و سیما خاطرنشان کرد: اگرچه مسئولان همه در تلاش هستند توطئه بدخواهان ملت را خنثی کنند اما ضعف روحیه جهادی در میان برخی از مسئولان و کاهش منابع مالی و اعتباری کشور هم در این شرایط تاثیرگذار است، در این وضعیت رسانه و بطور اخص حوزه خبر باید امیدآفرینی کند، کارها و خدمات را نشان دهد و از سوی دیگر افشاگر توطئه‌های دشمنان باشد و بالاخره از سیاه نمایی و ناامیدی جدا اجتناب ورزد. دارابی به اولویت‌های سال جاری رسانه ملی در حوزه پرداخت پرداخت و گفت: سال ۹۸ از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی «سال رونق تولید» نام گذاری شده است، خبر مراکز با عنوان پیشران صدا و سیما باید اخبار امیدوار کننده از رونق تولید، کسب و کار، معرفی مولدان ثروت و کارآفرینان، نشان دادن الگوهای موفق کاری، نقش خود را ایفاکنند. وی انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفندماه را مورد توجه قرار داد و افزود: مشارکت گسترده مردم سرلوحه کارها باید باشد، ما باید به نهادهای نظارتی و دستگاه‌های اجرایی و مسئول در امر انتخابات، برای برگزاری انتخابات پرشور و سالم و قانون مند کمک بایسته کنیم.

نظرها

اخبار بیشتر