کمپین انتخاباتی رییس جمهور آمریکا، تریبون حمله به جهان است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اصلاحات پرس
  4. سیاسی
کمپین انتخاباتی رییس جمهور آمریکا، تریبون حمله به جهان است

کمپین انتخاباتی رییس جمهور آمریکا، تریبون حمله به جهان است

اصلاحات پرسخبرگزاری اصلاحات پرس |
تحلیلگر مسائل آمریکا گفت: خروج آمریکا از نهادهای بین‌المللی سلیقه رئیس‌جمهوری این کشور یا یک بازیگوشی سیاسی نیست بلکه این یک روند منظم و از پیش تعریف شده برای ایجاد تغییر در راستای تامین و حفظ منافع ایالات متحده است.

به گزارش ایلنا، «مهدی مطهرنیا» تحلیلگر مسائل آمریکا با اشاره به اظهارات اخیر رئیس‌جمهوری آمریکا مبنی بر احتمال خروج از سازمان تجارت جهانی اظهار کرد: آنچه در مورد ترامپ و آمریکا باید مورد نظر قرار بگیرد این است که مجددا یک سیاست تند و تیز در حال رونمایی است. باید متوجه بود که از یک سو جهان در حال زایش وقایع مختلف است تا در نهایت وارد فضای ثبات شود. به عبارت دیگر وضعیت کنونی از نظر ایالات متحده به صورتی است که ثبات برخواسته از نظم آینده جهانی را همسو با منافع خود نمی‌بیند یا حداقل به دنبال افزایش سهم خود از این طریق است. تمام این موضوع‌ها به خوبی نشان می‌دهد که ایالات متحده درصدد بازتعریف نقش خود در نظام سیاسی و حقوقی جهان فعلی است؛ چراکه سرعت تحولات و گره‌خوردن آن با فناوری سمت و سویی دیگر به معادلات داده است.

وی ادامه داد: حضور ترامپ در آمریکا به عنوان نماینده تفکر پست نومحافظه‌کارانه تلاش می‌کند آمریکا و قدرت آن را در قرن ۲۱ بازتعریف کند و از سوی دیگر سعی دارد قدرت ایالات‌متحده را در نظام بین‌الملل تشدید کند. او در حالت کنونی و با برجسته کردن بسیاری از پرونده‌ها در عرصه داخلی و خارجی و تاخت و تاز بر آنها احساس قدرت می‌کند و سعی دارد از همین قدرت برای رقم زدن یک تغییر قدرتمند استفاده کند. این در حالی است که جهان پیرامون ما با شدت خواهان تغییر و تحول است و ترامپ ممکن است از منظر عنوان، شکل و ساختار بتواند آنها را مجددا بازتعریف کند؛ اما از حیث محتوا، بازتعریف این مفاهیم (آن هم با ویژگی‌ها و شرایط فعلی دنیا) نمی‌تواند به همین راحتی‌ صورت بگیرد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه ترامپ به دنبال در دست گرفتن اهرم فرماندهی جهانی بر اساس نظام تک‌قطبی است، گفت: بحث اصلی این است که در دنیای کنونی هیچ چیز همانند گذشته یا زمان جنگ سرد نیست. به عنوان مثال پیمان‌های هسته‌ای میان شرق و غرب دیگر همانند گذشته پیشگیرانه نیست و آنچه اینجا اهمیت پیدا می‌کند، استفاده از فضای موجود توسط ایالات متحده و شخص ترامپ است. او می‌خواهد از همین خلاءها به نفع خود استفاده کند تا اولا فرمان را در اختیار خود بگیرد و دوما بتواند یکه‌تاز دنیا باشد. باید درک کرد که این راهبرد، سلیقه ترامپ یا یک بازیگوشی سیاسی نیست که با روی کار آمدن یک رئیس جمهور فاقد عقل و فهم در حال اجرایی شدن است بلکه این یک روند منظم و از پیش تعریف شده برای ایجاد تغییر در راستای تامین و حفظ منافع ایالات متحده است.

خبری: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

وی در پایان تصریح: با این تفاسیر وقتی به سخنان ترامپ (از دو سال گذسته تاکنون) در مورد خروج از سازمان تجارت جهانی توجه می‌کنیم می‌بینیم که او به دنبال ارتقاء و تثبیت قدرت قرن بیست‌ویکمی آمریکا در فضای کنونی نظام بین‌الملل است. از این رو باید فهمید که ترامپ در حال استفاده از کمپین انتخاباتی‌اش به عنوان یک تریبون ثابت برای بازتعریف ساختارهای داخلی و خارجی آمریکا است. به عنوان مثال او اخیرا از پیمان منع استفاده و گسترش موشک‌های هسته‌ای میان‌برد که با روسیه امضاء شده بود خارج شد و به دنبال آن بارها شاهد بودیم که به سازمان ملل حمله کرد یا خواستار افزایش سهم و نقش کشورهای عضو ناتو بوده است. حالا هم تهدید به خروج از سازمان تجارت جهانی کرده که در مجموع نشان می‌دهد آمریکا به عنوان منبع اصلی سیاسی و اقتصادی دنیا به دنبال پوست‌اندازی است. بدیهی است که این اقدام‌ها در مقیاس جهانی تبعات زیادی را از خود به جا خواهد گذاشت. ‌

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ترویج همجنس‌بازی زیر پوست فمینیسم در اینستاگرام +عکس و فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
با همین تعریف از فمینیسم به سراغ صفحاتی می‌رویم که با رویکرد دفاع از حقوق زنان، به دنبال پیاده کردن اهداف دیگری هستند. افزایش نفرت زنان نسبت به مردان و ترویج همجنسگرایی در غربتصاویر بالا تنها بخشی از آن ماجرایی است که در پشت‌پرده این دفاعیات حقوق زنان می‌گذرد. آن‌ها با نام فمینیسم به دنبال ترویج فرهنگ تجرد در میان زنان ایرانی، مرد ستیزی و دور کردن آن‌ها از فضای خانواده هستند. تعرض‌های مکرر و نقض آشکار حقوق زنان آن هم در میان سردمداران حقوق بشر گویا تبدیل به یک امر عادی و سبب افزایش نفرت زنان نسبت به مردان و ترویج همجنسگرایی شده است. مثلا روزنامه لس‌آنجلس تایمز در گزارشی از ازدواج نکردن دختران ایرانی می‌پردازد و علت آن را به اندازه کافی خوب نبودن مردان بیان می‌کند.

فیلم | نفتکش ایرانی «گریس» با تغییر نام به «آدریان دریا» راهی مدیترانه شد

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در قلب جنگل‌های هیرکانی در مازندران، منطقه‌ای که همیشه جای وسوسه‌کننده‌ای بوده است، در کنار شروین‌کوه و شهریارکوه و در روستایی به همین نام یعنی سنگده قرار گرفته است. این مکان وسوسه کنند که به اسم جنگل سنگده شناخته می‌شود در نزدیکی سه شهر یعنی ساری، تهران و سمنان قرار دارد. در بخش ایرانگردی امروز قصد داریم سری به این بهشت روی زمین بزنیم، پس همراهمان باشید.

واکنش‌ها در روسیه به رفع توقیف نفتکش گریس

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل، رفع توقیف از ابرنفتکش گریس یک، واکنش‌های بسیاری در محافل سیاسی، رسانه‌ای و کارشناسی روسیه داشت. بسیاری از مسئولان و تحلیلگران روس، این اقدام دولت انگلیس را بیانگر ضعف و ناتوانی دولت این کشور و پیروزی بزرگ برای جمهوری اسلامی ایران ارزیابی کرده و معتقدند: دولت انگلیس با تن دادن به خواست آمریکا، دست به اقدامی غیرقانونی زد که نتیجه آن فضاحت و خفت برای آمریکا و انگلیس بود.

جزیره گرینلند فروشی نیست

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
این پیام دولت گرینلند در حقیقت واکنش به برخی گزارش‌ها در این خصوص بود که ترامپ در حال مذاکره با دولت دانمارک و تلاش برای خریدن این جزیره است. دولت گرینلند اعلام کرد این جزیره فروشی نیست. افراد محلی ساکن جنوب شرق این جزیره می‌گویند آمریکا در گذشته هم برای خریدن گرینلند تلاش کرده است. یکی از ساکنان این منطقه گفت آمریکا سال ۱۸۶۷ و همچنین کمی بعد از جنگ جهانی دوم برای خریدن این جزیره تلاش کرد. این جزیره همچنین از اهمیت راهبردی برای آمریکا برخوردار است. آمریکا در شمال غربی این جزیره یک پایگاه هوایی دارد.

قبل از گیردادن به ویلا‌های لواسان، به حوزه لواسان باید گیر بدهید+فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز20 ساعت قبل

اصلاح آیین نامه داخلی مجلس

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
نمایندگان مجلس در راستای اصلاح آیین نامه داخلی مجلس نحوه معرفی و بررسی برنامه وزرای پیشنهادی در کمیسیون‌های مجلس را اصلاح کردندبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ نمایندگان مجلس در راستای اصلاح آیین نامه داخلی مجلس نحوه معرفی و بررسی برنامه وزرای پیشنهادی در کمیسیون‌های مجلس را اصلاح کردند.

نظرها

اخبار بیشتر