بیکاری بلندمدت در هفت سال گذشته کاهش یافته است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
بیکاری بلندمدت در هفت سال گذشته کاهش یافته است

بیکاری بلندمدت در هفت سال گذشته کاهش یافته است

طول مدت بیکاری به عنوان یکی از شاخص‌های کلی اقتصاد و عملکرد بازار کار است و بررسی نرخ رشد بیکاری بلندمدت در دوره ۹۷ ـ ۱۳۹۰ کاهش یافته است و از رقم ۳۱.۶ به ۲۸.۵ درصد رسیده در حالکیه نرخ بیکاری کوتاه مدت افزایش یافته و از نرخ ۶۸.۴ به ۷۱.۵ درصد رسیده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، بیکاری و پیامدهای آن در جوامع امروزی به شکل یک معضل درآمده و دغدغه ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری، همه سطوح مدیریتی کشورها را به چالش کشانده است. معضل بیکاری و پیامدهای ناشی از آن اکنون یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های دولت‌مردان در سراسر جهان تبدیل شده است، تا جایی که بیکاری به عنوان یکی از شاخص‌های عقب ماندگی فعالیت‌های اقتصادی نام برده می‌شود. این آسیب‌های اجتماعی اندیشمندان و صاحبنظران در تمام حوزه‌ها را وادار به چاره‌ اندیشی کرده است اما حل این معضل تنها با شناخت مساله میسر می‌شود.

بنابر نظر کارشناسان یکی از شاخص‌های مهم در شناخت معضل بیکاری، «طول مدت بیکاری» افراد بیکار است. منظور از طول مدت بیکاری، مدت زمانی است که یک فرد بیکار، جویای کار است. بیکاری از لحاظ طول مدت آن، معمولا به دو نوع کوتاه مدت و بلندمدت تقسیم می‌شود و در شاخص‌های بین‌المللی بیکاری با طول مدت ۶ ماه را کوتاه مدت و با مدت ۱۲ ماه یا بیشتر را بلندمدت تعریف کرده‌اند.

طول مدت بیکاری، عملکرد بازار کار را به خوبی نشان می‌دهد. وجود بیکاری بلندمدت نشانه‌ای است از اینکه بازار، کارکرد خوبی ندارد و موانع ساختاری از حرکت مردم به سمت اشتغال جلوگیری می‌کند. بازار کار از این مساله بیشتر متضرر می‌شود تا فرد بیکار؛ زیرا مهارت‌هایی را از دست می‌دهد که جبرانشان سخت است و باید آن مهارت‌ها را دوباره به افرادی که وارد بازار کار می‌شوند آموزش داد.

همچنین مدت زمان بیکاری یک شاخص کلی اقتصادی است. وقتی که یک بحران اقتصادی منجر به افزایش بیکاری می‌شود، افزایش اولیه در بین بیکاران کوتاه مدت مشاهده می‌شود.

تجربه بیکاری برای کسانی که به داشتن شغل ثابت و مطمئن عادت کرده‌اند، نارحت کننده است. نتیجه مستقیم بیکاری، از دست دادن درآمد است و فشار اقتصادی زیادی به افراد وارد می‌کند. افرادی که تی برای یک دوره زمانی نسبتا کوتاه بیکار می‌شوند، استانداردهای زندگی آنها کاهش می‌یابد و علاوه بر عواقب اقتصادی، پیامدهای اجتماعی نیز با طول مدت بیکاری افزایش می‌یابد.

هزینه‌های اقتصادی بیکاری و طول مدت آن فقط در سطح خرد و فردی نیست و در سطح کلان و جامعه نیز قابل تامل و تاثیرگذار است. برای نمونه جامعه از درآمد فرد شاغل، مالیات می‌گیرد و براین اساس سهمی از تولید نهایی وی را می‌گیرد. وقتی فرد بیکار می‌شود جامعه نمی‌تواند مالیاتی اخذ کند.

در خبری بخوانید: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان

بیکاری کوتاه مدت

براساس آخرین آماری که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منتشر کرده، در سال‌های ۹۷ ۱۳۹۰ سهم جوانان (۲۴ ۱۵ ساله) دارای بیکاری کوتاه مدت (زیر یک سال) در این دوره به جز سال ۱۳۹۲ در همه سال‌ها روند افزایشی داشته است. بیشترین میزان آن در سال گذشته بوده که به رقم ۷۱٫۵ درصد رسیده است. کمترین بیکاری کوتاه مدت در این دوره زمانی همانطور که ذکر شد مربوط به سال ۱۳۹۲ است که ۶۲٫۳ درصد بود.

همچنین براساس این آمار سهم جوانان دارای بیکاری کوتاه مدت از ۶۸٫۴ درصد در سال ۱۳۹۰ با میانگین نرخ رشد سالانه ۰٫۶ درصد در سال گذشته به رقم ۷۱٫۵ درصد رسیده است. میانگین نرخ رشد برای مردان و زنان در این مدت زمان به ترتیب ۰٫۲ و ۱٫۷ درصد بود.

بیکاری بلندمدت

بررسی جداول آماری نشان می‌دهد که سهم جوانان (۲۴ ۱۵ ساله) دارای بیکاری بلندمدت (بالای یک سال) از ۳۱٫۶ درصد در سال ۱۳۹۰ به رقم ۲۸٫۵ درصد در سال گذشته کاهش یافته است. در این دوره نرخ تغییرات سالانه منفی ۱٫۵ درصد بود.

نرخ تغییرات سالانه برای ردان و زنان جوان دارای بیکاری بلندمدت در بین سال‌های ۹۷ ۱۳۹۰ به ترتیب منفی ۰٫۶ و ۳٫۳ درصد بود.

بیشترین سهم جوانان دارای بیکاری بلندمدت مربوط به سال ۱۳۹۲ با ۳۷٫۷ درصد و کمترین میزان آن ۲۸٫۵ درصد در سال ۱۳۹۷ است.

در مجموع بیکاری کوتاه‌مدت نگرانی خاصی ندارد به ویژه وقتی که فرد، تحت پوشش بیمه بیکاری و حمایت‌هایی از این قبیل است. اما بیکاری بلندمدت تاثیرات نامطلوبی دارد برای نمونه موجب از دست دادن عایدی و کاهش اشتغال‌پذیری کارجو می‌شود. اگر بیکاری کوتاه مدت باعث می‌شود کارجو شغل مورد علاقه و دلخواه خود را بیابد، این مدت زمان، حتی مطلوب هم است؛ در حالیکه در بیکاری بلندمدت این چنین نیست. بنابراین باید به بررسی طول مدت بیکاری و عوامل موثر بر آن بپردازیم تا بتوانیم مشکلات ناشی از این پدیده را با چاره‌اندیشی‌های مناسب مرتفع کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آمریکایی احمقی که از دو مرد ایرانی کتک خورد! + فیلم

اقتصادنیوزاقتصادنیوز16 ساعت قبل
به گزارش اقتصاد نیوز، حمله مرد آمریکایی به دو ایرانی در دوبی با کتک خوردن وی خاتمه یافت. مهاجم که وارد مغازه دو جوان ایرانی شده بود، مدام می‌گفت فورا خلیج فارس را ترک کنید! این درحالی بود که دو مرد ایرانی قصد داشتند این آمریکایی را از مغازه خود بیرون کنند ولی با حمله او روبرو و در نهایت از خود دفاع کردند. بخشی از این درگیری را در فیلم کوتاهی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده می‌بینید. حجم فیلم:۲ مگابایت

بازارهای مالی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ فعالان بازار سرمایه به سهامداران توصیه می‎کنند، سهام صنایعی را خریداری کنند که تولیدات آنها در بازارهای داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد، زیرا این صنایع در روزهای آینده از رشد خوبی برخوردار خواهند بود.

اهمیت تولید روستایی در اقتصاد ملی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
حمایت بیشتر از روستا‌ها و تولید در آن‌ها به منزله رونق اقتصادی بیشتر خواهد بودبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ براساس آخرین سرشماری‌ها ۲۰ درصد جمعیت کشور ساکن روستا‌ها هستند؛ درحالیکه این جمعیت، ۲۶ درصد تولید ملی کشور را بر عهده دارند این به آن معناست که حمایت بیشتر از روستا‌ها و تولید در آن‌ها به منزله رونق اقتصادی بیشتر خواهد بود.

تماشا کنید: متهم گریخت / سالار آقاخانی، جوان دهه هفتادی با ۱۶۰ میلیون دلار ارز بانک مرکزی چه کرد و چرا از کشور خارج شد؟

انتخابانتخاب9 ساعت قبل
سالار آقاخانی متهم ردیف اول دادگاه متهمان پرونده اخلال ارزی است که ۹ متهم دارد و عمدتا از کارکنان بانک مرکزی در دوران، ولی الله سیف هستند. متهم ردیف دوم احمد عراقچی، معاون سابق بانک مرکزی است؛ عراقچی مسئولیت توزیع ارز را به آقاخان سپرد که در نتیجه آن، ۱۶۰ میلیون دلار و ۲۰ میلیون یورو قاچاق ارز انجام شد. اما سالار آقاخان، این متهم دهه هفتادی کیست؛ چگونه به جایگاه کنونی اش رسیده و از کشور گریخته است؟
فردا نیوزفردا نیوز16 ساعت قبل
سرویس اقتصادی فردا: امروز ۲۶ مرداد ۹۸ در بازار آزاد قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۴ میلیون و ۱۷۸ هزار تومان است. هم چنین مظنه تهران نیز با قیمت ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان معامله می‌شود. آخرین قیمت هر قطعه نیم‌سکه بهار آزادی ۲ میلیون و ۱۸۸ هزار تومان، قیمت ربع‌سکه ۱ میلیون و ۳۸۹ هزار تومان است. قیمت سکه طرح قدیم نیز ۴ میلیون و ۹۴ هزار تومان است. قیمت سکه گرمی نیز ۹۶۹ هزار تومان است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش سی‌ان‌ان، ترامپ از مشاورانش در کاخ سفید خواسته تا درباره امکان خرید این جزیره از دولت دانمارک بررسی کنند. دو منبع مطلع از درون کاخ سفید به وال استریت ژورنال گفته‌اند: ترامپ با دستیارانش در این باره صحبت کرده و از آنها پرسیده که چطور می‌شود گرینلند را خرید. بر اساس اعلام دو منبع داخلی از کاخ سفید، ترامپ ظاهرا در ارایه پیشنهاد خرید خود جدی بوده و در بهار امسال این مساله را حتی با وکیل کاخ سفید مورد بررسی قرار داده است. ایالات متحده آمریکا پیشتر نیز پیشنهاد خرید گرینلند را به دولت دانمارک داده بود. بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، ترامپ به این امید است که هزینه‌های زیاد نگهداری گرینلند برای دانمارک، در نهایت دولتمردان کپنهاگ را مجاب به پذیرش پیشنهاد فروش گرینلند کند.

نظرها

اخبار بیشتر