تامین اجتماعی برای ثبات باید از سیاسی‌کاری دوری کند/ از سازمانی که نیمی از جمعیت کشور را تحت پوشش دارد باید حمایت کرد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. آفتاب‌نیوز
  4. اجتماعی

تامین اجتماعی برای ثبات باید از سیاسی‌کاری دوری کند/ از سازمانی که نیمی از جمعیت کشور را تحت پوشش دارد باید حمایت کرد

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز |
عضو فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی بر اهمیت سازمان تامین اجتماعی در ساماندهی مشکلات کارگران و بازنشستگان تاکید کرد و گفت: تامین اجتماعی در سراشیبی بحران قرار گرفته و هرچه سریعتر باید برای آن چاره‌اندیشی شود.

آفتاب‌‌نیوز :

سیدمهدی مقدسی به تشریح وظایف و مسئولیت‌های سازمان تامین اجتماعی پرداخت و گفت: تامین اجتماعی بزرگترین صندوقی است که از کارگران حق بیمه می‌گیرد تا به آنان در زمان اشتغال خدمات درمانی ارایه کند و پس از ۳۰ سال که این کارگران به بازنشستگی نایل آمدند، مستمری و حقوق بازنشستگی بدهد.

وی سازمان تامین اجتماعی را بسیار مهم توصیف کرد و گفت: سازمان تامین اجتماعی تنها در زمینه بیمه‌ای فعال نیست بلکه از همه مهمتر این سازمان شرکت‌های اقتصادی بسیاری را در اختیار خود دارد که هم اشتغالزایی می‌کند و هم در رونق اقتصادی نقش برجسته‌ای دارد.

نماینده اراک در مجلس شورای اسلامی با ابراز تاسف از اینکه دولت مدتهاست سازمان تامین اجتماعی را به چالش کشیده است، گفت: متاسفانه دولت بدهی کلانی به تامین اجتماعی دارد که از مرز ۲۰۰ هزار میلیارد تومان گذشته و همچنان نیز رو به افزایش است اما گویا دولت بنا ندارد بدهی خود را به تامین اجتماعی بپردازد یا آن را کاهش دهد.

وی با تاکید بر اینکه بدهی کلان دولت به نابسامانی تامین اجتمای دامن زده است، گفت: درحالی‌که سازمان طلب کلانی از دولت دارد و نمی‌تواند آن را دریافت کند، سازمان تامین اجتماعی برای پرداخت مستمری بازنشستگان و هزینه‌های جاری ناچار است از بانک با بهره سنگین وام بگیرد که جای سوال دارد.

مقدسی با اشاره به اینکه مجلس نقش خود را در این زمینه ایفا کرده است، گفت: دولت باید بر اساس قانون بودجه سالهای ۹۷ و ۹۸ و برنامه ششم توسعه مطالبات سازمان تامین اجتماعی را با روش‌های گوناگون بدهد حتی پیش‌بینی شده که اگر دولت توان پرداخت نقدینگی ندارد، می‌تواند بنگاه‌های اقتصادی خودش را به سازمان تامین اجتماعی تهاتر کند تا سازمان قدرت و توانایی خودش را از دست ندهد، اما با کمال تاسف دولت هیچ اعتقادی به مهربانی با تامین اجتماعی ندارد.

وی با اشاره به افزایش روز افزون هزینه‌های درمانی گفت: چالش بعدی تامین اجتماعی در حوزه درمان است. اگرچه هزینه‌های درمانی در حال افزایش است اما کارگران و بازنشستگان انتظار دارند خدمات درمانی مناسبی دریافت کنند. بنابر این نقش سازمان تامین اجتماعی در بخش درمان نیز بسیار اهمیت دارد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی این هفته در ایران و سایر نقاط جهان | جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با یادآوری اینکه سازمان تامین اجتماعی در سال‌های گذشته با مشکلات بسیاری رو به رو بوده است، گفت: ثبات در تامین اجتماعی اهمیت دارد و این سازمان باید از سیاسی‌کاری دور بماند و هر از چند گاهی مدیران سیاسی از این سازمان بیمه‌ای سر درنیاورند.

وی شرکت شستا و بخش‌های اقتصادی سازمان تامین اجتماعی را بسیار مهم توصیف کرد و گفت: امروزه میزان اشتغالزایی کاهش یافته و به نسبت آن نیروی کار بیمه شده نیز کاهش یافته و دریافت حق بیمه نیز پایین آمده است. در این شرایط باید بخشی از هزینه‌های تامین اجتماعی از طریق بخش‌های اقتصادی زیر مجموعه سازمان تامین شود.

مقدسی با انتقاد از کسانی که زمزمه واگذاری بنگاه‌های اقتصادی تامین اجتماعی را سر می‌دهند، گفت: وقتی تامین اجتماعی بیش از نصف جمعیت کشور را تحت پوشش دارد، اساس کار این است که سازمان مورد حمایت قرار گیرد. بنابر این دولت باید بدهی خودش را بدهد، نه اینکه بحث واگذاری اموال تامین اجتماعی حتی رایگان را مطرح کند.

وی با اشاره به اینکه تعداد بازنشستگان تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی روز به روز در حال افزایش است، گفت: اگر این سازمان با مشکل مالی رو به رو شود، آینده بخش عظیمی از جامعه با چالش رو به رو می‌شود به همین دلیل نگاه دولت به تامین اجتماعی باید حمایتی باشد.

عضو فراکسیون کارگری مجلس با تاکید بر اینکه مجلس آمادگی دارد هر طرح یا لایحه‌ای که از سوی نمایندگان یا دولت با رویکرد حمایتی از تامین اجتماعی به مجلس ارایه شود را تا رسیدن به نقطه مطلوب پیگیری کند، گفت: فراکسیون کارگری نیز در این زمینه آمادگی انجام هر نوع حمایت است فقط باید تعامل تشکل‌های کارگری و بازنشستگی با فراکسیون کارگری بیشتر شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آغاز ثبت نام زائرین اربعین حسینی در سامانه سماح

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین10 ساعت قبل

رالی خانوادگی تاکسیرانی تهران

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل

لزوم مراقبت از اقتصاد کشور

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آیت الله امامی کاشانی در خطبه دوم نماز جمعه با تاکید بر اینکه باید از اقتصاد کشور مراقبت کنیم، گفت: دشمن بداند ملت ایران از انقلاب دست برنمی دارد. وی با اشاره به اینکه سرمایه گذاران با پرداخت مالیات و خمس و زکات به کشور کمک می‌کنند، گفت: در این شرایط کشور توانگر و با فقر مقابله می‌شود؛ فقر بلای بسیار بدی است و باید از اقتصاد کشور مراقبت کنیم، جلوی احتکار را بگیریم، فساد مالی ناشی از غفلت انسان از خداست و نباید از آخرت غافل باشیم. آیت الله امامی کاشانی با اشاره به روز صنعت دفاعی کشور گفت: در دیداری که مسئولان این وزارتخانه با رهبری در گذشته داشتند، گزارش‌هایی از فعالیت‌های بخش دفاعی کشور ارائه کردند و روز گذشته با رونمایی از سامانه پدافند باور نیز بار دیگر شاهد قدرت نمایی ایران در بخش دفاعی کشور بودیم. امام جمعه موقت نماز جمعه تهران گفت: اقتدار نظامی، علمی و اقتدار در تمام فنون، اخلاق اسلامی و سیاست اسلامی از نکات مورد توجه در جمهوری اسلامی ایران است. امام جمعه موقت تهران گفت: دشمن امروز استقامت ایران را فهمیده است و می‌داند جمهوری اسلامی ایران با مقاومت به استقامت رسیده است.

احتمال افزایش دمای بیشتر مناطق کشور

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
وی افزود: احتمال تشکیل ابر‌های باران زا در مناطق مرزی استان‌های گیلان و اردبیل وجود دارد که احتمال وقوع بارش خفیف پیش بینی می‌شود. وی گفت: همچنین در ساعات عصر امروز در مناطقی از جنوب استان فارس از جمله گراش، خنج، لار، استهبان، لامرد و همچنین در جنوب شرق هرمزگان شامل پارسیان و بستک و غرب هرمزگان شامل حاجی آباد و بشاگرد و جنوب کرمان و سیستان و بلوچستان احتمال وقوع رگبار و رعد و برق و بارش‌های پراکنده خفیف وجود دارد و عشایری که به مناطق مرتفع می‌روند به جهت احتمال برخورد صاعقه مراقب باشند. کارشناس هواشناسی افزود: ما همین بارش‌ها را به صورت پراکنده‌تر و خفیف‌تر در استان‌های چهارمحال و بختیاری و لرستان خواهیم داشت. آقای اصغری سواحل دریای عمان و تنگه هرمز و بخش‌های مرکزی خلیج فارس را مواج پیش بینی کرد. وی گفت: نوسانات دمایی در بیشتر مناطق کشور در هفته آینده قابل توجه نیست، اما احتمال افزایش دما بیشتر به نظر می‌رسد و در نیمه دوم هفته آینده باید منتظر بارندگی باشیم که جزئیات آن اعلام می‌شود.

علل وقوع ۸۲ درصد حوادث رانندگی

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
زنگ هشدار به مردم و مسئولان؛ چهار علت «سرعت غیرمجاز، انحراف به چپ، بی توجهی به جلو و خواب آلودگی» علل وقوع ۸۲ درصد حوادث رانندگی در کشور است.
نامه‌نیورنامه‌نیور22 ساعت قبل
رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس: رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: اوضاع کشور رو به بهبودی است و اثر تحریم‌های ظالمانه دشمن هرروز کمرنگ‌تر و بی‌خاصیت‌تر از قبل می‌شود. وی ادامه داد: انقلاب اسلامی با وحدت و انسجام، ولایتمداری و تکیه‌بر ارزش‌ها و مدیریت جهادی از همه مسیرهای سخت عبور می‌کند. ذوالنوری با اشاره به توان بالای موشکی کشور گفت: امروز جنگنده‌های اف ۳۵ دشمن که از پیشرفته‌ترین هواپیماهای نظامی محسوب می‌شوند، در صورت ورود به آسمان کشور به‌سرعت منهدم خواهند شد. وی ابراز داشت: حاکمان اسلامی در برابر فرهنگ مردم وظیفه دارند و نمی‌توانند نسبت به سقوط اخلاقی و فرهنگی جامعه بی‌تفاوت باشند. ذوالنوری همچنین جایگاه والای شهید را مورداشاره قرار داد و گفت: همه ما باید راه پرافتخار شهدا را ادامه دهیم و از انقلاب و آرمان‌های آن دفاع کنیم.

نظرها

اخبار بیشتر