مؤثرترین روش کنترل «استرس» و «اضطراب» چیست؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. فرهنگ
مؤثرترین روش کنترل «استرس» و «اضطراب» چیست؟

مؤثرترین روش کنترل «استرس» و «اضطراب» چیست؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
فارس نوشت: یک روان‌پزشک با بیان اینکه اصلاح خواب و سبک زندگی از جمله روش‌های کنترل استرس و اضطراب است، گفت: در روش ریلکسیشن یا آرام سازی توجه فرد روی تنفس و جداسازی ذهن از اطراف است و باید تمرکز روی اعضای بدن باشد که در چنین شرایطی فرد می‌تواند ذهن را آرام کند.

سوده تاجیک اسماعیلی، روان‌پزشک در پاسخ به این پرسش که «آیا کنترل استرس و اضطراب مهارت‌های خاصی دارد؟»، اظهار داشت: کنترل استرس و اضطراب اگر در حد اختلالات اضطرابی نباشد را می‌توان با کسب مهارت‌هایی کنترل کرد؛ البته حتی در شرایطی که اختلالات اضطرابی نیز وجود داشته باشد نیز می‌توان با مهارت‌هایی آن را کنترل کرد، اما ممکن است در درجات شدیدتر نیاز به درمان‌های جدی‌تری باشد.

وی ادامه داد: قطعا درمان‌های روان‌درمانی و در کنار آن درمان‌های شناختی و رفتاری و همچنین درمان‌هایی که مهارت‌آموزی لازم را به فرد می‌دهد، می‌تواند در کنترل اضطراب فرد نقش کمک‌کننده داشته باشد.

این روان‌پزشک افزود: مهم‌ترین موضوع این است که به فرد آموزش دهیم تا خطاهای شناختی که باعث اضطراب و ناآرامی‌اش می‌شود را شناسایی کند که این کار را می‌توان در کنار یک متخصص انجام داد.

اسماعیلی با اشاره به جزئیات مهارت آموزی در کنترل اضطراب، یادآور شد: در این آموزش‌ها سعی می‌شود تا در اصلاح باورها، افکار و خطاهای شناختی فرد که در مسیر زندگی به ذهنش رسوخ می‌کند، اصلاحاتی صورت گیرد. مثلا در موارد اضطرابی یا لحظه‌ای که فکر منفی به ذهن فرد می‌آید و عامل ایجاد استرس و اضطراب است، فرد می‌تواند با روش‌هایی خاص آرام‌سازی را انجام دهد.

وی با اشاره به روش‌های تن‌آرامی، بیان داشت: در اصطلاح عامه به این روش ریلکسیشن یا آرام‌سازی می‌گویند که بیشتر توجه روی تنفس است و اینکه جداسازی ذهن از اطراف صورت گیرد و تمرکز روی اعضای بدن باشد که در چنین شرایطی فرد می‌تواند ذهن را آرام کند، به خود توجه کرده و آرامش را کسب کند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

این روان‌پزشک خاطرنشان کرد: علاوه بر این روش، یکسری تکنیک‌های دیگری وجود دارد؛ مانند اصلاح خواب و اصلاح سبک زندگی که این موارد در کنترل استرس و اضطراب بسیار موثر است؛ ‌البته مهم‌ترین موضوع این است که به فرد خودپایشی را آموزش دهیم؛ به این شکل که در مواقعی که فرد دچار اضطراب می‌شود کنترل کند که این اضطراب در چه موقعیت، زمان و مکانی اتفاق می‌افتد و در آن لحظه چه افکاری به ذهن او خطور می‌کند.

اسماعیلی تصریح کرد: فرد باید از این موضوعات یادداشت‌برداری کند تا متوجه شویم چه چیزهایی عامل ایجاد استرس هستند و چه عواملی استرس و اضطراب فرد را شعله‌ور می‌کند تا بتوان روی این موارد کار کرده و آن را تعدیل کنیم.

وی با تاکید بر داشتن برنامه‌ریزی منظم در انجام کارهای مختلف، گفت: گاهی اوقات استرس و اضطراب ناشی از بی‌برنامگی فرد است. مهم‌ترین مهارت‌ها ثبت چنین شرایطی است و اینکه فرد خود را پایش کند و شرایط را به صورت روزانه یادداشت کرده و با متخصص مربوطه این موارد را کنترل کند. موضوع مهم این است که آن شرایط خاص شناسایی شود و اگر امکان تعدیل آن موقعیت وجود دارد، تعدیل شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تسنیمتسنیم20 ساعت قبل
حسنعلی منصور، نخست‌وزیر وقت که کاپیتولاسیون را در مجلس به تصویب رساند هدف اول بود. چندین جوان انقلابی برای اعدام انقلابی حسنعلی منصور هم‌پیمان شدند و نقشه‌ها ریختند. برای سیدعلی اندرزگو نیز حکم اعدام غیابی صادر شد اما او به معمایی پیچیده برای ساواک و دستگاه امنیت تبدیل شد. «چریک تنها» که به تازگی از سوی گروه شهید ابراهیم هادی تدوین و منتشر شده، نگاهی انداخته به زندگی و سیر مبارزاتی شهید اندرزگو. گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی کتاب حاضر را در دو هزار و ۵۰۰ نسخه و به قیمت ۹ هزار و ۵۰۰ تومان روانه کتابفروشی‌ها کرده است.

هنرمندان غدیر به حوزه هنری آمدند

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل

عید الله الاکبر

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل

جایگاه کودک در سینما کجاست؟

5+
ایمناایمنا19 ساعت قبل
ایسناایسنا1 ساعت قبل
مصطفی محدثی‌خراسانی از آسیب‌هایی که در کمین ارتباط شاعران با رسانه‌ها است و از نقش شاعران روزنامه‌نگار در رعایت و ارتقای زبان در رسانه‌ها می‌گوید. البته این مسئله به این معنا نیست که تمام کسانی‌ که با رسانه‌ها همکاری دارند، حاضرند به هر قیمتی به حضور در رسانه‌ها تن دهند. محدثی‌خراسانی که فعالیت شاعران را در عرصه روزنامه‌نگاری و رسانه، نقطه‌ای محکم برای بنیان رسانه‌ای می‌داند، بیان کرد: بنیان‌گذاران روزنامه‌ها در کشور ما شاعرانی مثل دهخدا، فرخی‌یزدی، میرزاده‌ عشقی و … بوده‌اند. به همین دلیل حضور شاعران فعال در رسانه خیلی موثر بوده است که اغلب آن‌ها هم در هر دو حوزه موفق بوده‌اند. من خودم ۱۰ سال سردبیر مجله «شعر» بودم اما همین وقوف نداشتن متولیان فرهنگی ما بر اهمیت شعر و نگاه سطحی و زودگذر آن‌ها به شعر و فرهنگ موجب شده تا همان مجله «شعر» هم که بود با لطایف‌الحیل آن را از ریشه زدند و تعطیل کردند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین14 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- کارشناس ارشد علوم قرآنی گفت: در بین اعیاد اسلامی ما در اسلام اعیاد ثلاثه فطر، قربان و جمعه را داریم که اعظم و اکبر این ایام «عید غدیر خم» است به این دلیل که این عید نشان دهنده تکمیل دین و انتصاب ولایت است و جایگاه، ولی در عالم هستی مشخص می‌شود. حجت الاسلام علی ثمری کارشناس علوم قرآنی در گفت و گو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان گفت: «عید غدیر خم» در واقع بزرگترین عید اسلامی است. در بین اعیاد اسلامی ما در اسلام اعیاد ثلاثه فطر، قربان و جمعه را داریم که اعظم و اکبر این ایام «عید غدیر خم» است به این دلیل که این عید نشان دهنده تکمیل دین و انتصاب ولایت است و جایگاه ولی در عالم هستی مشخص می‌شود. وی ادامه داد: در این عید «پیامبر اکرم (ص)» مأموریت الهی خود را انجام دادند. حجت الاسلام ثمری خاطرنشان کرد: در این هنگام «حضرت محمد (ص)» لقب «امیرالمومنین» را برای حضرت «علی (ع)» به کار بردند و فرمودند که استفاده از لقب امیرالمومنین مختص حضرت علی (ع) است.

نظرها

اخبار بیشتر