فرجام ۲ هزار عضو ترکیه‌ای داعش
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سیاسی
فرجام ۲ هزار عضو ترکیه‌ای داعش

فرجام ۲ هزار عضو ترکیه‌ای داعش

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
بسیاری از اعضای ترکیه‌ای داعش یا در جنگ و یا در عملیات تروریستی انتحاری کشته شده‌اند اما تعدادی از آنها نیز در زندان‌های عراق٬ سوریه و ترکیه محبوس هستند.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از بی. بی. سی ترکی٬ مجله اکونومیست در یک گزارش مفصل به بررسی سرنوشت اعضای ترکیه‌ای گروه تروریستی – تکفیری داعش پرداخته است.

در گزارش مزبور آمده است: پیش‌بینی مقامات امنیتی ترکیه حاکی از آن است که از آغاز بحران سوریه تاکنون ۲ هزار نفر از شهروندان ترکیه به داعش پیوسته‌اند. صدها نفر از این افراد در سوریه و در درگیری‌های مختلف کشته شده‌اند و سیصد نفر از آنان نیز در ترکیه و در فاصله سالیان ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ کشته شده‌اند. همچنین صدها نفر از آنان در سوریه و عراق زندانی هستند.

در این گزارش به زندگی یک زوج اسلام‌گرای ترکیه‌ای به نام سهیلا و لطفی پرداخته شده و زندگی فرزندان آنها مورد توجه قرار گرفته است.

چند سال پیش٬ سهیلا و لطفی در خانه کوچکشان در استانبول٬ منتظر بودند تا چهار دختر و یک پسر آنها همراه با عروس‌ و دامادها و نوه‌ها برای ضیافت شام به دیدارشان بیایند. اما هیچکدام از آنها نیامده و به هیچ تلفنی هم پاسخ داده نشد.

خبری: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

لطفی خیلی زود فهمید که تمام فرزندان او بایک اتوبووس راه جنوب را در پیش گرفته و به سوریه رفته‌اند. پس از دو سال٬ یکی از دختران توانست با مادر خود تماس بگیرد. مشخص شد که ۲ تن از دختران در عراق زندانی هستند٬ یکی از دختران پس از وضع حمل جان خود را از دست داده٬ یکی از آنها در سوریه زندانی است و از سرنوشت پسرشان یاسین٬ اطلاعی در دست نیست.

لطفی پدر یاسین اعلام کرده که فرزندان او با یک شیب تدریجی و آهسته آهسته به سمت اعتقادات رادیکالی و تکفیری گرایش پیدا کرده‌اند.

حالا مسئولین امنیتی ترکیه به دنبال این هستند که با در نظر گرفتن احتمال فرار یا بازگشت شهروندان ترکیه‌ای به داعش پیوسته٬ با اقدامات احتمالی خودسرانه آنها مقابله کنند.

سازمان دولتی مسئول امور دینی ترکیه به منظور هدایت افرادی که به داعش پیوسته‌اند٬ ۷۰ تن از روحانیون تحت امر خود را با آموزش‌های ویژه به عنوان مشاور در اختیار دستگاه قضا و نهادهای امنیتی گذاشته‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

برادران دالتون در دام وزارت اطلاعات

الفالف13 ساعت قبل
برادران دالتون در دام وزارت اطلاعاتگروه سیاسی الف، ۲۸ مرداد ۱۳۹۸، ۱۹:۵۷ ۳۹۸۰۵۲۸۱۶۲۰ نظر، ۴ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشاراعضای بزرگ‌ترین باند خانوادگی قاچاق مواد مخدر جنوب کشور توسط وزارت اطلاعات دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند.

(ویدیو) شهردار یک شهر مذهبی کشور که ۶ فرزندش ساکن آمریکا هستند!

فراروفرارو1 روز قبل

فیلم/ روایت رهبرانقلاب از اشتباه تاریخی «دکتر مصدق»

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز22 ساعت قبل

آقای ظریف وارد هلسینکی شد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما؛ وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به منظور دیدار و رایزنی‌های اروپایی با مقامات فنلاند، وارد هلسینکی شد. آقای محمد جواد ظریف در ابتدای سفر به چند کشور اروپایی حوزه نوردیک، وارد پایتخت فنلاند شد. وی امروز با رئیس جمهور، وزیر امور خارجه و وزیر توسعه همکاری و تجارت خارجی این کشور دیدار و گفتگو خواهد کرد. روابط دوجانبه و همکاری‌های اروپایی، رایزنی درباره ساز و کار اینستکس و برجام، مسائل بین المللی و منطقه‌ای از مهمترین محورهای گفتگو وزیر امور خارجه کشورمان با مقامات فنلاندی است که اخیرا ریاست بر شورای اتحادیه اروپا را در دست گرفته است. آقای ظریف پس از هلسینکی عازم سوئد و نروژ خواهد شد.

انتقاد رهبر معظم انقلاب از برخی مسئولین معترض به یکدیگر

مهرمهر1 روز قبل
رهبر انقلاب در دیدار دانش‌آموزان و دانشجویان در سال ۱۳۹۴ با انتقاد از مسئولینی که بر سر یکدیگر فریاد می‌کشند، فرمودند: دشمن اصلی را با دوستانی که با آن‌ها اختلاف نظر داریم اشتباه نگیریم.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، محمد ایمانی تحلیلگر مسائل سیاسی و فعال رسانه‌ای در کانال تلگرامی خود نوشت: دستگاه قضائی، اکبر طبری معاون دفتر رئیس پیشین قوه قضائیه را بازداشت کرده و در حال رسیدگی به اتهامات و تخلفات اوست. این که یک معاون دفتر رئیس پیشین قوه قضائیه مرتکب تخلفات و زد و بند هایی شده باشد، اتفاق کوچکی نیست و باید با دقت و قاطعیت رسیدگی شود. در عین حال، با وجود اهتمامی که الحمد لله در قوه قضائیه و مشی آیت الله رئیسی دیده می‌شود، نیاز ی به ملتهب کردن افکار عمومی و ایجاد حواشی غیر قضایی ندارد. و اتفاقا در فضای توام با آرامش و وقار و خویشتنداری، حق و عدالت و مصلحت بیشتر مراعات می‌شود. اما اکنون زمان آن نیست که آن دلخوری‌ها -ی ولو بحق- بهانه ملتهب کردن فضای عمومی و ساختن موج هایی شود که بهره بردار نهایی آن دشمنان و بدخواهان هستند.

نظرها

اخبار بیشتر