تامین کسری بودجه با سرکشی به سپرده‌های بانکی؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایران‌جیب
  4. اقتصادی

تامین کسری بودجه با سرکشی به سپرده‌های بانکی؟

ایران‌جیبخبرگزاری ایران‌جیب |
به نظر می‌رسد دولت برای جبران کسری بودجه خود قرار است به سپرده‌های بانکی به بهانه حساب‌های اجاره‌ای سرکشی کند تا از این طریق مالیات ...
تامین کسری بودجه با سرکشی به سپرده‌های بانکی؟ - 0

به نظر می‌رسد دولت برای جبران کسری بودجه خود قرار است به سپرده‌های بانکی به بهانه حساب‌های اجاره‌ای سرکشی کند تا از این طریق مالیات بگیرد؛ در حالی که به گفته معاون رئیس جمهور با این سرکشی امنیت اقتصادی مخدوش می‌شود.

به گزارش ایران جیب از تجارت‌نیوز، به تازگی هادی خانی، مدیرکل مبارزه با پولشویی و مبارزه با فرار مالیاتی از ساماندهی ۵۰۰ حساب بانکی در کشور خبر داده است که بر این اساس اعتبارسنجی صاحبان حساب توسط بانک‌ها انجام شود.

به گفته وی اگر این حساب‌ها خارج از اعتبار لحاظ شده، گردش مالی داشته باشند جزو دسته با ریسک بالای پولشویی یا فرار مالیاتی قرار می‌گیرند.

خانی همچنین پیش‌بینی کرده است که تعداد حساب‌های بانکی اجاره‌ای کم نباشد و تلاش می‌کنیم با دسترسی به ریز داده‌ها با کمک بانک مرکزی این موضوع را به دقت رصد کنیم و موارد تخلف به قوه قضاییه ارائه شود.

از حساب‌های اجاره‌ای به دو صورت سواستفاده می‌شود که فرم اول استفاده از دستگاه پوز است و شکل دوم گرفتن وکالت از صاحب حساب بوده و عملا حساب تصرف شده و از آن به صورت مستقیم سو استفاده می‌شود.

مالیات از سپرده‌های بانکی از دهه سوم خرداد ماه سال جاری از سوی محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح شد که او در یک برنامه تلویزیونی با ارائه آماری اعلام کرد که حساب‌های بانکی نیز مشمول رصد مالیاتی شده است. همچنین از بررسی چهار‌ هزار حساب بانکی خبر داد که سپرده‌های بالای ۲۰ میلیارد تومان داشتند.

به گفته وی این بررسی‌ها نشان داده اطلاعات این افراد در سیستم مالیاتی ثبت نشده و شرکتی نیز به نام آنها نیست. پس از اینکه این افراد را وارد سیستم مالیاتی کردند نزدیک به ۱۲ هزار میلیارد تومان به بودجه مالیاتی دولت اضافه شد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

با انتشار این سخنان این شایعه ایجاد شد که سازمان امور مالیاتی به حساب‌های مشتریان بانک‌ها سرک می‌کشد، به نحوی که برخی از کارشناسان به این موضوع حساسیت نشان دادند و این کار سازمان امور مالیاتی را موجب مخدوش شدن امنیت اقتصادی دانستند.

در همان زمان نیز با پیگیری‌های تجارت‌نیوز از سازمان امور مالیاتی، این سازمان گرفتن مالیات از سپرده‌ها را رد و اعلام کرد که طبق قانونی که به تصویب رسید و سازمان اجازه دارد تراکنش‌های سنگین و مشکوک را بررسی کند، یک سری از فرارهای مالیاتی شناسایی شده و از طریق بررسی تراکنش‌ها درصد زیادی از فرارهای مالیاتی کشف و وصول شده است.

حالا با اظهارات هادی خانی، قرار است به سپرده‌های بانکی به بهانه مالیات حساب‌های اجاره‌ای سرکشی شود؛ در حالی که محمدباقر نوبخت در سال ۹۶ در توئیتی موضع خود را نسبت به این موضوع این گونه بیان کرده بود که امنیت اقتصادی با سرکشی به حساب‌های بانکی مخدوش می‌شود.

با توجه به کسری بودجه‌ای که پیش روی دولت است، به نظر می‌رسد دولت در حال دست‌اندازی از هر طریقی برای بالا بردن درآمد مالیاتی خود است تا از این طریق بخشی از این کسری بودجه را تامین کند؛ این روش تامین کسری بودجه در حالی قرار اجرایی شود که بسیاری از اقتصاددانان و کارشناسان عواقب فروش ارزان دلار (دلار ۴۲۰۰ تومانی) در شرایط فعلی به مجموعه دولت و بانک مرکزی گوشزد کرده‌اند.

به نظر می‌رسد سرمایه اجتماعی کشور در حال افول است و با این قبیل اقدامات، مقصد بعدی سازمان امور مالیاتی برای تامین کسری بودجه کجاست؟

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تماشا کنید: متهم گریخت / سالار آقاخانی، جوان دهه هفتادی با ۱۶۰ میلیون دلار ارز بانک مرکزی چه کرد و چرا از کشور خارج شد؟

انتخابانتخاب4 ساعت قبل
سالار آقاخانی متهم ردیف اول دادگاه متهمان پرونده اخلال ارزی است که ۹ متهم دارد و عمدتا از کارکنان بانک مرکزی در دوران، ولی الله سیف هستند. متهم ردیف دوم احمد عراقچی، معاون سابق بانک مرکزی است؛ عراقچی مسئولیت توزیع ارز را به آقاخان سپرد که در نتیجه آن، ۱۶۰ میلیون دلار و ۲۰ میلیون یورو قاچاق ارز انجام شد. اما سالار آقاخان، این متهم دهه هفتادی کیست؛ چگونه به جایگاه کنونی اش رسیده و از کشور گریخته است؟

آمریکایی احمقی که از دو مرد ایرانی کتک خورد! + فیلم

اقتصادنیوزاقتصادنیوز11 ساعت قبل
به گزارش اقتصاد نیوز، حمله مرد آمریکایی به دو ایرانی در دوبی با کتک خوردن وی خاتمه یافت. مهاجم که وارد مغازه دو جوان ایرانی شده بود، مدام می‌گفت فورا خلیج فارس را ترک کنید! این درحالی بود که دو مرد ایرانی قصد داشتند این آمریکایی را از مغازه خود بیرون کنند ولی با حمله او روبرو و در نهایت از خود دفاع کردند. بخشی از این درگیری را در فیلم کوتاهی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده می‌بینید. حجم فیلم:۲ مگابایت

ترامپ: هیچ چاره‌ای جز رای دادن به من ندارید +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین9 ساعت قبل
دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا که مشغول برگزاری کمپین‌های انتخاباتی‌اش در گوشه و کنار ایالات متحده است در جمع هوادارانش گفت: «می‌دانم شما من را دوست دارید، ولی هیچ ‌چاره‌ای جز رای دادن به من ندارید. چه من را دوست داشته باشید چه نداشته باشید باید به من رای بدهید.»

جدول تازه‌ترین قیمت تلفن همراه در بازار

7+
الفالف9 ساعت قبل

بازارهای مالی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ فعالان بازار سرمایه به سهامداران توصیه می‎کنند، سهام صنایعی را خریداری کنند که تولیدات آنها در بازارهای داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد، زیرا این صنایع در روزهای آینده از رشد خوبی برخوردار خواهند بود.

نفت‌کش گریس حرکت خود را آغاز کرد

همشهریهمشهری1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر