چرا تمام بازارهای مالی نگران هستند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایران‌جیب
  4. اقتصادی

چرا تمام بازارهای مالی نگران هستند؟

ایران‌جیبخبرگزاری ایران‌جیب |
بازارهای مالی علایم هشدار دهنده‌ای در مورد چشم‌انداز اقتصادی بریتانیا و ایالات متحده به نمایش گذاشته‌اند.
چرا تمام بازارهای مالی نگران هستند؟ - 0

بازارهای مالی علایم هشدار دهنده‌ای در مورد چشم‌انداز اقتصادی بریتانیا و ایالات متحده به نمایش گذاشته‌اند.

به زبان حرفه‌ای به آن «منحنی عملکرد معکوس» گفته می‌شود.

این به معنی آن است برای این دولت‌ها استقراض ده‌ساله از استقراض دو ساله ارزان‌تر در می‌آید. این تحولی عادی نیست و معمولا چنین وضعیتی قبل از رکود یا حداقل کاهش چشمگیر رشد اقتصادی صورت می‌گیرد. شاخص سهام‌ بازار بورس نیویورک به دلیل نگرانی سرمایه‌گذاران از رکورد احتمالی با افت مواجه شد. آلمان با رشد اقتصادی منفی و چین با کمترین نرخ رشد اقتصادی در سال‌های مواجه بوده‌اند.

منحنی بازدهی چیست؟

نشانه‌های هشدار از بازار اوراق قرضه می‌آیند، جایی که دولت‌ها و شرکت‌ها با فروش اوراق قرضه می‌توانند پول قرض کنند.

اوراق قرضه، تعهدی برای بازپرداخت مبلغ خاصی در آینده است، دارای سررسید است و اصل آن باید در موعدش پرداخت شود. خریداران اوراق قرضه هم تا زمان انقضای مهلت و سررسید این اوراق، هرساله بهره آن را دریافت می‌کنند. این که خریداران اوراق قرضه چقدر برای آن پول بدهند تعیین می‌کند که بازده آن چقدر خواهد بود. هر چقدر قیمت بالاتر باشد، بازده آن پایین‌تر خواهد بود. یک عامل موثر در بازدهی، مدت زمانی است که سرمایه‌گذاران باید منتظر پرداخت نهایی باشند.

اغلب، مدت زمان طولانی‌تر به معنای آن است که آنها انتظار بازدهی بالاتری را دارند.

آیا این نشانه معتبری برای بروز رکود است؟

چیزی که غیرعادی است، بازدهی اوراق قرضه دو ساله دولت بریتانیا بالاتر از بازدهی اوراق قرضه ده ساله است. چنین چیزی در آمریکا هم اتفاق افتاده است.

بازدهی بالاتر اوراق قرضه به معنی اطمینان کمتر نسبت به شرایط اقتصادی کشور صادر کننده این اوراق است.

این نشانه‌ای است که سرمایه‌گذاران نگران عملکرد کوتاه مدت اقتصاد هستند.

یکی از عوامل موثر بر بهای اوراق قرضه، میزان اطمینان به توانایی دولت مرجع صدور اوراق برای تادیه بهره سالانه و بازپرداخت اصل وام در زمان سررسید اوراق است و وقتی چنین اعتمادی پایین بیاید، ارزش اوراق قرضه هم کاهش می‌یابد.

آیا منحنی عملکرد معکوس شاخصی قابل اتکا است؟ به گفته اقتصاددانان وزارت دارایی آمریکا «دوره‌های دارای منحنی بازده معکوس، غالبا با کاهش رشد اقتصادی و تقریبا همیشه با رکود همراه هستند.»

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

اما وارونگی منحنی بازدهی و شروع رکود اقتصادی لزوما همزمان اتفاق نمی‌افتد.

آیا این بار هم همین طور است؟

تفاوتی که وضعیت فعلی با اوضاع قبل می‌کند، سیاست موسوم به «تسهیل کمی» است، سیاستی که بسیاری از بانک‌های مرکزی پس از بحران اقتصادی (و در مواردی مانند ژاپن، پیش از بحران) آن را دنبال می‌کنند و تسهیلات اعتباری را افزایش می‌دهند تا تحرک اقتصادی را بیشتر کنند، این سیاست از جمله از طریق خرید اوراق قرضه از بانک‌ها انجام می‌شود.

چنین سیاستی باعث افزایش قیمت اوراق قرضه می‌شود که معادل کاهش نرخ بازدهی خواهد بود.

برای همین سیاست تسهیل کمی ممکن است به وارونگی منحنی بازدهی که هم اکنون اتفاق می‌افتد، کمک کند.

وارونگی منحنی بازده به ما چیزی در مورد دلایل خاص برای رکود اقتصادی قریب الوقوع نمی‌گوید.

چرا بازارهای مالی نگران هستند؟

این بار دلایل مختلفی وجود دارد.

مناقشه بر سر تجارت جهانی یک عامل نگرانی برای بسیاری ازکشورها است. نگرانی بسیاری از کسب و کارها و سرمایه گذاران (البته نه همه آنها) در مورد احتمال دسترسی به توافقی بر سر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا هم می‌تواند از عوامل این نگرانی باشد.

بریتانیا اخیرا شاهد کاهش فعالیت اقتصادی در یک دوره مالی بوده و برای همین دولت اصلاعلاقه‌ای به یک رکود قریب الوقوع ندارد.

در آمریکا برای رکود باید کاهش چشمگیرتری در وضعیت اقتصادی بوجود آید.

آلمان هم وضعیت مشابهی اخیرا تحربه کرده و طبق آمار جدید، رکود ممکن است به اقتصاد این کشور هم برسد.

منحنی بازدهی برای دولت آلمان هنوز وارونه نیست اما نکته دیگری درباره اوراق قرضه دولتی وجود دارد که به وضوح نشاندهنده چشم انداز ضعیف اقتصادی است و آن این است که نرخ بازدهی زیر صفر است.

به این معنا است که دارندگان اوراق قرضه دولتی عملا به جای گرفتن بهره از دولت به دولت وام داده‌اند.

این منعکس کننده سیاست نرخ بسیار پایین نرخ بهره بانک مرکزی اروپا است، اما نشانه چشم انداز ضعیف اقتصادی هم هست.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آمریکایی احمقی که از دو مرد ایرانی کتک خورد! + فیلم

اقتصادنیوزاقتصادنیوز11 ساعت قبل
به گزارش اقتصاد نیوز، حمله مرد آمریکایی به دو ایرانی در دوبی با کتک خوردن وی خاتمه یافت. مهاجم که وارد مغازه دو جوان ایرانی شده بود، مدام می‌گفت فورا خلیج فارس را ترک کنید! این درحالی بود که دو مرد ایرانی قصد داشتند این آمریکایی را از مغازه خود بیرون کنند ولی با حمله او روبرو و در نهایت از خود دفاع کردند. بخشی از این درگیری را در فیلم کوتاهی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده می‌بینید. حجم فیلم:۲ مگابایت

اهمیت تولید روستایی در اقتصاد ملی

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
حمایت بیشتر از روستا‌ها و تولید در آن‌ها به منزله رونق اقتصادی بیشتر خواهد بودبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ براساس آخرین سرشماری‌ها ۲۰ درصد جمعیت کشور ساکن روستا‌ها هستند؛ درحالیکه این جمعیت، ۲۶ درصد تولید ملی کشور را بر عهده دارند این به آن معناست که حمایت بیشتر از روستا‌ها و تولید در آن‌ها به منزله رونق اقتصادی بیشتر خواهد بود.

هجدهمین نمایشگاه دام و طیور

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در این نمایشگاه، ۲۹۰ شرکت داخلی و خارجی آخرین دستاورد‌های خود در حوزه دامپزشکی، صنایع دامداری، خوراک دام و تجهیزات وابسته را به نمایش می‌گذارند. با آخرین روش‌های اصلاح نژادی دام، افزایش بهره وری در صنعت دامپروری هدف گیری شده است.

ویدئو / تهران تا آنکارا، با یک بلیت قطار

ایسناایسنا1 روز قبل
قطار تهران - آنکارا از ۱۶ مرداد امسال راه‌اندازی شد. این قطار چهارشنبه ساعت ۲۱:۵۰ ایستگاه راه‌آهن تهران را به مقصد آنکارا ترک کرد. این قطار قرار است هر چهارشنبه، ۲۵۰ مسافر را با متوسط قیمت بلیت ۷۶۹ هزار و ۲۵۰ تومان به ترکیه ببرد. این قطار، چه مسیری را طی می‌کند و سفر در این مسیر چند ساعت طول می‌کشد؟ تدوینگر: امید ابراهیمی

ماجرای یک بازداشت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، واگذاری شرکت‌های دولتی به بخش خصوصی یک ضرورت برای اقتصاد کشور است، اما باید دید با تغییر مدیریت، فرآیند خصوصی سازی اصلاح خواهد شد؟
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
ترامپ در بخشی از سخنان خود مدعی شد که ایران و چین خواستار توافق با او هستند. نظرتان درباره اینکه ما به آنها ۱۵۰ میلیارد دلار پول و ۱٫۸ میلیارد پول نقد دادیم چیست؟ پول نقد، پول نقد، پول نقد، پول نقد! چین می‌خواهد توافق کند و بگذارید به شما بگویم که ایران هم می‌خواهد توافق کند، چون تحریم‌های برای آنها خوب نیست و از این مسئله خشنود نیستند. یکی از ادعاهای ترامپ که سی‌ان‌ان به صحت‌سنجی آن پرداخته بود ادعای انتفاع ۱۵۰ میلیارد دلاری ایران از برجام بود. سی‌ان‌ان این اظهارات ترامپ را خلاف واقع توصیف کرده و نوشته آمریکا در نتیجه توافق هسته‌ای به ایران ۱۵۰ میلیارد دلار نداد.

نظرها

اخبار بیشتر