پایان ولادیمیر پوتین و شی جین پینگ فرا رسیده است؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فرارو
  4. سیاسی

پایان ولادیمیر پوتین و شی جین پینگ فرا رسیده است؟

فراروخبرگزاری فرارو |
خورشچفا تصریح کرد: «همانند روسیه، نخبگان چین هم بدون شک متوجه شده‌اند که شی کشور را به یک انزوای بین المللی دچار کرده است. جهان خارجی ممکن است گمان کند که مقامات بلندپایه چین، مانند کرملین نسبت به پوتین، تابع شی هستند. اما بسیاری درباره پولیتبورو و نیکیتا خورشچف شوروی در سال ۱۹۶۴ هم همین فکر را می‌کردند. خورشچوف پیش از پایان این سال عزل شد.»

فرارو- در هفته‌های اخیر مسکو و هنگ کنگ شاهد تظاهرات ضد دولتی بوده است. یک کارشناس روس با استناد به این تظاهرات گفته است که دوران حکمرانی روسای جمهور فعلی روسیه و چین به پایان خود نزدیک شده است.

به گزارش فرارو، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، و همتای چینی‌اش، شی جین پینگ، در سال‌های اخیر، در داخل، سیاست‌هایی در پیش گرفتند که برخی ناظران آن‌ها را تلاشی برای یکپارچه‌سازی قدرت قلمداد کردند. در عرصه سیاست خارجی نیز آن‌ها قدرتنمایی کردند و در برخی موارد با غرب دچار اصطکاک شدند. اما اکنون برخی تحلیلگران معتقدند که دوران اقتدار این دو رئیس‌جمهور در حال اتمام است.

در همین رابطه، نینا خورشچفا، استاد مسائل بین الملل، در وبگاه تحلیلی پراجکت سیندیکیت نوشت: «اعتراضات مستمر خیابانی در هنگ کنگ و مسکو بدون شک هر دو رئیس‌جمهور چین و روسیه، ولادیمیر پوتین و شی جین پینگ، را هراسناک کرده است. اعتراضات مسکو که بزرگترین اعتراضات در سال‌ها بود، باید خواب را از چشمان پوتین ربوده باشند و گرنه با چنین قساوتی پراکنده نمی‌شدند. اما پوتین به جای گفتگو با مردم، نشان داد که بر امور مسلط است. حتی با لباس چرمی و تنگ خود با گروه موتورسواران مورد علاقه‌اش عکس گرفت. با این حال، تظاهرات، علامت شومی از افول محبوبیت پوتین، از جمله در میان نخبگان روسی، هستند. نخبگانی که به نحوی نظرات‌شان از افکار عمومی مهمتر بوده است. به مدت دو دهه، گروه‌های رقیب نخبگان روس، به طور کلی پوتین را ضامن نهایی منافع‌شان، خصوصا منافع مالی، می‌دیدند. اما در شرایطی که اقتصاد روسیه دچار رکود تحریمی شده، رهبری پوتین هم بیشتر به راهبند شبیه شده است تا گاردریل. تعداد کمی از روس‌ها هنوز باور دارند که «پوتین، روسیه است و روسیه، پوتین.» همین پنج سال پیش، در پی الحاق جزیره کریمه توسط کرملین، این شعار مرتبا شنیده می‌شد.»

این استاد روس ادامه داد: معلوم شد امید پوتین به دونالد ترامپ برای بهبودی روابط آمریکا با روسیه، هم اگر توهم محض نباشد، یک امید کوته فکرانه است. اگر چه ترامپ نهاد‌های آمریکا و اتحاد‌های غربی را تضعیف کرده است و این به نفع پوتین بود، اما کاخ سفید سیاست خارجی آمریکا را به شکل قاطعی غیرقابل‌پیش‌بینی کرده است. بدتر از این، دولت ترامپ حالا به طور سیستماتیک، توافقات کنترل تسلیحات را نابود می‌کند. توافقاتی که برای مدت طولانی امور هسته‌ای را تا حدودی شفاف کرده بود. نخبگان روس می‌دانند که کشورشان در حال حاضر برای پیروزی در یک مسابقه هسته‌ای با آمریکا به خوبی آماده نیست، همانطور که شوروی در دهه‌های پیشین آماده نبود. انفجار اخیر یک موشک هسته‌ای در یک سایت آزماش در شمال روسیه، تلنگری جدی درباره بی‌لیاقتی عمیق است. برخلاف پوتین، نخبگان روسیه عمیقا نگران هستند که دشمنی با آمریکا، روسیه را عملا به دولت تابع چین تبدیل خواهد کرد.

خورشچفا، ناآرامی‌های هنگ کنگ را هم عامل تضعیف رئیس جمهور چین دانست و نوشت اعتراضات هنگ کنگ، که هیچ نشانه‌ای از پایان آن‌ها دیده نمی‌شود، هم نتیجه افزایش نفوذ اقتدارگونه است. این اعتراضات در مخالفت با تصویب لایحه استرداد شهروندان هنگ کنگی به چین شروع شد. این لایحه توسط حکومت کاری لام، رهبر تحت حمایت چین در هنگ کنگ، ارائه شد. ارتش آزادی بخش خلق، صریحا تهدید کرده است که برای سرکوب اعتراضات علیه دولت لام مداخله کند و در برخی موارد اعضای باند «تریاد» (triad) که طرفدار دولت و به احتمال زیاد در خاک چین مستقر هستند، برای حمله به معترضان حاضر شدند. پلیس هم غایب بود. همانطور که اهالی هنگ کنگ می‌دانند، این حملات خودسرانه می‌بایست با مجوز دولت شی جین پینگ صورت گرفته باشد. بدتر از این، شی ممکن است تصمیم گرفته باشد که دوران وضعیت «یک کشور با دو سیستم» به پایان رسیده است. او ممکن است استدلال کند که چین دیگر نمی‌تواند یک شبه دمکراسی را در قلمرو خود تحمل کند. هر چند که مقامات چین در توافق بازگشت حاکمیت هنگ کنگ به کشور چین، این وضعیت را به عنوان شرط قبول کرده بودند. شی که از تایوان و دوری سیاسی آن از قلمرو اصلی چین نگران است، ممکن است فکر کند که سیاست سختگیرانه در هنگ کنگ، تایوانی‌ها را مرعوب می‌کند. اگر این درست باشد، او فراموش کرده است که زورگویی به تایوان فقط نتایج معکوس داده است. نتایجی که دلخواه چین نبودند.

در خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

این کارشناس روس، با اشاره به نحوه مدیریت جنگ تجاری و رفتار‌های تهاجمی شی جین پینگ در برابر همسایگان چین، مدعی شد مواضع شی جین پینگ هم مانند پوتین بر توسعه بیش از حد متکی است. خورشچفا افزود: «در حقیقت، قدرتنمایی شی به اندازه‌ای بی‌پروا بوده که اکنون چین خود را از لحاظ دیپلماتیک به طور فزاینده منزوی می‌بیند. تقریبا اکثر قدرت‌های اقتصادی و نظامی جهان – اتحادیه اروپا، هند، ژاپن و برزیل- با اسلاف شی روابط عملگرایانه‌ای داشتند. اما اکنون این‌ها به طور فزاینده از چین نگران شده‌اند و برخی از آن‌ها حتی به آمریکا نزدیک‌تر شده‌اند. آن هم در دوره ترامپ.»

خورشچفا تصریح کرد: «همانند روسیه، نخبگان چین هم بدون شک متوجه شده‌اند که شی کشور را به یک انزوای بین المللی دچار کرده است. جهان خارجی ممکن است گمان کند که مقامات بلندپایه چین، مانند کرملین نسبت به پوتین، تابع شی هستند. اما بسیاری درباره پولیتبورو و نیکیتا خورشچف شوروی در سال ۱۹۶۴ هم همین فکر را می‌کردند. خورشچوف پیش از پایان این سال عزل شد.»

این استاد روس در پایان نوشت یک لطفه قدیمی وجود دارد که آندری گرومیکو، وزیر خارجه شوروی، آن را با مزاح می‌گوید. گرومیکو که برای مدت طولانی وزیر خارجه شوروی بود، می‌گوید «ما مجبور بودیم خورشچف را عزل کنیم. او بسیار ماجراجو و بی‌پروا بود. اگر ادامه می‌داد، فقط مسکو برای ما باقی می‌ماند». هنگامی که خورشچف در بحران موشکی کوبا شرکت کرد، در واقع متهور بود. اما انگیزه او این بود که برابری نظامی با آمریکا را حفظ کند. او توهمان عظمت استالینیستی را نداشت. توهماتی که ظاهرا باعث شده پوتین و شی بر سر آینده‌های کشور‌های خود قمار کنند. امروز هیچکس نباید گمان کند که این دو رهبر به سرنوشت خورشچف یا مرگ شوم استالین دچار نخواهند شد. برای مدت طولانی این شایعه وجود داشته است که اطرافیان استالین که از نفوذ بیش از حد استبدادی وی خسته بودند، او را به قتل رسانده‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اولویت‌های اقتصادی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ چهارشنبه ۳۰ مرداد ماه ۱۳۹۸ در آستانه‌ی هفته‌ی دولت رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت با رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند. پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR توصیه‌های اقتصادی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به دولت را در نماهنگ «اولویت‌های اقتصادی» منتشر کرد. بیانات رهبر معظم انقلاب که در این فیلم مشاهده می‌کنید: نگاه‌مان به تولیدکننده، نگاه مناسب و درستی نیست. من عرض میکنم نگاه مجموعه‌ی دولت و مسئولین کشور به آن فرد تولیدکننده، باید نگاه به یک رزمنده باشد؛ مگر نمیگویید «جنگ اقتصادی»، رزمنده‌ی این جنگ اقتصادی کیست؟ آن کسی که اقتصاد داخلی را تقویت میکند؛ اقتصاد داخلی هم عمدتا با تولید تقویت میشود؛ پس این تولیدکننده را شما به چشم یک رزمنده نگاه کنید. در محیط اقتصادی کشور، بعضی از عوامل اقتصادی حکم پیشران را دارند که اگر آنها به حرکت بیفتند، کل این مجموعه‌ی کار اقتصادی به حرکت می‌افتد؛ مثلا یکی‌اش مسئله‌ی مسکن است -اگر چنانچه حوزه‌ی مسکن به حرکت در بیاید و به کار بیفتد، این خودش بخش مهمی از بخشهای اقتصادی کشور را به حرکت در می‌آورد- یکی مسئله‌ی کشاورزی است، یکی مسئله‌ی حوزه‌ی خودرو است، یکی مسئله‌ی شرکتهای دانش‌بنیان است، یکی مسئله‌ی لوازم خانگی است؛ اینها مسائلی است که در هر کشور حکم پیشران را دارند؛ روی اینها تکیه بشود؛ بخشهای مختلفی که مسئول این بخشها هستند هر چه ممکن است در این زمینه‌ها تلاش کنند، کار کنند، این پیشرانها اگر به کار بیفتد، حرکت عمومی اقتصاد بکلی متفاوت خواهد شد.

برپایی مجدد نمایشگاه جنگ خاموش در خانه هنرمندان

تابناکتابناک1 روز قبل
به گزارش تابناک، برای دومین بار نمایشگاه گزیده‌ای از مجموعه عکس «جنگ خاموش» روز جمعه اول شهریورماه ۹۸ ساعت ۱۷ در خانه هنرمندان افتتاح می‌شود. سید مهدی حسینی هنرمندی که این مجموعه را با زحمت و دغدغه عکاسی کرده است، در گفتگو با خبرگزاری موج در مورد برپایی مجدد نمایشگاه عکس جنگ خاموش گفت: این نمایشگاه دو سال پیش در خانه عکاسان برپا شد و از کتاب آن هم رونمایی شد. حسینی ادامه داد: بعد از آن بود که با برپایی نمایشگاهم در گالری محیطی خانه هنرمندان ایران موافقت شد و البته بازهم موفق نشدم که در فضای گالری‌های داخلی خانه هنرمندان، نمایشگاهی داشته باشم. این هنرمند عکاس در مورد تعداد آثار حاضر در نمایشگاه گفت: در این نمایشگاه عکس هجده اثر به همراه بیانیه و پوستر نمایشگاه به معرض دید گذاشته خواهد شد. این در حالی است که در نمایشگاه قبلی، من ۲۸ اثر را به نمایش گذاشته بودم و کتاب عکس «جنگ خاموش» شامل ۵۴ فریم است.

لزوم مراقبت از اقتصاد کشور

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آیت الله امامی کاشانی در خطبه دوم نماز جمعه با تاکید بر اینکه باید از اقتصاد کشور مراقبت کنیم، گفت: دشمن بداند ملت ایران از انقلاب دست برنمی دارد. وی با اشاره به اینکه سرمایه گذاران با پرداخت مالیات و خمس و زکات به کشور کمک می‌کنند، گفت: در این شرایط کشور توانگر و با فقر مقابله می‌شود؛ فقر بلای بسیار بدی است و باید از اقتصاد کشور مراقبت کنیم، جلوی احتکار را بگیریم، فساد مالی ناشی از غفلت انسان از خداست و نباید از آخرت غافل باشیم. آیت الله امامی کاشانی با اشاره به روز صنعت دفاعی کشور گفت: در دیداری که مسئولان این وزارتخانه با رهبری در گذشته داشتند، گزارش‌هایی از فعالیت‌های بخش دفاعی کشور ارائه کردند و روز گذشته با رونمایی از سامانه پدافند باور نیز بار دیگر شاهد قدرت نمایی ایران در بخش دفاعی کشور بودیم. امام جمعه موقت نماز جمعه تهران گفت: اقتدار نظامی، علمی و اقتدار در تمام فنون، اخلاق اسلامی و سیاست اسلامی از نکات مورد توجه در جمهوری اسلامی ایران است. امام جمعه موقت تهران گفت: دشمن امروز استقامت ایران را فهمیده است و می‌داند جمهوری اسلامی ایران با مقاومت به استقامت رسیده است.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در اظهاراتی مدعی اقدامات تجاوزکارانه این رژیم در هر جا و منطقه‌ای علیه ایران شده است. نتانیاهو در اظهارات بی اساس خود مدعی شده است که ارتش اسرائیل در عراق و سایر کشورها در خاورمیانه که ایران در آن علیه اسرائیل پایگاه ایجاد می‌کند، عملیات انجام خواهد داد. پیش از این، «ابو مهدی المهندس»، جانشین رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق اعلام کرده بود که «آمریکایی‌ها برای هدف قرار دادن پایگاه‌ها و مقرهای عراق، چهار پهپاد اسرائیل را به این کشور وارد کرده‌اند.» با این حال دولت عراق در واکنش به پرواز برخی پهپادهای ناشناس از روز گذشتهاعلام کرده است که پرواز هرگونه پهپاد شناسایی تنها با مجوز دولت بغداد امکان پذیر خواهد بود و در غیر این صورت پهپادهای ناشناس هدف قرار خواهند گرفت.
جام نیوزجام نیوز1 روز قبل
مدیر ارتباطات دفتر نخست وزیر دانمارک در مورد لغو سفر ترامپ گفت: تصمیم رئیس جمهوری آمریکا بسیار تعجب برانگیز است. «هل تورنینگ» نخست وزیر سابق دانمارک نیز در این مورد گفت: ترامپ با این رفتار خود به مردم دانمارک و گرینلند توهین کرد. «راسموس جارلوف» وزیر سابق مالی و تجارت دانمارک نیز با انتقاد از این رفتار رئیس جمهوری آمریکا گفت: من به عنوان یک شهروند دانمارکی از این بی احترامی ترامپ بسیار ناراحت شده‌ام. جارلوف افزود: ترامپ چطور به خود اجازه می‌دهد که در مورد خرید منطقه گرینلند سخن بگوید. سخنگوی کاخ سفید نیز تایید کرد که بازدید ترامپ از دانمارک لغو شده است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 روز قبل
مادورو در یک سخنرانی تلویزیونی تأیید کرد که مذاکراتی مخفی میان آنها با دولت آمریکا برای حل‌وفصل درگیری‌های این دو کشور در جریان بوده است. به گفته این استاد دانشگاه، اگر ارتباط صرفا بین دولت‌های ترامپ و مادورو باشد، مخالفان تضعیف خواهند شد. بااین‌حال با وجود حمایت گسترده بین‌المللی، گوایدو نتوانسته مادورو را از قدرت برکنار کند و ارتش را به سوی خود بکشاند. در این میان کشورهایی مانند روسیه، چین و ترکیه که روابط تجاری بیشتری با دولت ونزوئلا دارند در این درگیری‌ها از مادورو حمایت کرده‌اند. بسیاری حتی بر این باورند که بدون حمایت روسیه، مادورو نمی‌توانست این‌چنین درباره مخالفان و حامیان بین‌المللی‌شان مقاومت کند.

نظرها

اخبار بیشتر