میزان واردات برنج بیش از نیاز جامعه است/ حجم واردات برنج نیم میلیون تن است / قیمت برنج ناگهانی از ۱۴ هزار تومان به ۳۰ هزار تومان رسید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. اقتصادی
میزان واردات برنج بیش از نیاز جامعه است/ حجم واردات برنج نیم میلیون تن است / قیمت برنج ناگهانی از ۱۴ هزار تومان به ۳۰ هزار تومان رسید

میزان واردات برنج بیش از نیاز جامعه است/ حجم واردات برنج نیم میلیون تن است / قیمت برنج ناگهانی از ۱۴ هزار تومان به ۳۰ هزار تومان رسید

محمدصادق حسنی امروز در نشست خبری با بیان اینکه برنج یک محصول بسیار مهم برای استان‌های شمالی است، اظهار کرد: گیلان به دلیل شرایط زیست‌محیطی، زمین‌های حاصلخیز و آب‌وهوای مناسب دارای ظرفیت بسیار خوب در حوزه کاشت و برداشت برنج است که شغل اکثر مردم گیلان کشاورزی است.

اعتمادآنلاین|عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: با دستور رهبری یک و‌ نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال روستایی تخصیص داده‌شده و قصد داریم با پرداخت وام با بهره چهارتا شش درصد به کشاورزان، به توسعه زیرساخت‌های روستایی کمک کنیم.

محمدصادق حسنی امروز در نشست خبری با بیان اینکه برنج یک محصول بسیار مهم برای استان‌های شمالی است، اظهار کرد: گیلان به دلیل شرایط زیست‌محیطی، زمین‌های حاصلخیز و آب‌وهوای مناسب دارای ظرفیت بسیار خوب در حوزه کاشت و برداشت برنج است که شغل اکثر مردم گیلان کشاورزی است.

وی با تأکید بر لزوم توجه مسؤولین به شالی‌کاران گفت: شالی‌کاران زحمت بسیار زیادی برای توسعه و ایجاد اشتغال در جامعه کشیده و‌ با توجه به اینکه استان‌های گیلان و مازندران به قطب تولید برنج در کشور تبدیل شدند باید مسؤولین به این دو استان توجه جدی کنند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با اذعان به اینکه میزان نیاز واردات برنج در کشور نیم میلیون تن است، تصریح کرد: تولید سالانه برنج در کشور دو میلیون و ۶۰۰ تن‌تن بوده و میزان مصرف برنج در کشور در بدترین حالت به سه میلیون تن می‌رسد که این امر نشان‌دهنده نیاز نیم میلیون تنی واردات برنج در کشور است.

با توجه به اینکه میزان واردات برنج در کشور از میزان نیاز جامعه بیشتر است از سه سال گذشته مقرر شد واردات برنج در چهار ماه برداشت این محصول ممنوع اعلام شود.

حسنی با اشاره به میزان واردات برنج در کشور بیان کرد: در سال اول حضور بنده در کمیسیون کشاورزی از وزیر جهاد میزان نیاز کشور به برنج و میزان تولید را از ایشان خواستیم که در نامه رسمی واردات برنج در کشور را یک تا دو میلیون تن اعلام کردند.

وی لازمه آرامش کشاورزان را توجه به این قشر دانست و افزود: با توجه به اینکه میزان واردات برنج در کشور از میزان نیاز جامعه بیشتر است از سه سال گذشته مقرر شد واردات برنج در چهار ماه برداشت این محصول ممنوع اعلام شود.

رئیس مجمع نمایندگان استان گیلان با بیان استدلال افراد سودجو برای لغو واردات برنج در چهار ماه برداشت گفت: در اسفندماه سال گذشته قیمت برنج در کشور ۱۳ الی ۱۴ هزار تومان بود و یک‌دفعه قیمت به ۲۴ الی ۳۰ هزار تومان رسید که امسال این افراد با استناد به این اتفاق و به‌منظور تنظیم غیررسمی بازار از اختیارات سران سه قوه در شرایط اقتصادی استفاده کرده و ممنوعیت واردات در این چهار ماه را لغو کردند.

حسنی با انتقاد از اختصاص ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی به واردکنندگان برنج خاطرنشان کرد: واردکنندگان برنج، افراد نزدیک به دولت بوده و وقتی این افراد با ارز دولتی برنج وارد می‌کنند درحالی‌که قیمت برنج در کشور به ۲۴ هزار تومان رسیده، مسؤولین وزارت و‌ جهاد کشاورزی از این افراد پرسیدند با چه قیمتی برنج خود را به فروش رساندند.

در خبری بخوانید: بروز ترین اخبار اقتصادی و بازرگانی از سراسر وب

وی با درخواست از دولت برای حمایت از کشاورزان گفت: سود واردات برنج با ارز چهار هزار و‌۲۰۰ تومان فقط به جیب افراد سودجو رفته و کشاورز هیچ سودی نمی‌کند لذا از دولت درخواست دارم مابه‌التفاوت ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی با ۱۰ هزارتومانی را به کشاورز داده و‌ یا برنج را گران از شالی‌کار بخرد.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی از لغو واردات و توزیع برنج در کشور خبر داد و افزود: با دستور رئیس سازمان برنامه‌وبودجه به گمرکات کشور، واردات برنج در چهار ماه برداشت ممنوع شده و این روند طبق سه سال گذشته ادامه دارد تا کشاورز بی‌دغدغه به کار خود بپردازد.

با دستور رئیس سازمان برنامه‌وبودجه به گمرکات کشور، واردات برنج در چهار ماه برداشت ممنوع شده و این روند طبق سه سال گذشته ادامه دارد تا کشاورز بی‌دغدغه به کار خود بپردازد.

حسنی با بیان اینکه باید از باران‌های باریده شده در استان گیلان در فصل کشاورزی استفاده کرد، تصریح کرد: میزان بارش باران در استان گیلان پانزده میلیارد مترمکعب است که از این میزان شش میلیارد مترمکعب آن وارد دریای خزر می‌شود که می‌توان با استفاده از سدهای لاستیکی این آب‌ها را ذخیره و در فصل کشاورزی از آن‌ها استفاده کرد.

وی با انتقاد از مطرح‌شدن کشت گلخانه‌ای در استان گیلان بیان کرد: یک شرکت گلخانه‌ای زیر نظر وزیر جهاد با داشتن نامه‌ای قصد در اختیار گرفتن ۷۷۰ هکتار از بهترین زمین‌های کشاورزی برای انجام کشت گلخانه‌ای را داشته درحالی‌که در گیلان با این میزان از بازندگی نیازی به انجام این کار نیست.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با اذعان به اینکه در ۷۷۰ هکتار زمین کشاورزی خانوارهای زیادی مشغول به کار هستند، افزود: کارشناسان آیا از میزان آمار باران در استان گیلان خبردارند؟ در این شرایط اقتصادی کشور وقتی خانوارهای بسیاری در این زمین مشغول به کار هستند نباید برای کشت گلخانه‌ای این زمین‌ها را از بین برد.

حسنی بهترین راه برای توسعه کشاورزی را تسریع اراضی و‌ مکانیزه کردن آن عنوان کرد و گفت: درگذشته میزان زمین‌های مکانیزه شده در استان گیلان ۹ درصد بوده ولی اکنون با توجه به مصوبه سفر دولت به گیلان، این میزان به ۳۶ درصد رسیده که در بین استان‌های شمالی و در بخش تسریع اراضی رتبه اول را داریم.

منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آمریکایی احمقی که از دو مرد ایرانی کتک خورد! + فیلم

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصاد نیوز، حمله مرد آمریکایی به دو ایرانی در دوبی با کتک خوردن وی خاتمه یافت. مهاجم که وارد مغازه دو جوان ایرانی شده بود، مدام می‌گفت فورا خلیج فارس را ترک کنید! این درحالی بود که دو مرد ایرانی قصد داشتند این آمریکایی را از مغازه خود بیرون کنند ولی با حمله او روبرو و در نهایت از خود دفاع کردند. بخشی از این درگیری را در فیلم کوتاهی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده می‌بینید. حجم فیلم:۲ مگابایت

ترامپ: هیچ چاره‌ای جز رای دادن به من ندارید +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا که مشغول برگزاری کمپین‌های انتخاباتی‌اش در گوشه و کنار ایالات متحده است در جمع هوادارانش گفت: «می‌دانم شما من را دوست دارید، ولی هیچ ‌چاره‌ای جز رای دادن به من ندارید. چه من را دوست داشته باشید چه نداشته باشید باید به من رای بدهید.»

تماشا کنید: متهم گریخت / سالار آقاخانی، جوان دهه هفتادی با ۱۶۰ میلیون دلار ارز بانک مرکزی چه کرد و چرا از کشور خارج شد؟

انتخابانتخاب22 ساعت قبل
سالار آقاخانی متهم ردیف اول دادگاه متهمان پرونده اخلال ارزی است که ۹ متهم دارد و عمدتا از کارکنان بانک مرکزی در دوران، ولی الله سیف هستند. متهم ردیف دوم احمد عراقچی، معاون سابق بانک مرکزی است؛ عراقچی مسئولیت توزیع ارز را به آقاخان سپرد که در نتیجه آن، ۱۶۰ میلیون دلار و ۲۰ میلیون یورو قاچاق ارز انجام شد. اما سالار آقاخان، این متهم دهه هفتادی کیست؛ چگونه به جایگاه کنونی اش رسیده و از کشور گریخته است؟

بازارهای مالی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ فعالان بازار سرمایه به سهامداران توصیه می‎کنند، سهام صنایعی را خریداری کنند که تولیدات آنها در بازارهای داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد، زیرا این صنایع در روزهای آینده از رشد خوبی برخوردار خواهند بود.

نمایشگاه دام و طیور

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
بیش از ۱۳۴ هزار میلیارد تومان گردش مالی صنعت دام و طیور در کشور است و این درحالی است که گردش مالی صنعت نفت ۱۵۰ هزار میلیارد تومان است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، بیش از ۱۳۴ هزار میلیارد تومان گردش مالی صنعت دام و طیور در کشور است و این درحالی است که گردش مالی صنعت نفت ۱۵۰ هزار میلیارد تومان است. به نظر می‌رسد اگر توجه بیشتری به این صنعت شود گام موثری در کاهش صادرات نفت در کشور است.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، محمد کشتی‌آرای در مورد آخرین وضعیت بازار طلا و سکه گفت: با توجه به عدم تغییر قیمت اونس جهانی و ثبات در بازار ارز داخلی، تقاضا برای سکه و طلا در روزهای اخیر کاهش داشته و تعادل نسبی در بازار برقرار است بطوریکه نرخ انواع سکه نسبت به روزهای چهارشنبه و پنجشنبه تغییر قابل محسوسی نداشته است. وی ادامه داد: در حال حاضر حباب سکه به ۸۰ هزار تومان رسیده است که در سه سال اخیر بی‌سابقه بوده است. باید توجه داشت که بیشترین سطح حباب در این بازه زمانی ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بود. این کارشناس بازار طلا و سکه در مورد آخرین نرخ اواع سکه گفت: در حال حاضر نرخ هر قطعه سکه تمام با طرح قدیم ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان، سکه تمام با طرح جدید ۴ میلیون و ۱۸۵ هزار تومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۱۹۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۳۹۰ میلیون تومان و سکه‌های گرمی نیز ۹۷۰ هزار تومان است. به گفته وی؛ نرخ هر مثقال طلا یک میلیون و ۸۰۵ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۴۱۶ هزار تومان است.

نظرها

اخبار بیشتر