طرح جمع‌آوری گازهای مشعل مناطق نفت‌خیز جنوب ظرف ۳ سال تکمیل می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. اجتماعی

طرح جمع‌آوری گازهای مشعل مناطق نفت‌خیز جنوب ظرف ۳ سال تکمیل می‌شود

ایلناخبرگزاری ایلنا |
مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب گفت: تعهد و الزام داریم ظرف سه سال گازهای مشعل را جمع‌آوری کنیم و افزون بر آن مباحث مدیریت پسماند را با روش‌های نو توسعه دهیم و فراگیر کنیم.

طرح جمع‌آوری گازهای مشعل مناطق نفت‌خیز جنوب ظرف ۳ سال تکمیل می‌شود - 1

به گزارش ایلنا به نقل از شرکت ملی نفت ایران، احمد محمدی در دیدار با محمدجواد اشرفی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خوزستان با تاکید بر همکاری و ارتباط سازنده، مستمر و دوسویه دستگاه‌های اجرایی، اظهار کرد: رعایت الزام‌های زیست محیطی از سوی مناطق نفت‌خیز جنوب با توجه به شرایط خاص آن از جمله وجود تأسیسات روسطحی و ساخت پروژه‌ها باید سرلوحه کار همه بخش‌های این شرکت قرار گیرد.

وی با اشاره به حساسیت‌های مسئولان محیط زیست استان خوزستان درباره آلاینده‌های صنعت نفت، گفت: ضرورت دارد که سختگیری‌های لازم در این باره همواره وجود داشته باشد و این نگرانی‌ها طبیعی است زیرا حفظ محیط زیست نه تنها برای انسان‌ها بلکه برای حیات همه موجودات کره خاکی امری اساسی است و نهایت دقت‌نظر در مسائل این حوزه امری ضروری و لازم است.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب افزود: در شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب برای انجام پروژه‌ها دستورعمل‌ها و الزام‌های خاص زیست محیطی وجود دارد و همواره کارکنان این شرکت برای حفظ اکوسیستم حداکثر مراقبت و دقت را درنظر می‌گیرند.

محمدی به اقدام‌ها برای کاهش آلودگی اشاره کرد و ادامه داد: تعهد و الزام داریم که ظرف سه سال گازهای همراه را جمع‌آوری کنیم و افزون بر آن مباحث مدیریت پسماند را با روش‌های نو توسعه دهیم و فراگیر کنیم.

اجرای طرح‌های کوتاه مدت در کنار پروژه‌های بلندمدت

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان خوزستان نیز در این نشست با تشکر از دیدگاه مدیران کنونی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب نسبت به مباحث زیست محیطی، گفت: باوجود اینکه اقدام‌هایی ازسوی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب برای کاهش آلودگی‌های زیست محیطی انجام شده اما مطالبات مردم در این باره بیشتر از فعالیت‌های انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه دغدغه‌ها و محدودیت‌های مناطق نفت‌خیز جنوب را می‌شناسیم، افزود: در کنار اقدام‌ها و پروژه‌های اساسی و بلندمدت مناطق نفت‌خیز جنوب، می‌توان اقدام‌های موثری با هزینه‌های محدودتر و طرح‌های کوتاه مدت همچون بهسوزی مشعل‌های گاز انجام داد که در گذشته در واحد بهره‌برداری اهواز ۳ با موفقیت انجام شده است.

اشرفی توجه به انتخاب پیمانکاران توانمند در انجام پروژه‌های زیست محیطی، تغییر در فرآیند فناوری‌های سنتی، تجهیز و راه‌اندازی ایستگاه پایش برخط (آنلاین) آلودگی هوا، ثبت فعالیت‌های صنایع در سامانه جامع پایش محیط انسانی و دقت در انتخاب مشاوران زیست محیطی را از مهمترین مباحث ضروری زیست محیطی برشمرد و عنوان کرد: نگاه صنایع باید به سمتی هدایت شود که توجه بیشتری به مردم و مناطق همجوار تاسیسات داشته باشند به نحوی که آثار مثبت این توجه در زندگی مردم و سرانجام خود صنایع مشاهده شود.

در سایت خبری بخوانید: جدیدترین و بروزترین اخبار اجتماعی ایران

اقدام‎های اساسی برای کاهش آلودگی‎های محیط زیست

در ادامه این نشست، صادق فتح‌الهی، مدیرامور فنی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب گفت: در ۶ حوزه این مدیریت مسائل زیست محیطی به‌طور جدی پیگیری می‌شوند که می‌توان به اضافه کردن تعداد دکل‌های پسماندی و الزام آنها به تجهیز سیستم مدیریت پسماند (Zero Discharge)، سرمایه‌گذاری در پژوهش و امضای قراردادهای پژوهشی به‌منظور جایگزینی گل پایه روغنی، سالم‌سازی خاک‌های اطراف دکل حفاری با روش‌های بیولوژیک در صورت تأیید آزمایش‌های خاص، حرکت به سمت فناوری‎های نو برای کاهش استفاده از دمولسی‌فایر و تزریق مواد شیمیایی به آب، پیگیری جدی در بحث طرح جمع‌آوری گازهای همراه با امضای قراردادهای انجام شده با پتروشیمی، انجام مطالعات زیست محیطی و الزام به رعایت آن در پروژه‌های توسعه‌ای اعم از حفاری و خطوط لوله جریانی اشاره کرد.

وی رویکرد مناطق نفت‌خیز جنوب در مباحث زیست محیطی را مثبت ارزیابی کرد و افزود: تلاش ما این است که با کمک گرفتن از همه واحدها و استفاده از امکانات و ظرفیت‌های موجود وزارت نفت، شرکت ملی نفت ایران و مناطق نفت‌خیز جنوب برای کاهش آلودگی‌های زیست محیطی و به حداقل رساندن تبعات آن برای خوزستان و استان‌های همجوار اقدام‌های موثری انجام دهیم.

بومی‌سازی مشعل‌های بدون دود

غلامرضا مفیدی، مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز کارون نیز در این نشست با اشاره به عمر بالای تأسیسات نفتی و شرایط دشوار تحریم عنوان کرد: ما در سخت‌ترین شرایط موجود این صنعت عظیم را صیانت و حفاظت می‌کنیم و انتظار داریم که مردم و مسئولان بیشتر از گذشته با ما همکاری کنند.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از تهدیدها را به فرصت تبدیل کرده‌ایم، افزود: باتوجه به محدودیت‌های مالی و حقوقی در انجام بسیاری از پروژه‌ها اقدام به بومی‌سازی مشعل‌های بدون دود کردیم و امیدواریم تا پایان شهریور ماه در واحد بهره‌برداری اهواز ۲ این سامانه راه‌اندازی شود.

ارائه فهرستی از فعالیت‌های زیست محیطی مناطق نفت‌خیز جنوب به اداره کل حفاظت از محیط زیست، روزآمد کردن مجموعه مقررات، پایش ارزیابی‌ها، ارتقای کیفیت مشاوران، نقل و انتقالات پسماند، تعریف و مشخص کردن مواردی که باعنوان پسماند شناخته می‌شوند، رسیدگی به محل کمپ‌های محل حفاری و ارائه راه حل درباره دفع زباله‌های شهری، از دیگر مواردی بود که حاضران در نشست درباره آنها بحث و تبادل نظر کردند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

احتمال افزایش دمای بیشتر مناطق کشور

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
وی افزود: احتمال تشکیل ابر‌های باران زا در مناطق مرزی استان‌های گیلان و اردبیل وجود دارد که احتمال وقوع بارش خفیف پیش بینی می‌شود. وی گفت: همچنین در ساعات عصر امروز در مناطقی از جنوب استان فارس از جمله گراش، خنج، لار، استهبان، لامرد و همچنین در جنوب شرق هرمزگان شامل پارسیان و بستک و غرب هرمزگان شامل حاجی آباد و بشاگرد و جنوب کرمان و سیستان و بلوچستان احتمال وقوع رگبار و رعد و برق و بارش‌های پراکنده خفیف وجود دارد و عشایری که به مناطق مرتفع می‌روند به جهت احتمال برخورد صاعقه مراقب باشند. کارشناس هواشناسی افزود: ما همین بارش‌ها را به صورت پراکنده‌تر و خفیف‌تر در استان‌های چهارمحال و بختیاری و لرستان خواهیم داشت. آقای اصغری سواحل دریای عمان و تنگه هرمز و بخش‌های مرکزی خلیج فارس را مواج پیش بینی کرد. وی گفت: نوسانات دمایی در بیشتر مناطق کشور در هفته آینده قابل توجه نیست، اما احتمال افزایش دما بیشتر به نظر می‌رسد و در نیمه دوم هفته آینده باید منتظر بارندگی باشیم که جزئیات آن اعلام می‌شود.

رالی خانوادگی تاکسیرانی تهران

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
کشیش بازنشسته به جرم آزار و اذیت یک دانش آموز دختر دستگیر شد. کشیش بازنشسته‌ای در نیویورک به آزار و اذیت یکی از دانش آموزانش دستگیر و تحت بازجویی قرار گرفت. ویلیام ۸۷ ساله در اعترافات خود به آزار و اذیت دانش‌آموزش اعتراف کرد و گفت که چند سال دختر جوان را برده جنسی خود کرده بود به طوری که موجب افسردگی، اضطراب و سایر مشکلات روحی و روانی دختر جوان نیز شده بود. پس از انتشار خبر آزار و اذیت دختر جوان توسط کشیش موجی از خشم مردم برانگیخته شد. در حال حاضر کشیش بازنشسته که به جرم آزار و اذیت دخترجوان دستگیر شده بود در بازداشت است تا مجازاتی برای این جنایتش در نظر گرفته شود.
رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، حجت الاسلام والمسلمین اسماعیل نژاد معاون قضایی و رئیس شورا‌های حل اختلاف دادگستری استان مازندران از برقراری صلح و سازش در دو فقره قصاص نفس در سال جاری خبر داد و گفت: از ابتدای سال ۱۳۹۷ تاکنون، ۱۱ فقره پرونده قصاص قطعی شده در استان مازندران منجر به صلح و سازش شده است. وی اظهار کرد: با توجه به برگزاری نشست تخصصی ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها، سیاست مصوب مبنی بر بکارگیری حداکثر مساعی و بهره گیری از ظرفیت‌های موجود برای ایجاد صلح و سازش در موضوعات مربوط به قصاص نفس، به شعب شورای حل اختلاف مستقر در زندان ابلاغ شد. این مقام قضایی ادامه داد: بر اساس گزارش اعلام شده، امسال تعداد دو فقره قصاص نفس مربوط به دو حوزه قضایی شهرستان تنکابن و نور به طور قطعی منجر به سازش شده و دو فقره دیگر با استمهال از اولیای دم، در دست اقدام قرار دارد. حجت الاسلام والمسلمین اسماعیل نژاد خاطرنشان کرد: با احتساب دو فقره صلح و سازش امسال، از سال ۱۳۹۷ تاکنون، مجموعا تعداد ۱۱ فقره پرونده قصاص قطعی، به همت شورای حل اختلاف استان مازندران، منجر به صلح و سازش شده و محکومین به زندگی دوباره بازگشته‌اند. معاون قضایی دادگستری مازندران با اشاره به سیاست دستگاه قضا مبنی بر کاهش جمعیت زندان‌ها و تاکید رئیس کل دادگستری استان در خصوص اهمیت ایجاد صلح و سازش در پرونده‌های شورای حل اختلاف استان افزود: ارتقای کیفیت خدمات رسانی در شورا‌های حل اختلاف با رویکرد صلح و سازش از برنامه‌های دستگاه قضایی است و با فعالیت و تلاش ارزشمند اعضای شورای حل اختلاف بسیاری از پرونده‌ها با صلح و سازش مختومه می‌شود. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
ایلناایلنا1 روز قبل
برخورد یک‌دستگاه زانتیا با پژو ۴۰۵ و ‌پراید در محور سقز- بانه ۱۲ کشته و زخمی در پی داشت. به گزارش ایلنا، در این حادثه که ساعت ۱۸:۲۲ رخ داد سه نفر کشته و ۹ نفر مصدوم شدند که بلافاصله بعد از حادثه پنج دستگاه آمبولانس به محل حادثه اعزام شدندمصدومان حادثه نیز به بیمارستان‌ امام خمینی سقز منتقل شدند. همچنین فوتی‌ها نیز به پزشکی قانونی انتقال داده شدند. هنوز علت حادثه از سوی کارشناسان انتظامی اعلام نشده است.

علل وقوع ۸۲ درصد حوادث رانندگی

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
زنگ هشدار به مردم و مسئولان؛ چهار علت «سرعت غیرمجاز، انحراف به چپ، بی توجهی به جلو و خواب آلودگی» علل وقوع ۸۲ درصد حوادث رانندگی در کشور است.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

زایمان عجیب زن ۲۲ ساله اردبیلی + عکس

نامه‌نیور1 ساعت قبل

فاطمه عبادی، برنده نهایی اولین دوره عصر جدید

اقتصاد آنلاین21 ساعت قبل

صهیونیست‌ها حتی از کودک ۱۰ ساله هم بازجویی کردند

مشرق‌نیوز1 روز قبل

دفتر خدمات الکترونیک قضایی بخش آبگرم افتتاح شد

مهر1 روز قبل

کشف یک سیاره عجیب که «جو» ندارد

تابناک1 روز قبل

۳ دلیل امارات برای بهبود روابط با ایران و کنار کشیدن از جنگ سرد ریاض و تهران / چرا خروج ابوظبی از ائتلاف‌ها علیه ایران زنگ خطری برای اسرائیل است؟

انتخاب1 روز قبل

کرمانشاه| امکان افزایش ۵ برابری ترانزیت به عراق وجود دارد

تسنیم1 روز قبل

بازگشت برنامه نود به تلویزیون پس از ۱۶۲ روز!

وانانیوز1 روز قبل

درخشان: از الان نمی‌شود کالدرون را ارزیابی کرد/ بازیکنان پرسپولیس برای برانکو سنگ تمام می‌گذاشتند

فوتبالی17 ساعت قبل

تمرین همزمان تراکتور با دیدار ماشین‌سازی و استقلال در ورزشگاه بنیان دیزل

تسنیم11 ساعت قبل