هجدهمین جشن خانه تئاتر برگزیدگان خود را اعلام کرد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. فرهنگ
هجدهمین جشن خانه تئاتر برگزیدگان خود را اعلام کرد

هجدهمین جشن خانه تئاتر برگزیدگان خود را اعلام کرد

هجدهمین جشن سالیانه انجمن منتقدان، نویسندگان، پژوهشگران خانه تئاتر با معرفی برگزیدگان و تقدیر از دو چهره هنری و رسانه‌ای برگزار شد.

اعتمادآنلاین|هجدهمین جشن سالیانه انجمن منتقدان، نویسندگان، پژوهشگران خانه تئاتر عصر پنجشنبه (۲۴ مرداد) در سالن زنده‌یاد عباس کیارستمی برگزار و نخستین نشان مسئولیت اجتماعی، به اسماعیل فیروزی برای کارگردانی نمایش «الیور تویست» اهدا شد.

همچنین دومین نشان مسئولیت اجتماعی نیز به میرکمال میرنصیری کارگردان نمایش رستم و سهراب رسید.

در ادامه این مراسم با پخش کلیپی از سخنان اهالی سینما و تئاتر، از سعید پورصمیمی تقدیر شد و ایرج راد و گوهر خیراندیش برای انجام این بخش نکوداشت روی صحنه آمدند.

خیراندیش درباره این بازیگر گفت: سعید پورصمیمی برای همه ما یک نمونه بازیگری درخشان است و نظم، رفاقت، انسانیت و ادب او مثال زدنی است و همیشه هرکسی که او را می‌شناسد از کاربلدی او می‌گوید و کسی نقش بدی از او سراغ ندارد و من سر تعظیم سوی این بازیگر فرود می‌آورم.

ایرج راد نیز در این باره اظهار کرد: تاکنون از سعید پورصمیمی دو بازی شبیه هم ندیدم؛ او از بازیگرانی است که هر نقشی را منطبق با نقش اجرا می‌کند.

این بازیگر تئاتر و سینما تصریح کرد: سعید پورصمیمی پیش همه محترم است. همه او را دوست دارند حتی با تندخویی‌هاش، عاشقانه برخورد می‌کنند و می‌دانند وی با تمام وجود برای هنر نمایش ارزش قائل است و هر کسی که بخواهد به بازیگری توهین کند و خارج از اخلاق در این هنر حضور داشته باشد، سعید برآشفته می‌شود و با او برخورد می‌کند.

راد تاکید کرد: او الگو و شاخص بازیگری است و با بزرگترین‌ها عزیزترین و توانمندها کار خود را در عرصه هنرهای نمایشی شروع کرد و توانمند ماند و در تاریخ این کشور به عنوان هنرمند توانمند از او یاد خواهد شد.

سعید پورصمیمی نیز در این مراسم اظهار داشت: همبستگی، احترام به همدیگر، به نسل ما بر می‌گردد؛ زمانی تئاتر را شروع کردیم که سال‌های بی‌رونقی هنر نمایش بود. بدیهی است امروز اتفاقاتی افتاده و صحبت بسیار است که گسترش هر کاری عیب و ایراداتی دارد؛ امیدوارم با رونق نمایش مراقب باشیم ضایعات لطمه نزد. به نسل جوان توصیه می‌کنم باید از این فرهنگ مراقبت کرد.

در ادامه این مراسم جایزه پژوهشگر و ناشر برگزیده سال ۹۷ به حسین پاینده برای پژوهش با عنوان «نظریه و نقد ادبی؛ درس‌نامه‌ای میان رشته‌ای» اهدا شد.

سپس، جایزه بهترین ناشر فعال در زمینه تئاتر به منصور براهیمی در بخش تئاتر انتشارات «سمت» اهدا شد. در این مراسم انجمن منتقدان خانه تئاتر از خدمات دلسوزانه اشکان خطیبی برای آموزش اصولی تقدیر کرد.

اشکان خطیبی در این بخش با خواندن نامه‌ای از یکی از نوجوانان به فعالیت پنج ساله خود در آموزش نوجوانان اشاره کرد و گفت: هزاران هزار هنرجو وجود دارد که شاید هیچ وقت کشف نشوند و جرات بروز پیدا نکنند به همین دلیل باید به نوجوانان بیشتر توجه کنیم.

در ادامه این مراسم، دکتر مهناز رونقی، دکتر رها خرازی‌آذر، لیلی فرهادپور و یلدا معیری جوایز هجدهمین مسابقه مطبوعاتی سالیانه انجمن منتقدان خانه تئاتر را بدین شرح اهدا کردند:

بخش گفت‌وگو

رتبه نخست این بخش به «نظر احمدی تنگانی» از فصلنامه نمایش شناخت اهدا شد.

«نظر احمدی تنگانی» از فصلنامه نمایش شناخت، «آتوساسادات قاضی» از فصلنامه نمایش شناخت و «عباس غفاری» از سایت هنرآنلاین نامزد دریافت جایزه این بخش بودند.

بخش نقد

«محسن خیمه‌دوز» از روزنامه ایران، «عبدالرضا فریدزاده» از ماهنامه نمایش و «شهرام خرازی‌ها» از ماهنامه نمایش نامزد دریافت جایزه در این بخش بودند.

رتبه نخست این بخش به «محسن خیمه‌دوز» از روزنامه ایران رسید.

بخش عکس

در این بخش «پری‌ناز آل آقا»، «مونا تهرانی موید» و «کیارش مسیبی» نامزد دریافت جایزه بودند که در نهایت «پری‌ناز آل آقا» برای مجموعه عکس‌های ارسالی به این مسابقه به عنوان رتبه نخست رسید.

لیلی فرهادپور از داوران این بخش اظهار داشت: متاسفانه یکی از دوستان روزنامه‌نگار به من زنگ زد که من فلانی هستم حواست باشد و برخوردی که من کردم برای او تعجب‌برانگیز بود.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

این نویسنده و منتقد تئاتر و روزنامه‌نگار عنوان کرد: مطالبی در این مسابقه از سوی متقاضیان به دست ما رسید که عامیانه بود و مانده‌ام برخی این یادداشت‌های اینستاگرامی را با چه اعتماد به نفسی برای داوران فرستادند؟

در بخش تقدیر از نشریه برگزیده سال، امیر اثباتی روی صحنه آمد و از ژیلا اسماعیلیان مدیرمسئول نشریه دفترهای نیلا تقدیر کرد.

یونس شکرخواه، استاد دانشگاه و سردبیر همشهری آنلاین، در بخش تقدیر از خبرنگار سال در حوزه تئاتر روی صحنه آمد و جایزه این بخش را به آروین مؤذن‌زاده اهدا کرد.

انجمن منتقدان و نویسندگان خانه تئاتر، همه ساله از میان اعضای خود، یک تن را که در سال پشت سر، بیش از دیگر اعضا در عرصه صنف و رسانه فعال و موثر بوده، در قالب اعطای نشان عبدالحسین نوشین به عنوان عضو فعال و خبرنگار سال تقدیر و تجلیل می‌کند. این یک جایزه درون صنفی است و صرفا ناظر بر عملکرد اعضای انجمن منتقدان خانه تئاتر است.

در ادامه این مراسم، کلیپی از سخنان اساتید رسانه پخش و با حضور لوریس چکناواریان و مسعود رایگان، از سید وحید عقیلی، رییس اسبق دانشگاه علوم ارتباطات و مطالعات رسانه دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکزی، تقدیر شد.

در ادامه بهترین نمایش‌های سال ۹۷، از میان ۱۰۴۱ نمایش اجرا شده بدین شرح معرفی شدند.

رتبه سوم مشترک با اهدای نشان نوشین به نمایش‌های «خنکای ختم خاطره» به کارگردانی «حمیدرضا آذرنگ» و «بی‌تابستان» به کارگردانی «امیررضا کوهستانی» رسید.

جایزه امیررضا کوهستانی به دلیل حضور ایشان در خارج از کشور، به لیلی رشیدی بازیگر نمایش «بی‌تابستان» اهدا شد.

رتبه دوم بهترین نمایش سال ۹۷ از نگاه اعضای انجمن منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران خانه تئاتر به نمایش اپرای عروسکی «عشق» به کارگردانی «بهروز غریب‌پور» اهدا شد.

رتبه اول بهترین نمایش سال هم به نمایش‌های «خانه برناردا آلبا» به کارگردانی «علی رفیعی» رسید.

علی رفیعی در این بخش اظهار داشت: بهترین خاطره حرفه‌ای تمام این سال‌ها در این اثر بوده است؛ تئاتر کار یک گروه است نه یک نفر، گروهی که من یکی از اعضای آن بودم بهترین خاطره را در طول زندگی حرفه‌ای برایم باقی گذاشت. از همه عوامل سپاسگزارم اگر عمری باشد و کار دیگری داشته باشم آرزو دارم با همین گروه کار را پیش ببرم.

در ادامه این مراسم نشان عالی کمیسیون ملی یونسکو-ایران با حضور یدالله کابلی از اساتید خوشنویسی و اعضای شورای عالی کمیسیون ملی یونسکو-ایران، به بهرام بیضایی اهدا شد. حمید امجد به نیابت از بیضایی این لوح را دریافت کرد.

در ادامه، با حضور مسعود فروتن، کارگردان و برنامه ساز تلویزیونی پیشکسوت، در بخش برنامه‌های تلویزیونی مرتبط با تئاتر از مهدی میرمحمدی تهیه‌کننده برنامه «اتاق تئاتر» که در خبرگزاری ایرنا تهیه، تولید شده و در فضای مجازی قابل دسترسی است، تقدیر شد.

در بخش‌ برنامه‌های رادیویی نیز از «میثم عبدی» تهیه کننده برنامه «نقطه سر شب» از شبکه رادیویی تهران تقدیر به عمل آمد.

در بخش معرفی بهترین گروه تئاتری سال ۹۷ از نگاه انجمن منتقدان خانه تئاتر، توسط احترام برومند به گروه تئاتر «مستقل» به سرپرستی نمریم کاظمی» اهدا و همچنین یاد شادروان حسین محب اهری گرامی داشته شد.

در این جشن که با حمایت بیمه تعاون، صندوق اعتباری هنر، خانه تئاتر، دبیرخانه مسئولیت اجتماعی کشور و کمیسیون ملی یونسکو برگزار شد، هنرمندان و مدیرانی همچون فاطمه معتمدآریا، یونس شکرخواه، علیرضا تابش، علی رفیعی، سعید پورصمیمی، مسعود رایگان، لوریس چاکناواریان، یارتا یاران، سیدوحید عقیلی، همایون ارشادی، ستاره اسکندری، حبیب رضایی، اشکان خطیبی، مسعود فروتن، گوهر خیراندیش، سیدغلامرضا کاظمی دینان، احترام برومند، لیلی رشیدی، پانته‌آ پناهی‌ها، ایرج راد، شهرام گیل‌آبادی، مریم کاظمی، خسرو احمدی حضور داشتند.

منبع: ایلنا

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

(ویدیو) اجرای فینال پارسا خائف در عصر جدید

فراروفرارو14 ساعت قبل
فینالیست‌های عصر جدید در برنامه دوشنبه شب، پارسا خائف نوجوان اردبیلی که در بخش خوانندگی به فینال رسیده است، فاطمه عبادی در بخش طراحی با شن، محمد زارع در بخش حرکات نمایشی، گروه دختران نینجا در بخش هنر‌های رزمی و سعید فتحی روشن در بخش شعبده‌بازی بودند که شب جذابی را برای تلویزیون رقم زدند. به گزارش ایرنا، در شبکه‌های اجتماعی حالا بحث بر سر اینکه کدام یک از فینالیست‌ها رتبه نخست را کسب می‌کند بالا گرفته، اما بررسی‌ها از شاخص‌های بازدید کاربران گوگل و بازدید کاربران در اینستاگرام نشان می‌دهد پارسا خائف نوجوان اردبیلی بالاترین میزان دنبال کردن از سوی کاربران گوگل و اینستاگرام را دارد و این مساله نشان می‌دهد او به احتمال زیاد بالاترین شانس را برای کسب رتبه نخست دارد.

اقدام بی رحمانه ۲ تبهکار با زوج مستاجر / پلیس دست از سر آنها برنداشت+ فیلم

رکنارکنا2 روز قبل
به گزارش گروه ترجمه رکنا، پلیس ایندیانا در پی تعقیب و گریز دو سارقی است که روز گذشته دو تلویزیون آکبند یک زوج مستاجر را در مقابل درب خانه شان سرقت کردند. ویدیو منتشر شده سرقت دو متهم را به تصویر کشیده است که چگونه تلویزیون‌ها را از مقابل درب خانه به سرقت می‌برند. دوربین مداربسته این لحظه را ثبت و پس از شکایت زوج مستاجر به اداره پلیس از طریق فیلم دوربین پلیس تحقیقات خود را برای شناسایی و دستگیری متهمان آغاز کرده است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

موسیقی متن محله چینی‌ها؛ جری گلدسمیت

تابناکتابناک1 روز قبل
فیلم سیتمایی «محله چینی‌ها / Chinatown» به کارگردانی رومن پولانسکی محصول سال ۱۹۷۴ است. جیک گیتس کارآگاه خصوصی لس آنجلسی، متخصص در امور افشای خیانت‌های زناشویی توسط زنی که خود را خانوم مالوری معرفی می‌کند استخدام می‌شود تا پرده از راز خیانت شوهر او بردارد. اما خیلی زود خانوم مالوری واقعی به این عمل کارآگاه اعتراض کرده و مشخص می‌شود همگی قربانی ماجرای رازآلودی شده‌اند که هدف اصلی آن بی‌آبرو کردن آقای مالوری بوده. جیک گیتس تصمیم می‌گیرد زن مرموزی که او را ابتدای ماجرا استخدام کرده بود پیدا کند اما با کشته شدن آقای مالوری داستان شکل دیگری به خود می‌گیرد. جری گلدسمیت موسیقی متن این فیلم را ساخت که قطعه اصلی آن را بر روی تصاویری از این اثر می‌بینید و می‌شنوید.

راه مقابله با ساسی مانکن را بلدیم؟ + ویدیو

ایسناایسنا1 روز قبل
مهدوی ادامه می‌دهد: ما به آهنگ‌های معروف لس‌آنجلسی روی آورده‌ایم و این آهنگ‌ها حتی در مداحی‌هایمان نیز رسوخ کرده است. متولیان امر فرهنگی کشور گمان می‌کنند می‌توانند با ایجاد تغییرات در شعر آهنگ‌های مشهوری که مخاطب زیاد دارند ولی در داخل دارای مجوز نیستند، ماهیت آنها را عوض کنند. این سرود مذهبی هم به گفته این کارشناس برگرفته از ملودی یک آهنگ آن ور آبی است که برای کودکان ساخته شده است. خیلی‌ها به واسطه‌ ملودی شعر را حفظ می‌شوند. ممکن است همان آهنگ‌ها ملودی و شعر خوبی داشته‌ باشند ولی وقتی روی ملودی آنها شعر مذهبی می‌گذارند به مردم حالتی از انزجار دست خواهد داد و احساس می‌کنند به فرهنگ عاشورا توهین شده است.

واکنش تلویزیون به مرگ یک موجود زنده؛ شوخی یا توهین؟

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عصرایران؛ مصطفی داننده- در هفته‌ای که رفت، واکنش‌ها به مرگ گربه بزرگمهر حسین‌پور کاریکاتوریست و طراح شناخته شده کشور حسابی جنجال به‌پا کرد. دو مجری جوانی که این مرگ و هم‌دردی هنرمندان با بزرگمهر را تا توانستند مسخره کردند. به هر دلیلی بزرگمهر به این گربه علاقه داشته و با مرگ او غمگین شده است. توجه کنید علاقه او به یک ماشین یا یک لیوان نبوده است، او دلبسته یک موجود زنده شده بود. مثلا با پخش این برنامه می‌خواست بگوید ببیند اینها نگران مرگ یک گربه هستند و کاری به مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم ندارند.

اتود دبوسی برای پیانو؛ آلاین پلانس

تابناکتابناک1 روز قبل
«اتود / Étude» به معنای مطالعه است و در موسیقی به قطعه‌هایی گفته می‌شود که هدف آنها ارتقای شگرد نوازندگی است. هر اتود معمولا برای یکی از مشکلات فن نوازندگی و رفع یکی از ضعف‌های تکنیکی هنرآموزان تصنیف می‌شود. آهنگسازان و به ویژه رمانتیک‌ها بیش‌تر کوشیده‌اند اتودهای خود را علاوه بر تأمین هدف بالا، زیبا نیز تصنیف کنند، به طوری که تکنوازها آن را در رپرتوار رسیتال خود، به قصد نشان دادن قابلیت نوازندگی‌شان می‌گنجانند. برای نمونه، اتود اپوس ۲۵ شماره ۶ فردریک شوپن برای تمرین پیانیست برای اجرای سریع و موازی فواصل سوم کروماتیک است، و اتود اپوس ۲۵ شماره ۷ او تأکید بر تولید نغمه آوازین در یک ملودی پلی‌فونی دارد، و اتود اپوس ۲۵ شماره ۱۰ او اکتاوهای موازی را پوشش می‌دهد. کلود دبوسی در قاب یک اتود برای پیانو در قالب دو دفتر ساخته که اجرای این دو دفتر را با اجرای آلاین پلانس پیانیست فرانسوی در تابناک می‌بینید و می‌شنوید.

نظرها

اخبار بیشتر