آخرین روز جشنواره نمایش‌های سنتی با آثاری از علی نصیریان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. فرهنگ
آخرین روز جشنواره نمایش‌های سنتی با آثاری از علی نصیریان

آخرین روز جشنواره نمایش‌های سنتی با آثاری از علی نصیریان

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
آخرین روز جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی میزبان آثاری از علی نصیریان و بهرام بیضایی می‌شود.

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، روز پایانی نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی میزبان اجراهایی به قلم بهرام بیضایی و علی نصیریان است. شما می‌توانید در این روز علاوه بر حضور در سالن‌های نمایش، سراغی از فضاهای عمومی بگیرید و از نمایش‌های برآمده از آیین در اطراف تئاتر شهر بهره‌مند شوید.

در تالار سایه نسیم تاجی از تهران نمایشی «سیاه» نوشته علی نصیریان را اجرا می‌کند. «سیاه» دورانی را به نمایش می‌گذارد که شرایط نابسامانی برای بنگاه‌های شادمانی پیش آمده و آنها به آتش کشیده می‌شوند، عده‌ای مطرب برای اجرای نمایش تخت حوضی به یک مجلس عروسی دعوت می‌شوند. این نمایش در دو نوبت ۱۷ و ۱۹ روی صحنه می‌رود.

در کارگاه نمایش می‌توانید «برخوانی شکرشکن از تلخ‌کامی‌های آکل» را در دو نوبت ۱۶:۳۰ و ۱۸:۳۰ تماشا کنید. نمایش مهدی فرهادی‌پور روایت زمانی است که داش‌آکل به دست کاکارستم کشته شده است. طوطی آکل برای مرجان از راز داش‌آکل پرده برمی‌دارد.

اما در تالار چهارسو، علیرضا دریابیگی قصد دارد نمایش «آژی‌دهاک» بهرام بیضایی را روی صحنه برد. این نمایش در دو نوبت ۱۶ و ۱۸ اجرا می‌شود. نمایش اژدهاک است که از درد چند هزارساله‌ ماردوشی خود دربند بر فراز دماوند سخن می‌گوید. این بار بیان نمایشی این درد مردانه‌ اسطوره‌ای، توسط پنج زن از او ربوده و برخوانی می‌شود.

دیگر سالن تئاتر شهر، تالار قشقایی، محسن حسینی در دو نوبت ۱۸ و ۲۰ «جنگ‌نامه غلامان» بهرام بیضایی را روی صحنه می‌برد. نمایش جنگنامه غلامان ماجرای کشمکش و گفتگوی بی‌امان سه سیاه تخت حوضی است که در واقع یکی از سیاهان به نام الماس، سیاه واقعی نمایش‌های سیاه‌بازی است و دو سیاه دیگر به نام‌های مبارک و یاقوت برای فرار از مصائب و درگیری‌های زمانه و ماجراهای عاشقانه‌اشان، خود را به شکل سیاه درآورده‌اند

در تالار هنر، نمایش «بنگاه تئاترال» علی نصیریان، از متون شاخص معاصر ایران توسط علی چاور در دو نوبت ۱۸ و ۲۰ روی صحنه می‌رود. در خلاصه نمایش آورده‌اند نقل آن کهن‌دیاری که مردمانش عشق و زندگانی را ارزانی لودگی کرده و مورد افسون افسونگر شهر قرار گرفته‌اند و چه سلاحی نیرومندتر از تعقل و چه تعقلی نیکوتر از خنده و شادمانی. پس ببینید نبردی از سیاه شهر، اهل طرب و پهلوان‌کچل با اهالی کاخ وروره‌جادو و ….

در سنگلج نمایش «رختشورشاه» کاری از علی یداللهی از تهران و با بازی جواد انصافی روی صحنه می‌رود. نمایش در دو نوبت ۱۷ و ۱۹ اجرا می‌شود. در «رختشورشاه» یک روز قبل از تاج‌گذاری احمدشاه، انسی‌معزالدوله می‌خواهد با احمد‌شاه ازدواج کند؛ اما شاه از او فرار می‌کند و به رختشورخانه کاخ پناه می‌برد و در آنجا مخفی می‌شود.

نمایش «سنمار» دیگر نوشته بهرام بیضایی از غریب منوچهری، اثر مشترک ایران و آذربایجان است که در تالار بزرگ محراب روی صحنه می‌رود. این نمایش در دو نوبت، ساعت ۱۷ و ۱۹ در تالار محراب اجرا می‌شود. سنمار، معمار ایرانی – رومی به دعوت پادشاه نعمان، مامور می‌شود بنایی بسازد که شاه ایران آن را بپسندد و در مقابل این کار پاداشی به نعمان برسد. سنمار خورنقی می‌سازد با هفت گنبد که هر ساعت روز، به رنگی در می‌آیند. بعد از اتمام ساخت عمارت، نعمان دستور می‌دهد سنمار معمار را از بالای عمارت به پایین بیاندازند.

در تالار کوچک محراب دو نمایش بخش محیطی روی صحنه می‌رود. نخست «پهلوان کچل ۱۸ عیاری» اثر علی محمدی در ساعت ۱۶:۳۰ و سپس «مقصر کیه؟» کاری از شراره یوسفی در ساعت ۱۸ اجرا می‌شود.

در بخش نمایش‌های محیطی تئاتر شهر میزبان شش اثر است. در محوطه تئاتر شهر، رأس ساعت ۱۷:۳۰ نمایش «لافندبازی» کاری از جمشید حسین‌زاده از رشت اجرا می‌شود.

در سایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی روز جهان

در ساعت ۱۸ نمایش «لیوا» به کارگردانی محمد مظفری از بندر گناوه برگزار می‌شود. لیوا یا آیین زار از مهمترین و دیرینه‌ترین روش‌های تئاتردرمانی است که قدمتی بسیار در استان بوشهر و جنوب ایران دارد.

در ساعت ۱۸:۳۰ نمایش «هفت‌خوان رستم» اجرا می‌شود که کارگردانی آن بر عهده سیدقاسم سیدی مقدم از مشهد است در این نمایش کیکاووس که جوانی کم‌تجربه است، بدون مشورت با بزرگان زابلستان به سرزمین مازندران حمله‌ور می‌شود، غافل از اینکه دیو سپید، او و سپاه ایران را در مکانی محاصره کرده است. رستم به یاری آنان می‌شتابد و از هفت‌خوان عبور می‌کند.

رأس ساعت ۱۹ «مشترک مورد نظر» اثر سمیه مهری اجرا می‌شود. نمایش داستان زن و شوهری است که به دلیل اعتیاد به فضای مجازی از زندگی خود غافل شده‌اند و فرزند خود را رها می‌کنند. نسل بعدی آنها عضلاتی تحلیل‌رفته دارند و نسل بعدتر خود را، به شکل کوتوله‌هایی احمق و قهرمانانی پوشالی پرورش می‌دهند.

ساعت ۱۹:۳۰ مصفی دهشت از قشم نمایش «شوشی» را اجرا می‌کند. شوشی نام آیینی است که در تیرماه در مناطق خلیج فارس برگزار می‌شود. صیادانی که از دریا برگشته‌اند به پایکوبی می‌پردازند و شوشی‌ها (دو وحشی سیاه‌پوش) از پشت کوه‌ها می‌آیند و به شادی مردم معترض می‌شوند. اما در نهایت آنها نیز به دریا می‌روند و سفید و پاک بیرون می‌آیند و همراه مردم به شادی می‌پردازند.

از ساعت ۲۱ جشنواره میزبان عروسک‌های غول‌پیکر به کارگردان حمیدرضا اردلان است. این نمایش با عنوان «تنها یک زمین داریم» اجرا می‌شود و قرار است تا ۲۵ مرداد به اجرای خود محوطه تئاتر شهر ادامه دهد.

در ایران مال نیز امشب سه نمایش از ساعت ۲۰:۳۰ تا ۲۱:۳۰ اجرا می‌شود. نمایش نخست «داماد» از بندر خمیر و به کارگردانی مرضیه آزادی خالص و محمد حسینی است. سپس نمایش «لیوا» اثر محمد مظفری است. پایان بخش این برنامه نمایش «فرحه و عروس» اجرا می‌شود که کارگردانی آن بر عهده عبدالله حلیات از خرمشهر است.

از ساعت ۱۸:۳۰ تا ۲۰ در محوطه تئاتر شهر شما می‌توانید به تماشای خیمه‌شب‌بازی بنشینید. ابتدا افشین قاسمی «سعدی‌نامه» را روی صحنه می‌برد. سپس «بازی‌گری» اثر سفرعلی محمدزاده از تهران روی صحنه می‌رود. پایان‌بخش این بخش «لحاف ننه‌سرما» کاری از علی جباری است.

علاوه بر نمایش‌ها در محوطه پارک دانشجو برای کودکان و نوجوانان پاتوق نمایش‌های سنتی برپا شده است. این برنامه از ساعت ۱۸ تا ۲۰ برگزار می‌شود. نخستین برنامه «نقل ماه در چاه» کاری از آرمین عیسی آبادی از تهراناست. سپس مائدخه حسن‌زاده «رستم و اکوان دیو» را اجرا می‌کند. کیمیا یعقوبی از تهران در این بخش «قصه بخت» را اجرا می‌کند. «رستم و اشکبوس کشانی» کاری از ساینا اشنی از اهواز است. «نقل سهراب‌کشی» را ایناز فکروندلیل آبادی روایت می‌کند. دیگر اثر امروز «نبرد گرشاسب با اژدها» اثر بهاره فهرستی از تهران است. مائده حسن‌زاده نیز «آیین آق قویون» آذربایجان را اجرا می‌کند.

پایان‌بخش برنامه‌های این جشنواره را می‌توانید در نمایش‌های قهوه‌خانه‌ای جستجو کنید. این آثار از ساعت ۲۱ تا ۲۳ در عمارت کاظمی واقع در محله عودلاجان برگزار می‌شود. این آثار به ترتیب شامل «جی‌جی واجی – الاغ‌سوار – دیگ به سر» کاری از گروه شیرازی جوانمردی، «نقل خواستگاری بانوگشسب» اثر شیرین امامی از تهران، «نقالی داستان کله دست» اثر مجتبی حسن بیگی از قزوین و «پرده‌خوانی یوسف و زلیخا» اثر شیوا رضایی از تهران و در نهایت «نقل سیاه» از نادر شهسواری از شهر شیراز است.

عمارت کاظمی در خیابان پانزده خرداد شرقی، چهارراه سیروس، کوچه امامزاده یحیی، ‌ روبه‌روی امامزاده، بن‌بست طهماسبی‌، پلاک ۶ واقع شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | فینال عصر جدید با طعم ماه عسل!

خبرآنلاینخبرآنلاین15 ساعت قبل
در ۱۰۰ کیلومتری شیراز، یکی از تاریخی‌ترین و زیباترین شهرهای استان فارس وجود دارد که سال‌های دور میهمان پادشاهی بوده است که علاقه‌های عجیب و غریب و بلندپروازی‌هایش سرنوشت تاریخ را تغییر داد. اگر از قدمت این شهر بپرسید باید گفت که به دوران هخامنشیان و حمله‌ اسکندر و در نهایت به اواخر دوران اشکانی و ابتدای شکل گیری حکومت ساسانیان خواهد رسید.
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، هیئت رزمندگان اسلام ۲۲۰ کاروان شادی را به مناسبت عید غدیر از صبح امروز به سراسر استان تهران اعزام کرد که ۱۱۰ کاروان در پایتخت و ۱۱۰ کاروان دیگر به شهر‌های اطراف استان تهران راهی شدند تا در این مراسم مبلغان دینی به بازخوانی خطبه غدیر خم بپردازند و به همراه این مبلغان دینی مدیحه سرایان نوجوان نیز به مدح و ستایش حضرت علی (ع) پرداختند. در این مراسم که کاروان‌های شادی در بوستان‌های سراسر استان تهران حضور یافتند هدایایی نیز به مردم اهدا شد، زیرا هدیه دادن در روز عید سعید غدیر خم از سوی علمای اسلام بسیار سفارش شده است.
فراروفرارو13 ساعت قبل
به گزارش ایرنا، «مهشید رابطیان» افزود: اوج نیاز به آموزش مسایل جنسی در کودکان در سن چهار سالگی به بعد اتفاق می‌افتد. در این زمان است که کودکان اعضای تناسلی خود را کشف می‌کنند و نسبت به موارد جنسی کنجکاوتر و می‌خواهد اسم و کارکرد آنرا بپرسد و یا اینکه چرا اعضای تناسلی دختر با پسر تفاوت دارد. دوره شش تا ۱۱ سالگیرابطیان افزود: از شش سالگی تا ۱۱ سالگی که دوران نهفته جنسی است و پیش از بلوغ جنسی است. رابطیان گفت: از همه این مسایل مهمتر والدین تلاش کنند فرزند نوجوان خود را در خصوص بهداشت جنسی آگاه کنند. مراقبت هایی که دختران در دوران قاعدگی باید رعایت کنند تا به عفونت مبتلا نشود، هرچقدر فرزندان بزرگتر شدند آموزش جنسی را که یاد گرفتند باید نسبت به بیماری هایی که از طریق جنسی فرزند ابتلا پیدا می‌کند، حتما آگاه سازند و روش جلوگیری از آلودگی به این بیماری‌ها را هم بیاموزد.

مستند نامه‌های شنیدنی

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
جدای بر صدای منحصر به فرد و مدیریت دوبلاژ حرفه‌ای سعید مظفری آنچه که باعث محبوبیت این هنرمند شده است نجابت، مهربانی و تواضع اوستبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، جدای بر صدای منحصر به فرد و مدیریت دوبلاژ حرفه‌ای سعید مظفری آنچه که باعث محبوبیت این هنرمند شده است نجابت، مهربانی و تواضع اوست.

فیلم | تبریک عید غدیر توسط رهبرانقلاب به امام خمینی (ره)

خبرآنلاینخبرآنلاین16 ساعت قبل
در ۱۰۰ کیلومتری شیراز، یکی از تاریخی‌ترین و زیباترین شهرهای استان فارس وجود دارد که سال‌های دور میهمان پادشاهی بوده است که علاقه‌های عجیب و غریب و بلندپروازی‌هایش سرنوشت تاریخ را تغییر داد. اگر از قدمت این شهر بپرسید باید گفت که به دوران هخامنشیان و حمله‌ اسکندر و در نهایت به اواخر دوران اشکانی و ابتدای شکل گیری حکومت ساسانیان خواهد رسید.
خبرآنلاینخبرآنلاین16 ساعت قبل
در فهرست جای اسم پدر بریتا هم خالی بود.» مطلبی که خواندید بخشی از نخستین جلد مجموعه «آکادمی شاهزاده خانم‌ها» اثر شنون هیل است که با ترجمه نسرین وکیلی و پارسا مهین‌پور از سوی نشر افق منتشر شده است. در این جلد، میری متوجه می‌شود زندگی دخترها بخشی از یک راز است که کلیدش در دستان اوست. شنون هیل در پایان این کتاب که موخره مجموعه «آکادمی شاهزاده‌خانم‌ها» است، نوشته: «سفرهای من و میری در سال ۲۰۰۳ شروع شد. بنابراین از همه اهالی این دهکده تشکر می‌کنم.» نسرین وکیلی درباره مجموعه «آکادمی شاهزاده‌ خانم‌ها» می‌گوید: مدتی پیش این مجموعه سه جلدی با عنوان‌های «دختران کوهستان»، «قصر سنگی» و «خواهران فراموش شده» با ترجمه من و پسرم، پارسا مهین‌پور، از سوی انتشارات افق منتشر شد. براین اساس بعد از مجموعه چهار جلدی «روون»، رمان «آکادمی شاهزاده خانم‌ها» دومین مجموعه‌ای است که برای نوجوانان ترجمه کردم.

نظرها

اخبار بیشتر