ثبات دلار روی کانال ۱۱هزار و ۷۰۰تومانی/ انتظارات کاهشی و بازار مسکن
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
ثبات دلار روی کانال ۱۱هزار و ۷۰۰تومانی/ انتظارات کاهشی و بازار مسکن

ثبات دلار روی کانال ۱۱هزار و ۷۰۰تومانی/ انتظارات کاهشی و بازار مسکن

بازارها هفته آرامی را گذراندند، قیمت دلار در آخرین روز معاملات نسبت به شروع هفته، ۱۵۰ تومان کاهش داشت، بازار طلا ابتدای هفته را با اندکی افزایش آغاز، اما در ۲ روز پایانی معاملات روند کاهشی پیدا کرد.

براساس این بررسی، انتظارات کاهشی در بازار مسکن نیز باعث تداوم رکود در این بازار شد و از سوی دیگر بازار سهام هم به رشد آرام و پیوسته خود ادامه داد.

ثبات دلار روی کانال ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومانی

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، قیمت دلار طی هفته گذشته بیش از ۱۰۰ تومان کاهش یافت. دلار ابتدای هفته را با قیمت ۱۱ هزار و ۸۵۰ تومانی شروع کرد، در روز سه‌شنبه به ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان رسید و روز چهارشنبه نیز در همین محدوده باقی ماند.

روز پنجشنبه نیز دلار با همین قیمت ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان فروخته شد، اما به بهای ۱۱ هزار و ۶۰۰ تومان خریداری می‌شد.

بر اساس صحبت‌های کارشناسان، کنترل بانک مرکزی بر بازار ارز، نزدیک شدن به زمان راه‌اندازی بازار متشکل ارز و کاهش تنش‌‌های سیاست خارجی از مهمترین دلایل افت قیمت دلار در روزهای گذشته محسوب می‌شود.

انتظارات کاهشی و بازار مسکن

طی چندهفته گذشته وضعیت بازار مسکن با انتظارات کاهشی روبرو بود، این انتظارات باعث شد که هم خریداران در مسیر کاهش تقاضا رفتار کنند و مالکان و سازندگان هم قیمت‌ها را بر اساس همین انتظارات تنظیم کنند.

بنابراین، بر اثر کاهش تقاضا و عمیق شدن رکود در بازار، قیمت‌ها برای خرید و اجاره اندکی کاهش یافته‌ است. بررسی‌های میدانی نیز نشان می‌دهد که سازندگان هم در قیمت واحدهای نوساز برای عرضه در ماه‌های آینده تجدید نظر کنند. بر اساس صحبت‌های برخی از فعالان ساختمانی، در حال

حاضر در مناطقی از شهر تهران شامل مرکزی و نیمه شمالی، برای واحدهای در حال ساخت و قابل عرضه در ماه‌های آتی، بین ۱۰ تا ۱۳ درصد کاهشی در برآورد قیمت فروش آتی خواهند داشت.

بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که هفته گذشته قیمت هر متر مربع خانه نوساز در جنوب شرق تهران در محله افسریه، ۱۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بود، بریانک نیز قیمت یک واحد ۷۰ متری نوساز، ۶۳۰ میلیون تومان ارزش داشت.

عامل افزایش قیمت سکه و طلا چه بود؟

محمد کشتی آرای، رئیس کمیسیون تخصصی بازار طلا و جواهر اتاق اصناف درباره روند بازار سکه و طلا طی یک هفته گذشته گفت: «این هفته در بازار اتفاق جدیدی افتاد. قیمت جهانی طلا به شدت با افزایش روبرو بود. اونس طلا به قیمتی رسید که در ۶ سال گذشته بی سابقه بود که از سال ۲۰۱۳ به بعد چنین رقمی نبود، همین عامل باعث افزایش قیمت سکه و طلا و افزایش قیمت شد.»

بر اساس گزارش رویترز، در روز سه‌شنبه هر اونس طلا در بازارهای جهانی با ۱۲٫۶۲ دلار افزایش با قیمت یکهزار و ۵۲۳٫۷۸ دلار فروخته شد که بالاترین رقم از آوریل ۲۰۱۳ به شمار می‌رود.

خبری: جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان

کشتی‌آرای درباره علت این افزایش بی‌سابقه قیمت طلا اظهار داشت: «یکی از علل اصلی، کاهش قیمت نفت بود. کاهش قیمت نفت باعث کاهش ارزش دلار در بازارهای جهانی و همین موضوع باعث کاهش رشد سرمایه گذاری در بازارهای مالی شد. به همین خاطر سرمایه‌گذاران به سمت بازار طلا آمدند و تقاضا برای سرمایه‌گذاری در این بازار به شدت افزایش پیدا کرد.»

به گفته این کارشناس اقتصادی، در بازار ایران عامل اثرگذار ثبات قیمت دلار به افزایش قیمت‌ها در بازار جهانی غلبه داشت. کشتی‌آرای چنین توضیح داد: «هفته گذشته با توجه به ثبات قیمت ارز، میزان افزایش قیمت جهانی تاثیر زیادی در بازار ایران نداشت. در مجموع در اوایل هفته، قیمت طلا افزایشی بود، اما روز چهارشنبه با کاهش قیمت روبرو شدیم.»

روز چهارشنبه طلای ۱۸ عیار با چهار هزار و ۲۰۰ تومان کاهش به ۴۱۲ هزار و ۳۰۰ تومان رسید.

قیمت سکه بهار آزادی طرح جدید، روز سه‌شنبه (۲۲ مرداد) با بهای چهار میلیون و ۲۳۰ هزار تومان معامله شد که نسبت به ابتدای هفته، ۸۰ هزار تومان رشد داشت، اما در آخرین روز کاری هفته، هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید و به بهای چهار میلیون و ۱۹۰ هزار تومان فروخته شد.

رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر وضعیت بازارها در هفته آینده را نیز چنین پیش‌بینی می‌کند: «فکر می‌کنم که در بازار جهانی، افزایش قیمت‌ها تعدیل شود.»

کشتی‌آرای افزود: «پیش‌بینی می‌ شود با توجه به ثبات قیمت ارز و نزدیک شدن به ماه محرم، قیمت‌ها در بازار تعدیل شود.»

رشد ۴ هزار واحدی شاخص بورس

شاخص بورس در آخرین روز کاری این هفته، چهار هزار و ۲۹۴ واحد رشد داشت که در نهایت این شاخص به رقم ۲۶۱ هزار و ۳۹۱ واحد رسید.

براساس معاملات روز چهارشنبه، بیش از سه میلیارد و ۳۷۷ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۱۱ هزار و ۱۰۱ میلیارد ریال در ۳۴۵ هزار نوبت داد و ستد شد. همچنین شاخص کل (هم وزن) با یک هزار و ۱۰۷ واحد افزایش به ۶۸ هزار و ۲۷۲ واحد و شاخص قیمت (هم وزن) با ۷۴۲ واحد رشد به ۴۵ هزار و ۷۵۷ واحد رسیدند.

شاخص آزاد شناور نیز پنج هزار و ۲۸ واحد افزایش به رقم ۲۹۶ هزار و ۴۱۱ واحد رسید، شاخص بازار اول سه هزار و ۸۳۸ واحد و شاخص بازار دوم پنج هزار و ۵۳۹ واحد افزایش داشتند.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

آمریکایی احمقی که از دو مرد ایرانی کتک خورد! + فیلم

اقتصادنیوزاقتصادنیوز16 ساعت قبل
به گزارش اقتصاد نیوز، حمله مرد آمریکایی به دو ایرانی در دوبی با کتک خوردن وی خاتمه یافت. مهاجم که وارد مغازه دو جوان ایرانی شده بود، مدام می‌گفت فورا خلیج فارس را ترک کنید! این درحالی بود که دو مرد ایرانی قصد داشتند این آمریکایی را از مغازه خود بیرون کنند ولی با حمله او روبرو و در نهایت از خود دفاع کردند. بخشی از این درگیری را در فیلم کوتاهی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده می‌بینید. حجم فیلم:۲ مگابایت

بازارهای مالی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ فعالان بازار سرمایه به سهامداران توصیه می‎کنند، سهام صنایعی را خریداری کنند که تولیدات آنها در بازارهای داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد، زیرا این صنایع در روزهای آینده از رشد خوبی برخوردار خواهند بود.

اهمیت تولید روستایی در اقتصاد ملی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
حمایت بیشتر از روستا‌ها و تولید در آن‌ها به منزله رونق اقتصادی بیشتر خواهد بودبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ براساس آخرین سرشماری‌ها ۲۰ درصد جمعیت کشور ساکن روستا‌ها هستند؛ درحالیکه این جمعیت، ۲۶ درصد تولید ملی کشور را بر عهده دارند این به آن معناست که حمایت بیشتر از روستا‌ها و تولید در آن‌ها به منزله رونق اقتصادی بیشتر خواهد بود.

تماشا کنید: متهم گریخت / سالار آقاخانی، جوان دهه هفتادی با ۱۶۰ میلیون دلار ارز بانک مرکزی چه کرد و چرا از کشور خارج شد؟

انتخابانتخاب9 ساعت قبل
سالار آقاخانی متهم ردیف اول دادگاه متهمان پرونده اخلال ارزی است که ۹ متهم دارد و عمدتا از کارکنان بانک مرکزی در دوران، ولی الله سیف هستند. متهم ردیف دوم احمد عراقچی، معاون سابق بانک مرکزی است؛ عراقچی مسئولیت توزیع ارز را به آقاخان سپرد که در نتیجه آن، ۱۶۰ میلیون دلار و ۲۰ میلیون یورو قاچاق ارز انجام شد. اما سالار آقاخان، این متهم دهه هفتادی کیست؛ چگونه به جایگاه کنونی اش رسیده و از کشور گریخته است؟
فردا نیوزفردا نیوز16 ساعت قبل
سرویس اقتصادی فردا: امروز ۲۶ مرداد ۹۸ در بازار آزاد قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۴ میلیون و ۱۷۸ هزار تومان است. هم چنین مظنه تهران نیز با قیمت ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان معامله می‌شود. آخرین قیمت هر قطعه نیم‌سکه بهار آزادی ۲ میلیون و ۱۸۸ هزار تومان، قیمت ربع‌سکه ۱ میلیون و ۳۸۹ هزار تومان است. قیمت سکه طرح قدیم نیز ۴ میلیون و ۹۴ هزار تومان است. قیمت سکه گرمی نیز ۹۶۹ هزار تومان است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش سی‌ان‌ان، ترامپ از مشاورانش در کاخ سفید خواسته تا درباره امکان خرید این جزیره از دولت دانمارک بررسی کنند. دو منبع مطلع از درون کاخ سفید به وال استریت ژورنال گفته‌اند: ترامپ با دستیارانش در این باره صحبت کرده و از آنها پرسیده که چطور می‌شود گرینلند را خرید. بر اساس اعلام دو منبع داخلی از کاخ سفید، ترامپ ظاهرا در ارایه پیشنهاد خرید خود جدی بوده و در بهار امسال این مساله را حتی با وکیل کاخ سفید مورد بررسی قرار داده است. ایالات متحده آمریکا پیشتر نیز پیشنهاد خرید گرینلند را به دولت دانمارک داده بود. بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، ترامپ به این امید است که هزینه‌های زیاد نگهداری گرینلند برای دانمارک، در نهایت دولتمردان کپنهاگ را مجاب به پذیرش پیشنهاد فروش گرینلند کند.

نظرها

اخبار بیشتر