منابع آمریکایی: ترامپ به دنبال خرید «گرینلند» از دانمارک است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. سیاسی

منابع آمریکایی: ترامپ به دنبال خرید «گرینلند» از دانمارک است

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت 24-رسانه‌های آمریکایی در گزارش‌های جداگانه خبر دادند که رئیس‌جمهور این کشور چندین بار موضوع خریدن سرزمین گرینلند از دولت دانمارک را در کاخ سفید مطرح کرده است.

یک نشریه جمهوری‌خواه و همچنین یک شبکه دموکرات آمریکایی در گزارش‌های جداگانه از علاقه «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور این کشور برای خرید جزیره گرینلند از دانمارک خبر دادند، جزیره‌ای که میزبان یک پایگاه راداری آمریکا برای رصد موشک‌های بالستیک قاره‌پیما است.

شبکه «سی‌‍. ان‌. ان» امروز جمعه در گزارشی به نقل از دو منبع گزارش داد: «ترامپ چندین دفعه موضوع خریدن گرینلند از دولت دانمارک را مطرح کرده است و دفتر مشاور حقوقی کاخ سفید نیز در حال بررسی این موضوع است».

گرینلند که بزرگترین جزیره کره زمین در آب‌های اقیانوس منجمد شمالی و منطقه‌ای خودگردان تحت قیمومیت کشور دانمارک است، ۲۱۶۶۶ کیلومتر مساحت و ۵۵ هزار و ۸۷۷ نفر جمعیت دارد.

وبگاه شبکه سی‌. ان‌. ان در این گزارش نوشت: «اولین بار (نشریه جمهوری‌خواه) وال استریت ژورنال در گزارش روز پنجشنبه خود به علاقه ترامپ برای خریدن گرینلند اشاره کرد. افراد مطلع از مواضع ترامپ به این روزنامه گفتند که رئیس‌جمهور این موضوع را در جریان دیدارها و مراسم‌های شام مطرح کرده و از مشاورانش در این‌باره سوال کرده و به صورتی جدی به احتمال خریدن گرینلند و مزایای آن گوش داده است. او همچنین از مشاور حقوقی کاخ سفید خواسته درباره این موضوع تحقیق کند».

طبق گزارش وال استریت ژورنال، مشاوران ترامپ درباره خریدن گرینلند به دو دسته تقسیم شده‌اند، یک دسته این موضوع را به عنوان یک استراتژی قوی اقتصادی تحسین کردند و دسته دیگر از مشاران در رد خرید گریلند، آن را یک «فانتزی گذرا» خوانده‌اند.

شبکه سی‌ان‌ان درباره علاقه ترامپ برای خریدن گرینلند، به سراغ کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا رفته اما آنها از اظهارنظر درباره این موضوع خودداری کردند.

طبق گزاش این رسانه، یکی از پایگاه‌های نظامی آمریکا در گرینلند وجود دارد، پایگاه راداری و شنود که در سال ۱۹۵۱ ساخته شده است.

خبری: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

این پایگاه نظامی آمریکا که مجهز به سیستم هشدار درباره شلیک موشک‌های بالستیک بین قاره‌‌ای است و برد ماموریت آن به خاک روسیه هم می‌رسد.

به گفته یک منبع مطلع آمریکایی، ترامپ در جریان یک مراسم‌ شام در کاخ سفید به حاضران درباره خریدن گرینلند گفت: «نظر شما چیست؟ به نظر شما آیا چنین کاری موثر است؟»

به گفته این منبع مطلع آمریکایی، «لحن ترامپ بیشتر از اینکه سوالی واقعی باشد، به جوک گفتن درباره میزان قدرتش شبیه بود».

این منبع که نخواست نامش فاش شود، درباره دلیل علاقه ترامپ به خرید گرینلند هم گفت، «به نظر می‌رسید که علاقه رئیس‌جمهور به گرینلند به دلیل منابع طبیعی آن باشد».

سی‌ان‌ان‌ در پایان گزارش خود می‌نویسد: «تلاش ترامپ برای خرید گرینلند، اولین تلاش آمریکا برای این کار نیست. اگرچه موضوع کنترل آمریکا بر این منطقه را هری ترومن رئیس‌جمهور (اسبق آمریکا) در سال ۱۹۴۶ مطرح و درباره این موضوع تلاش کرده بود اما گزارش شده که ویلیام سووارد وزیر خارجه آمریکا در سال ۱۸۶۷ هم به موضوع خرید این جزیره علاقه نشان داده بود».

آمریکا سابقه خریدن سرزمین از دیگر کشورها را دارد و خرید «آلاسکا» از روسیه از جمله این موارد است. قرارداد خرید آلاسکا نهم آوریل ۱۸۶۷ (۲۰ فروردین ۱۲۴۶) به تصویب سنای آمریکا رسید و قطعی شد، ولی انجام معامله و تحویل آلاسکا از جانب روسیه به آمریکا موکول به تصویب شرایط معامله در سنای آمریکا شد که سنا نیز قرارداد معامله را تصویب کرد. مبلغ قرار داد هفت میلیون و دویست هزار دلار بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

شاهکارهای مهندسان صنعت دفاعی در تحریم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
پیچیده‌ترین دستاوردهای دفاعی ایران در شرایط ۴۰ سال تحریم و فشار خارجی با سختکوشی متخصصان توانمند ایرانی حاصل شده استبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ساخت انواع تجهیزات پیشرفته دفاعی نام صنعت دفاعی ایران را پرآوازه کرد. یکی از انواع این دستاوردها موشک‌هایی است که مواضع تروریست‌های داعش در سوریه را از فاصله بسیار دور با دقت هدف قرار داد.

سخنان یک جوان در مواجهه با رهبر انقلاب

تابناکتابناک21 ساعت قبل
یکصد و پانزده نفر از مدال‌آوران المپیادهای علمی کشوری و جهانی به همراه اعضای تیم ملی والیبال جوانان ایران چندی پیش با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند. در جریان این دیدار یکی از مدال آوران المپیادهای علمی خارج از روال درخواست سخن گفتن را مطرح کرد و نقدش را نسبت به وضعیت کشور و آنچه فرار از مغزها خواند، مطرح کرد. این سخنان و پاسخ رهبری را در تابناک می‌بینید و می‌شنوید.
وانانیوزوانانیوز1 روز قبل
رئیس بنیاد مستضعفان گفت: آن‌ها که قبلا مسئول بوده و اموال را برده‌اند باید برگردانند؛ از بگیر و ببندها نگران نشوید و نهراسید، انقلاب زنده‌تر می‌شود. ما باید در شرایطی که خیلی‌ها از قطار انقلاب پیاده می‌شوند، نگران خودمان باشیم نه انقلاب؛ انقلاب صاحب دارد و محفوظ است و اگر ما قدرناشناسی و تحلیل‌های نادرست داشته باشیم، انقلاب از دست ما می‌رود نه از دست نظام. فتاح یادآور شد: انقلاب اسلامی در حال یک تغییر درونی است و پیاده شدن عده‌ای از قطار آن، طبیعی و ناگزیر است؛ حتی ممکن است برخی جاها انقلاب زخم بردارد اما برای شفابخشی و اعتلای انقلاب لازم است. حتی آن‌ها که قبلا مسئول بوده و اموال را برده‌اند باید برگردانند؛ از بگیر و ببندها نگران نشوید و نهراسید، انقلاب زنده‌تر می‌شود. رئیس بنیاد مستضعفان همچنین به جوانان توصیه کرد: با اعتقاد کامل به حمایت الهی، زود ازدواج کنید، بنیاد مستضعفان هم استضعاف شما از این جهت را پذیرفته و تا حد امکان کمک می‌کند.

ظریف: ممکن است مقامات آمریکایی بگویند باید در ساختمان سازمان ملل بخوابم| نمی‌دانم آمریکا می‌خواهد با چه کسی مذاکره کند!

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
محمدجواد ظریف گفت: این‌چنین نبوده است که ورود من به آمریکا حتی بدون تحریم اخیر، راحت باشد و هر بار، آمریکایی‌ها برای من روادید یک بار ورود صادر کرده‌اند. وزیر امور خارجه کشورمان در مصاحبه با شبکه ان‌بی‌سی آمریکا در پاسخ به سوال خبرنگار این شبکه آمریکایی مبنی بر این که با توجه به تحریم آمریکا آیا شما دیگر می‌توانید به آمریکا سفر کنید، تصریح کرد: این‌چنین نبوده است که بدون این تحریم ورود من به آمریکا راحت باشد. وی افزود: البته ممکن است محدودیت‌های بیشتری را نسبت به قبل که اجازه تردد به سه ساختمان را داده بودند، ایجاد کنند و بگویند که در ساختمان سازمان ملل بخوابم. بنابراین آمریکایی‌ها کسی را تحریم کرده‌اند که مجوز گفت‌وگو می‌دهد و همچنین کسی را تحریم کرده‌اند که مجری مذاکرات است. ظریف این بخش از گفت‌وگوی خود با این شبکه معتبر آمریکایی را در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرده است.
الفالف1 روز قبل
معاون اول رئیس جمهور گفت دولت اخلاقانه و متعهدانه برای حمایت از شالیکاران کشور در زمان برداشت، برنج وارد نخواهد کرد. خوشحالیم برنج مازندران جهانی شدمعاون اول رئیس جمهور، همچنین نسبت به صادرات برنج مازندران در سال گذشته به بازارهای اروپایی و آمریکایی، ابراز خرسندی کرد و ادامه داد: اینکه برای هرکیلو برنج مازندران در بازارهای جهانی مشتریانی هستند که تا ۱۰دلار هم پرداخت کنند واقعا امیدوار کننده هست و باید نسبت به تثبیت و حمایت از این رویه اهتمام همه جانبه شود. جهانگیری اضافه کرد، درسطح نظام تولید کشور، این سهامداران وبخش خصوصی به عنوان رزمنده جنگی وجهادی درمیان نابرابر اقتصادی دشمنان در شرایط نابرابر تحریم هستند. مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران درشهرستان آمل عصرچهارشنبه با حضور «اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس جمهور افتتاح شد. برای ساخت فاز نخست این پایانه صادراتی حدود ۱۰۰ میلیارد تومان از محل سرمایه گذاری سهامداران این پایانه هزینه شده است.
خبرآنلاینخبرآنلاین11 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری آناتولی، «خلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه با «مارک اسپر» همتای آمریکایی برای اجرای گام اول منطقه امن در شمال سوریه توافق کردند. آکار در این تماس بر ضرورت ادامه برقراری منطقه امن در شرق فرات، در چارچوب جدول زمانی مشخص و بدون هیچ گونه اتلاف وقتی تاکید کرد. دولت سوریه با اشغالگر خواندن دولت ترکیه در انجام عملیات نظامی در منطقه عفرین و سایر مناطق شمال سوریه، بارها خواستار خروج نیروهای ارتش ترکیه از خاک سوریه شده است. ترکیه چند روز گذشته نیز اعلام کرده بود که به مناطق تحت سیطره کردها در شرق فرات سوریه حمله خواهد کرد. ترکیه همواره نسبت به تحولات شمال سوریه ابراز نگرانی کرده و خواستار قطع روابط آمریکا با نیروهای کردهای موسوم به «ی.

نظرها

اخبار بیشتر