برخی دانشگاه‌ها از سال ۹۵ به شرکت‌‌های داروئی همچنان بدهکارند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. سلامت

برخی دانشگاه‌ها از سال ۹۵ به شرکت‌‌های داروئی همچنان بدهکارند

ایلناخبرگزاری ایلنا |
رییس هیئت امنای انجمن پخش دارو و مکمل انسانی گفت: دانشگاهی ۳ ماهه پول را داده است، ولی دانشگاهی هم هست که از سال ۹۵ و ۹۶ همچنان به ما مقروض است.

برخی دانشگاه‌ها از سال ۹۵ به شرکت‌‌های داروئی همچنان بدهکارند - 1

سید ابراهیم هاشمی (رئیس هیئت امنای انجمن پخش دارو و مکمل انسانی) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا ضمن انتقاد از عملکرد برخی دانشگاه‌های علوم پزشکی گفت: مهم‌ترین مشکل ما ساختار معیوب در دانشگاه‌های علوم‌پزشکی است. مظلوم‌ترین بخش در مجموعه دانشگاه‌های علوم پزشکی معاونت غذا و دارو و مدیر داروئی دانشگاه است. سفارش‌دهنده دارو و پاسخ‌گوی دسترسی دارو به بیماران با آنهاست اما پول دست معاونت پشتیبانی قرار گرفته است. معاونت غذا و دارو در دانشگاه نیاز‌های داروئی را اعلام و درخواست می‌کند ولی پول را کس دیگری باید بدهد که به‌هیچ وجه از اولویت‌های داروئی خبر ندارد.

وی همچنین در این باره افزود: وقتی اولویت یک دانشگاه داروهایی مانند هموفیلی با این سطح حساسیت است، دانشگاه ملزم است که ابتدا بدهی‌های مربوط به این داروها را پاسخگو باشد. که دارو بلاک نشود و بیماران تالاسمی، هموفیلی، پیوندی و در کل بیماران صعب‌العلاج دچار مشکل کمبود دارو نشود نه که اولویت دانشگاه سایر پرداخت‌ها باشد.

هاشمی گفت: در گذشته من رییس بیمارستان بودم. در بیمارستان نمی‌شود به بیماری که در تخت است غذا نداد، اما می‌توانیم به بیماران بگوییم که دارویتان را از بیرون از بیمارستان تهیه کنید. وقتی دارو نداریم در دفترچه بیمار می‌نویسیم و می‌گوییم بروید و از بیرون از بیمارستان تهیه کنید. منظور من این است که اولویت پرداخت در دانشگاه‌ها دارو نیست. من بی‌انصافی نمی‌کنم، دانشگاه‌ با دانشگاه فرق دارد. برخی دانشگاه‌ها واقعا اولویت دارو برایشان مهم است. برخی از این دانشگاه‌ها خیلی خوب پول دارو را می‌دهند، اما نه همه دانشگاه‌ها.

هر پولی که به دانشگاه می‌رود باید برای دارو و تجهیزات پزشکی نشان‌گذاری شود

وی گفت: یک مطالعه درست و حسابی در کشور صورت گرفت و به رویت خیلی‌ها رسید. طبق آمار برآمده از این گزارش بین ۲۲ تا ۲۵ درصد کل هزینه‌های مجموعه‌های سلامت مربوط به دارو و تجهیزات پزشکی است. بسته به نوع بیمارستان آموزشی آن دانشگاه هر پولی که به دانشگاه می‌رود باید برای دارو و تجهیزات پزشکی نشان‌گذاری شود و باید ابلاغ کنند که این پول تنها متعلق به دارو است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار پزشکی و سلامت روز

هاشمی افزود: گرچه گفته شده است که پول دارو را نشانه‌دار کردند و حرف‌ در این زمینه بسیار زیاد زده شده است. بطور عملیاتی یک‌بار بابت هزینه کرد ۵۰۰ میلیون یورو برداشت از ذخیره ارزی توضیح بدهند. صرفا نگویند به دارو اختصاص دادیم بلکه عدد بدهند.

وی در ادامه گفت: مگر نمی‌گویند که اعتبارات نشان‌دار بوده است؟ پس چرا واضح آمار و ارقام منظم منتشر نمی‌کنند. ما آمار مطالباتمان را هر ماه منتشر می‌کنیم. اینکه چقدر فروختیم، چقدر گرفتیم و چقدر طلب داریم.

رییس هیئت امنای انجمن پخش دارو و مکمل انسانی در توضیح مطالبات باقی مانده دانشگاه‌ها به تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان داروئی اظهار کرد: بدهی دو ماه هیچ وقت برای شرکت‌های پخش موضوع نبوده است. اگر کسی می‌گوید دو ماه بدهی باعث انسداد عرضه دارو است دروغ می‌گوید. عمدتا شرکت‌های پخش دارو تا ۵ ماه طلب را به هیچ وقت مدنظر قرار نداده‌اند. موقعی معترض می‌شویم یا اقدام به بلاکه کردن داروخانه‌ها می‌کنیم که مطالباتمان بیش از ۵ ماه در دانشگاه‌ها باقی بماند. با عدد و رقم حساب شده می‌گویم، اکنون حدود ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان کل مطالبات شرکت‌های توزیع دارو از دانشگاه‌ها است. این رقم اگر تقسیم بر میزان فروش ما در ماه به این دانشگاه‌‌ها شود، ۸ ماه و نیم میانگین مطالبات ما به احتساب زمان است. دانشگاهی ۳ ماهه پول را داده است ولی دانشگاهی هم هست که از سال ۹۵ و ۹۶ همچنان به ما مقروض است.

هاشمی ضمن تشریح مشکلات داروئی فروشندگان دارو با دانشگاه‌ها گفت: این مشکلات معاملات داروئی هیچ ارتباطی به بیماری‌های صعب‌العلاج ندارد. ما در تمام حوزه‌های داروئی با دانشگاه‌ها گرفتاری‌های مذکور را داریم. دانشگاهی که بدحساب است در تمام داروها بدحساب است. پول دارو را نمی‌دهد، داروی هموفیلی یا تالاسمی را که جدا به آنها نمی‌دهند.

رییس هیئت امنای انجمن پخش دارو و مکمل انسانی گفت: متاسفانه دانشگاه هم خریدار است، هم ناظر است و هم بدهکار.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

برپایی مجدد نمایشگاه جنگ خاموش در خانه هنرمندان

تابناکتابناک1 روز قبل
به گزارش تابناک، برای دومین بار نمایشگاه گزیده‌ای از مجموعه عکس «جنگ خاموش» روز جمعه اول شهریورماه ۹۸ ساعت ۱۷ در خانه هنرمندان افتتاح می‌شود. سید مهدی حسینی هنرمندی که این مجموعه را با زحمت و دغدغه عکاسی کرده است، در گفتگو با خبرگزاری موج در مورد برپایی مجدد نمایشگاه عکس جنگ خاموش گفت: این نمایشگاه دو سال پیش در خانه عکاسان برپا شد و از کتاب آن هم رونمایی شد. حسینی ادامه داد: بعد از آن بود که با برپایی نمایشگاهم در گالری محیطی خانه هنرمندان ایران موافقت شد و البته بازهم موفق نشدم که در فضای گالری‌های داخلی خانه هنرمندان، نمایشگاهی داشته باشم. این هنرمند عکاس در مورد تعداد آثار حاضر در نمایشگاه گفت: در این نمایشگاه عکس هجده اثر به همراه بیانیه و پوستر نمایشگاه به معرض دید گذاشته خواهد شد. این در حالی است که در نمایشگاه قبلی، من ۲۸ اثر را به نمایش گذاشته بودم و کتاب عکس «جنگ خاموش» شامل ۵۴ فریم است.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
فشار خون بالااگر به دنبال لیستی از علائم و نشانه‌های فشار خون بالا هستید خوب است بدانید چیزی پیدا نخواهید کرد. ریسک فاکتور‌های فشار خون بالاسن: ریسک فشار خون بالا با بالا رفتن سن، بیشتر می‌شود. فشار خون پایین‌تر از ۶۰/۹۰ میلیمتر جیوه به طور کلی فشار خون پایین تلقی می‌شود. دلایل فشار خون پایین طیف گسترده‌ای دارند، از دهیدراته شدن بدن گرفته تا بیماری‌های جدی. فشار خون دیاستولیک: عدد پایینی در قرائت فشار خون به مقدار فشار در عروق در زمانی گفته می‌شود که قلب بین دو تپش استراحت می‌کند. فشار خون چقدر می‌تواند پایین بیاید؟ چیزی که برای شما فشار خون پایین محسوب می‌شود ممکن است برای عده‌ای دیگر نرمال باشد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
ساعت ۲۴- چه تعداد از غذاهایی که در طول هفته می‌خوریم، فلفل‌دلمه‌ای دارد؟ یا در کدام‌یک از غذاهایی که درست می‌کنیم، فلفل دلمه‌ای می‌ریزیم؟ حقیقت این است که بیشتر ما فلفل دلمه‌ای را برای عطرش استفاده می‌کنیم و خیلی اهمیتی ندارد که چه خواصی دارد و چه خواصی ندارد. اما در کدام غذاها می‌توانیم از این فلفل استفاده کنیم؟ راحت‌ترین آن این است که موقع پختن مرغ‌، یک تکه فلفل دلمه‌ای هم به آن اضافه کنیم. برای رشد مناسب جنین، می‌توانید فلفل دلمه‌ای مصرف کنید که موادمغذی و البته فولات فراوانی دارد. گفته می‌شود مصرف فلفل دلمه‌ای خام یا پخته طی دوره حاملگی برای زنان باردار مؤثر است. متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند فلفل دلمه‌ای را به رژیم غذایی خود اضافه کنید، چون نیاسین فراوانی دارد.
الفالف1 روز قبل
در بسیاری از موارد هم افرادی را مشاهده می‌کنیم که در همه جا با هدفون و هدفون قدم می‌زنند، آنها نه تنها به کاربر بلکه به اطرافیان هم آسیب می‌رسانند. استفاده روزانه از هدفون می‌تواند پیشرفت باکتری‌های مضر را افزایش دهد. اشتراک گذاری همین هدفون می‌تواند باعث انتقال میکروارگانیسم‌های شخص دیگر به گوش شما شود. همچنین از آنجا که گوش داخلی با مغز ارتباط دارد هرگونه آسیب یا عفونت در گوش می‌تواند بر مغز هم تأثیر بگذارد. استفاده بیش از حد از هدفون می‌تواند باعث بی حسی یا درد شدید گوش شما شود.
الفالف1 روز قبل
پیاده‌روی در کاهش فشارخون و همچنین پیشگیری از ابتلا به آن بسیار موثر است؛ برای کنترل وزن و فشارخون خود، روزانه ۳۰ دقیقه به‌صورت تند پیاده‌روی کنید. برخی موادغذایی می‌توانند به‌طور طبیعی فشارخون را پایین بیاورند؛ کرفس، پیاز، سیر، شنبلیله، چای‌سبز، خرما، گلابی، زیتون و برگ زیتون، تره‌فرنگی، سویا، گوجه‌فرنگی، گریپ‌فروت و لیموترش از این جمله هستند اما یادتان باشد که مصرف این مواد اصلا به معنی قطع درمان دارویی نیست. بد نیست برای مصرف این مواد، نظر پزشک خود را هم جویا شوید، به‌خصوص در مورد گریپ‌فروت، زیرا این میوه می‌تواند غلظت برخی داروهای فشارخون را بالا ببرد و عوارض جانبی آنها را تشدید کند. از آنجا که درحین پخت غذا، از نمک استفاده می‌شود دیگر لزومی ندارد هنگام صرف غذا، دست به نمکدان ببرید. می‌توانید از گلپر، آویشن، مرزه، ترخون، ریحان یا نعناع خشک یا کنجد به‌عنوان جانشین‌های نمک استفاده کنید، سیر، لیموترش تازه و آب نارنج نیز برای بهبود طعم غذا و کاهش مصرف نمک مناسب هستند. حبوبات سرشار از فیبرهای محلول در آب هستند و استفاده از آنها می‌تواند به کاهش فشارخون کمک کند و همچنین تامین کننده پروتئین مورد نیاز بدن باشد.
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
آقای حسین کرمانپور در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما به مناسبت اول شهریور - روز پزشک - گفت: افزایش سواد سلامت سبب کاهش بیماری‌ها می‌شود. وی افزود: با آموزش و پیشگیری حتی می‌توان سخت‌ترین بیماری‌ها را در مراحل اولیه تشخیص داد و درمان کرد. آقای کرمانپور با بیان اینکه تغذیه بد، کم تحرکی، دخانیات، آلودگی‌های محیطی و استرس‌ها؛ شرایط را برای ظهور بیماری‌های نوپدید فراهم می‌کند، گفت: هرچه اموزش ارتقا یابد، این بیماری‌ها کمتر پدید می‌آید و پزشکان در صف اول این آموزش هستند. وی با اشاره به ویزیت رایگان بیماران تهرانی در ۴ نقطه شهر به مناسبت روز پزشک گفت: در تفاهمنامه‌ای که سازمان نظام پزشکی با شهرداری تهران منعقد کرده است، قرار شد در تهران که از نظر عوامل خطر ابتلا به بیماری‌ها شیوع بیشتری داریم، به عنوان الگو در فرهنگسرا‌ها و سرای محلات با همکاری پزشکان داوطلب، ارائه خدمات رایگان پزشکی و طرح معاینه رایگان ادامه یابد. آقای کرمانپور افزود: با این کار در افق ۵ یا ۶ سال اینده فضای بهتری از نظر سواد سلامت و کاهش بیماری‌ها در تهران خواهیم داشت.

نظرها

اخبار بیشتر