استرس چه تأثیری روی مغز می‌گذارد؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. اجتماعی
استرس چه تأثیری روی مغز می‌گذارد؟

استرس چه تأثیری روی مغز می‌گذارد؟

استرس مزمن منجر به مرگ اتوفاژیک سلول‌های بنیادی عصبی هیپوکامپ بالغ (NSCs) می‌شود. انتظار می‌رود این یافته راهگشای استراتژی‌های درمانی جدید برای مقابله با بیماری‌های عصبی مربوط به استرس باشد.

اعتمادآنلاین| استرس مزمن ارتباط تنگاتنگی با بسیاری از بیماری‌های ذهنی و روانی مانند افسردگی و اسکیزوفرنی دارد که به یکی از مشکلات اجتماعی خطرناک تبدیل شده‌اند. این استرس می‌تواند خطر بیماری‌های مخرب عصبی مانند آلزایمر را نیز افزایش دهد اما دلیل این امر تاکنون مشخص نشده است.

مطالعات جانوری گذشته نشان داده‌اند که در موش‌های تحت استرس، نورون‌های جدید کمتری تولید می‌شود و این در حالی است که در سلول‌های بنیادی عصبی آنها آپوپتوز مشاهده نشود و به همین دلیل نمی‌توان نتیجه گرفت که آپوپتوز یا مرگ سلولی دلیل کاهش نورون‌های جدید طی استرس باشد.

در مطالعه‌ای جدید، محققین برای اولین بار نشان داده‌اند که استرس مزمن منجر به مرگ اتوفاژی سلول‌های بنیادی عصبی در هیپوکامپ بالغ می‌شود. اتوفاژی که به یونانی به معنایی خودخواری است، فرایندی سلولی برای محافظت از سلول‌ها در برابر شرایط ناخواسته از طریق هضم و بازیافت مواد داخل سلولی است و بدین ترتیب سلول‌های می‌توانند ترکیبات سمی و پیر موجود در درون سلول را حذف کنند و مواد غذایی و متابولیت‌ها را به‌دست آورند. این فرایند مفید، در شرایط خاص می‌تواند به فرایند خود تخریب کننده تبدیل شود و منجر به مرگ سلولی اتوفاژی شود.

خبری: اخبار اجتماعی روز ایران و جهان | جدیدترین اخبار حوزه سلامت

در این مطالعه محققین با استفاده از سلول‌های بنیادی عصبی مشتق از جوندگان و موش‌های اصلاح ژنتیک شده کشف کردند که مرگ سلول‌های بنیادی عصبی هیپوکامپی زمانی که Atg۷ (یکی از ژن‌های اتوفاژی اصلی) حذف شد، بدون ایجاد علایم استرس، مانع از مرگ سلول‌های بنیادی عصبی شد و عملکردهای مغزی طبیعی را حفظ کرد.

این مطالعه برای اولین بار نشان می‌دهد که نواقص شناختی و اختلالات روانی ناشی از استرس از طریق مرگ اتوفاژی سلول‌های بنیادی عصبی هیپوکامپی ایجاد می‌شود.

منبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ترویج همجنس‌بازی زیر پوست فمینیسم در اینستاگرام +عکس و فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
با همین تعریف از فمینیسم به سراغ صفحاتی می‌رویم که با رویکرد دفاع از حقوق زنان، به دنبال پیاده کردن اهداف دیگری هستند. افزایش نفرت زنان نسبت به مردان و ترویج همجنسگرایی در غربتصاویر بالا تنها بخشی از آن ماجرایی است که در پشت‌پرده این دفاعیات حقوق زنان می‌گذرد. آن‌ها با نام فمینیسم به دنبال ترویج فرهنگ تجرد در میان زنان ایرانی، مرد ستیزی و دور کردن آن‌ها از فضای خانواده هستند. تعرض‌های مکرر و نقض آشکار حقوق زنان آن هم در میان سردمداران حقوق بشر گویا تبدیل به یک امر عادی و سبب افزایش نفرت زنان نسبت به مردان و ترویج همجنسگرایی شده است. مثلا روزنامه لس‌آنجلس تایمز در گزارشی از ازدواج نکردن دختران ایرانی می‌پردازد و علت آن را به اندازه کافی خوب نبودن مردان بیان می‌کند.

جوی آرام در بیشتر مناطق کشور

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
دارد البته در برخی استان‌های واقع در دامنه‌های زاگرس، بخش‌هایی از استان‌های آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، لرستان، نواحی شمالی استان خوزستان و در برخی نقاط استان فارس شاهد بارش‌های خفیف و پراکنده همراه با رگبار، رعد و برق و وزش باد خواهیم بود. خانم معصومه احمدی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ افزود: افزایش نسبی دما در اکثر مناطق ادامه

تعزیرات این بار در شرکت‌های هواپیمایی

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ اعضای گشت مشترک تعزیرات مکرر به سراغ آژانس‌های هواپیمایی رفته‌اند، اما این بار وارد شرکت‌های هواپیمایی شدند و از مسئولان شرکت‌ها علت اجرا نشدن مصوبه ۲۹ مرداد سال گذشته شورای عالی هماهنگی اقتصادی را خواستار شدند.

توصیه‌های سارق منازل به شهروندان+فیلم

برنابرنا1 روز قبل

دعوت عراقی‌ها از ایرانی‌ها برای راهپیمایی اربعین + کلیپ

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، عراقی‌ها هر سال میزبان ایرانی‌ها در راهپیمایی اربعین هستند و برای پذیرایی از زائران ایرانی از هیچ چیزی کم نمی‌گذارند. عراقی‌ها به تازگی کلیپی برای زائران ایرانی اربعین ساخته‌اند که بخش‌هایی از شعر آن به شرح ذیل است: زائران عزیز ایرانی اربعین به سوی ما بشتابید تا فدایتان شویماگر چیزی نداریم تکه نانمان را با شما تقسیم می‌کنیمچشم‌هایمان به مرز‌ها دوخته شده و منتظر شماییمدر ادامه بخشی از این کلیپ زیبا را مشاهده می‌کنید. بیشتر بخوانید: مردم عراق در ایران، میزبان زائران حرم مطهر امام رضا (ع) + فیلمانتهای پیام/میزبانی عراقی‌ها از زائران ایرانی اربعین + فیلم

ملی شدن جنگل‌ها یا زمین‌های کشاورزی؛ در ارتفاعات مازندران چه می‌گذرد؟ (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
اما از سوی دیگر دعوای کشاورزان و سازمان مراتع و جنگل‌ها ادامه دارد. کیفیت پایینکیفیت خوبعصر ایران حسن ظهوری یک اختلاف بزرگ سال‌هاست وضعیت زمین‌هایی در ارتفاعات مازندران را بلاتکلیف گذاشته‌است. روستایی در منطقه چلاو و کمی پایین‌تر از ییلاقات فیلبند. سال‌ها قبل سازمان جنگل‌ها برای پس گرفتن اراضی ملی دست به کار شد و وقتی به چلاوه آمد، ‌ روی هکتارها زمین زراعی که سال‌ها زراعتی در آن‌ها انجام نمی‌گرفت انگشت گذاشت. اکثر روستاییان منطقه چلاوه با سازمان جنگل‌ها در اختلاف هستند.

نظرها

اخبار بیشتر