تمام منابع سلامت برای درمان عوارض یکی از بیماری‌های واگیردار هم پاسخگو نیست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. سلامت

تمام منابع سلامت برای درمان عوارض یکی از بیماری‌های واگیردار هم پاسخگو نیست

ایلناخبرگزاری ایلنا |
وزیر بهداشت گفت: چنانچه مراقبت و پیشگیری نکنیم، حتی با صرف تمام منابع نظام سلامت برای درمان یکی از بیماری‌های غیرواگیر و عوارض ناشی از آن، باز هم منابع پاسخگو نخواهد بود.

تمام منابع سلامت برای درمان عوارض یکی از بیماری‌های واگیردار هم پاسخگو نیست - 1

به گزارش ایلنا، سعید نمکی (وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) در جلسه شورای اداری شهرستان‌های محلات و دلیجان که در فرمانداری محلات برگزار شد، اظهار کرد: بعد از انقلاب اسلامی، دستاوردهای ارزشمندی در تمام حوزه‌ها به ویژه حوزه سلامت داشته‌ایم و وقتی امروز را با روزگاران گذشته مقایسه می‌کنیم، تفاوت‌های چشمگیری در عرصه ارائه خدمت و پیشرفت‌ها در عرصه نظام سلامت مشاهده می‌کنیم.

وی تصریح کرد: در سال‌های پیش از انقلاب، از هر ۱۰۰۰ کودکی که متولد می‌شد، حداقل ۱۲۰ نفر به یکسالگی نمی‌رسیدند، از هر ۱۰۰ هزار مادر باردار، حداقل ۲۵۰ نفر به دلیل عوارض بارداری و زایمان، از بین می‌رفتند، کل مراکز بهداشتی و درمانی کشور در مناطق روستایی ۱۰۱۵ مرکز بود، تعداد پزشکان کشور ۱۴ هزار نفر بود که اکثر آنها خارجی (هندی، بنگلادشی و فیلیپینی) بودند و گرچه خدمات ارزنده‌ای به کشور ارائه کردند، اما به دلیل عدم تجانس فرهنگ و گفتمان، در برخی موارد، حضور آنها برای ما خاصیتی نداشت. اما امروز به یمن انقلاب و حرکت‌های بعد از آن، حدود ۱۸ هزار خانه بهداشت در روستاها داریم، پوشش واکسیناسیون ۲۵ درصدی به ۱۰۰ درصد رسیده، حدود ۱۴۰ هزار پزشک عمومی و متخصص در کشور داریم و ۹۷ درصد از داروهای مورد نیاز را در داخل کشور تولید می‌کنیم، اما قبل از انقلاب با حضور شرکت‌های خارجی و چند ملیتی، حدود ۲۵ درصد از داروی مورد نیاز در کشور تولید می‌شد.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: توسعه شبکه بهداشتی و درمانی، پوشش کامل واکسیناسیون، مراقبت از گروه‌های آسیب‌پذیر به ویژه مادران باردار و کودکان و رساندن مرگ و میر کودکان و مادران باردار به حداقل یک دهم میزان قبل از انقلاب، افزایش تعداد دانشگاه‌ها و دانشکده‌های پزشکی از ۸ به ۶۶ دانشگاه و بیش از ۶ هزار ظرفیت پزشکی در سال، بخشی از دستاوردهای نظام سلامت است.

کاهش هزینه‌های کمرشکن در طرح تحول سلامت

نمکی گفت: در طرح تحول سلامت که توسط همکاران ما در وزارت بهداشت دنبال شد، توانستیم پرداختی از جیب بیماران به ویژه در بخش خدمات بستری را کاهش داده و هزینه‌های کمرشکن را به حداقل برسانیم، برای ماندگاری تیم پزشکی در مناطق محروم و کمتر برخوردار گام‌هایی برداریم، در رسیدگی به بیماران خاص و صعب العلاج کمک‌های قابل توجهی داشته باشیم و زیرساخت‌های نظام سلامت را در نقاط مختلف کشور به ویژه مناطق کمتر برخوردار، توسعه دهیم.

افزایش ۳ درصدی سهم سلامت از GDP در دولت‌های یازدهم و دوازدهم

وی با اشاره به افزایش ۳ درصدی سهم سلامت از GDP در دولت‌های یازدهم و دوازدهم، اضافه کرد: این اتفاق در هیچ یک از کشورهای منطقه در چنین پروسه زمانی رخ نداده است و حتی برخی از کشورها، میزان سهم سلامت از GDP را به دلیل مشکلات در منابع، کاهش دادند، اما علیرغم تمام این دستاوردها، امروز با چالش‌های قابل توجهی در نظام سلامت روبرو هستیم که مهمترین آن، بیماری‌های غیرواگیر است.

وزیر بهداشت افزود: روزی در کشور فرزندان مان را با ۵ دلار علیه ۶ بیماری مسری مهلک قابل پیشگیری با واکسن، واکسینه می‌کردیم، اما امروز هزینه‌های درمان بیماری‌هایی همچون پرفشاری خون، دیابت، بیماری‌های قلبی و عروقی و سرطان‌ها بر نظام سلامت سنگینی می‌کند.

نمکی خاطرنشان کرد: هزینه یک شب بستری شدن یک بیمار در ICU و CCU در ارزان‌ترین کشورهای جهان، کمتر از ۵۰۰ تا ۶۰۰ دلار نیست و یک دوره شیمی درمانی برای یک بیمار مبتلا به سرطان، به اندازه واکسیناسیون ساکنین یک شهرک یا روستای بزرگ، هزینه دارد و این موضوع تلنگری به ما است تا متوجه شویم نیازمند همکاری عظیم بین بخشی هستیم، چراکه به عرصه‌ای وارد می‌شویم که چنانچه مراقبت و پیشگیری نکنیم، حتی با صرف تمام منابع نظام سلامت برای درمان یکی از بیماری‌های غیرواگیر و عوارض ناشی از آن، باز هم منابع پاسخگو نخواهد بود.

وی با بیان اینکه در سال ۹۶ در کشور ۳۸۰ هزار مورد مرگ رخ داد که ۳۱۳ هزار مورد از آنها مربوط به بیماری‌های غیرواگیر بود، افزود: حدود ۱۰۰ هزار مورد از مرگ و میر در سال ۹۶ به دلیل پرفشاری خون و عوارض ناشی از آن بوده است و فقط ۲۵ هزار مورد از مرگ و میر مربوط به بیماری‌های واگیر بوده که اکثر آن‌ها نوظهور هستند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه ایران در کنترل مالاریا، سرخک و ریشه کنی فلج اطفال به شدت موفق بوده، اما در مورد بیماری‌های غیرواگیر، چاله‌های عظیمی پیش رو قرار دارد، عنوان کرد: ۳۰ سال قبل اداره کل بیماری‌های غیرواگیر را در وزارت بهداشت راه اندازی کردیم و این باعث شد که در سفر اخیر برای حضور در مجمع جهانی سلامت سازمان جهانی بهداشت در ژنو، به شدت مورد استقبال قرار گیریم، زیرا، زمانی که چراغ دنیا در این زمینه خاموش بود، ایران فانوسی برای مبارزه با بیماری‌های غیرواگیر روشن کرد.

تاکید بر مراقبت از بهداشت و سلامت روان مردم

نمکی با بیان اینکه امروز به شدت نیازمند مراقبت از بهداشت و سلامت روان مردم در کشور هستیم، افزود: افسردگی و بیماری‌های روح و روان مسائلی است که باید به صورت جدی به آنها پرداخته شود و این بحث بسیار مهمی است؛ در دهه‌های پیش با تدوین و اجرای برنامه شهر سالم و ادغام آن در نظام شبکه، گام‌های موثری برداشتیم.

وی، از شهرستان محلات به عنوان یکی از مناطق برتر کشور در اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشارخون یاد کرد و افزود: وقتی دیدیم که ۱۰۰ هزار مورد مرگ در سال به دلیل فشارخون بالا و عوارض آن مانند سکته‌های قلبی، مغزی و نارسایی‌های کلیوی رخ می‌دهد و تعداد دستگاه‌های دیالیز در کشور ۱۰ برابر شده اما باز هم پاسخگو نیست و متاسفانه حداقل ۴۰ درصد از بیماران مبتلا به پرفشاری خون از بیماری خود باخبر نیستند، تصمیم گرفتیم که طرح بسیج ملی کنترل فشارخون در کشور را اجرا کنیم.

در خبری بخوانید: اخبار درباره سلامت

وزیر بهداشت یادآور شد: پرفشاری خون، یک قاتل خاموش و بی صدا است که از گاز مونوکسید کربن به مراتب خطرناک‌تر است. در سیلاب‌های نوروز در کشور حدود هفتاد و چند نفر فوت کردند و درست است که حتی یک مورد مرگ نیز در این مورد، فاجعه بار و غم انگیز بود، اما رخداد ۱۰۰ هزار مرگ در سال به دلیل فشارخون بالا، بسیار غم انگیز‌تر است و متاسفانه تعداد قابل توجهی از این مرگ و میرها، در سنین مولد و جوانی رخ می‌دهد.

تاکید بر اولویت پیشگیری بر درمان

نمکی در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص اولویت‌های فاز دوم طرح تحول سلامت، اظهار کرد: در مرحله دوم طرح تحول نظام سلامت، با تقدم پیشگیری بر درمان و درمان سرپایی بر بستری، باید بتوانیم بیماری‌ها را در مراحل اولیه تشخیص دهیم و می‌توانیم با درمان، آموزش و ارائه راهکارهای سبک زندگی و تغذیه مناسب، به زندگی بهتر افراد جامعه به عنوان نیروی مولد سالم و بانشاط و تاثیرگذار، کمک کنیم.

وی تاکید کرد: در پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر همه باید به یکدیگر کمک کنیم. خوشبختانه در طرح بسیج ملی کنترل فشارخون، رسانه‌ها، انجمن‌های مردم نهاد، کادر بهداشتی و درمانی، بسیج جامعه پزشکی، انجمن‌های علمی، جامعه پزشکی، داروسازی و پرستاری به وزارت بهداشت کمک کردند و توانستیم اطلاعات فشارخون ۳۰ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر را ثبت کنیم، در حالیکه پیش بینی می‌کردیم که بتوانیم فشارخون ۲۰ میلیون نفر را اندازه گیری کنیم.

درمان و مراقبت‌های موارد شناسایی شده در طرح بسیج ملی کنترل فشارخون

وزیر بهداشت اضافه کرد: در طرح بسیج ملی کنترل فشارخون، ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بیمار جدید مبتلا به پرفشاری خون در کشور شناسایی شدند که از بیماری خود خبر نداشتند و در آینده، کاندید نارسایی کلیوی، دیالیز و سکته‌های قلبی و مغزی بودند و اگر این طرح اجرا نمی‌شد، در آینده باید تخت‌های آی سی یو و سی سی یو و بخش‌های دیالیز را اشغال می‌کردند و جای خرسندی است که ۱۰ میلیون نفر از مردم را در مرحله پیش از فشارخون بالا، شناسایی کردیم و اکنون می‌توانیم این ۱۳ میلیون نفر را با دارو، آموزش‌های لازم، تغذیه و سبک زندگی مناسب و سالم در آینده از سکته قلبی، مغزی و نارسایی کلیوی، مصون نگه داریم.

باید کاری کنیم که مردم نیازی به تخت‌های بیمارستانی نداشته باشند و بیمار نشوند

نمکی خاطرنشان کرد: به عنوان یک کارشناس، با سابقه ۳۵ ساله در نظام سلامت، شاخص هایی مانند تعداد تخت به ازای میزان مشخصی از جمعیت را قبول ندارم و باید کاری کنیم که مردم نیازی به تخت‌های بیمارستانی نداشته باشند و بیمار نشوند؛ درحال راه اندازی ۴۰۰ خانه بهداشت عشایری در کشور هستیم تا بتوانند خدمات مراقبت‌های اولیه بهداشتی مانند مراقبت از مادران باردار، کنترل فشارخون، مراقبت از کودکان و واکسیناسیون را انجام دهند، مجموع هزینه این ۴۰۰ خانه بهداشت سیار به اندازه هزینه ایجاد ۸ تخت بیمارستانی است.

وی تصریح کرد: باید با اقدامات پیشگیرانه، کاری کنیم که مردم در آینده نیازی به بستری شدن در بخش‌های ویژه آی سی یو و سی سی یو نداشته باشند، البته نباید تصور کنیم کمبود منابع ما را به این سمت سوق می‌دهد، بلکه این روند در همه جای دنیا نیز مشاهده می‌شود، در برخی از کشورهای پیشرفته با درآمد سرانه ۵۰ هزار دلار، برخی از اقدامات درمانی و توسعه‌ای انجام نمی‌شود، بنابراین، در شهرهای نزدیک به هم تخت بیمارستانی و امکانات پیشرفته فراهم کردن، منطقی نیست.

وزیر بهداشت با اشاره به استقرار پرونده الکترونیک سلامت در کشور، گفت: در سال جاری، سیستم ارجاع و پزشکی خانواده را به عنوان دو رکن اصلی در کنار ریل گذاری پرونده الکترونیک سلامت در دستور کار داریم و از مسئولان استان مرکزی می‌خواهم که در این زمینه به ما کمک کنند تا این استان به عنوان یکی از پایلوت‌های اصلی ما در استقرار نظام ارجاع و پزشکی خانواده مطرح شود.

نمکی از حضور چشمگیر خیرین سلامت به عنوان یکی از قابلیت‌های ویژه استان مرکزی یاد کرد و افزود: اعتقاد دارم که این استان هم قابلیت‌های فراوانی دارند و در عین برخورداری، محرومیت هایی دارد که باید به آنها رسیدگی کرد. دلیجان در شاهراه تردد کشوری قرار دارد و محلات، پذیرای گردشگران بی شماری است؛ در هیچ کجای دنیا، گردشگر، شهروند درجه دو نیست و چنانچه گردشگر حس عدم امنیت و عدم تکریم کرده و خدمات مورد نیازش فراهم نباشد، دیگر به آن منطقه سفر نمی‌کند، بنابراین باید جمعیت حداکثری گردشگران برای ارائه خدمات در همه حوزه‌ها در نظر گرفته شود.

بنا به اعلام وبدا، وی افزود: باید به این نکته توجه کنیم که شهرستان محلات به عنوان یک شهرستان مقصد گردشگری کشور نیازمند ارتقای خدمات است و البته باید از مشارکت خیرین در حوزه سلامت حمایت و تقدیر کنیم.

وزیر بهداشت در پایان یادآور شد: به هر منطقه‌ای از کشور که سفر می‌کنم می‌بینم که مردم ما کم توقع‌ترین و پرگذشت‌ترین مردمان روی کره خاکی هستند، وقتی پدر و مادر شهیدی، دو فرزند خود را تقدیم کشور و انقلاب می‌کند و می‌گوید سومین فرزندم هم فدای امام حسین (ع)، انقلاب و نظام، آنجا است که می‌توانیم جوانمردی را مشاهده کنیم؛ کشورمان مملو از وجود افرادی است که تا آخرین قطره خون خانواده خود ایستاده‌اند، زمانیکه بین مردم حاضر می‌شوم، از آنها انرژی مضاعفی دریافت می‌کنم و فردای آن روز با همان انرژی مضاعف و حال خوب، می‌توانم کارهای زیادی انجام دهم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

۶ فرمول برای ماسک صورت خانگی!

3+
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
وی ادامه داد: چنان جریان اقتصادی و سودآوری مواد مخدر بالاست که بعید می‌دانم سوداگران به این راحتی دست از قاچاق مواد مخدر بردارند. معاون کاهش تقاضای ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به هزینه بالای مواد مخدر در کشور بیان داشت: ۱۶۷ تریلیون تومان هزینه مواد مخدر در ایران طی یک سال است یعنی ۴۷ درصد بودجه عمومی کشور و ۱۱ درصد تولید ناخالص ملی مربوط به این موضوع است. منتظرالمهدی گفت: ‌بیش از ۴۵۰ میلیون نفر در دنیا درگیر مواد مخدر هستند و ۴۵۰ هزار نفر سالانه بر اثر مصرف مواد مخدر جان خود را از دست می‌أدهند ضمن اینکه در ایران نیز روزانه ۱۰ نفر ودر سال ۳۶ هزار نفر بر اثر مصرف مواد مخدر از بین می‌روند. وی یادآور شد: در این سال‌ها شاهد افزایش ۵ درصدی مصرف مواد مخدر در ایران هستیم. وی با اشاره به اقدامات پیشگیرانه در مواد مخدر در کشور افزود: مبارزه با مواد مخدر از مرزها تا شهرها ادامه دارد.
انتخابانتخاب1 روز قبل
محمدرضا قینی در باره «بیماری آلزایمر»، اظهار داشت: آلزایمر بیماری است که در کل، سلول‌های مغزی دچار تحلیل می‌شوند؛ در نتیجه کارکرد مغز به خصوص حافظه کاهش یافته و کارکردهای دیگر از جمله تصمیم و تعقل مختل می‌شود. وی با اشاره به علل ایجاد این بیماری، گفت: برخی عوامل محیطی در این موضوع دخیل هستند؛ به خصوص تمام عواملی که باعث می‌شود خون‌رسانی مغز دچار اختلال شود؛ مانند افرادی که در سنین میانسالی دچار بیماری دیابت و فشار خون شده یا کسانی که سیگار مصرف می‌کنند، خطر آلزایمر در آنها بالاست؛ ضمن اینکه زمینه‌های ژنتیکی در ایجاد این بیماری مؤثر است. این متخصص مغز و اعصاب در پاسخ به این پرسش که «چه اقداماتی در جلوگیری از بیماری آلزایمر مؤثر است؟»، خاطرنشان کرد: مطالعه کردن در جلوگیری از آلزایمر بسیار موثر است؛ چرا که قوای ذهنی مانند دیگر اعضای بدن هستند که در صورت تقویت آنها کارکرد بهتری دارند. قینی در پاسخ به این پرسش که «چه توصیه‌های کاربردی برای جلوگیری از بروز آلزایمر دارید؟»، گفت: ‌افراد باید فعالیت‌های ذهنی معمول را داشته باشند؛ ضمن اینکه جدول پر کردن، مطالعه داشتن، داشتن زندگی منظم، خواب سر وقت، مصرف کافی آب، احتراز از مصرف غذاهای ناسالم، عدم مصرف روغن‌های جامد، نداشتن فشار خون بالا و داشتن فعالیت‌های فیزیکی؛ در مجموع می‌تواند باعث شود آلزایمر دیرتر اتفاق بیفتد. وی در پاسخ به این پرسش که «آیا بیماری آلزایمر درمان قطعی دارد؟»، خاطر نشان کرد: ‌ وقتی این بیماری ایجاد شد، دیگر درمان ندارد اما می‌توانیم با برخی درمان‌ها علائم آلزایمر را کنترل کنیم؛ چرا که این بیماری مزمنی است و وقتی فردی دچار آن شد، ممکن است ۱۰ سال نیز با آن علائم زندگی کند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
این محقق و پژوهشگر طب سنتی ادامه داد: نوشیدن این شربت می‌تواند به مرور زمان لکه‌های پوست را از بین ببرد. همچنین استفاده از آن موجب جوانسازی پوست، مو و تقویت ناخن‌ها می‌شود و از خشک شدن پوست جلوگیری می‌کند. وجود بتاکارتن در این شربت تاثیر فوق العاده‌ای بر عملکرد دستگاه‌ بینایی و چشم‌ها دارد، همچنین تاثیر چشمگیری بر بهبود بینایی افرادی دارد که دچار کمبود ویتامین A و شب کوری شده‌اند. همچنین استفاده از شربت هویج می‌تواند تولید شیر مادر را بهبود بخشیده و به رشد استخوان‌های کودکان کمک کند. همچنین مس، منیزیم، پتاسیم، فسفر و سایر املاح و مواد معدنی و ویتامین‌ها می‌تواند به حفظ سلامتی بدن انسان کمک کند.
سلامت نیوزسلامت نیوز1 روز قبل
سلامت نیوز: رئیس انجمن آترواسکلروز ایران، با عنوان این مطلب که پزشک کم داریم، گفت: این کمبود فقط با افزایش پذیرش دانشجوی پزشکی قابل جبران نیست. وی به آمار جامعه پزشکی اشاره کرد و گفت: در چهار دهه قبل ۱۴ هزار پزشک در کشور داشتیم که اغلب آنها از خارج جذب می‌شدند. قاسمی با بیان این مطلب که کمبود پزشک داریم، ادامه داد: بار درمان بیماران بر دوش پزشکان می‌افتد و همین مسئله می‌تواند با مشکلاتی در ارائه خدمت همراه شود. رئیس کنگره بین المللی تازه‌های قلب و عروق، تاکید کرد: رفع کمبود پزشک فقط با افزایش پذیرش دانشجوی پزشکی قابل جبران نیست، بلکه در توزیع مناسب پزشک دچار مشکل هستیم. قاسمی به حقوق پزشکان عمومی اشاره کرد و گفت: درآمد پزشک عمومی به طور متوسط در سال ۳۲ میلیون تومان است که ماهانه ۲٫۶ میلیون تومان می‌شود.
تابناکتابناک1 روز قبل
مدیران جمعیت هلال احمر کشورمان که پیشتر برخی ابهامات مطرح شده در خصوص عملکردشان را قویا تکذیب کرده بودند، حالا ترجیح می‌دهند همگان را به رعایت اخلاق توصیه کنند! فرآورده‌ای که بر اساس آمار منتشر شده توسط سازمان جهانی بهداشت، مصرفش در مواردی به مرگ منجر شده است. آنقدر خطرناک که تدابیر ویژه برای برچیدنش از بازار در دستور کر قرار گیرد و فزون بر آن، شاهد شکل گیری پرونده قضایی در خصوص آن باشیم. توضیحاتی که در ادامه آن بر این احتمال تاکید شده که «بروز مشکلات و سوءتفاهم در هر مجموعه‌ای وجود دارد» تا این گونه به اذهان متبادر کند که ممکن است دستگیری مدیر ارشد زیرمجموعه هلال احمر، سوءتفاهمی بیش نباشد! تعارضی ترسناک و نگران کننده که مجابمان می‌کند بپرسیم چرا وقتی اعلام شد چند تن در ایران و پاکستان بر اثر مصرف این داروی تقلبی جان باخته‌اند، هلال احمر کشورمان توصیه‌های اخلاقی اش در این خصوص را به سمع عموم نرساند و حالا که به دستگیری منجر شده، شاهد توصیه‌های ایشان و تاکیدشان به تمکین قانون هستیم؟!

نظرها

اخبار بیشتر