لزوم احیای سنت تجلیل از مفاخر شیعه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایمنا
  4. فرهنگ
لزوم احیای سنت تجلیل از مفاخر شیعه

لزوم احیای سنت تجلیل از مفاخر شیعه

ایمناخبرگزاری ایمنا |
لنجان_امام‌جمعه زاینده‌رود گفت: لازم است سنت تجلیل از مفاخر شیعه و پیشکسوتان برپایی مجالس اهل بیت(ع) احیا شود

به گزارش خبرنگار ایمنا از شهرستان لنجان، حجت الاسلام حسن صفرزاد تهرانی پیش از ظهر امروز در سلسله نشست‌های بصیرتی در شهر زاینده رود با اشاره به اهمیت بزرگداشت شایسته عید سعید غدیر اظهار کرد: عید غدیر خم همواره باید همچون تاسوعا و عاشورای حسینی با شکوه و با عظمت برگزار شود وهمان گونه که در تاسوعا و عاشورا دسته‌جات عزاداری به عزاداری می‌پردازند در عید سعید غدیر نیز باید مجالس جشن و سرور برپا کنیم و به تبیین اهمیت غدیر بپردازیم.

وی افزود: متأسفانه بی‌توجهی مسلمانان به واقعه غدیر، فاجعه کربلا را به وجود آورد و امام حسین (ع) و یاران با وفای ایشان به شهادت رسیدند و از آن تأسف‌بارتر این که امروز نیز ما بی‌توجه به بزرگداشت شایسته غدیر تنها به عزاداری می‌پردازیم.

امام جمعه شهر زاینده رود تصریح کرد: همه مسئولان، متولیان مساجد و هیئت‌های مذهبی و همه مؤمنان حداقل نماز ظهر روز غدیر را همانند نماز روز ظهر عاشورا با شکوه و با عظمت اقامه کنند و آن را با پذیرایی از نمازگزاران همراه کنند و به جشن و سرور بپردازند.

وی ادامه داد: شایسته است کسانی که در روز تاسوعا و عاشورا اطعام می‌دهند در روز عید سعید غدیر نیز برای این امر مهم اقدام کنند و شایسته است بخشی از هزینه‌های روز عاشورا که در قالب نذر نیست به روز عید غدیر منتقل شود.

صفرزاده تهرانی با اشاره به میلاد باسعادت حضرت امام علی‌النقی‌الهادی اضافه کرد: یکی از آثار گران‌بهای آن امام همام، زیارت جامعه کبیره است، زیارتی که به عنوان دایرة المعارف جهان اسلام و مشهورترین زیارت شیعه شناخته می‌شود.

وی اظهار کرد: زیارت جامعه کبیره با فصیح‌ترین الفاظ، بلیغ‌ترین معانی، عمیق‌ترین مفاهیم و عالی‌ترین مضامین دارای معتبرترین سند روایی و بهترین منبع شناخت ائمه اطهار به حساب می‌آید و در بردارنده جامع‌ترین فضایل و مناقب و اصلی‌ترین شاخصه‌های امامت است.

امام جمعه زاینده رود خاطرنشان کرد: یکی دیگر از آثار گران‌بهای آن بزرگوار، زیارت غدیریه است که به زیارت امیرالمؤمنین در عید غدیرخم معروف بوده و در این زیارت نیز حقانیت ائمه اطهار و اهل بیت عصمت و طهارت (ع) و خاصه مولی الموحدین امیرالمؤمنین (ع) تبیین شده است.

وی با اشاره به ورود آزادگان سرافزار به ایران اسلامی گفت: امام خمینی (ره) در وصف آزادگان فرمودند ما را چه رسد که با این قلم‌های شکسته و بیان‌های نارسا در وصف شهیدان و جانبازان و مفقودان و اسیرانی که در جهاد فی سبیل الله جان خود را فدا کرده و یا سلامت خویش را از دست داده‌اند یا به دست دشمنان اسلام اسیر شده‌اند، مطلبی نوشته یا سخنی بگوییم و این مسئله نشان از اهمیت صبر و شکیبایی در برابر دشمنان دارد.

صفرزاده تهرانی افزود: بزرگترین درسی که از آزادگان سرافراز می‌توان گرفت آن بوده که این عزیزان نشان دادند در بدترین شرایط ممکن، می‌توان در برابر دشمن خبیث ایستاد و تسلیم ظلم و ستم نشد از طرفی در بدترین شرایط می‌توان دین خود را حفظ کرد و بر اعتقادات خود استوار بود.

در سایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

وی با اشاره به بزرگداشت حضرت آیت الله مدیسه‌ای تصریح کرد: آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی معروف به آیت الله مدیسه‌ای یکی از شخصیت‌های بنام ایران اسلامی بوده در زهد و تقوا و مبارزه با استعمار شهره خاص و عام است.

امام جمعه زاینده رود ادامه داد: آیت الله سید ابوالحسن مدیسه‌ای در دوران بسیار دشواری زعامت شیعه را بر عهده داشت و یکی از سجایای اخلاقی این عالم وارسته شهامت و شجاعت در فتوا بود.

وی اضافه کرد: حضرات عظام آیت الله شیخ محمدحسن نجفی «معروف به صاحب جواهر»، آیت الله میرزا محمد حسن شیرازی رهبر جنبش تنباکو، آیت الله سید محمدکاظم یزدی صاحب عروة الثقی و صاحب حکم جهاد با استعمار، آیت الله آخوند خراسانی صاحب کفایه و آیت الله میرزا محمدتقی شیرازی دوم صاحب حکم جهاد از اساتید آن بزرگوار بودند.

صفرزاده تهرانی اضافه کرد: ایشان شاگردانی چون علامه طباطبایی، آیت الله العظمی حاج میرزاهاشم آملی، آیت الله العظمی حاج سیدمحسن حکیم، آیة الله العظمی حاج سیدهادی میلانی، آیت الله العظمی گلپایگانی، شهید آیة الله دستغیب و شهید آیت الله مدنی و آیت الله مرعشی نجفی و … را تربیت و به جهان اسلام معرفی کردند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از کتب علمی آن بزرگوار کتاب وسیله النجاه است که ده‌ها مرجع بر آن حاشیه زده‌اند، نباید فراموش کرد آن بزرگوار صاحب حکم جهاد بر ضد انگلیس و فرانسه در زمان جنگ جهانی دوم و صاحب فتوای جنجالی حرمت قمه زنی است.

امام جمعه زاینده رود افزود: بعد از جنگ جهانی دوم سفیر انگلیس مبلغی را برای آن بزرگوار آورد تا بعضی مساجد آسیب دیده در جنگ را ترمیم کند، آن بزرگوار مبلغ را گرفت و صدهزار دینار به آن اضافه کرد و به سفیر بازگرداند و وی را موظف می‌کند مبلغ را خرج خانواده سربازان مسلمانی کند که در لشکر انگلیس اجیر شده و کشته شده‌اند.

وی تصریح کرد: سفیر انگلیس پس از ترک مجلس چنین می‌گوید که ما می‌خواستیم او را بخریم ولی او ما را خرید و امروز نیز باید این بصیرت و اگاهی را مورد توجه قرار داد تا دچار آسیب نشویم.

صفرزاده تهرانی اضافه کرد: آیت الله مدیسه‌ای سال‌ها مرجعیت و زعامت جهان تشیع را به تنهایی بر عهده داشت و در دوران استبداد رضا خانی نیز با مسایلی همچون کشف حجاب و دیگر مسایل آن زمان تدابیر و سیاست لازم را به کار گرفت و موجب پابرجایی حوزه‌های علمیه شد.

وی متذکر شد: طی دو سال اخیر بزرگداشت مقام این عالم ربانی با کمک مردم و مسئولان شهرستان لنجان به خوبی برگزار شده و باید تلاش کرد امسال نیز این مهم به خوبی تحقق یابد و نسل جوان ما با آیت الله مدیسه‌ای به عنوان چهره‌ای تاثیرگذار در جهان اسلام که از دل مردم لنجان به پاخواست آشنا شوند. کد خبر ۳۸۵۹۸۵

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فعالیت اورژانس اجتماعی در ۱۵۰ شهر کشور

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
لزوم تقویت نقش بازدارنده اورژانس اجتماعی در بروز آسیب‌های اجتماعیهمایش تقدیر از کارشناسان اورژانس اجتماعی با حضور خانم «معصومه ابتکار» معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، آقای «وحید قبادی دانا» رئیس و جمعی از معاونان و مسئولان سازمان بهزیستی کشور برگزار شد. خانم ابتکار افزود: افتخار می‌کنم که در دولت دوازدهم یکی از رویکرد‌های اصلی ما، حمایت از اورژانس اجتماعی است و حدود ۴۰ بازدید از مراکز اورژانس اجتماعی داشته‌ام و گزارش‌های متعددی دریافت کرده‌ام و در جریان بسیاری از مشکلات و پیگیری‌های انجام شده هستم. وی افزود: اورژانس اجتماعی به طرحی جامع نیاز دارد و ارزیابی ما از این سازمان، موثرترین ساز و کار مداخله‌ای کشور است. وی همچنین ابراز امیدواری کرد تا با هم افزایی با اورژانس اجتماعی و به طور خاص در جامعه بر مسئله مهارت‌های ارتباطی تمرکز شود. در انتهای همایش از نمایندگان اورژانس اجتماعی تمامی استان‌ها با اهدای لوح سپاس، تقدیر شد.
مهرمهر18 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام حسین صبوری صبح دوشنبه در جلسه همایش راهبردی هم اندیشی و تبادل نظر هیئت‌های محور و شاخص دامغان با موضوع هیئت، خانواده و محرم به میزبانی سالن جلسات مسجد امیر المومنان (ع) با بیان اینکه از ۲۵۰ هیئت موجود، ۱۵۰ هیئت فعال هستند، تاکید کرد: با توجه به فرارسیدن ایام محرم، هیئت‌های مذهبی باید تمام مسائل فرهنگی و شان و منزلت سرور و سالار شهیدان را رعایت کنند تا مراسم عزاداری‌ها در سطح شهرستان به خوبی برگزار شود. وی اضافه کرد: با توجه به دسیسه‌های فرهنگی دشمنان در قالب هجمه‌های فرهنگی هیئت‌های مذهبی باید با ارتقای فرهنگ دینی در جامعه که مهمترین راه مقابله با دسیسه‌های فرهنگی دشمنان است تلاش کنند. هیئت مذهبی دانشگاه تربیت و پرورش استرئیس اداره تبلیغات اسلامی دامغان افزود: هیئت‌های مذهبی دانشگاه و پرورش دهنده جوانان و نوجوانان هستند که وجود آن‌ها از این بابت دارای برکات فراوانی برای جامعه است. صبوری اظهار داشت: ترویج معارف دینی و اسلامی در جامعه از ضروریات و ماه محرم و صفر بهترین فرصت برای انجام تبلیغ معارف ناب محمدی (ص) است. وی با بیان اینکه اعزام روحانی به مساجد، تکایا، هیئت‌های مذهبی برای تبیین معارف اسلام، اعزام مداح به هیئات مذهبی و برگزاری جلسات توجیهی ویژه مداحان از اقدامات تبلیغات اسلامی دامغان است، تاکید کرد: نظارت بر فعالیت‌های روحانیان، مداحان و هیئات مذهبی و اقامه نماز جماعت اول وقت در مجالس مذهبی از سوی روحانیان توسط این اداره پیگیری می‌شود.

انتقاد معاون رئیس‌جمهور از آمارهای «فرار مغزها» / بازگشت ۱۳۰ دانشجوی ایرانی از ۱۰۰ دانشگاه برتر/ قوانین ایران ضامن واردات است+ فیلم

الفالف1 روز قبل
این همان کاری است که از آن با عنوان «شکار مغزها» یاد می‌کنند. ما نیازمند اقتصادی هستیم که از نفت جدا شود و به دنبال این باشد که بر روی نیروی انسانی جوان سرمایه‌گذاری کند. وی ادامه داد: بر این اساس ما تلاش داریم تا سرمایه‌گذاران سنتی را به سمت سرمایه‌گذاری در حوزه‌های نوین دانش‌بنیان هدایت کنیم. زیرا این جوانان ایده‌هایی را ارائه می‌دهند که مردم پشت آنها هستند و ارتباطی با رانت دولتی ندارند. این روش تکثیر نخل از روش کشت بافت است و در ایران تنها یک شرکت به دانش فنی آن دست یافته است.

هنرمندان غدیر به حوزه هنری آمدند

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل

عید الله الاکبر

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر