تمام منابع سلامت برای درمان عوارض یکی از بیماری‌های واگیردار هم پاسخگو نیست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. آفتاب‌نیوز
  4. سلامت

تمام منابع سلامت برای درمان عوارض یکی از بیماری‌های واگیردار هم پاسخگو نیست

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز |
وزیر بهداشت گفت: چنانچه مراقبت و پیشگیری نکنیم، حتی با صرف تمام منابع نظام سلامت برای درمان یکی از بیماری‌های غیرواگیر و عوارض ناشی از آن، باز هم منابع پاسخگو نخواهد بود.

آفتاب‌‌نیوز :

سعید نمکی (وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) در جلسه شورای اداری شهرستان‌های محلات و دلیجان که در فرمانداری محلات برگزار شد، اظهار کرد: بعد از انقلاب اسلامی، دستاوردهای ارزشمندی در تمام حوزه‌ها به ویژه حوزه سلامت داشته‌ایم و وقتی امروز را با روزگاران گذشته مقایسه می‌کنیم، تفاوت‌های چشمگیری در عرصه ارائه خدمت و پیشرفت‌ها در عرصه نظام سلامت مشاهده می‌کنیم.

وی تصریح کرد: در سال‌های پیش از انقلاب، از هر ۱۰۰۰ کودکی که متولد می‌شد، حداقل ۱۲۰ نفر به یکسالگی نمی‌رسیدند، از هر ۱۰۰ هزار مادر باردار، حداقل ۲۵۰ نفر به دلیل عوارض بارداری و زایمان، از بین می‌رفتند، کل مراکز بهداشتی و درمانی کشور در مناطق روستایی ۱۰۱۵ مرکز بود، تعداد پزشکان کشور ۱۴ هزار نفر بود که اکثر آنها خارجی (هندی، بنگلادشی و فیلیپینی) بودند و گرچه خدمات ارزنده‌ای به کشور ارائه کردند، اما به دلیل عدم تجانس فرهنگ و گفتمان، در برخی موارد، حضور آنها برای ما خاصیتی نداشت. اما امروز به یمن انقلاب و حرکت‌های بعد از آن، حدود ۱۸ هزار خانه بهداشت در روستاها داریم، پوشش واکسیناسیون ۲۵ درصدی به ۱۰۰ درصد رسیده، حدود ۱۴۰ هزار پزشک عمومی و متخصص در کشور داریم و ۹۷ درصد از داروهای مورد نیاز را در داخل کشور تولید می‌کنیم، اما قبل از انقلاب با حضور شرکت‌های خارجی و چند ملیتی، حدود ۲۵ درصد از داروی مورد نیاز در کشور تولید می‌شد.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: توسعه شبکه بهداشتی و درمانی، پوشش کامل واکسیناسیون، مراقبت از گروه‌های آسیب‌پذیر به ویژه مادران باردار و کودکان و رساندن مرگ و میر کودکان و مادران باردار به حداقل یک دهم میزان قبل از انقلاب، افزایش تعداد دانشگاه‌ها و دانشکده‌های پزشکی از ۸ به ۶۶ دانشگاه و بیش از ۶ هزار ظرفیت پزشکی در سال، بخشی از دستاوردهای نظام سلامت است.

کاهش هزینه‌های کمرشکن در طرح تحول سلامت

نمکی گفت: در طرح تحول سلامت که توسط همکاران ما در وزارت بهداشت دنبال شد، توانستیم پرداختی از جیب بیماران به ویژه در بخش خدمات بستری را کاهش داده و هزینه‌های کمرشکن را به حداقل برسانیم، برای ماندگاری تیم پزشکی در مناطق محروم و کمتر برخوردار گام‌هایی برداریم، در رسیدگی به بیماران خاص و صعب العلاج کمک‌های قابل توجهی داشته باشیم و زیرساخت‌های نظام سلامت را در نقاط مختلف کشور به ویژه مناطق کمتر برخوردار، توسعه دهیم.

افزایش ۳ درصدی سهم سلامت از GDP در دولت‌های یازدهم و دوازدهم

وی با اشاره به افزایش ۳ درصدی سهم سلامت از GDP در دولت‌های یازدهم و دوازدهم، اضافه کرد: این اتفاق در هیچ یک از کشورهای منطقه در چنین پروسه زمانی رخ نداده است و حتی برخی از کشورها، میزان سهم سلامت از GDP را به دلیل مشکلات در منابع، کاهش دادند، اما علیرغم تمام این دستاوردها، امروز با چالش‌های قابل توجهی در نظام سلامت روبرو هستیم که مهمترین آن، بیماری‌های غیرواگیر است.

وزیر بهداشت افزود: روزی در کشور فرزندان مان را با ۵ دلار علیه ۶ بیماری مسری مهلک قابل پیشگیری با واکسن، واکسینه می‌کردیم، اما امروز هزینه‌های درمان بیماری‌هایی همچون پرفشاری خون، دیابت، بیماری‌های قلبی و عروقی و سرطان‌ها بر نظام سلامت سنگینی می‌کند.

نمکی خاطرنشان کرد: هزینه یک شب بستری شدن یک بیمار در ICU و CCU در ارزان‌ترین کشورهای جهان، کمتر از ۵۰۰ تا ۶۰۰ دلار نیست و یک دوره شیمی درمانی برای یک بیمار مبتلا به سرطان، به اندازه واکسیناسیون ساکنین یک شهرک یا روستای بزرگ، هزینه دارد و این موضوع تلنگری به ما است تا متوجه شویم نیازمند همکاری عظیم بین بخشی هستیم، چراکه به عرصه‌ای وارد می‌شویم که چنانچه مراقبت و پیشگیری نکنیم، حتی با صرف تمام منابع نظام سلامت برای درمان یکی از بیماری‌های غیرواگیر و عوارض ناشی از آن، باز هم منابع پاسخگو نخواهد بود.

وی با بیان اینکه در سال ۹۶ در کشور ۳۸۰ هزار مورد مرگ رخ داد که ۳۱۳ هزار مورد از آنها مربوط به بیماری‌های غیرواگیر بود، افزود: حدود ۱۰۰ هزار مورد از مرگ و میر در سال ۹۶ به دلیل پرفشاری خون و عوارض ناشی از آن بوده است و فقط ۲۵ هزار مورد از مرگ و میر مربوط به بیماری‌های واگیر بوده که اکثر آن‌ها نوظهور هستند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه ایران در کنترل مالاریا، سرخک و ریشه کنی فلج اطفال به شدت موفق بوده، اما در مورد بیماری‌های غیرواگیر، چاله‌های عظیمی پیش رو قرار دارد، عنوان کرد: ۳۰ سال قبل اداره کل بیماری‌های غیرواگیر را در وزارت بهداشت راه اندازی کردیم و این باعث شد که در سفر اخیر برای حضور در مجمع جهانی سلامت سازمان جهانی بهداشت در ژنو، به شدت مورد استقبال قرار گیریم، زیرا، زمانی که چراغ دنیا در این زمینه خاموش بود، ایران فانوسی برای مبارزه با بیماری‌های غیرواگیر روشن کرد.

تاکید بر مراقبت از بهداشت و سلامت روان مردم

نمکی با بیان اینکه امروز به شدت نیازمند مراقبت از بهداشت و سلامت روان مردم در کشور هستیم، افزود: افسردگی و بیماری‌های روح و روان مسائلی است که باید به صورت جدی به آنها پرداخته شود و این بحث بسیار مهمی است؛ در دهه‌های پیش با تدوین و اجرای برنامه شهر سالم و ادغام آن در نظام شبکه، گام‌های موثری برداشتیم.

وی، از شهرستان محلات به عنوان یکی از مناطق برتر کشور در اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشارخون یاد کرد و افزود: وقتی دیدیم که ۱۰۰ هزار مورد مرگ در سال به دلیل فشارخون بالا و عوارض آن مانند سکته‌های قلبی، مغزی و نارسایی‌های کلیوی رخ می‌دهد و تعداد دستگاه‌های دیالیز در کشور ۱۰ برابر شده اما باز هم پاسخگو نیست و متاسفانه حداقل ۴۰ درصد از بیماران مبتلا به پرفشاری خون از بیماری خود باخبر نیستند، تصمیم گرفتیم که طرح بسیج ملی کنترل فشارخون در کشور را اجرا کنیم.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار پزشکی امروز

وزیر بهداشت یادآور شد: پرفشاری خون، یک قاتل خاموش و بی صدا است که از گاز مونوکسید کربن به مراتب خطرناک‌تر است. در سیلاب‌های نوروز در کشور حدود هفتاد و چند نفر فوت کردند و درست است که حتی یک مورد مرگ نیز در این مورد، فاجعه بار و غم انگیز بود، اما رخداد ۱۰۰ هزار مرگ در سال به دلیل فشارخون بالا، بسیار غم انگیز‌تر است و متاسفانه تعداد قابل توجهی از این مرگ و میرها، در سنین مولد و جوانی رخ می‌دهد.

تاکید بر اولویت پیشگیری بر درمان

نمکی در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص اولویت‌های فاز دوم طرح تحول سلامت، اظهار کرد: در مرحله دوم طرح تحول نظام سلامت، با تقدم پیشگیری بر درمان و درمان سرپایی بر بستری، باید بتوانیم بیماری‌ها را در مراحل اولیه تشخیص دهیم و می‌توانیم با درمان، آموزش و ارائه راهکارهای سبک زندگی و تغذیه مناسب، به زندگی بهتر افراد جامعه به عنوان نیروی مولد سالم و بانشاط و تاثیرگذار، کمک کنیم.

وی تاکید کرد: در پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر همه باید به یکدیگر کمک کنیم. خوشبختانه در طرح بسیج ملی کنترل فشارخون، رسانه‌ها، انجمن‌های مردم نهاد، کادر بهداشتی و درمانی، بسیج جامعه پزشکی، انجمن‌های علمی، جامعه پزشکی، داروسازی و پرستاری به وزارت بهداشت کمک کردند و توانستیم اطلاعات فشارخون ۳۰ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر را ثبت کنیم، در حالیکه پیش بینی می‌کردیم که بتوانیم فشارخون ۲۰ میلیون نفر را اندازه گیری کنیم.

درمان و مراقبت‌های موارد شناسایی شده در طرح بسیج ملی کنترل فشارخون

وزیر بهداشت اضافه کرد: در طرح بسیج ملی کنترل فشارخون، ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بیمار جدید مبتلا به پرفشاری خون در کشور شناسایی شدند که از بیماری خود خبر نداشتند و در آینده، کاندید نارسایی کلیوی، دیالیز و سکته‌های قلبی و مغزی بودند و اگر این طرح اجرا نمی‌شد، در آینده باید تخت‌های آی سی یو و سی سی یو و بخش‌های دیالیز را اشغال می‌کردند و جای خرسندی است که ۱۰ میلیون نفر از مردم را در مرحله پیش از فشارخون بالا، شناسایی کردیم و اکنون می‌توانیم این ۱۳ میلیون نفر را با دارو، آموزش‌های لازم، تغذیه و سبک زندگی مناسب و سالم در آینده از سکته قلبی، مغزی و نارسایی کلیوی، مصون نگه داریم.

باید کاری کنیم که مردم نیازی به تخت‌های بیمارستانی نداشته باشند و بیمار نشوند

نمکی خاطرنشان کرد: به عنوان یک کارشناس، با سابقه ۳۵ ساله در نظام سلامت، شاخص هایی مانند تعداد تخت به ازای میزان مشخصی از جمعیت را قبول ندارم و باید کاری کنیم که مردم نیازی به تخت‌های بیمارستانی نداشته باشند و بیمار نشوند؛ درحال راه اندازی ۴۰۰ خانه بهداشت عشایری در کشور هستیم تا بتوانند خدمات مراقبت‌های اولیه بهداشتی مانند مراقبت از مادران باردار، کنترل فشارخون، مراقبت از کودکان و واکسیناسیون را انجام دهند، مجموع هزینه این ۴۰۰ خانه بهداشت سیار به اندازه هزینه ایجاد ۸ تخت بیمارستانی است.

وی تصریح کرد: باید با اقدامات پیشگیرانه، کاری کنیم که مردم در آینده نیازی به بستری شدن در بخش‌های ویژه آی سی یو و سی سی یو نداشته باشند، البته نباید تصور کنیم کمبود منابع ما را به این سمت سوق می‌دهد، بلکه این روند در همه جای دنیا نیز مشاهده می‌شود، در برخی از کشورهای پیشرفته با درآمد سرانه ۵۰ هزار دلار، برخی از اقدامات درمانی و توسعه‌ای انجام نمی‌شود، بنابراین، در شهرهای نزدیک به هم تخت بیمارستانی و امکانات پیشرفته فراهم کردن، منطقی نیست.

وزیر بهداشت با اشاره به استقرار پرونده الکترونیک سلامت در کشور، گفت: در سال جاری، سیستم ارجاع و پزشکی خانواده را به عنوان دو رکن اصلی در کنار ریل گذاری پرونده الکترونیک سلامت در دستور کار داریم و از مسئولان استان مرکزی می‌خواهم که در این زمینه به ما کمک کنند تا این استان به عنوان یکی از پایلوت‌های اصلی ما در استقرار نظام ارجاع و پزشکی خانواده مطرح شود.

نمکی از حضور چشمگیر خیرین سلامت به عنوان یکی از قابلیت‌های ویژه استان مرکزی یاد کرد و افزود: اعتقاد دارم که این استان هم قابلیت‌های فراوانی دارند و در عین برخورداری، محرومیت هایی دارد که باید به آنها رسیدگی کرد. دلیجان در شاهراه تردد کشوری قرار دارد و محلات، پذیرای گردشگران بی شماری است؛ در هیچ کجای دنیا، گردشگر، شهروند درجه دو نیست و چنانچه گردشگر حس عدم امنیت و عدم تکریم کرده و خدمات مورد نیازش فراهم نباشد، دیگر به آن منطقه سفر نمی‌کند، بنابراین باید جمعیت حداکثری گردشگران برای ارائه خدمات در همه حوزه‌ها در نظر گرفته شود.

بنا به اعلام وبدا، وی افزود: باید به این نکته توجه کنیم که شهرستان محلات به عنوان یک شهرستان مقصد گردشگری کشور نیازمند ارتقای خدمات است و البته باید از مشارکت خیرین در حوزه سلامت حمایت و تقدیر کنیم.

وزیر بهداشت در پایان یادآور شد: به هر منطقه‌ای از کشور که سفر می‌کنم می‌بینم که مردم ما کم توقع‌ترین و پرگذشت‌ترین مردمان روی کره خاکی هستند، وقتی پدر و مادر شهیدی، دو فرزند خود را تقدیم کشور و انقلاب می‌کند و می‌گوید سومین فرزندم هم فدای امام حسین (ع)، انقلاب و نظام، آنجا است که می‌توانیم جوانمردی را مشاهده کنیم؛ کشورمان مملو از وجود افرادی است که تا آخرین قطره خون خانواده خود ایستاده‌اند، زمانیکه بین مردم حاضر می‌شوم، از آنها انرژی مضاعفی دریافت می‌کنم و فردای آن روز با همان انرژی مضاعف و حال خوب، می‌توانم کارهای زیادی انجام دهم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

برپایی مجدد نمایشگاه جنگ خاموش در خانه هنرمندان

تابناکتابناک1 روز قبل
به گزارش تابناک، برای دومین بار نمایشگاه گزیده‌ای از مجموعه عکس «جنگ خاموش» روز جمعه اول شهریورماه ۹۸ ساعت ۱۷ در خانه هنرمندان افتتاح می‌شود. سید مهدی حسینی هنرمندی که این مجموعه را با زحمت و دغدغه عکاسی کرده است، در گفتگو با خبرگزاری موج در مورد برپایی مجدد نمایشگاه عکس جنگ خاموش گفت: این نمایشگاه دو سال پیش در خانه عکاسان برپا شد و از کتاب آن هم رونمایی شد. حسینی ادامه داد: بعد از آن بود که با برپایی نمایشگاهم در گالری محیطی خانه هنرمندان ایران موافقت شد و البته بازهم موفق نشدم که در فضای گالری‌های داخلی خانه هنرمندان، نمایشگاهی داشته باشم. این هنرمند عکاس در مورد تعداد آثار حاضر در نمایشگاه گفت: در این نمایشگاه عکس هجده اثر به همراه بیانیه و پوستر نمایشگاه به معرض دید گذاشته خواهد شد. این در حالی است که در نمایشگاه قبلی، من ۲۸ اثر را به نمایش گذاشته بودم و کتاب عکس «جنگ خاموش» شامل ۵۴ فریم است.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
فشار خون بالااگر به دنبال لیستی از علائم و نشانه‌های فشار خون بالا هستید خوب است بدانید چیزی پیدا نخواهید کرد. ریسک فاکتور‌های فشار خون بالاسن: ریسک فشار خون بالا با بالا رفتن سن، بیشتر می‌شود. فشار خون پایین‌تر از ۶۰/۹۰ میلیمتر جیوه به طور کلی فشار خون پایین تلقی می‌شود. دلایل فشار خون پایین طیف گسترده‌ای دارند، از دهیدراته شدن بدن گرفته تا بیماری‌های جدی. فشار خون دیاستولیک: عدد پایینی در قرائت فشار خون به مقدار فشار در عروق در زمانی گفته می‌شود که قلب بین دو تپش استراحت می‌کند. فشار خون چقدر می‌تواند پایین بیاید؟ چیزی که برای شما فشار خون پایین محسوب می‌شود ممکن است برای عده‌ای دیگر نرمال باشد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
ساعت ۲۴- چه تعداد از غذاهایی که در طول هفته می‌خوریم، فلفل‌دلمه‌ای دارد؟ یا در کدام‌یک از غذاهایی که درست می‌کنیم، فلفل دلمه‌ای می‌ریزیم؟ حقیقت این است که بیشتر ما فلفل دلمه‌ای را برای عطرش استفاده می‌کنیم و خیلی اهمیتی ندارد که چه خواصی دارد و چه خواصی ندارد. اما در کدام غذاها می‌توانیم از این فلفل استفاده کنیم؟ راحت‌ترین آن این است که موقع پختن مرغ‌، یک تکه فلفل دلمه‌ای هم به آن اضافه کنیم. برای رشد مناسب جنین، می‌توانید فلفل دلمه‌ای مصرف کنید که موادمغذی و البته فولات فراوانی دارد. گفته می‌شود مصرف فلفل دلمه‌ای خام یا پخته طی دوره حاملگی برای زنان باردار مؤثر است. متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند فلفل دلمه‌ای را به رژیم غذایی خود اضافه کنید، چون نیاسین فراوانی دارد.
الفالف1 روز قبل
در بسیاری از موارد هم افرادی را مشاهده می‌کنیم که در همه جا با هدفون و هدفون قدم می‌زنند، آنها نه تنها به کاربر بلکه به اطرافیان هم آسیب می‌رسانند. استفاده روزانه از هدفون می‌تواند پیشرفت باکتری‌های مضر را افزایش دهد. اشتراک گذاری همین هدفون می‌تواند باعث انتقال میکروارگانیسم‌های شخص دیگر به گوش شما شود. همچنین از آنجا که گوش داخلی با مغز ارتباط دارد هرگونه آسیب یا عفونت در گوش می‌تواند بر مغز هم تأثیر بگذارد. استفاده بیش از حد از هدفون می‌تواند باعث بی حسی یا درد شدید گوش شما شود.
الفالف1 روز قبل
پیاده‌روی در کاهش فشارخون و همچنین پیشگیری از ابتلا به آن بسیار موثر است؛ برای کنترل وزن و فشارخون خود، روزانه ۳۰ دقیقه به‌صورت تند پیاده‌روی کنید. برخی موادغذایی می‌توانند به‌طور طبیعی فشارخون را پایین بیاورند؛ کرفس، پیاز، سیر، شنبلیله، چای‌سبز، خرما، گلابی، زیتون و برگ زیتون، تره‌فرنگی، سویا، گوجه‌فرنگی، گریپ‌فروت و لیموترش از این جمله هستند اما یادتان باشد که مصرف این مواد اصلا به معنی قطع درمان دارویی نیست. بد نیست برای مصرف این مواد، نظر پزشک خود را هم جویا شوید، به‌خصوص در مورد گریپ‌فروت، زیرا این میوه می‌تواند غلظت برخی داروهای فشارخون را بالا ببرد و عوارض جانبی آنها را تشدید کند. از آنجا که درحین پخت غذا، از نمک استفاده می‌شود دیگر لزومی ندارد هنگام صرف غذا، دست به نمکدان ببرید. می‌توانید از گلپر، آویشن، مرزه، ترخون، ریحان یا نعناع خشک یا کنجد به‌عنوان جانشین‌های نمک استفاده کنید، سیر، لیموترش تازه و آب نارنج نیز برای بهبود طعم غذا و کاهش مصرف نمک مناسب هستند. حبوبات سرشار از فیبرهای محلول در آب هستند و استفاده از آنها می‌تواند به کاهش فشارخون کمک کند و همچنین تامین کننده پروتئین مورد نیاز بدن باشد.
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
آقای حسین کرمانپور در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما به مناسبت اول شهریور - روز پزشک - گفت: افزایش سواد سلامت سبب کاهش بیماری‌ها می‌شود. وی افزود: با آموزش و پیشگیری حتی می‌توان سخت‌ترین بیماری‌ها را در مراحل اولیه تشخیص داد و درمان کرد. آقای کرمانپور با بیان اینکه تغذیه بد، کم تحرکی، دخانیات، آلودگی‌های محیطی و استرس‌ها؛ شرایط را برای ظهور بیماری‌های نوپدید فراهم می‌کند، گفت: هرچه اموزش ارتقا یابد، این بیماری‌ها کمتر پدید می‌آید و پزشکان در صف اول این آموزش هستند. وی با اشاره به ویزیت رایگان بیماران تهرانی در ۴ نقطه شهر به مناسبت روز پزشک گفت: در تفاهمنامه‌ای که سازمان نظام پزشکی با شهرداری تهران منعقد کرده است، قرار شد در تهران که از نظر عوامل خطر ابتلا به بیماری‌ها شیوع بیشتری داریم، به عنوان الگو در فرهنگسرا‌ها و سرای محلات با همکاری پزشکان داوطلب، ارائه خدمات رایگان پزشکی و طرح معاینه رایگان ادامه یابد. آقای کرمانپور افزود: با این کار در افق ۵ یا ۶ سال اینده فضای بهتری از نظر سواد سلامت و کاهش بیماری‌ها در تهران خواهیم داشت.

نظرها

اخبار بیشتر