دریای خزر بخاطر عدم حضور و دخالت کشور خارجی، یک دریای نمونه است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. موج
  4. اقتصادی
دریای خزر بخاطر عدم حضور و دخالت کشور خارجی، یک دریای نمونه است

دریای خزر بخاطر عدم حضور و دخالت کشور خارجی، یک دریای نمونه است

موجخبرگزاری موج |
وزیر راه و شهرسازی گفت: دریای خزر به خاطر عدم حضور و دخالت کشور خارجی، یک دریای نمونه است.

به گزارش خبرگزاری موج، محمد اسلامیوزیر راه و شهرسازی به تشریح سه محور اصلی «نشست مشترک پنج کشور ساحلی دریای خزر» پرداخت و گفت: در محور اول وزرای حمل‌ونقل، در محور دوم وزرای اقتصاد و در محور سوم اتاق‌های بازرگانی به بحث و تبادل نظر پرداختند که نقطه مشترک میان تمام کشور‌های شرکت کننده قرار داشتن «گسترش تبادلات تجاری و همکاری‌‌های اقتصادی با اتخاذ تصمیمات شتاب‌دهنده» در دستور کار آن‌ها بود.

اسلامی گفت: با توجه به حجم ۳۰ میلیون تنی جابجایی بار بین خاور دور، هندوستان، روسیه و اروپا و قابلیت افزایش ظرفیت جابجایی بار در این مسیر تا ۱۰۰ میلیون تن، در تلاش هستیم سهم ایران در جریان جابجایی بار بین شرق به غرب را به ویژه از طریق حمل‌ونقل ترکیبی ریلی-دریایی افزایش دهیم.

او افزود: در این اجلاس به غیر از پنج کشور حاشیه دریای خزر، کشور‌های دیگری همچون ازبکستان و بلغارستان در سطح نخست وزیر حضور داشتند.

اسلامی گفت: یکی از مباحث مهم این اجلاس، هماهنگ سازی و یکپارچه سازی رویه‌ها برای گسترش ظرفیت کریدور‌های حمل ونقلی بود که بر روی کلیات آن، مذاکرات و کار کارشناسی در گذشته صورت گرفته بود؛ بنابر این اتفاق نظر در خصوص توسعه خطوط ریلی، جاده‌ای، دریایی و هوایی میان پنج کشور حاضر در این اجلاس پیشرفت خوبی محسوب می‌شود.

*ایران و ترکمنستان برای رفع مشکلات حمل‌ونقل بار همکاری می‌کنند

وزیر راه و شهرسازی به مذاکرات صورت گرفته با مسئولان کشور ترکمنستان در حاشیه برگزاری اجلاس مذکور اشاره کرد و افزود: با توجه به کاهش حجم جابجایی بار میان ۲ کشور طی چند سال گذشته، در مذاکرات ۲ جانبه هماهنگی‌هایی برای شناسایی و رفع موانع، همچنین اتخاذ تصمیمات لازم برای سرعت بخشیدن و روان‌سازی فرایند جابجایی کالا میان ۲ کشور از طریق حمل‌ونقل جاده‌ای و ریلی انجام گرفت. به همین منظور هیئتی متشکل از مسئولان و کارشناسان بخش حمل‌ونقل ترکمنستان برای پیگیری تصمیمات و مذاکره با همتایان ایرانی خود در آینده نزدیک به تهران سفر می‌کنند.

او افزود: علاوه بر مذاکره در خصوص بازگشایی پل جدید سرخس، صحبت‌هایی در زمینه انرژی و گمرک نیز صورت گرفت که مقرر شد، ابتدا در کمیته‌های تخصصی کمیسیون مشترک ایران و ترکمنستان مورد بررسی قرار گیرد و سر انجام در کمیسیون مشترک ۲ کشور که به میزبانی عشق آباد در آبان‌ امسال برگزار می‌شود، تصمیم نهایی اتخاذ گردد.

اسلامی ابراز امیدواری کرد که این کمیسیون به نقطه عطفی برای گسترش مبادلات تجاری و فنی بین دو کشور تبدیل و سرانجام منجر به امضا تفاهم‌نامه شود.

* ارائه برنامه گردشگری دریایی ایران و پیشنهاد تشکیل شرکت‌های کشتیرانی مشترک

وزیر راه و شهرسازی مذاکرات انجام شده در حوزه حمل‌ونقل دریایی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: مقرر شد کشتی‌های مسافری گردشگری و تفریحی بین بنادر دریای خزر راه اندازی شوند که ما نیز با پیش‌بینی این اتفقاق، برنامه از قبل تهیه شده خد را ارائه کردیم. همچنین طرف روسیه آمادگی خود را برای راه اندازی اولین کشتی بزرگ گردشگری خود به نام «پتر کبیر» در آب‌های دریای خزر اعلام کرد.

اسلامی در ادامه بیان کرد: همچنین برای افزایش ظرفیت حمل دریایی پیشنهاد تشکیل شرکت مشترک کشتیرانی ارائه کردیم و روسیه افزایش ظرفیت عبور کشتی از رودخانه ولگا که جزو درخواست‌های دیرینه ایران بوده است را به عنوان یکی از راهکار‌های و برنامه‌های جدی خوداعلام کرد.

او با بیان اینکه «دریای خزر به خاطر عدم حضور و دخالت کشور خارجی، یک دریای نمونه است» اظهار کرد: ظرفیت جمعیتی و بنادر پیرامون دریای خزر، کمک می‌کند که صنعت کشتیرانی سهم بزرگی در توسعه و شکوفایی اقتصادی پنج کشور ایفا کند. به همین خاطر با نگاهی به عزم جدی کشور‌های حاشیه دریای خزر برای توسعه کشتیرانی، توسعه بنادر اکتائو، ترکمن‌باشی، باکو، امیر آباد و کاسپین (انزلی) در میابیم که هر پنج کشور بسیار قوی دنبال توسعه و تقویت حمل‌ونقل دریایی هستند.

در وبسایت خبری بخوانید: جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان

* از سرگیری و افزایش پرواز‌های کشور‌های حوزه دریای خزر به مقصد ایران

وزیر راه و شهرسازی همچنین مذاکرات انجام شده در حوزه حمل‌ و نقل هوایی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: مهم‌ترین نکته‌ای که در بخش حمل‌ونقل هوایی از سوی ایران در این اجلاس مورد تاکید قرار گرفت، برقراری و از سرگیری پرواز‌هایی بود که طی چند سال گذشته متوقف یا کاهش یافته بود. در مقابل پیشنهاداتی مبنی بر لغو ویزای تجار برای سفر هوایی و ایجاد شبکه پروازی جدید میان پنج کشور پیرامون دریای خزر در سطح وزرای حمل‌ونقل پنج کشور مطرح شد که مورد موافقت قرار گرفت و انتظار می‌رود در کمیته تخصصی حمل‌ونقل هوایی بین کشور‌ها به سر انجام رسد.

اسلامی با اشاره به درخواست برخی کشور‌های حوزه دریای خزر برای برقراری پرواز مستقیم و برنامه‌ای به ایران بیان کرد: سازمان هواپیمایی کشوری نسبت به درخواست تاجیکستان در این مورد اقدام کرده است و پیگیری درخواست ترکمنستان و قزاقستان در دستور کار قرار دارد تا پرواز‌ها از سر گرفته شود.

او تصریح کرد: ما به دنبال ایجاد شبکه پروازی برنامه‌ریزی شده، جدا از پرواز‌های فصلی که آژانس‌های مسافرتی تقاضا می‌کنند هستیم.

وزیر راه و شهرسازی از برنامه‌های کلان این وزارتخانه برای استفاده از تمام ظرفیت‌های حمل و‌نقلی کشور در جهت حمل ونقل ترکیبی و چند وجهی خبر داد و گفت: با دستیابی به تفاهمات و توافق‌های مهمی که در هر دو اجلاس ترکمن‌باشی و سوچی منعقد شد، از طریق حمل‌ونقل ترکیبی ریلی-دریایی سهم ایران از صادرات و ترانزیت کالا در دریای خزر و کشور‌های پیرامون آن افزایش می‌یابد.

* راه‌آهن رشت-استارا حلقه تکمیل کننده کریدور‌های شمال-جنوب و خلیج فارس-دریای سیاه

این عضو کابینه دولت دوازدهم در ادامه به اجلاس سه جانبه وزرای حمل‌ونقل ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان که در سوچی روسیه برگزار شد، پرداخت و در این خصوص بیان کرد: محور اصلی این اجلاس، کریدور‌های حمل‌ونقلی به ویژه کریدور‌های شمال-جنوب و خلیج فارس-دریای سیاه بود. از آنجایی که شاخه شرقی کریدور شمال-جنوب از ترکمنستان و شاخه غربی از آستارا عبور می‌کند، بر همین اساس تکمیل راه آهن رشت-آستارا در داخل ایران مورد انتظار طرف روس و آذری در این اجلاس بود تا بتوانند از این طریق به آب‌های خلیج فارس و دریای عمان دسترسی پیدا کنند.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: البته احداث این قطعه به طور جدی از سوی ایران در حال پیگیری است و وزارت راه و شهرسازی نیز ضمن ارائه برنامه عملیاتی خود کارگاه عمرانی پروژه را تجهیز کرده است.

* برخورداری ایران، روسیه و آذربایجان از نظام حمل‌ونقل یکپارچه تا پایان ۲۰۲۰

اسلامی در ادامه با اشاره مذاکرات صورت گرفته در حوزه حمل و نقل جاده‌ای گفت: با هدف دستیابی به وحدت رویه میان سه کشور ایران، آذربایجان و روسیه، برقراری سیستم صدور بارنامه الکترونیک و عدم فک پلمپ بار‌های عبوری میان سه کشور مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. همچنین پیش‌نویس یکسان‌سازی مابه‌التفاوت قیمت سوخت و نرخ عوارض عبوری در این اجلاس مرور و مقرر شد، سند سه جانبه بعد از امضا معاونان حمل‌ونقل به امضا وزرای سه کشور برسد تا در پایان ۲۰۲۰ شاهد برخورداری سه کشوراز نظام حمل‌ونقل یکپارچه و هماهنگ باشیم.

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران برای شرکت و سخنرانی در «نشست مشترک وزرای حمل‌و‌نقل پنج کشور ساحلی دریای خزر با هدف توسعه همکاری‌ها» بیستم مردادماه به ترکمنستان سفر کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تقویت بنیه دفاعی عراق از راهبرد‌های اصلی ایران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی بر اهمیت ارتقاء توان و بنیه دفاعی نیرو‌های نظامی و انتظامی عراق در مقابله با تهدید‌ها تاکید کرد. امیر سرتیپ حاتمی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اهمیت ارتقاء توان و بنیه دفاعی نیرو‌های نظامی و انتظامی عراق در مقابله با تهدید‌ها تصریح کرد: تقویت بنیه دفاعی عراق یکی از راهبرد‌های اصلی جمهوری اسلامی ایران است. وزیر دفاع با بیان اینکه همواره همکاری با وزارت کشور عراق برای ما حائز اهمیت بوده است، گفت: امنیت عراق را در امتداد امنیت خودمان می‌دانیم و به همان اندازه که برای ثبات و امنیت خودمان تلاش داریم، امنیت عراق نیز برای ما مهم است. آقای «یاسین طاهر الیاسری» وزیر کشور عراق نیز در این دیدار با تقدیر و تشکر از مقاومت و ایستادگی و حمایت جمهوری اسلامی ایران از عراق در مقابله با گروه‌های تروریستی گفت: همکاری نظامی امنیتی میان دو کشور از اولویت‌های اصلی دولت عراق به شمار می‌رود. وزیر کشور عراق با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران اولین کشوری بود که در نبرد عراق با داعش در کنار مردم عراق ایستاد، گفت: در اذهان سیاسیون و نظامیون عراقی شکل گرفته و نهادینه شده است که ایران می‌تواند تکیه گاه قابل اطمینانی در مواقع بحران باشد.

فیلم | سکانس‌های دیدنی از نماینده سینمای ایران در اسکار ۲۰۲۰

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در جستجوی فریده، اثر کوروش عطائی و آزاده موسوی، فیلم مستند بلندی درباره دختری است در آستانه چهل سالگی به نام فریده، که در کودکی توسط زوجی هلندی از ایران به فرزندخواندگی گرفته شده است.

خام فروشی سنگ

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
خام فروشی سنگ، یک نمونه از خام فروشی منابع است و تا زمانی که نگاه به آن تغییر نکند همچنان باید شاهد چوب حراج به منابع ملی باشیمبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، صنعت سنگ یکی از صنایع اشتغال زا در کشور است، صنعتی که مواد اولیه و تکنولوژی فرآوری آن در کشور وجود دارد و اگر به مشکلات تولیدکنندگان رسیدگی شود قطعا می‌تواند ارزآوری بسیاری برای کشور داشته باشد.

فیلم | ۱۸ ماه پس از انتقاد مهران مدیری تلویزیون شجاع شده است؟

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
استان تاریخی ایران را می‌توان فارس نامید، تمامی جاذبه‌های تاریخی موجود در این استان خود گواه این امر هستند، از تخت جمشید گرفته تا حافظیه و شاه چراغ و …در این مطلب باز هم موضوعی را مطرح می‌کنیم که در نوع خود بسیار هیجان انگیز است و برگی دیگر از تاریخ سرزمین بزرگمان را رو می‌کند، پس همراهمان باشید.

موهاوی ۲۰۲۰؛ نسلی جدید یا بازگشتی دوباره با فیس لیفت (+فیلم و تصاویر)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عصرایران- نسل اول موهاوی که در سال ۲۰۰۸ معرفی شد یک شاسی بلند جذاب بود که در بازار ایران نیز طرفداران زیادی داشت. موهاوی نسل اول/ دلبر بلندقامت در بازار ایرانموهاوی با سه مدل موتور متفاوت عرضه شد: ۳٫۸ لیتری و ۳ لیتری ۶ سیلندر و نمونه ۴٫۶ لیتری ۸ سیلندر که این مدل در ایران طرفداران زیادی دارد. با توجه به تصاویری که مشاهده می‌کنید این محصول را باید یک فیس لیفت از موهاوی نسل اول بدانیم تا نسل جدید آن! باحرکت به سمت کنار خودرو، دقیقا یک موهاوی نسل اول پیش روی بیننده قرار می‌گیرد که تنها بخش کرومی انتهای درب‌ها و بالای رکاب بدان افزوده شده است. در تصاویر جدیدی که از موهاوی ارائه شده پشت خودرو نمایه ۴WD به چشم می‌خورد که ویژگی ۴ چرخ محرک را مورد اشاره قرار می‌دهد.

آقای ظریف وارد هلسینکی شد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما؛ وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به منظور دیدار و رایزنی‌های اروپایی با مقامات فنلاند، وارد هلسینکی شد. آقای محمد جواد ظریف در ابتدای سفر به چند کشور اروپایی حوزه نوردیک، وارد پایتخت فنلاند شد. وی امروز با رئیس جمهور، وزیر امور خارجه و وزیر توسعه همکاری و تجارت خارجی این کشور دیدار و گفتگو خواهد کرد. روابط دوجانبه و همکاری‌های اروپایی، رایزنی درباره ساز و کار اینستکس و برجام، مسائل بین المللی و منطقه‌ای از مهمترین محورهای گفتگو وزیر امور خارجه کشورمان با مقامات فنلاندی است که اخیرا ریاست بر شورای اتحادیه اروپا را در دست گرفته است. آقای ظریف پس از هلسینکی عازم سوئد و نروژ خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر