جشنواره «دف نوای رحمت» در کردستان به پایان رسید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
جشنواره «دف نوای رحمت» در کردستان به پایان رسید

جشنواره «دف نوای رحمت» در کردستان به پایان رسید

ایسناخبرگزاری ایسنا |
آیین اختتامیه نهمین جشنواره بین المللی دف نوای رحمت در کردستان برگزار و در پایان نفرات برتر این جشنواره مشخص شدند.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، آیین اختتامیه نهمین جشنواره بین المللی دف نوای رحمت با گرامیداشت محمدجلیل عندلیبی، موزیسین کرد، با حضور مسئولان ارشد استان کردستان و هنرمندان و دفنوازان سراسر کشور در پردیس سینما بهمن سنندج آغاز به کار کرد.

گروه موسیقی خوش نوایان به سرپرستی پیمان سلیم فرد، پنج قطعه از آثار استاد محمد جلیل عندلیبی را در این آیین به اجرا درآورد.

پیمان سلیمی فرد از شاگردان استاد محمد جلیل عندلیبی و سرپرست گروه خوش نوایان قطعات «هرکسی کسی داره»، «از دست عشق»، «هی گل»، «بی همگان به سر شود» و «میهن» را در قالب یک اثر تنظیمی به خوانندگی رضا صلواتی از نوادگان استاد سید علی اصغر کردستانی اجرا کرد.

در این گروه در کنار رضا صلواتی به عنوان خواننده و پیمان سلیمی فرد که سرپرستی تنظیم قطعات و نوازندگی سنتور را بر عهده دارد؛ صابر نذرگاهی به عنوان نوازنده تار، زانیار رپندار به عنوان نوازنده عود، فراز معروفی به عنوان نوازنده کمانچه، افشین خرامان پور به عنوان نوازنده تمبک و مختار زندسلیمی به عنوان نوازنده دف حضور داشتند.

جشنواره دف به محور وحدت و همدلی تبدیل شده است

به گزارش ایسنا، امین مرادی در در این آیین، اظهار کرد: حوزه هنری به خود می‌بالد که جشنواره دف نوای رحمت، به درخت تنومند و صحنه‌ای برای نمایش وحدت و همدلی و همگرایی در کشور تبدیل شده است.

وی افزود: اگر تا دیروز دف تنها محدود به مرزهای داخل ایران بود امروز خوشبختانه از مرزهای کشور فراتر رفته است و در این دوره از جشنواره شاهد حضور گروه هایی از کشورهای خارجی بودیم که هنر خود را نیز به نمایش گذاشتند.

دبیر جشنواره دف نوای رحمت عنوان کرد: برگزاری جشنواره دف در سنندج در راستای ادای احترام به بزرگان دفنواز شهر سنندج از گذشته تاکنون بوده که همراه با دف نوای حق را سرداده‌اند.

مرادی اضافه کرد: همچنین حوزه هنری به خود می‌بالد که علیرغم محدودیت‌های اعتباری متولی برگزاری برنامه‌های فرهنگی و هنری بزرگ است و جشنواره دف نیز به برند و اعتباری برای کردستان تبدیل شده است.

وی در ادامه به روند برگزاری نهمین دوره جشنواره بین المللی دف نوای رحمت اشاره و تصریح کرد: فراخوان این دوره در اردیبهشت ماه امسال منتشر شد که هنرمندانی از ۳۰ استان کشور ۳۰۴ اثر به دبیرخانه ارسال کردند و سه گروه خارجی هم در بخش بین الملل جشنواره شرکت کردند.

وی ادامه داد: در بخش تکنوازی آقایان و بانوان در مجموع ۲۴۲ اثر ارسال شده بود که ۴۸ اثر به بخش نهایی رسید و در بخش گروهی نیز ۶۲ اثر ارسال شده بود که ۲۰ گروه به بخش نهایی راه پیدا کردند.

مرادی اعلام کرد: در بخش جنبی نیز همچون سنوات گذشته شاهد تجمع دفنوازان بودیم که این بار در پارک استقلال سنندج در زیر بارش باران برنامه آوای دوست و تجلی دو رحمت را برگزار کردیم.

وی همچنین برپایی نمایشگاه عکسی از عکس‌های سنوات گذشته جشنواره دف نوای رحمت با آثاری از عکاسان خبری استان و اکران فیلم «پرنده نادر» در مورد زندگی مرحوم خلیفه میرزا آغه غوثی دفنواز نامور کرد را از دیگر بخش‌های جنبی این جشنواره بود.

رئیس حوزه هنری کردستان در ادامه اظهار کرد: هرسال جشنواره دف نوای رحمت به گرامیداشت یک هنرمند کرد اختصاص می‌یابد که این دوره به تجلیل از سال‌ها خدمت استاد محمد جلیل عندلیبی به فرهنگ و هنر این مرز و بوم اختصاص یافته که ایشان سال‌ها در خلق آثار فاخر و ارزشمند و تربیت و معرفی شاگردان بسیاری همت گماشته‌اند.

نفرات برگزیده نهمین جشنواره دف نوای رحمت معرفی شدند

به گزارش ایسنا، هیات داوران نهمین جشنواره دف نوای رحمت نفرات برگزیده بخش‌های مختلف این جشنواره را به شرح زیر اعلام کردند.

نفرات برگزیده تکنوازی بانوان رده سنی ۱۳ تا ۱۹ سال؛ رتبه اول را مهتاب کرامتی از مشهد از آن خود کرد، رتبه دوم به آرینا ایوبی از سنندج و رتبه سوم به الیسا قدسی از شهررضای اصفهان رسید.

نفرات برگزیده تکنوازی آقایان رده سنی ۱۳ تا ۱۹ سال؛ مقام اول به رضا دزایی پور از ساری رسید، مقام دوم را علی صیادپور از آمل از آن خود کرد و مقام سوم هم به آران حسن زاده تعلق گرفت. جایزه ویژه هیات داوران نیز به تایماز محسنی از آذربایجان اهدا شد.

نفرات برگزیده تکنوازی بانوان رده سنی بزرگسال؛ رتبه اول و دوم به ترتیب به سیران ادیب فر و مژده رحمانی هر دو از سنندج رسید و رتبه سوم به فاطمه دوستی از مشهد تعلق گرفت.

نفرات برگزیده تکنوازی آقایان رده سنی بزرگسال؛ رتبه اول به عرفان مرادی از سنندج اهدا شد، رتبه دوم به علی اصغر کرمی از آمل اختصاص یافت و رتبه سوم به صورت مشترک به متین رحمانی از سنندج و آرمین رستگاری از بیجار تعلق گرفت.

همچنین جایزه ویژه هیات داوران در بخش تکنوازی بزرگسالان به محمد مرادی از سنندج اهدا شد.

بخش گروه نوازی؛ مقام اول به گروه نوانس به سرپرستی پویا رحمانی از سنندج تعلق گرفت، مقام دوم به گروه آراس به سرپرستی نیلوفر کریمی از یزد اهدا شد و مقام سوم هم به گروه آوین به سرپرستی مریم گلسرخی زاده از یزد تعلق گرفت.

بخش مداحی خوانی؛ مقام اول به گروه سوزی دل به سرپرستی مهران حسینی از سنندج رسید، مقام دوم به گروه بیدل از تربت جام خراسان رضوی اهدا شد و مقام سوم را نیز گروه محمد رسول الله به سرپرستی فرید منصوری از آن خود کرد.

نهمین جشنواره بین المللی دف نوای رحمت توسط حوزه هنری کردستان و مؤسسه سپهر سوره هنر ۲۲ تا ۲۵ مرداد در سنندج با شعار هنر، همگرایی و مهربانی برگزار شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پرونده الکترونیک سلامت برای همه ایرانیان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دکتر سعید نمکی با حضور در برنامه نگاه یک سیما، درباره طرح تشکیل پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان افزود: در ۲۵ خرداد امسال خدمت رئیس جمهور اعلام آمادگی کردیم و در اوایل تیر، این طرح کلید خورد. وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره طرح تحول سلامت گفت: این طرح یکی از طرح‌های بسیار کاربردی دولت بوده است. دکتر نمکی افزود: شریف‌ترین داروسازان را در داخل کشور داریم و در مبارزه با فساد در حال رسیدن به وحدت ملی هستیم. دکتر نمکی افزود: در بحث استفاده از کارتخوان‌های بانکی هم با توجه به مصوبه قانونی باید تمکین کنند و در اجرای قانون همکاری می‌کنیم. دکتر نمکی افزود: اگر تعداد پزشک از تعداد مورد نیاز بالاتر برود جمعیت بیکار متوقعی را ایجاد می‌کنیم.

استراماچونی در نخستین بازی بدون مترجم ماند

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
خارج از گود این هفته به موضوعاتی چون سامانه جدید جدید ورود تماشاگران و عصبانیت استراماچونی ایتالیایی از نداشتن مترجم در کنار زمین پرداخته استبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ در خارج از گود این هفته خواهید دید: >> آغاز لیگ برتر فوتبال و سامانه جدید ورود تماشاگران>> استراماچونی در نخستین بازی بدون مترجم ماند>> توپ مسابقات لیگ برتر فوتبال مشکل ساز شد>> بدرقه تیم ملی بسکتبال برای حضور در جام جهانی بدون حضور مسئولی از وزارت ورزش>> نوجوانان کشتی گیر از مسابقات جهانی با جام برگشتند، ولی فردی به استقبالشان نیامد

عصر جدید نیروی دریایی راهبردی با عملیاتی شدن «باور ۳۷۳» / نسل مدرن‌تر ناوهای ایرانی با انبوه موشک‌های کروز می‌آیند +عکس

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
از دهه ۸۰ میلادی در شناورهای غربی و شرقی پرتابگرهای عمودی کم کم وارد کار شدند. در دنیا ما با دو نوع پرتابگر رو به رو هستیم که یکی سرد و دیگری گرم هستند و آنچه جمهوری اسلامی ایران با سامانه باور ۳۷۳ بدست آورده پرتابگرهای عمودی از نوع پرتاب گرم است. نکات مثبت درباره پرتابگرهای گرم این است که به دلیل عدم نیاز به تامین کننده هوا برای پرتاب موشک به بیرون حامل نیاز این نوع پرتاب گرها سبک‌تر و ارزان‌تر هستند. در صورتی که نداجا بخواهد از سیلوهای پرتاب عمودی در کلاس موج بهره ببرد به نظر می‌رسد باید به سمت توسعه مدل‌های کوچک‌تر از پرتاب گرهای استفاده شده در سری باور ۳۷۳ برود. در همین روزهای اخیر آمریکا از یک پرتاب مارک ۴۱ نصب شده روی زمین موشکی کروز از مدل تاماهاوک را آزمایش کرد.

ویدیو؛ گل روز باشگاه رئال مادرید - زین الدین زیدان به وایادولید (۲۰۰۳/۰۴)

طرفداریطرفداری1 روز قبل

فیلم/ انفجار وحشتناک کابل برق فشار قوی

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
یک مرد پیمانکار روسی، مشغول به قطع کابل‌های فرسوده برق فشار قوی بود که بی‌احتیاطی و عجله او، به وقوع آتش سوزی و انفجار مهیب منجر شد. پیمانکار میانسال در این حادثه با سوختگی ۳۰ درصدی راهی بیمارستان شد.

حمله موشکی اسرائیل به جنوب دمشق/ ادعای نیروی هوایی اسرائیل: مقر پهپادهای ایران در دمشق را زدیم

فراروفرارو23 ساعت قبل
خبرگزاری رسمی سوریه «سانا» گزارش داد که پدافند هوایی ارتش برای مقابله با اهداف متخاصم، فعال شده است. در پی وقوع انفجار‌ها در آسمان دمشق، ارتش رژیم صهیونیستی وضعیت امنیتی در شمال سرزمین‌های اشغالی را به حالت هشدار افزایش داد. «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر این رژیم نیز ضمن تایید حمله هوایی به سوریه، مدعی شد: «در عملیاتی بزرگ، ما مانع حمله نیرو‌های ایرانی و شبه‌نظامی به اسرائیل شدیم. بر این اساس، تمام جوخه‌های نیروی هوایی رژیم صهیونیستی «از بیم پاسخ ایران، سوریه یا حزب‌الله» به حالت هشدار درآمده و جنگنده‌های اسرائیلی نیز به پرواز در حریم هوایی لبنان ادامه می‌دهند. فیلمی از شلیک پدافند هوایی ارتش سوریه که توسط کاربران در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

توضیحات مسئول رسانه‌ای حزب‌الله درباره سقوط ۲ پهپاد صهیونیست‌ها

مهر20 ساعت قبل

۴۰ دفتر زیارتی در سراسر لرستان آماده ثبت‌نام زائران اربعین هستند

مهر8 ساعت قبل

قیمت خودروهای داخلی ۳ شهریور ۹۸/ قیمت پراید اعلام شد

موج20 ساعت قبل

با حضور استاندار، قطار منازل تعمیراتی سیل زدگان مازندران به ایستگاه آخر رسید / افتتاح سی و هشتمین منزل تخریبی سیل زدگان

خبرآنلاین16 ساعت قبل

فیلم| ماجرای دختر ۹ ساله‌ای که به عقد داعشی‌ها درآمد

خبر فوری16 ساعت قبل

معضلات اخلاقی جامعه روی خط قرمز/ آغاز تربیت اخلاقی از زمان شیردهی/ تنبیه‌های والدین با الفاظ جنسی، منجر به حرمت‌شکنی‌ها در سطح جامعه

برنا1 روز قبل

بورس در یک قدمی ۲۷۰ هزار واحدی شدن / روز سبز خودرویی‌ها پس از برخورد با مدیران

تجارت‌نیوز1 روز قبل

همه پزشکان نجومی بگیر نیستند / رقم فرار مالیاتی اشتباه است

خبر فوری1 روز قبل

کیایی، معادی و نعمت‌الله نامزد جایزه سپنتا شدند

برترین‌ها1 روز قبل

خیز یمن برای پشیمان کردن سعودی‌ها از جنگ‌افروزی

مشرق‌نیوز1 روز قبل

تازه‌ترین خبرها

همه

سقوط دو پهپاد جاسوسی رژیم صهیونیستی در جنوب بیروت

خبری1 روز قبل

فاتحه‌خانی و سخنرانی رئیس‌جمهور روحانی در میثاق با آرمان‌های امام: با تضعیف دولت کسی قدرت نمی‌گیرد

خبری1 روز قبل

توقیف نفتکش ایرانی غیر قانونی بوده است

خبری1 روز قبل

ارائه خدمات به کشاورزان و روستائیان از طریق اپلیکیشن

تابناکچند ثانیه قبل

افشاگری بی‌سابقه گاتزتا دلواسپورت از شرایط استراماچونی در استقلال

خبرآنلاین42 دقیقه قبل

چهارم شهریور | تیتر یک روزنامه‌های ورزشی صبح ایران

همشهری43 دقیقه قبل

«سلبریتی‌های بدحجاب» زیر ذره‌بین دادستانی/ رشد ۳۰۰ درصدی جرائم مالی در فضای مجازی/برای «فیلترینگ» اینستاگرام اصراری نداریم

مشرق‌نیوز43 دقیقه قبل

عبدالله اسکندری و نازنین مرد موسیقی+عکس

پارس نیوز43 دقیقه قبل

مجلس ۱۰ شرط ممنوعه در قراردادها برای صاحبان حرف تعیین کرد

فارس43 دقیقه قبل

چهار پایانه مرزی برای تردد زائران اربعین آماده شده است

ایسنا43 دقیقه قبل