قلم‌های آزادگان بستر رسیدن به قله تمدن نوین اسلامی است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برنا
  4. فرهنگ
قلم‌های آزادگان بستر رسیدن به قله تمدن نوین اسلامی است

قلم‌های آزادگان بستر رسیدن به قله تمدن نوین اسلامی است

برناخبرگزاری برنا |
در همایش «قلم‌های آزاده» مطرح شد؛

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ همایش تجلیل از آزادگان نویسنده با عنوان «قلم‌های آزاده» با حضور محمدجواد حق شناس رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران، سعید اوحدی رییس، محمود حمیدی مشاور و مدیرکل حوزه ریاست، سیدعلیرضا فاطمیان‌پور معاون فرهنگی، مهدی محمدی مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل و جمعی از مدیران سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و آزادگان نویسنده، پنجشنبه ۲۴ مرداد در فرهنگ‌سرای ارسباران برگزار شد.

در ابتدای مراسم ایمان مدیر اموز کتابخانه‌ها و ترویج فرهنگ کتابخوانی ضمن خیرمقدم گفت: قلم همیشه عزیز و بزرگ است تا آنجا که خداوند به آن سوگند خورده‌ است. در این روزهای باارزش می‌خواهیم از قلمی تجلیل کنیم که در خدمت این ارزش‌هاست.

وی افزود: همه کارهای اسرا در آن روزها و در آن شرایط، امروز برای ما درس است. اقداماتی که این عزیزان انجام دادند تا بتوانند دشمن را به زانو در بیاورند. آنها هیچ گاه نه تنها از ارز‌ش‌ها و معیارهای جمهوری اسلامی ایران دست نکشیدند بلکه اردوگاه‌های اسارت در دل دشمن را به سفارتخانه ایران تبدیل کردند. باید از قلم این آزادگان تجلیل کرد زیرا آنها این خاطرات و آنچه در آن سال‌ها گذشته است را در برای ما و آیندگان به جا گذاشته‌اند. خاطراتی که امروز برای ما حکم یک الگو را دارد.

در ادامه مراسم سعید اوحدی ضمن تبریک دهه ولایت و تبریک عید غدیر و یاد شهدای منا گفت: هر انقلابی جنبش، نهضت و آرمان‌هایی را برای خودش تعریف می‌کند که اگر این خواسته‌ها و آرمان‌ها متناقض با خواسته‌های جهانی باشد مخالفت‌هایی را به همراه دارد. یکی از ویژگی‌های بزرگ انقلاب اسلامی ایران این است که سه رکن اصلی؛ ایدئولوژی، رهبری و جریان مردمی که نیازمند بروز و پویایی یک انقلاب است را در عالی‌ترین شکل خود دارد. این انقلاب چهل سال با عزت و پیروزی موانع را پشت سر گذاشت.

وی افزود: یک سال و نیم بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، رژیم بعث با ۲۸ کشوری که از صدام حمایت کردند به کشور ما حمله می‌کند. در هیچ جای دنیا و در هیچ انقلابی یک همچین جنایت و یک همچین اعتلاف و هجمه بزرگی علیه یک انقلاب صورت نگرفته است که بخواهند آرمان‌هایش را به بن بست بکشانند. اگر از انقلاب، دفاع مقدس و آزادگان به عنوان آخرین فصل تمام کننده هشت سال دفاع مقدس گفته می‌شود، به خاطر این ارزش‌هاست.

اوحدی بیان کرد: امروزه و با گفته مقام معظم رهبری که ایثارگران خودشان سرمایه هستند و آثارشان گنیجه گرانبهایی برای نسل‌های آینده است، رسالت بسیار سنگینی بر روی دوش این عزیزان است. اگر به دنبال تمدن نوین اسلامی هستیم باید آرمان‌های انقلاب را در جامعه خودمان ابتدا محقق کنیم تا بتوانیم به آن فرهنگ و تمدن نوین اسلامی برسیم. وقتی مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب چهل سال دوم انقلاب را منشور دستیابی به بزرگ‌ترین قله یعنی تمدن نوین اسلامی را در هفت فصل عنوان و ترسیم می‌کنند، شک نکنیم که نقش قلم‌های آزادگان و ارزش‌هایی که تا به امروز انقلاب را نگه داشته بستر رسیدن به آن قله است.

اوحدی در پایان خاطراتی از دوران اسارت تعریف کرد.

معصومه آباد نویسنده کتاب «من زنده‌ام» با تعریف خاطراتی از دوران اسارت گفت: نوشتن از درد و رنج نوشتن معمولی نیست که بتوانیم هرچقدر بخواهیم قلم‌فرسایی کنیم. بعضی از دوستان از من می‌پرسند که بعضی از داستان‌هایی را که روایت کردید قصه است؟ نه اشتباه نکنید نه قصه است، نه افسانه و نه مبالغه که مبالغه آفت حقیقت است. زمانی که من داشتم کتاب «من زنده‌ام» را می‌نوشتم در فاصله سه ماه ۱۲ کیلو وزن کم کردم.

در وبسایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

وی افزود: لباس فاخری که حضرت امام بر تن ما کرد تا بتوانیم آن اتفاق‌ها را تحمل کنیم و امروز نتیجه و ثمر آن را ببینیم نه زن می‌شناخت، نه مرد نه سن می‌شناخت و نه …. هیچ چیز و هیچ کسی را نمیشناخت این لباس فاخر برازنده همه آدم هایی بود که می‌توانستند هم شور داشته باشند هم شجاعت.

معصومه آباد در پایان ضمن سپاس از همه دوستانی که این مراسم را برگزار کردند، گفت: حمایت از این رسالت پیام و نوشتن از سینه‌هایی که هنوز حرف‌هایی برای گفتن دارند را باید جدی گرفت زیرا اسارت یک بخشی از یک پازلی است که تصویر هشت سال دفاع مقدس را روشن می‌کند. چون اردوگاه‌ها و زندان‌های رژیم بعثی اولین و نزدیک‌ترین خاکریز به دشمن بودند. می‌توانیم از طریق آزادگان بفهمیم قالب تفکر این مردم و جامعه شناسی انقلاب اسلامی چی هست. و اگر امروز در سایه عزت و سربلندی به سر می‌بریم محصول چه چیزی است.

مسعود ده‌نمکی نویسنده «فرهنگنامه اسارت و آزادگان» به عنوان آخرین سخنران گفت: در اصول‌های نظامی اولین آموزشی که می‌دهند این است که اولین وظیفه یک اسیر فرار است. بر این اساس در جنگ‌های دنیا به اسارت به عنوان یک پدیده مثبت نگاه نمی‌کنند. متاسفانه این موضوع تسری پیدا کرد به بعضی از مسئولان کشور ما و مظلومیت مضاعف را به آزادگان تحمیل کرد. اما در اسارت ما کسی که فرار نمی‌کرد ارزش بود. زیرا اگر کسی فرار می‌کرد بعثی‌ها ده نفر دیگر را شکنجه می‌دادند. فرق بین اسارت ما با دنیا را می‌بیند. همه جا فرار کردن ارزش بوده اینجا ماندن ارزش بوده است.

وی با اشاره به کتاب «فرهنگنامه اسارت و آزادگان» گفت: اگر ۳۰ تا اردوگاه در جنگ و برای اسارت داشتیم در این فرهنگنامه هر اردوگاه بیش از سه جلد و هر جلد بیش از هزا صفحه اردوگاه نگاری انجام شده. بعد از ۲۵ سال فعالیت در این حوزه می‌گویم فردا روز هرکسی که بخواهد رمان، فیلنامه و … بنویسند می‌تواند از این کتاب‌ها استفاده کند.

در پایان مراسم از مسعود ده‌نمکی نویسنده کتاب «فرهنگ‌نامه اسارت و آزادگان»، معصومه آباد نویسنده کتاب «من زنده‌ام»، حسین کرمی نویسنده کتاب «خاطرات دانه‌های انار»، احمد یوسف‌زاده به نمایندگی از نویسنده کتاب «آن بیست و سه نفر»، امیر سرتیپ دوم رضا احمدی نویسنده کتاب «عبور از چهار چوب»، مجتبی جعفری نویسنده «جهنم تکریت»، مهدی طحانیان نویسنده کتاب «سرباز کوچک امام»، سرهنگ جواد شیرمحمدی مترجم کتاب «اطلس نبردهای ماندگار»، غلامرضا جوکار نویسنده کتاب «نبرد زینبی» و محسن صالحی‌خواه نویسنده کتاب «جندی مکلف» تجلیل شد.

همچنین در پایان مراسم با یاد آزادگان دو کفتر سفید را از قفس آزاد کردند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

حمله احسان علیخانی به بازیگر زن سینما: کجای تلویزیون رقصیدی؟ +فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز2 روز قبل

هنرمندان غدیر به حوزه هنری آمدند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

انتقاد معاون رئیس‌جمهور از آمارهای «فرار مغزها» / بازگشت ۱۳۰ دانشجوی ایرانی از ۱۰۰ دانشگاه برتر/ قوانین ایران ضامن واردات است+ فیلم

الفالف1 روز قبل
این همان کاری است که از آن با عنوان «شکار مغزها» یاد می‌کنند. ما نیازمند اقتصادی هستیم که از نفت جدا شود و به دنبال این باشد که بر روی نیروی انسانی جوان سرمایه‌گذاری کند. وی ادامه داد: بر این اساس ما تلاش داریم تا سرمایه‌گذاران سنتی را به سمت سرمایه‌گذاری در حوزه‌های نوین دانش‌بنیان هدایت کنیم. زیرا این جوانان ایده‌هایی را ارائه می‌دهند که مردم پشت آنها هستند و ارتباطی با رانت دولتی ندارند. این روش تکثیر نخل از روش کشت بافت است و در ایران تنها یک شرکت به دانش فنی آن دست یافته است.

عید الله الاکبر

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل

فعالیت اورژانس اجتماعی در ۱۵۰ شهر کشور

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
لزوم تقویت نقش بازدارنده اورژانس اجتماعی در بروز آسیب‌های اجتماعیهمایش تقدیر از کارشناسان اورژانس اجتماعی با حضور خانم «معصومه ابتکار» معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، آقای «وحید قبادی دانا» رئیس و جمعی از معاونان و مسئولان سازمان بهزیستی کشور برگزار شد. خانم ابتکار افزود: افتخار می‌کنم که در دولت دوازدهم یکی از رویکرد‌های اصلی ما، حمایت از اورژانس اجتماعی است و حدود ۴۰ بازدید از مراکز اورژانس اجتماعی داشته‌ام و گزارش‌های متعددی دریافت کرده‌ام و در جریان بسیاری از مشکلات و پیگیری‌های انجام شده هستم. وی افزود: اورژانس اجتماعی به طرحی جامع نیاز دارد و ارزیابی ما از این سازمان، موثرترین ساز و کار مداخله‌ای کشور است. وی همچنین ابراز امیدواری کرد تا با هم افزایی با اورژانس اجتماعی و به طور خاص در جامعه بر مسئله مهارت‌های ارتباطی تمرکز شود. در انتهای همایش از نمایندگان اورژانس اجتماعی تمامی استان‌ها با اهدای لوح سپاس، تقدیر شد.
فارسفارس1 روز قبل
معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، با اشاره به قدمت ساخت خوابگاه دانشجویی طالقانی که ۶۰ سال از عمرش می‌گذرد، گفت: در کرمانشاه بیش از ۳۵ سال است که خوابگاه دانشجویی ساخته نشده است. محمدرضا غلامی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرمانشاه، با اشاره به فعالیت‌های دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در حوزه فرهنگی و دانشجویی اظهار داشت: سال گذشته دبیرخانه امر به معروف و نهی از منکر دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه بین دانشگاه‌های استان رتبه نخست را کسب کرد. معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اشاره به شرکت ۶۰ درصدی دانشجویان این دانشگاه در مسابقات قرآن و عترت، افزود: رتبه نخست از لحاظ تعداد شرکت کننده ازآن دانشگاه شد. معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تاکید کرد: نظارت کمی و کیفی طبخ و عرضه غذا امسال با دانشجویان است. * برگزاری کنگره پ‍ژوهشی سالیانه دانشجویان علوم پزشکی کشور به میزبانی کرمانشاهمعاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از برگزاری کنگره پ‍ژوهشی سالیانه دانشجویان علوم پزشکی کشو از پنجم تا هشتم شهریورماه جاری به میزبانی کرمانشاه خبر داد و افزود: این کنگره سالیانه امسال به میزبانی کرمانشاه برگزار می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر