بیماری‌های که مردانه هستند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برنا
  4. سلامت
بیماری‌های که مردانه هستند

بیماری‌های که مردانه هستند

برناخبرگزاری برنا |

به گزارش گروه اجتماعی برنا؛ می‌توان در مورد خطرهایی که ممکن است مردان با آن‌ها مواجه شوند مثل سرطان، افسردگی، بیماری قلبی و مشکلات تنفسی با پزشک مشورت کرد، از آن‌ها آگاه شد، پیشگیری کرد و در صورت نیاز به درمان آن‌ها پرداخت.

بیماری قلبی

بیماری قلبی در اشکال مختلفی می‌تواند پدیدار شود و تمامی این اشکال اگر تشخیص و درمان نشوند منجر به عوارض خطرناک و مرگباری خواهند شد. طبق گفته انجمن قلب امریکا، در آن کشور یک مرد از هر ۳ مرد دچار نوعی از بیماری‌های قلبی عروقی است. سکته از مشکلات اصلی مرتبط با سلامت مردان و فشارخون بالا در مردان زیر ۴۵ سال نیز رایج است. بنابراین چکاپ‌های منظم می‌تواند ادامه ضربان قلب را تضمین کند.

پزشکان می‌توانند احتمال بیماری‌های قلبی عروقی را بر اساس برخی عوامل خطر مثل میزان کلسترول خون، فشارخون، مصرف سیگار و دخانیات و فعالیت فیزیکی تخمین بزند.

مطلب پیشنهادی:

ویزیت رایگان تهرانی‌ها

درگذشت بازیکن 37 ساله پس از سکته قلبی

موز هم به افسانه ها می پیوندد

بیماری مزمن انسدادی ریه و سایر مشکلات تنفسی

بسیاری از بیماری‌های تنفسی از سرفه کردن‌های جزئی ناشی از مصرف سیگار آغاز می‌شود. این سرفه کردن‌ها باگذشت زمان می‌توانند به تهدیداتی برای زندگی فرد تبدیل شوند. این تهدیدات عبارت‌اند از: سرطان ریه، آمفیزم و یا بیماری مزمن انسدادی ریه که این بیماری‌ها توانایی تنفسی انسان را تحت تأثیر قرار خواهند داد. علاوه بر مصرف دخانیات که اصلی‌ترین علت بروز سرطان ریه است، برخی شرایط شغلی که باعث قرار گرفتن افراد در معرض برخی مواد مثل آزبست هستند هم ریسک ابتلا به این سرطان را افزایش می‌دهند.

مصرف الکل

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا می‌گوید میزان مرگ‌ومیر و بیماری‌های مرتبط با مصرف الکل در مردان بیشتر از زنان است. مصرف الکل در مردان نیز دو برابر زنان است. همچنین مردانی که الکل مصرف می‌کنند بیشتر مستعد تجاوز و خشونت جنسی علیه زنان هستند.

مصرف الکل احتمال سرطان دهان، گلو، مری، کبد و کولون (روده) را افزایش می‌دهد. الکل در عملکرد بیضه و تولید هورمون هم اخلال ایجاد کرده که می‌تواند منجر به ناباروری و ناتوانی جنسی شود. علاوه بر این‌ها مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا می‌گوید: در آمریکا، مردانی که الکل مصرف می‌کنند بیشتر از زنان مرتکب خودکشی می‌شوند و مشاهده شده که به مصرف الکل قبل از اقدام به خودکشی تمایل بیشتری دارند.

افسردگی و خودکشی

طبق برآورد انجمن ملی سلامت روان امریکا، سالانه حدود ۶ میلیون مرد با مشکلات افسردگی از جمله افکار خودکشی دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

برخی راه‌های مقابله با افسردگی عبارت‌اند از:

-- فعالیت فیزیکی منظم مثل یک پیاده‌روی معمولی منظم

-- نوشتن افکار خود

-- ارتباط آزاد با خانواده و دوستان

-- راه‌های بهبود و درمان پیشرفته

دستورالعملی برای جلوگیری از خودکشی

اگر احساس کردید که کسی در شرف آسیب رساندن به خود و یا افراد دیگر است سعی کنید:

-- فورا با پلیس تماس بگیرید

-- تا زمان رسیدن کمک در کنار فرد بمانید و او را تنها نگذارید

-- هرگونه اشیاء خطرناک مثل چاقو، دارو و یا هر چیز دیگری را از دسترس وی خارج کنید

در خبری بخوانید: اخبار درباره سلامت

-- به حرف‌های او گوش کنید اما او را قضاوت، با او بحث و او را تهدید نکرده و فریاد نکشید.

حوادث

فهرستی از حوادثی که منجر به مرگ‌ومیر مردان می‌شوند عبارت‌اند از: سوانح رانندگی و تصادفات، غرق شدن، آتش‌سوزی و آسیب‌های مغزی ناشی از حادثه. حوادث رانندگی منجر به مرگ در مردان بین ۱۵ تا ۱۹ ساله در سال ۲۰۰۶ در آمریکا تقریبا دو برابر این میزان برای زنان بوده است. بسیاری از حوادث برای مردان نیز مربوط به شغل و در حین کار رخ می‌دهد. بنابراین به یاد داشته باشید که ایمنی در اولویت است.

بیماری کبد

کبد به ما در هضم غذا و جذب مواد مغذی کمک می‌کند و موجب دفع مواد سمی از بدن می‌شود. بیماری کبدی شامل موارد زیر است:

-- سیروز کبدی

-- هپاتیت ویروسی

-- بیماری ژنتیکی یا خود ایمنی کبد

-- سرطان مجرای صفراوی

-- سرطان کبد

-- بیماری کبد الکلی

طبق گفته‌ی انجمن سرطان آمریکا، مصرف الکل و توتون باعث افزایش احتمال ابتلا به بیماری کبد می‌شود.

دیابت

دیابت اگر ناشناخته بماند می‌تواند منجر به آسیب به کلیه و اعصاب، بیماری قلبی، سکته، مشکلات بینایی و حتی نابینایی شود. مردانی که دچار دیابت هستند در معرض ریسک بالاتری نسبت به کاهش تستوسترون و ناتوانی جنسی هستند که این شرایط می‌تواند باعث افسردگی و اضطراب خواهد شد.

بهترین راه برای کنترل دیابت، رژیم غذایی سالم و فعالیت فیزیکی است. افرادی که در خانواده خود دارای سابقه دیابت هستند باید به‌طور دوره‌ای مورد بررسی و آزمایش قرار گیرند تا در صورت دچار شدن به دیابت سریعا متوجه آن شوند.

آنفلوانزا و سینه‌پهلو

آنفلوانزا و سینه‌پهلو دو عامل خطر مهم برای سلامتی مردان است. مردانی که سیستم ایمنی بدن آن‌ها براثر شرایطی مثل بیماری مزمن انسداد ریوی، دیابت، نارسایی احتقانی قلب، کم‌خونی داسی شکل، ایدز و یا سرطان تضعیف شده است بیشتر در معرض این دو بیماری هستند.

سرطان پوست

طبق گفته‌ی بنیاد سرطان پوست امریکا دوسوم از مرگ‌ومیرهای ناشی از تومور ملانوما در سال ۲۰۱۳، مردان بودند. ۶۰درصد از این افراد، مردهای سفیدپوست بالای ۵۰ سال بودند. بنابراین اگر زیاد در معرض نور خورشید هستید سعی کنید که از پیراهن‌های با آستین‌بلند، عینک آفتابی و کلاه‌های نقاب‌دار استفاده کنید. همچنین سعی کنید از قرار گرفتن در معرض منابع اشعه UV مثل دستگاه‌های برنزه کننده (سولاریوم) و لامپ‌های شبیه‌سازی کننده‌ی نور خورشیدی بپرهیزید.

اچ‌آی‌وی و ایدز

شاید برخی مردان دچار ویروس اچ‌آی‌وی شده اما از این موضوع بی‌خبر باشند چراکه علائم اولیه این بیماری می‌تواند مثل سرماخوردگی یا آنفلوانزا باشد. طبق گزارشی که در سال ۲۰۱۰ منتشر شد، مردان ۷۶درصد از جمعیت مبتلا به ویروس اچ‌آی‌وی را تشکیل می‌دهند.

پیشگیری از این تهدیدات

حالا که در مورد ۱۰ خطر تهدیدکننده سلامت مردان مطلع شدیم، قدم بعدی شامل تغییر در سبک زندگی و عاداتی است که می‌توانند سلامتی ما را تحت تأثیر قرار دهند. البته شاید موردبررسی قرار دادن سلامت انسان ترسناک به نظر برسد و برخی از درک شرایط سلامتی خود نگران باشند اما باید بدانید که اطلاع نیافتن از این وضعیت هم می‌تواند کشنده باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

انتخابانتخاب1 روز قبل
از درخواست آنچه در رابطه جنسی می‌خواهید ترسی نداشته باشید (او هم همینطور) داشتن رابطه جنسی خوب فقط با پیدا کردن دستورالعمل مناسب و مخصوص به خود شما امکان پذیر است. گاهی اوقات برای رابطه جنسی تان برنامه ریزی می‌کنیداغلب مردم فکر می‌کنند که حس داشتن رابطه جنسی باید از شهوت نشات بگیرد ولی همیشه این طور نیست. تعداد رابطه جنسی تان را نشمریدچه هر از گاهی رابطه جنسی دارید چه هفته‌ای یک بار و یا ماهی یک بار، تمرکز روی تعداد آن کار درستی برای ارزیابی زندگی جنسی تان نیست. دست از داشتن رابطه جنسی برای دلسوزی برداریدزودلبرگ به این نوع رابطه «رابطه از سر ترحم mercy sex» می‌گوید. " کنار هم خوشحالیدبه نظر ساده می‌رسد ولی رابطه‌ای قوی بین رضایت جنسی (فاکتورهایی مانند علاقه داشتن به رابطه جنسی، داشتن حس خوب درباره زود به زود اتفاق افتادن آن، کم بودن بحث درباره رابطه جنسی) و شادی در رابطه شما وجود دارد.

ترویج همجنس‌بازی زیر پوست فمینیسم در اینستاگرام +عکس و فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
با همین تعریف از فمینیسم به سراغ صفحاتی می‌رویم که با رویکرد دفاع از حقوق زنان، به دنبال پیاده کردن اهداف دیگری هستند. افزایش نفرت زنان نسبت به مردان و ترویج همجنسگرایی در غربتصاویر بالا تنها بخشی از آن ماجرایی است که در پشت‌پرده این دفاعیات حقوق زنان می‌گذرد. آن‌ها با نام فمینیسم به دنبال ترویج فرهنگ تجرد در میان زنان ایرانی، مرد ستیزی و دور کردن آن‌ها از فضای خانواده هستند. تعرض‌های مکرر و نقض آشکار حقوق زنان آن هم در میان سردمداران حقوق بشر گویا تبدیل به یک امر عادی و سبب افزایش نفرت زنان نسبت به مردان و ترویج همجنسگرایی شده است. مثلا روزنامه لس‌آنجلس تایمز در گزارشی از ازدواج نکردن دختران ایرانی می‌پردازد و علت آن را به اندازه کافی خوب نبودن مردان بیان می‌کند.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
در بازار ۴٫۵ میلیارد دلاری دارو در ایران، سهم شرکت‌های داخلی از این بازار ۷۰ درصد است. در سال ۱۳۹۷، ۹۷ درصد اقلام دارویی مصرف شده تولید داخل بوده و ۶۷ درصد از ماده موثره دارویی (APIs) مورد استفاده برای تولید داروها در داخل کشور تولید شده است. ارزش بازار تجهیزات پزشکی نیز در ایران ۲٫۵ میلیارد دلار می‌باشد، ۳۰ درصد این بازار در اختیار بیش از ۱۰۰ تولید کننده داخلی است. گفتنی است، گزارش شاخص جهانی نوآوری هرساله به صورت موضوعی وضعیت کشورها را در یک حوزه خاص بررسی می‌کند. گزارش سال ۲۰۱۹ شاخص جهانی نوآوری به بررسی حوزه موضوعی سلامت پرداخته و برای نخستین بار در فصلی جداگانه به وضعیت جمهوری اسلامی ایران در این حوزه پرداخته است.
ایسناایسنا1 روز قبل
به گزارش ایسنا، محمدرضا مسجدی همچنین با اشاره به بند ۸ قانون مبارزه با دخانیات، افزود: بر اساس این بند از قانون باید سالانه ۱۰ درصد به مالیات بر دخانیات افزوده شود که تا کنون این امر محقق نشده است. در حالی که اکثر کشورهای منطقه تا ۷۵ درصد و حتی بیش از این درصد را افزایش داده و صنایع دخانی را ملزم به پرداخت آن کرده‌اند. وی با اشاره به این مطلب که درصورتی‌که مالیات بر دخانیات طبق قانون مصوب اخذ شود، بودجه سلامت کشور دو برابر خواهد شد، گفت: با افزایش مالیات بر سیگار، استعمال آن را تا ۳۰ درصد در جامعه می‌توان کاهش داد؛ این معادله‌ای است که در اکثر کشورها اتفاق افتاده و ایران نیز متعهد به اجرای آن است. بنابر اعلام جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران، وی با تاکید بر این مسئله که علاوه بر مالیات سیگار، مالیات توتون قلیان نیز باید اخذ شود، تاکید کرد: در بحث کاهش مصرف و افزایش مالیات انواع محصولات دخانی در کشور ما خلا قانونی نداریم، بلکه مشکل در ضمانت اجرای آن است. به هرحال با طوفان فکری و آگاه‌سازی شهروندان می‌توان شهروند مطالبه‌گری را بوجود آورد که در ادامه آن مجریان امر را مجبور به اجرای بی چون و چرای قوانین کنند.
عصر ایرانعصر ایران3 ساعت قبل
پژوهشگران «دانشکده پزشکی دانشگاه مینه‌سوتا» (University of Minnesota Medical School) آمریکا در مطالعه اخیرشان دریافته‌اند فعالیت مغز در سطح شبکه می‌تواند انواع خاصی از بیماری‌های روانی را شناسایی کند. یافته‌های این مطالعه که در مجله «Journal of Neural Engineering» منتشر شد، نشان می‌دهد پژوهشگران می‌توانند توانایی بیماران در مدیریت علائم بیماری روانی را بهبود بخشند. تحقیقات قبلی نشان داد که اعمال تحریک الکتریکی در زمان مناسب، به مغز بیمار مبتلا به یک بیماری روانی شدید کمک می‌کند تا بتواند کار‌های دشوار را انجام دهد. آن‌ها قصد داشتند دریابند چگونه فعالیت یک منطقه مغز با فعالیت منطقه دیگر هماهنگ است. امیدواریم که این کار نهایتا به توسعه روش‌های درمانی مؤثرتر برای تحریک مغز برای بیماری‌های روانی کمک کند.
سلامت نیوزسلامت نیوز1 ساعت قبل
بنابراین سعی کنید چه در مورد ظروف پذیرایی و چه در مورد غذاها از رنگ و لعابشان غافل نشوید. در حقیقت تفاوت بسیاری از دستپخت‌ها در چاشنی و ادویه جات به کار رفته در انواع غذا است؛ نه چیز دیگری. این چاشنی‌های دوست داشتنی به راحتی می‌توانند به عنوان بهترین گزینه‌های طعم دهنده غذا به کار بروند. اگر غذای ملل را دوست داریددرست کردن غذاهای کشورهای مختلف، مورد علاقه بسیاری از آقایان و خانم‌های دوستدار آشپزی است. یک ترفند برای انتخاب غذای مناسب ذائقه ایرانی این است که مواد لازم برای درست کردن غذای مورد نظرتان را با مواد اصلی غذاهای ایرانی مقایسه کنید.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

گیر کردن مدادتراش در گلوی کودک +عکس

فردا نیوز11 ساعت قبل

هنشل Hs ۱۳۲، بمب افکن با صندلی متفاوت برای خلبان! (+تصاویر)

عصر ایران1 روز قبل

مرجانه گلچین بدون گریم/عکس

خبرآنلاین21 ساعت قبل

فیلم لحظه کتک کاری جلسه شورای شهر ساری / صبح امروز رخ داد

رکنا1 روز قبل

دهن ترامپ … شد!

ترویج همجنس‌بازی زیر پوست فمینیسم در اینستاگرام +عکس و فیلم

مشرق‌نیوز1 روز قبل

شب نشینی مهران مدیری و محمدرضا شجریان/ببینید

برنا1 روز قبل

فیلم | لحظات هولناک خراب‌شدن رنجر شهربازی اصفهان در هوا!

خبرآنلاین1 روز قبل

چگونه بفهمیم فشار خونمان بالاست یا پایین؟

برترین‌ها1 روز قبل

رامسین کبریتی: در کانادا هستم و یک زندگی آرام و بی‌هیاهو را سپری میکنم / شرایط مالی «جم» کاملا معمولی بود ولی بدحسابی ندیدم/ مدتی بعد از حضورم در «جم»، مدیر شبکه به قتل رسید و کل پروسه تولید خوابید / سعید سلطانی پیشنهاد داد برگردم و در فصل سوم «ستایش» بازی کنم ولی میدانستم ممنوع‌الفعالیت خواهم شد

انتخاب1 روز قبل