انتخاب جنسیت جنین ممکن خواهد شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصادنیوز
  4. اقتصادی
انتخاب جنسیت جنین ممکن خواهد شد

انتخاب جنسیت جنین ممکن خواهد شد

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز |
​اقتصاد نیوز:دانشمندان با موفقیت توانستند اسپرم های حامل کروموزوم های ایکس و وای موش ها را از یکدیگر جدا کنند. پیش بینی می شود که این آزمایش برآیندهای مثبتی در انتخاب جنسیت جنین در آینده داشته باشد.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از دیجیاتو، اسپرم انسان یکی از کروموزوم‌های ایکس یا وای را با خود حمل می‌کند و این کروموزوم‌ها در اغلب پستانداران جنسیت جنین را تعیین می‌کنند. تعداد اسپرم‌های حامل این دو کروموزوم نیز به طور معمول با یکدیگر مساوی است و در واقع به همین خاطر جمعیت زنان و مردان روی زمین تقریبا با یکدیگر برابری می‌کند.

اما اسپرم‌ها (حامل کروموزوم ایکس باشد یا وای) پروتئین‌های یکسانی دارند تا جنین بتواند به شکل عادی رشد کند، لذا هیچ نشانه شناخته شده‌ای که بتوان با آن تفاوت میان این دو اسپرم را تشخیص داد وجود ندارد. تا سال‌ها دانشمندان تلاش می‌کردند راهی پیدا کنند که این سلول‌های بارور را در حیوانات مختلف از یکدیگر تفکیک کنند و از این طریق راهی برای تعیین جنسیت حیوانات خانگی و حتی انسان‌ها پیدا کنند که تاکنون تلاش هایشان در این زمینه بی نتیجه بوده است.

حالا مولفان مقاله‌ای که اخیرا در نشریه PLOS Biology منتشر شده اعلام کرده‌اند که شاخص‌های مربوط به اسپرم‌های حامل کروموزوم ایکس و وای را در موش‌ها شناسایی کرده‌اند. دانشمندان نخست پروتئین‌های کروموزوم-ایکس را در اسپرم-ایکس پیدا کردند و از آن برای تفکیک اسپرم‌های حامل کروموزوم‌های ایکس از سلول‌های حامل کروموزوم وای استفاده کردند. آنها در ادامه با کمک این تکنیک یاخته هایی عموما شامل یک جنسیت را ایجاد کردند.

پروفسور ماسایوکی شیمادا از دانشگاه هیروشیما در این باره به نیوزویک گفت: در مزارع پرورش حیوانات اهلی، ارزش گاوهای ماده بیشتر از گاوهای نر است چراکه شیر تنها از طریق گاوهای ماده تولید می‌شود. در حوزه تولید گوشت خوراکی نیز سرعت رشد گاوهای نر به مراتب بیشتر از گاوهای ماده است. بنابراین ارزش گاوهای نر در این زمینه از ماده‌ها بیشتر است.

خبری: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان

پیتر الیس از اساتید باروری و ژنتیک مولکولی دانشگاه کنت نیز در این رابطه اظهار داشت: اگر این پژوهش امکان تکرار داشته باشد و به طور مشخص در دیگر جانداران غیر از موش نیز اثبات شود آنگاه نتایج آن هم در حیوانات و هم انسان میتواند فوق العاده باشد.

این کار امکان انتخاب جنسیت را ممکن می‌کند، با این حال فعلا دانشمندان در مرحله تست قرار دارند و باید بررسی‌های بیشتری روی این تکنیک انجام گیرد.

پروفسور دیوید الیوت استاد ژنتیک دانشگاه نیوکاسل که در این پژوهش مشارکت نداشته است هم در این باره گفت:

اگر اسپرم‌های حامل ایکس و وای در انسان نیز تفاوت هایی مشابه به موش‌ها داشته باشند آنگاه میتوان آنها را به شیوه مشابه از هم تفکیک کرد. با این حال اما گیرنده‌های موجود در اسپرم در جانوران مختلف با یکدیگر فرق دارد و در نتیجه نمی‌توان با اطمینان خاطر گفت که این روش در انسان هم جواب می‌دهد. از طرفی پرسش‌های اخلاقی زیادی برای استفاده از این تکنینک وجود دارند که پیش از کاربرد آن روی انسان باید به آنها پاسخ داده شود. این مطلب برایم مفید است ۰

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

طرفداران مسیح علینژاد این کلیپ را نبییند

پارس نیوزپارس نیوز1 روز قبل
پس از چند سال از جار و جنجال‌های مسیح علینژاد در قالب کمپین چهارشنبه‌های سفید و آزادی‌های یواشکی، لیست پروژه‌های وی در قالب قرارداد با دولت آمریکا برای به راه انداختن کمپین‌ها افشا شد. مشخص شد که او برای همین پروژه‌ها صدها هزار دلار دریافت کرده و در صورت ادامه جنجال در جامعه ایرانی به ویژه در میان زنان و دختران و همچنین درگیری آنها با یکدیگر، صفرهای قراداد مسیح بیشتر می‌شوند.
فراروفرارو1 روز قبل
اسدالله عسگراولادی برادر حبیب‌الله عسگراولادی از چهره‌های مهم و تاثیرگذار جریان اصولگرایی بود که وی نیز چند سال قبل دارفانی را وداع گفت. اسدالله عسگراولادی که بود؟ شاخص‌ترین رفتار سیاسی اسد الله عسگراولادی در دو مقطع زمانی رخ داد. پس از این دو اتفاق، اسدالله عسگراولادی دو گزینه پیش رویش قرار گرفت. پس از آن تمامی زندگی اسدالله عسگراولادی، خلاصه در تجارت، امور خیریه و گفتگو‌های رسانه‌ای شد. اسدالله عسگراولادی خود را طی تمامی سال‌های گذشته «کاسب جزء» معرفی کرده است.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
اشرف عید، این کارگر لوله‌کش فرانسوی می‌گوید که محافظان این شاهزاده او را کتک زدند و محبوس کردند و او را مجبور کردند که پای شاهزاده را ببوسد. شاهزاده بنت سلمان که حکم جلب او صادر شده و تحت پیگرد بین‌المللی قرار گرفته در جلسه دادگاه امروز حضور نداشت. پس از جلسه دادگاه، وکیل فرانسوی حصه بنت سلمان گفت که ادعاهای کارگر لوله‌کش «تخیلی» بوده است و آنها به رای دادگاه اعتراض خواهند کرد. این لوله کش می‌گوید که چند ساعت به او اجازه ندادند که این خانه را ترک کند و او را مجبور کردند که پای حصه را ببوسد. شاهزاده حصه کیست؟ بر اساس آنچه که در رسانه‌های عربستان منتشر شده است، شاهزاده حصه به دلیل کارهای نیکوکارانه و همچنین تلاش برای حقوق زنان مشهور است.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از اسپوتنیک، ملانیا ترامپ در توییتر عکس خود را در مراسم یادبود ۱۱ سپتامبر منتشر کرد. او همراه دونالد ترامپ در این عکس دیده می‌شود. ملانیا ترامپ زیر عکس نوشت: «ما همیشه ۱۱ سپتامبر را به یاد خواهیم داشت». آنچه توجه کاربران را بخود جلب، برش پشت پالتوی ملانیا ترامپ است که شبیه یکی از برج هاست. انتقاد کاربران بر سر بانوی اول آمریکا جاری شد: «واقعا هم آن دکمه شبیه هواپیمایی است که با برج تصادم کرد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از خودروبانک؛ در طرح فروش نقدی گروه خودروسازی سایپا ۲ خودروی تیبا صندوقدار با رینگ‌های فولادی و آلومینیومی و همچنین خودروی کیا سراتو ۲۰۰۰ در اختیار مشتریان قرار خواهد گرفت که قیمت تعیین شده برای فروش آنان به شرح زیر خواهد بود. - تیبا صندوقدار با رینگ‌های فولادی: قیمت فروش نقدی ۴۳ میلیون و ۴۴۳ هزار تومان- تیبا صندوقدار با رینگ‌های آلومینیومی: قیمت فروش نقدی ۴۶ میلیون و ۴۴۳ هزار تومان- کیا سراتو ۲۰۰۰: قیمت فروش نقدی ۲۹۵ میلیون تومانعلاوه بر این، گروه خودروسازی سایپا طرح فروش اعتباری هم برای مشتریان خود در نظر گرفته است که شامل خودروی «سایپا ۱۵۱» و همچنین خودروی «تیبا صندوقدار» با دو رینگ فولادی و آلومینیومی می‌شود که جزییات فروش آنان با شرایط بازپرداخت یکسان ۳ چک چهارماهه به شرح زیر خواهد بود: - تیبا صندوقدار با رینگ‌های فولادی: قیمت ۴۳ میلیون و ۴۴۳ هزار تومان/ مبلغ تسهیلات ۵ میلیون تومان- تیبا صندوقدار با رینگ‌های آلومینیومی: قیمت ۴۶ میلیون و ۴۴۳ هزار تومان/ مبلغ تسهیلات ۵ میلیون تومان- سایپا ۱۵۱: قیمت ۴۰ میلیون و ۳۱۳ هزار تومان/ مبلغ تسهیلات ۴ میلیون تومان
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
طرح فروش محصولات سایپا از ساعت ۱۰ صبح امروز شنبه ۲۳ شهریور در وبسایت این شرکت آغاز شد. به گزارش عصر ایران در این شرایط فروش خودروی سراتو، تیبا و وانت پراید با شرایط متفاووت عرضه می‌شود. در این شرایط فروش خودرو‌های «تیبا» و «سایپا ۱۵۱» (وانت پراید) به صورت اقساطی و سراتو آپشنال به صورت نقدی ارائه شده است. شرایط فروش اقساطی تیبافروش نقدی سراتوفروش اقساطی وانت پراید

نظرها

اخبار بیشتر