برگزاری «جشنواره انجیر» بدون انجیر!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. اقتصادی
برگزاری «جشنواره انجیر» بدون انجیر!

برگزاری «جشنواره انجیر» بدون انجیر!

فارسخبرگزاری فارس |
ششمین جشنواره انجیر در گلوگاه در حالی برگزار شد که مهم‌ترین دغدغه مردم و مسؤولان همچون دوره‌های گذشته، نبود صنایع تبدیلی است و البته امسال نبود انجیر در غرفه‌ها هم به دغدغه‌های دیگر اضافه شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از مازندران، گلوگاه به عنوان یکی از شرقی‌ترین شهرهای استان مازندران است که براساس آنچه اعلام شده، دارای مرغوب‌ترین انجیر کشور است و همین امر می‌تواند توسعه صنایع تبدیلی و فروش بازار انجیر به صورت متمرکز و ساماندهی شده را در دستور کار مسؤولان امر قرار دهد.

خرده‌فروشی انجیر و فروش در حاشیه جاده سراسری و خیابان‌ها این روزها به یک دغدغه جدی برای جوانان و خانواده‌ها تبدیل شده است و این در حالیست که می‌توان با ساماندهی مناسب و ایجاد صنایع تبدیلی در مقیاس کوچک و بزرگ از این دغدغه‌ها کاست.

بی‌شک در شرایط فعلی جامعه و تحریم‌های اقتصادی، بیش از هر زمان و مقطع دیگری نیازمند توجه به اقتصاد مقاومتی و خودکفایی در حوزه‌های مختلف به فرموده رهبری هستیم و توجه به حوزه کشاورزی می‌تواند نقش مهمی در زمینه توسعه و مقابله با تحریم‌های مختلف داشته باشد.

برپایی نمایشگاه با بیش از ۵۰ غرفه و نبود انجیر در شهرستانی که به مهد انجیر معروف است نه تنها برای مسافران بلکه برای شهروندان گلوگاهی هم تازگی داشت.

بیش از ۵۰ غرفه به محصولات استان‌های مختلف کشور اختصاص داده شد اما تنها یک تا دو غرفه به صورت خیلی جزئی و مختصر به انجیر اختصاص داشت و آن هم در فضایی تاریک و با دو جعبه انجیر.

برگزاری «جشنواره انجیر» بدون انجیر! - 6

به راستی برگزاری جشنواره‌های متعدد در سطح استان بدون بازخورد مناسب برای کشاورزان و باغداران چه منفعتی برای مردم دارد؟

برگزاری «جشنواره انجیر» بدون انجیر! - 8برگزاری «جشنواره انجیر» بدون انجیر! - 9برگزاری «جشنواره انجیر» بدون انجیر! - 10

*جشنواره‌های بی‌محتوا و بدون هدف

اکبری یکی از شرکت کنندگان در این جشنواره با اظهار گلایه از نبود محصولات کشاورزی و باغی در جشنواره‌های استان مازندران گفت: متاسفانه برگزاری این جشنواره هیچ منفعت و عایدی برای کشاورزان ندارد و تنها به بازار کسب و کار برای برگزارکننده نمایشگاه تبدیل شده است.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس اظهار کرد: این جشنواره‌ها در سال‌های اخیر نه تنها منفعتی برای باغداران و کشاورزان نداتشه است بلکه برگزاری بسیاری از جشنواره‌ها در بعد از برداشت محصولات و فروش قریب به اتفاق محصولات باغی و کشاورزی، تنها عرصه‌ای برای به نمایش گذاشتن محصولات استان‌های دیگر و منفعت برای برگزارکننده نمایشگاه و مدیری است که نمایشگاه‌های استان را بدون کارشناسی و کار مفید غصب کرده است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

اکبری افزود: این روزها نمایشگاهی که باید به برندسازی، بازاریابی و بازارسازی برای محصولات کشاورزی بومی و داخلی بپردازد، عرصه‌ای برای جولان محصولات استان‌های دیگر شده است و از اسنک، باسلق، ترشی‌های گیلان، شیرینی‌های کرمانشاه و عسل اردبیل تا بدلیجات به نمایش گذاشته شد اما خبری از انجیر گلوگاه به عنوان مرغوب‌ترین انجیر ایران نبود و انگار هدف و محتوایی در این جشنواره‌ها و نمایشگاه‌ها دنبال نمی‌شود و تنها به برگزاری افتتاحیه و اختتامیه بسنده شده است.

برگزاری «جشنواره انجیر» بدون انجیر! - 16

*نمایشگاه‌هایی خالی از محصولات کشاورزی مرتبط با جشنواره

کلبادی از شهروندان گلوگاهی هم با اشاره به برگزاری ۶دوره جشنواره اظهار کرد: جشنواره امسال در شرایط خوبی برگزار نشد و به نوعی برگزاری جشنواره بعد از برداشت محصولات انجیر و پایان کار باغداران و نبود انجیر در بازار، مناسب نبود و باید زمان‌سنجی مناسب برای برگزاری جشنواره انجام می‌شد.

وی به خبرنگار فارس می‌گوید: غرفه‌های خالی از انجیر از دغدغه‌های مهم بازدیدکنندگان بود و مردمی که برای خرید انجیر با قیمت مناسب به این جشنواره مراجعه کرده بودند؛ با دستان خالی برگشتند و این مسأله شایسته شهرستان گلوگاه به عنوان مهد انجیر نیست.

این شهروند گلوگاهی با گلایه از وضعیت نمایشگاه و نامناسب بودن شرایط فیزیکی آن یادآور شد: بخشی از محیط نمایشگاه آسفالت، بخشی شنی و بخشی با تشک‌های ابری پوشیده شده بود که رفت‌و آمد را برای همگان مشکل کرده بود و شرایط مناسبی حاکم نبود در حالی که برعهده گرفتن نمایشگاه و برپایی غرفه‌ها باید در شرایط مناسب با نورپردازی مناسب باشد که در گلوگاه حداقل‌ها رعایت نشد.

برگزاری «جشنواره انجیر» بدون انجیر! - 21

کلبادی با اشاره به اینکه برگزاری نمایشگاه و جشنواره در سال‌های اخیر به یک نوع بازاریابی برای فروش محصولات افراد خاص تبدیل شده است، گفت: در جشنواره‌های متعددی در شهرستان‌ها مراجعه کرده‌ام اما در جشنواره‌های انجیر گلوگاه، تمشک نکا و هلو نکا که در ماه‌های گذشته برگزار شد خبری از محصولات کشاورزی مورد نظر و مرتبط با جشنواره نبود.

به گزارش فارس، با ایجاد صنایع تبدیلی و اهمیت دادن به بخش فرآوری در انجیر گلوگاه در کنار فرآوری محصولات باغی و کشاورزی دیگر، می‌توان علاوه بر تأمین بازار داخلی، در حوزه صادرات هم نقش تعیین‌کننده داشت و به جایگاه مناسب رسید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نامه‌ای برای پدر

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ دلنوشته‌ای برای درس و مشق؛ حالا امروز نه تنها آرزوی ژینا، بلکه هم کلاسی هایش رنگ واقعیت گرفته است. با افتتاح ۱۲۰ مدرسه برکت به همت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، مجموع مدارس برکت در سراسر کشور به ۱۲۳۰ مدرسه رسید و علاوه بر آن ۴۱۴ مدرسه در سایر مناطق کم برخوردار و محروم کشور در حال ساخت و تکمیل است.

افزایش استخراج گاز تا پایان سال به ۷۵۰ میلیون مترمکعب

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، آقای بیژن زنگنه درحاشیه جلسه هیئت دولت با اشاره به اینکه سال ۹۷ برداشت گاز بصورت روزانه افزایش یافته است افزود: این برنامه ادامه دار خواهد بود و با ثبت واحد‌های دیگر نیز تولید از دریا افزایش خواهد یافت. وی درخصوص تاثیر حادثه آرامکو دربازار نفت گفت: این حادثه آثار کوتاه مدتی در بازار نفت خواهد داشت و این اثر برای همه خواهد بود. وزیر نفت با اشاره به تولید نفت ۴۰ در آمریکا ادامه داد: شاید یکی از دلایل تحریم نفتی ایران، بدست آوردن بازار درست (مناسب) برای نفت ۴۰ آمریکا است. زنگنه با اشاره به نگرانی‌ها موجود برای امنیت عرضه نفت در بازار افزود: این موضوع نگرانی ما نیز بود، ما معتقد هستیم برای تامین امنیت تولید کننده ومصرف کننده نباید از نفت به عنوان یک سلاح استفاده کرد، زیرا این کالا مورد نیاز همه جوامع بشری است و باید اجازه داد جریان آزاد آن در بازار انجام شود.
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشعاطفه قنبری، روان‌پزشک و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره «ویژگی‌های افراد دو قطبی»، اظهار داشت: اختلال دو قطبی نوعی اختلال خلقی است که علت آن معمولا ژنتیکی است و این افراد حداقل یک دوره مانیا دارند. همچنین ممکن است این افراد رفتارهایی داشته باشند که به خود و دیگران لطمه بزنند. قنبری اضافه کرد: ‌این افراد ممکن است رفتارهای خارج از عرف داشته باشند و نحوه قضاوت‌شان مختل شود. در کنار آن افراد دو قطبی به جز دوره‌های مانیا افسردگی را نیز تجربه می‌کنند و به همین دلیل به آنها دو قطبی می‌گویند. وی در پاسخ به این پرسش که «چه تفاوتی بین افراد افسرده و دو قطبی وجود دارد؟»، ‌گفت: ‌افراد افسرده خلق پایین داشته و بی‌حوصله می‌شوند اما دوره مانیا ندارند؛ در حالی که افراد دو قطبی در کنار افسردگی، حملات مانیا نیز دارند. موضوع مهم در ازدواج این افراد این است که همسر فرد از بیماری آنها مطلع باشد و با اطلاع از این موضوع، ازدواج کنند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴14 ساعت قبل
در این بخش از راهنمای سفر به تایلند قصد داریم تا نکات مهم سفر به تایلند را بیان کنیم. از این رو، اگر قصد دارید سفر ارزانی را تجربه کنید، این ماه بهترین زمان سفر به تایلند است. رفت و آمد با تاکسی راحت‌تر است، اما توک توک دید بهتری به بیرون دارد. به یاد داشته باشید که قبل از سوار شدن در تاکسی یا توک توک در مورد کرایه با راننده به توافق برسید. -نکته‌ای که باید در بین نکات مهم سفر به تایلند توجه ویژه‌ای به آن داشته باشید، صحبت کردن در مورد پادشاه تایلند است.
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، آقای محمد شهریاری با اشاره به اینکه میزان بارش‌های استان تهران از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهر) تاکنون به ۳۸۰ میلیمتر رسیده است، افزود: این میزان بارندگی در مقایسه با پارسال ۶۰ درصد و نسبت به مدت متوسط بلندمدت ۴۲ درصد افزایش یافته است. وی با تاکید بر اینکه حجم ذخیره سد‌های پنجگانه استان تهران (لتیان، امیرکبیر، طالقان، ماملو و لار) به ۹۴۰ میلیون مترمکعب رسیده است، گفت: پارسال در همین بازه زمانی، حجم آب ذخیره شده در سد‌های استان به ۶۴۰ میلیون مترمکعب رسیده بود که به واسطه بارندگی‌های بسیار مناسب سال آبی جاری شاهد افزایش ۳۰۰ میلیون مترمکعبی ذخیره سد‌های تهران نسبت به مدت مشابه سال گذشته هستیم. آقای شهریاری با اشاره به فعالیت ۹ واحد نیروگاه برق‌آبی استان در سد‌های لتیان، امیرکبیر، طالقان، امیرکبیر و نیروگاه کلان، افزود: ظرفیت نصب شده این واحد‌ها ۲۶۸ مگاوات است و بارندگی‌های سال آبی جاری موجب شده است تا نیروگاه‌های برق‌آبی استان با افزایش ۹۲ درصدی تولید خود نسبت به تابستان پارسال نقش موثری در تامین برق پایدار پیک (اوج مصرف) تابستان امسال داشته باشند. وی با تاکید بر اینکه مصرف سالانه آب شرب تهران به یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون مترمکعب رسیده است، گفت: تقریبا هر سال ۶ بار حجم مخزن سد امیرکبیر برای تامین آب شرب تهران استفاده می‌شود که در شرایط نرمال ۷۰ درصد از آب شرب تهران از آب‌های سطحی و منابع سد‌ها و ۳۰ درصد آن توسط منابع زیرزمینی تامین می‌شود. مدیر بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برق‌آبی شرکت آب منطقه‌ای تهران افزود: با توجه به افزایش ۳۰۰ میلیون مترمکعبی ذخیره سد‌های پنجگانه استان تهران در مقایسه با سال گذشته امیدواریم با شرایط مطلوب‌تری بتوانیم برای سال آبی پیش‌رو برنامه‌ریزی کرده و با کمترین چالش نیاز آبی استان را در سال آبی ۹۸-۹۹ تامین کنیم.
صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
سرپرست معاونت صنایع وزارت صمت از تشکیل کارگروه و میز تخصصی طلا، جواهرات و فلزات گرانبها با حضور اتحادیه‌ها و تشکل‌ها در وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر دادبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت؛ هم اندیشی انجمن‌ها و تشکل‌های فعال در زمینه طلا، فلزات گرانبها و سنگ تزیینی امروز (پنج شنبه) با حضور عضو مجمع تشخیص مصلحت و رئیس گروه اقتصادی معاونت بررسی دفتر مقام معظم رهبری تشکیل شد. آقای مهدی صادقی نیارکی در این نشست با اعلام این خبر گفت: نگاه ما در وزارت صنعت معطوف به مباحث کلان اقتصاد توسعه و زنجیره‌های ارزش است و از این رو مباحث مطرح شده در جلسات تخصصی باید تبدیل به اقتصاد و مزیت‌های اقتصادی شود. وی با اشاره به اهمیت طلا و جواهر در اقتصاد کشور افزود: پیشنهاد می‌شود مرکزی مستقل تشکیل شود که همه اضلاع فلزات گرانبها نظیر طلا، جواهرات و سنگ‌ها و حتی صادرات و فروش در آن‌ها تجمیع شود تا تحقق سند راهبردی این صنعت تسریع بشود. سرپرست معاونت امور صنایع گفت: ارتباط خوبی میان دولت و سایر قوا وجود دارد و از این ظرفیت می‌توان برای بلوغ کامل صنعت و برطرف کردن سنگلاخ‌ها و موانع استفاده کرد. سرپرست معاونت صنایع وزارت صمت پیشنهاد داد که از ظرفیت‌های دانشگاه و صنعت باید به صورت هم افزا استفاده شود تا سند و چشم انداز صنعت طلا و جواهر با محوریت مطالعات در کشور تهیه شود.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


اسدالله عسگراولادی دعوت حق را لبیک گفت

6 روز قبلفارس4

فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

2 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

4 روز قبلعصر ایران2

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

2 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

2 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

2 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

3 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

3 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

4 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

4 روز قبلرکنا1