لبنانی​‌ها در جشن پیروزی مقاومت؛ حریری در آمریکا!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سیاسی

لبنانی​‌ها در جشن پیروزی مقاومت؛ حریری در آمریکا!

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |

سعد حریری در حالی برای دومین بار در مقام نخست وزیر به آمریکا سفرکرده است که لبنانی‌ها سیزدهمین سالروز پیروزی در جنگ ۳۳ روزه را جشن می‌گیرند.

میراث دار سیاسی رفیق حریری، نخست وزیر اسبق لبنان که در سال ۲۰۰۵ براثر انفجاری مهیب در قلب بیروت کشته شد، از ابتدای در اختیار گرفتن ارث پدر با مواضعی دوگانه در قالب جریان غربگرای ۱۴ مارس همواره در صدد جلب نظرآمریکا بود و حالا در اوج فشار‌های سیاسی و اقتصادی آمریکا بر محور مقاومت و در ایام جشن پیروزی جنگ ۳۳ روزه ترجیح داده به جای همراهی با مردم کشورش در مصاحبه مطبوعاتی مشترک با پمپئو وزیر خارجه امریکا شرکت کند.

مایک پمپئو در این مصاحبه ایران و حزب الله را تهدیدی برای لبنان معرفی کرد و مدعی شد منطقه از سوی ایران و حزب الله مورد حمایت آن تهدید می‌شود و حریری در برابر این اظهارات مداخله جویانه فقط سکوت کرد.

حریری یک بار دیگر در سال ۲۰۱۱ و در اوج اختلافات داخلی جریان‌های سیاسی برسر دادگاه بین المللی رسیدگی به ترور رفیق حریری به آمریکا سفر کرده بود. در آن ایام پس از کناره گیری حزب‌الله و متحدانش از کابینه، عمر دور اول نخست وزیری او درحالی به پایان رسید که وی مشغول دیدار با باراک اوباما در کاخ سفید بود.

حریری بعد از این استعفا به بهانه نداشتن امنیت جانی به لبنان باز نگشت و سه سال در عربستان و پاریس اقامت داشت و بعد از شعله ور شدن بحران سوریه با قرار دادن تمام تخم مرغ‌های خود در سبد سقوط نظام سوریه اعلام کرد تنها از فرودگاه دمشق به بیروت بازخواهد گشت.

این جمله کنایه آمیز او حاکی از روزشماری وی برای سقوط اسد بود. روزشماری که هیچگاه به صفر نرسید و حریری سرانجام با پدیدار شدن نشانه‌های شکست فتنه شام به بیروت بازگشت.

آغاز دور دوم نخست وزیری سعد حریری همزمان شد با دوره ریاست جمهوری میشل عون؛ شخصیتی که با حمایت قاطع حزب الله به ریاست جمهوری رسید. میشل عون پس از چندین ماه خلاء سیاسی، سعد حریری را مامور تشکیل کابینه کرد. برخی انتخاب سعد حریری را بخشی از تفاهم میان او و میشل عون تحلیل کردند.

یک سال بعد حریری در میانه جلسه هیئت وزیران تماسی دریافت کرد که باید سریع عازم ریاض شود. او در فرودگاه ریاض به دست نیرو‌های امنیتی بازداشت شد و در سناریویی مشکوک متن استعفانامه‌ای را از شبکه العربیه قرائت کرد. او در این بیانیه از حزب‌الله لبنان و سیاست‌های ایران در منطقه انتقاد کرد و گفت که فضای سیاسی لبنان شبیه روز‌های قبل از سوءقصد به جان پدرش (رفیق حریری) شده و او احساس می‌کند عده‌ای برای قتلش نقشه می‌کشند.

این توطئه دو هدف داشت: نخست انفجار فضای سیاسی لبنان در آستانه انتخابات پارلمانی این کشور و هدف دوم آن مظلوم نمایی حریری در فضای سیاسی لبنان بود. اهدافی که با هوشیاری گروه‌های سیاسی لبنانی به ویژه گروه‌های سیاسی همسو با مقاومت خنثی شد و پس از حمایت یکپارچه همه لبنانی‌ها سرانجام حریری با وساطت فرانسه از مخمصه گریخت و به کشور باز گشت.

در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۸ جریان المستقبل به رهبری سعد حریری برخلاف انتظار و با وجود حمایت‌های قاطع آمریکا و عربستان و صرف میلیون‌ها دلار برای خرید آرای مردم شکست خورد، اما با توجه به اینکه پست نخست وزیری براساس توافقنامه طائف متعلق به طایفه اهل سنت است، خرد جمعی نمایندگان منتخب و رئیس جمهور منجر به نخست وزیری مجدد حریری شد و به این ترتیب دور جدیدی از نخست وزیر خاندان حریری بر لبنان آغاز گردید در شرایطی که مردم با رای به گروه‌های همسو با مقاومت خواهان تغییر جدی در روند اداره کشور و مبارزه با فساد بودند.

روزنامه دیلی استار لبنان چند روز پیش در ابتکاری صفحات خود را با انتشار کلیدواژه‌هایی به عملکرد مایوس کننده دولت اختصاص داد و از مخاطبانش در قالب تیتر نخست خود خواست تا دیر نشده بیدار شوند.

این روزنامه بحران حاکم بر دولت سعد حریری را این گونه توصیف کرد: «لفاظی‌های فرقه‌ای روز به روز در حال افزایش است»، «زباله‌ها هنوز در خیابان‌ها جمع نمی‌شوند»، «آلودگی به حد خطرناک رسیده است»، «نرخ بیکاری ۲۵ ٪»، «بیش از ۱٫۵ میلیون آواره در کشور»، «بدهی عمومی نزدیک به ۱۰۰ میلیارد دلار است» ورشکستگی شرکت‌ها را تهدید می‌کند «و» پول ملی در معرض خطر است".

شاید به جرات بتوان گفت: این کارنامه تمام نمای هیئت حاکمه دولت لبنان به ریاست سران جریان ۱۴ مارس در دوره‌های مختلف است. رویکردی که نتیجه‌ای جز تشدید اعتراضات مردمی به وضعیت موجود ندارد مردمی که به دلیل رای دادن به نمایندگان خود در محور مقاومت در انتخابات پارلمانی باید مجازات شوند و عامل این بی تدبیری انتخاب آن‌ها معرفی شده است.

با در کنار هم گذاشتن پازل‌های تحولات ماه‌های اخیر از اقدامات اخیر ولید جنبلاط رئیس حزب سوسیال دروزی لبنان برای تسلط امنیتی بر منطقه جبل لبنان و ممانعت از ورود وزیر خارجه به این منطقه تا تعطیلی ۴۰ روزه کابینه لبنان به دلیل تشدید اختلافات طایفه‌ای و کلاف سردرگم مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم، همه وهمه نشان از پایانی داغ برای تابستان لبنان دارد؛ تابستانی که گردشگران سعودی و عرب منطقه به شکلی خودجوش از سفر به لبنان و کمک به رونق چرخ‌های زنگ زده اقتصاد این کشور اجتناب کردند.

رویکردی که روز گذشته سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله در مراسم سیزدهمین سالروز جنگ ۳۳ روزه به آن اشاره کرد و تنها رمز تداوم پیروزی در شرایط کنونی را معادله طلایی ارتش، مردم و مقاومت دانست. معادله‌ای که از سال ۲۰۰۰ تاکنون رمز پیروزی محورمقاومت بوده و همین ایستادگی و مقاومت عامل بازدارنده اصلی در شعله ور شدن آتش هر جنگی است.

محمدرضا طلاجورانخبرنگار اسبق صدا و سیما در دفتر بیروت

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

دیدگاه واقع گرایانه شهروند سعودی به مناسبات منطقه‌ای/ ایران برای هلاکت ما اصلا نیازی به جنگ ندارد + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، در حالیکه برخی بوق‌های تبلیغاتی در محافل و رسانه‌های فارسی زبان سعی دارند به سبب سلسله اقدامات فانتزی محمد بن سلمان از وی و عربستان معاصر به عنوان سیاستمدار و کشوری رو به تعالی و پیشرفت یاد کنند ولیکن هستند شهروندانی در آن کشور دیدگاه منطقی نسبت به جایگاه و موقعیت کشور خود در قبال ایران دارند. این مساله را آمریکا، رژیم صهیونیستی و تمام کشورهای حامی عربستان می‌دانند و حتی سران سعودی هم از این موضوع اطلاع دارند اما پذیرش چنین موضوعی با توجه به هزینه‌های چشمگیر عربستان در خرید سلاح‌های مرگبار برایشان بسیار دشوار است. بیشتر بخوانید: پاسخ ایران به درخواست آمریکا درباره هدف قرار دادن نقاطی از خاک ایران پس از سرنگونی پهپادشانانتهای پیام/مقایسه سطحی قدرت ایران و رژیم سعودی + فیلم

ادعای جسورانه مجری مشهور عرب/ از کجا معلوم حمله به عربستان کار اسرائیل نباشد؟!

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل

سخنان متفاوت زیباکلام در مورد مذاکره با آمریکا +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، صادق زیباکلام در گفت‌وگو با شبکه سعودی ایران‌اینترنشنال: ترامپ نشان داده است مثل آب خوردن مواضعش را تغییر می‌دهد و اصلا نمی‌شود روی قول‌ها و وعده‌وعیدهایش حساب کرد؛ و از نظر ایران همانطور که آیت الله خامنه‌ای گفتند هرگونه مذاکره با آمریکا منتفی است. مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴دانلود

افتتاح نمایشگاه پهپادهای غنیمتی متجاوز

مهرمهر1 روز قبل

فیلم منتشرنشده از رژه خونین ۳۱ شهریور ۹۷ اهواز

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز8 ساعت قبل
در حمله تروریستی سال گذشته به رژه‌ نیروهای مسلح در اهواز، ۲۴ نفر شهید و بیش از ۶۰ نفر مجروح شدند. تعداد بازدید: ۱۲ کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

التماس ترامپ برای دیدار با رئیس‌جمهور ایران

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
دبیرکل حزب الله افزود: جناب شیخ حسین کورانی از ابتدای مسیر همه ملاحظات شخصی را کنار گذاشت و از همان اول در این امتحان موفق بود. افراد بسیاری در حزب الله تاکید دارند که او در این امتحان موفق بود. دبیرکل حزب الله گفت: آنچه در سال‌های اخیر درباره تغییر ترکیب جمعیتی سوریه بخصوص در مناطق مرزی گفته شده است کذب محض است. شما باید از جنگ با ایران نا امید شوید؛ ترامپ به دنبال پول است ترامپ به دنبال جنگ نیست ترامپ در آستانه انتخابات است. امروز ترامپ التماس می‌کند که دیداری با روحانی رئیس جمهور ایران داشته باشد.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

5 روز قبلخبرآنلاین3

پیشنهاد تامین مالی طرح‌های اقتصادی ایران به چین و روسیه/ خط اعتباری ۴۰۰ میلیارد دلاری در کار نیست

2 روز قبلاقتصاد آنلاین1

نشست خبری سخنگوی نظامی عربستان «فاجعه رسانه‌ای» بود

3 روز قبلاقتصادنیوز1

توهین مجری وطن‌فروش، به مجری محبوب ایرانی +عکس

5 روز قبلجام نیوز1

پاسخ به اعتراضات به‌حق کارگران هپکو ضرب و شتم آنان بود؟

5 روز قبلپوشش خبری1

مجروحیت ۴ مامور نیروی انتظامی بر اثر درگیری با اشرار + فیلم

5 روز قبلباشگاه خبرنگاران1

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

5 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

5 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

5 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

5 روز قبلنود1