ابعاد غیرانسانی تحریم‌های آمریکا علیه ایران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. جام نیوز
  4. اقتصادی
ابعاد غیرانسانی تحریم‌های آمریکا علیه ایران

ابعاد غیرانسانی تحریم‌های آمریکا علیه ایران

جام نیوزخبرگزاری جام نیوز |
مقامات آمریکا در حالیکه بارها مدعی شده اند، هدف از تحریم ها ملت ایران نیست ؛ اما رسانه های غربی در روزهای اخیر با انتشار گزارش هایی افشا کرده اند که اعمال تحریم های ضدایرانی از سوی دولت ترامپ مستقیما مردم ایران را در تنگنا قرار می دهد.

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، مقامات آمریکا در حالیکه بارها مدعی شده‌اند، هدف از تحریم‌ها ملت ایران نیست؛ اما رسانه‌های غربی در روزهای اخیر با انتشار گزارش هایی افشا کرده‌اند که اعمال تحریم‌های ضدایرانی از سوی دولت ترامپ مستقیما مردم ایران را در تنگنا قرار می‌دهد.

این رسانه‌ها اعتراف کرده‌اند که یکی از تحریم هایی که مردم ایران را هدف قرار می‌دهد؛ تحریم‌های مرتبط با تجارت دارو است. هرچند مقامات رسمی ایالات متحده ازجمله دونالد ترامپ و مایک پمپئو رئیس جمهوری و وزیر خارجه این کشور ادعا کرده‌اند تحریم‌های آنها شامل تجارت دارو با ایران نخواهد شد؛ اما شکی نیست که ایجاد محدودیت‌های بانکی و مالی؛ موجب می‌شود تا همکاری شرکت‌های دارویی خارجی با ایران مختل و در بعضی موارد غیرممکن شود.

روزنامه آمریکایی 'نیویورک تایمز' به تازگی در گزارشی پیرامون ابعاد غیرانسانی تحریم‌های آمریکا علیه ملت ایران نوشت: دولت ترامپ می‌تواند با صدور دستورالعمل هایی؛ وضعیت ایجاد شده را تغییر دهد تا در نتیجه تحریم‌ها؛ شهروندان ایرانی آسیب کمتری را متحمل شوند.

اذعان نیویورک تایمز به تاثیر غیرانسانی تحریم‌های آمریکا علیه ملت ایران درحالی مطرح می‌شود که مقامات ایالات متحده بویژه ترامپ و پمپئو بارها به دروغ مدعی شده‌اند که هدف از تحریم‌ها ملت ایران نیست.

در همین حال برخی منابع به نقل از اسناد دیوان بین المللی دادگستری نوشتند که از زمان اعلان تحریم‌های جدید آمریکا؛ دسترسی اتباع ایرانی به دارو و وسائل و تجهیزات پزشکی دچار مشکل شده است.

روزنامه انگلیسی زبان 'گاردین' نیز در گزارشی پیرامون تحریم‌های آمریکا علیه ایران نوشت که اروپایی‌ها هنوز موفق به ایجاد تغییر در تصمیمات یکجانبه ترامپ برای تحریم‌ها که روند صادرات مواد غذایی و دارویی به ایران را دچار مشکل می‌کند؛ نشده‌اند.

گاردین به نقل از 'احمد قویدل ' مدیرعامل کانون هموفیلی ایران نوشت: «شکی وجود ندارد براثر تحریم‌ها جان هزاران بیمار در معرض خطر قرار خواهد گرفت.

وی گفت: آنها ادعا می‌کنند واردات دارو از تحریم‌ها معاف هستند اما در عمل و به دلیل محدودیت‌های بانکی ما به دارو و موادی که بتوانیم داروها را در کشور تولید کنیم دسترسی نداریم

خبری: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران | جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

در همین پیوند؛ داریوش آرمان مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی در باره اثرات تحریم بر دارو و بهداشت ایران گفته است که تحریم‌ها باعث شده که وضعیت بیماران خاص چالش برانگیز باشد. اکنون تامین محلول و صافی دیالیز با کمبود و چالش جدی مواجه است.

کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو نیز درباره تاثیر تحریم‌ها بر مکانیزم خرید و تامین دارو می‌گوید: اظهارات آمریکا و پمپئو دروغی آشکار است؛ چراکه بحث دارو فقط 'مواد اولیه' نیست، بلکه 'انتقال پول' آن نیز بسیار مهم است. همچنین فاکتورهای دیگری هم مانند ماشین آلات تولید دارو و بسیاری از مواد جانبی و مواد واسطه‌ای، حالت دو گانه دارند و به نام دو گانه بودن، تحریم شده‌اند..

وی می‌افزاید: همزمان با این موارد، تراکنش‌های مالی هم محدود شده است و همه این موارد دست به دست هم می‌دهند تا روند خرید، تولید و تامین دارو مشکل شود. بنابراین قطعا دارو هم جدا از سایر حوزه‌های اقتصادی تحریم شده کشور، نخواهد بود.

براساس این گزارش؛ کمال خرازی وزیر اسبق خارجه ایران نیز به تازگی در بیست و دومین مجمع اروپایی گفت: آنها ادعا می‌کنند که تحریم‌های اعمال شده علیه دولت ایران و نه ملت ایران است، در حالی که در اثر تحریم ملت‌ها آسیب می‌بینند. زیرا مردم از نظر تأمین نیازهای خود، از جمله دارو و تجهیزات پزشکی در مضیقه قرار می‌گیرند و بیش از همه بیماران، کودکان و افراد سالخورده رنج خواهند برد.

اذعان رسانه‌های خارجی به ابعادانسانی تحریم‌های غیرقانونی ترامپ علیه ملت ایران درحالی صورت می‌گیرد که «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه گذشته بار دیگر با انتشار پیامی توییتری مدعی شد که آمریکا هرگز ایران را هدف تحریم‌های غذایی و دارویی قرار نمی‌دهد.

پمپئو پیشتر در مصاحبه با روزنامه نیوزویک؛ مدعی شد که به نفع ایران است که به خواسته‌های آمریکا گوش دهد اگر نه مردم این کشور تاوان آن را خواهند پرداخت.

ایرنا

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سی اس۸۵؛ همزاد چینی ب ام و اکس۴ معرفی شد! (+فیلم و تصاویر)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
پی بردن به آنکه سی اس۸۵ شباهت بسیار زیادی به ب ام و اکس۴ (بویژه در نمای جانبی و عقب) دارد؛ دقت چندانی نمی‌خواهد! سی اس۸۵ یک کراس اوور کوپه است که سقفی با شیب ملایم و پیوسته دارد و به سبک یک فست بک طراحی شده است. طراحان چانگان تلاش کرده‌اند تا حاصل کار آنها یک بدنه ساده و حجیم برای سی اس۸۵ نباشد! پیشرانهبرای خریداران سی اس۸۵ دو گزینه در بخش موتور قابل سفارش است: یکی نمونه ۲ لیتری توربوشارژ با خروجی ۲۳۳ اسب بخار و گشتاور ۳۶۰ نیوتن متر. سی اس۸۵ با موتور ۲ لیتری طی ۷٫۵ ثانیه از حالت توقف به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد.

فیلم | پاسخ جالب یک شهروند به سوال خبرنگار صداوسیما!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل

التماس ترامپ برای دیدار با رئیس‌جمهور ایران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
دبیرکل حزب الله افزود: جناب شیخ حسین کورانی از ابتدای مسیر همه ملاحظات شخصی را کنار گذاشت و از همان اول در این امتحان موفق بود. افراد بسیاری در حزب الله تاکید دارند که او در این امتحان موفق بود. دبیرکل حزب الله گفت: آنچه در سال‌های اخیر درباره تغییر ترکیب جمعیتی سوریه بخصوص در مناطق مرزی گفته شده است کذب محض است. شما باید از جنگ با ایران نا امید شوید؛ ترامپ به دنبال پول است ترامپ به دنبال جنگ نیست ترامپ در آستانه انتخابات است. امروز ترامپ التماس می‌کند که دیداری با روحانی رئیس جمهور ایران داشته باشد.

:: معصومی نژاد- افزایش مصرف مواد مخدر در ایتالیا

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما؛ آمارها نشان می‌دهد مصرف مواد مخدر در میان نوجوانان و جوانان ایتالیایی در مدارس در ۲ سال گذشته به میزان ۳۹ درصد افزایش یافته است‎ ایتالیا به دومین کشور اروپایی از لحاظ مصرف مواد مخدر در میان افراد زیر ۱۸ سال تبدیل شده است. کوکائین و هروئین از پرمصرفت‌ترین مواد مخدر در ایتالیا هستند.

جان کری، پمپئوی بزک شده بود +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
این کارها یادآور افتخارت تجربه آمریکایی است". ظریف نوشت "پمپئو! دروغ، تقلب و خود را ذلیل مشتری‌های خارجی کردن که بی‌اعتنایی کامل به خون و ثروت را پنهان می‌کنند، در روزهای اخیر به اوج رسیده است". همزمان بخشی از کتاب خاطرات شرمن (معاون کری و عضو تیم مذاکرات هسته‌ای) منتشر شده که می‌نویسد: "با گذشت زمان آموختم در چه مواقعی حرکات دراماتیک ظریف نمایشی بوده یا واقعا ناراحت است. و دیگر برای مذاکره و قول و قرار از موضع پایین با شیطان بزرگ وسوسه نشود.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

4 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

6 روز قبلعصر ایران2

مجروحیت ۴ مامور نیروی انتظامی بر اثر درگیری با اشرار + فیلم

4 روز قبلباشگاه خبرنگاران1

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

4 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

4 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

4 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

4 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

5 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

6 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

6 روز قبلهمشهری1