«وحشی» در یزد جان دوباره می‌گیرد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
«وحشی» در یزد جان دوباره می‌گیرد

«وحشی» در یزد جان دوباره می‌گیرد

ایسناخبرگزاری ایسنا |
هر چند در سال‌های متمادی شاهد بی‎توجهی نسبت به وحشی بافقی شاعر فرهیخته و بزرگ ایران زمین بودیم اما این روزها مسئولان یزد و بافق برای ادای دین خود در مورد وی، دست به‌کار شده‌اند.

به گزارش ایسنا، مولانا «کمال الدین محمد» و به قولی «شمس الدین محمد» متخلص به «وحشی» در بافق که یکی از شهرستان‌های کنونی یزد است، دیده به جهان گشود و اگر چه نام و نشانی از پدرش نیست اما آن طور که گفته شده پدرش مردی گمنام و کشاورز بود که فرزندش، وحشی را در محضر سخنور توانای بافق «شرف الدین علی بافقی» به شاگردی سپرد.

این شاعر برجسته و بزرگ ایرانی که آرونده سبک هندی به ایران محسوب می‌شود، هر چند که حافظ و سعدی شیرازی نیست اما از آنها کم ندارد و برای خودش حافظی از جنس یزد است ولی به رغم زحماتش در ادبیات پارسی، نام و نشان و مقبره‌ای حافظانه ندارد.

این شاعر بزرگ‌نام یزدی که در ۵۲ سالگی و در سال ۹۹۱ قمری دیده از جهان فرو بست، در همان محله پیر و برج روبروی شاهزاده فاضل در محلی که اکنون به کوچه آروک (اهرک) معروف است و زندگی می‏‏‌کرده، مدفون شده است.

نقل شده که وحشی بافقی در زیر سنگی مرمرین که یکی از سروده‌های سوزناکش بر آن کنده شده، دفن شده است اما در زمان آخرین پادشاهان صفویه به همت «محمد علی بیگ» ناظر بیوتات یزد، نخستین آرامگاه وحشی بنا نهاده شد و پس از آن «شمس‌الدین محمد بافقی» گنبدی بر فراز آن ساخته و تا سال ۱۰۸۲ قمری که مستوفی بافقی آن ساختمان را دیده، برقرار بوده است.

‌در سال ۱۳۱۲شمسی که خوانین بختیاری مورد قهر و غضب رضاشاه واقع شدند، حکومت آن زمان یزد به دست مدبر نوری بود که برای خوش ‎ خدمتی به دولت، مقبره وحشی را ویران و سنگ قبر او را به جهودان یزد فروخت.

آنچه اکنون اهمیت دارد این است که اگرچه همیشه به وجشی بافقی بی‌اعتنایی شده اما او با آثار فاخر خود در دنیا شهرت دارد، البته اگرچه یزد به وجود گران‌بهای چنین شخصیت فاخری خو گرفته اما انگار او را به فراموشی سپرده‌اند و کمتر نشانی از وی در شهرمان دیده می‌شود.

به سراغ مسئولان رفتیم تا ببینیم آیا وحشی را همچنان گذشته به حال خود گذاشته‌اند یا نه؟!

«ونوس عامری» رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر یزد در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا – منطقه یزد، به اقدامات شهرداری در رابطه با وحشی بافقی اشاره می‌کند و می‌گوید: پارک وحشی بافقی در مجاورت آرامگاه جوی هرهر قرار دارد که این محل که از قبل دارای سردیسی از این شاعر فرهیخته و فاخر یزد بود را به عنوان محل اصلی اجرای طرحی جامع و شکیل از سوی معاونت شهرسازی در نظر گرفتیم.

خبری: آخرین اخبار فرهنگ و هنر

وی اضافه می‌کند: کف‌سازی پارک و بخشی از آرامستان جوی هرهر و همچنین قرار دادن سردیسی طراحی شده از سوی یکی از طراحان ماهر یزد نیز به عنوان بخشی از این طرح اجرا می‌شود.

عامری با اشاره به تبدیل این بوستان به محور ادبی وحشی بافقی، بیان می‌کند: این بوستان به محور و محلی برای ترویج گردشگری ادبی و برگزاری برنامه‌های ادبی و فرهنگی بویژه در زمینه وحشی بافقی تبدیل خواهد شد.

«حسین ارجمندی» مدیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بافق در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به پیگیری تاسیس بنیاد وحشی بافقی، اظهار می‌کند: اساس نامه این بنیاد تایید و تصویب شده است و به زودی شاهد ایجاد آن با محور علمی، پژوهشی و ادبی خواهیم بود.

وی اضافه می‌کند: البته فعالیت‌های تحقیقاتی به منظور حمایت از آثار وحشی بافقی، برگزاری نمایشگاه و سایر فعالیت‌های هنری از سوی این بنیاد نیز انجام خواهد شد.

«لیلی رنجبر» مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بافق هم با اشاره به پایان مرمت خانه وحشی بافقی تا پایان مرداد ماه امسال، به خبرنگار ایسنا می‌گوید: خانه وحشی بافقی با قدمتی متعلق به دوران قاجار در حال ترمیم و مرمت است که البته این خانه منسوب به وحشی بافقی و در نزدیکی محل زندگی این شاعر بافقی قرار دارد.

وی از تبدیل این خانه به موزه وحشی بافقی خبر می‎دهد و اظهار می‎کند: این موزه تنها مختص بازدید نخواهد بود بلکه بسیاری از رویدادهای هنری و ادبی مربوط به این شاعر نیز در محل این موزه روی خواهد داد و به یکی از موزه‌های پویا و فعال تبدیل خواهد شد.

این مسئول با اشاره به مرمت آب انبار متصل به خانه وحشی بافقی، تصریح کرد: طی انعقاد تفاهم ‎ نامه‌ای با فرمانداری، این آب انبار پس از مرمت به محل استقرار دفتر وحشی بافقی تبدیل خواهد شد و بخشی از رویدادهای ادبی و فرهنگی و هنری به این بخش تعلق خواهد گرفت.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رادیو نابینایان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
اعتلای فرهنگ و هنر با تلاش کم بینایان و نابینایان؛ رادیو نابینایانامید، تلاش و پشتکار عزیزان کم بینا و نابینا در جهت اعتلای فرهنگ و هنر زیباترین اتفاقی است که در سوینا رقم می‌خورد

خواب تابستانی کتاب‌ها و دغدغه کاغذ

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

ساخت قطعات تحریمی در ایران

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ یکی از شرکتهای مستقر در برج فناوری دانشگاه امیر کبیر از سال ۹۳ بر روی طراحی قطعات و تجهیزات مکانیکی پمپهای خاص و ابزار دقیق متمرکز شده است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
برنامه «مشق احسان» در دکور برنامه خود از تصویر یک زن بی‌حجاب در حال دوچرخه سواری استفاده کرد اما دقایقی پس از شروع برنامه، مجری جای خود را تغییر داد تا تصویر دیده نشود! در ادامه تصویر مربوط به قبل و بعد سانسور را می‌بینید:
خبرآنلاینخبرآنلاین14 ساعت قبل
به گزارش رسانه‌های عربی، سفارت آمریکا در دمشق با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، آمریکا شرکت‌های تجاری و افراد را به مشارکت در نمایشگاه بازسازی سوریه تشویق نمی‌کند. روزنامه الاخبار لبنان در این باره نوشت: سفارت آمریکا در این بیانیه که آن را در صفحه فیسبوک خود منتشر کرده است، مدعی شد هر نوع تامین مالی یا معامله، چه به صورت سرمایه گذاری خارجی یا بازسازی سوریه از سوی شبکه‌های وابسته به نظام سوریه صورت خواهد گرفت که در نهایت به نفع نظام سوریه و بقای آن خواهد بود. بر اساس این بیانیه، آمریکا مانند نمایشگاه بین المللی دمشق، مشارکت شرکت‌های خارجی در نمایشگاه بازسازی سوریه را نیز تحت نظر خواهد داشت. نمایشگاه بازسازی سوریه با مشارکت شرکت هایی از ۳۱ کشور جهان، سه شنبه گذشته آغاز به کار کرد و تا فردا شنبه ادامه می‌یابد.
صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
دوکبوتر، دوبرادر* فیلم «تویی که نمی‌شناختمت» به کارگردانی ابراهیم سلطانی فر شنبه ۳۰ شهریور ساعت ۲۱ از شبکه نمایش پخش می‌شود. این فیلم محصول سال ۱۳۶۹ روایت دو برادر است که به فاصله یک ساعت بعد از هم متولد شده‌اند و پدر خود را متقاعد می‌سازند که با رفتن آن دو به جبهه موافقت کند. عطر بهار نارنج، یادآور جبهه و جنگ*فیلم «شیدا» محصول ۱۳۷۷ به کارگردانی کمال تبریزی روز پنجشنبه ۴ مهرماه پخش خواهدشد. *فیلم «پرواز درشب» محصول ۱۳۶۵ به کارگردانی رسول ملاقلی پور روز جمعه ۵ مهرماه پخش می‌شود. *فیلم «ویلایی‌ها» به کارگردانی منیر قیدی محصول ۱۳۹۵ پنجشنبه ۱۱ مهرماه از این شبکه پخش می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

3 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

5 روز قبلعصر ایران2

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

3 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

3 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

3 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

3 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

4 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

5 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

5 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

5 روز قبلرکنا1