المیادین تحلیل کرد؛ توازن وحشت ایران و محور مقاومت مقابل آمریکا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. سیاسی
المیادین تحلیل کرد؛ توازن وحشت ایران و محور مقاومت مقابل آمریکا

المیادین تحلیل کرد؛ توازن وحشت ایران و محور مقاومت مقابل آمریکا

فارسخبرگزاری فارس |
المیادین نوشت، همان گونه که حزب الله با پیروزی در جنگ 33 روزه موجب شد آمریکا دیگر نتواند روی جنگ‌های اسرائیل برای تحمیل هژمونی خود بر منطقه حساب کند ایران هم از موضع برابر معادله وحشت برابر وحشت را تحمیل کرده که موجب عقبگرد آمریکا از جنگ علیه ایران شده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «قاسم عزالدین»، تحلیلگر وبگاه خبری شبکه «المیادین» به مناسبت سالگرد پیروزی حزب الله لبنان بر رژیم صهیونیستی در جنگ ۳۳ روزه تابستان ۲۰۰۶ یادداشتی را با این عنوان منتشر کرد: «چگونه پیروزی در جنگ تموز، تیشه به ریشه اعتماد آمریکا بر جنگ‌هایی اسرائیلی زد؟».

نویسنده در این یادداشت تاکید کرد، تلاش‌های بی‌امان اسرائیل در امید به اینکه خود آمریکا جنگ با ایران را به دست بگیرد نشان می‌دهد که بعد از پیروزی ژوئیه آمریکا دیگر نمی‌تواند به اسرائیل برای ورود به جنگ‌های نیابتی تکیه کند اما چه بسا آمریکا هم در برابر ایران هم به همین معضل عدم توانایی اسرائیل در نبرد با مقاومت رسیده باشد.

در مقدمه این یادداشت آمده است: اسرائیلی که توافق کرد پایگاه آمریکا در خاورمیانه نامیده شود، حالا شاید ارزان‌ترین ناو هواپیمابر آمریکایی باشد. توصیفی که برخی استراتژیست‌های اسرائیلی درباره اسرائیل به‌کار می‌برند و خواهان افزایش پشتیبانی آمریکا از اسرائیل در ازای خدماتی هستند که اسرائیل در منطقه به نفع استراتژی آمریکا برای تسلط بر خاورمیانه در طول جنگ سرد و بعد آن انجام داده است.

المیادین نوشت: جنگ اسرائیل برای شکست مقاومت و از بین بردن حزب الله در آوریل ۱۹۹۶ ناتوانی اسرائیل در دستیابی به نقش نظامی آن را نشان داد. نقشی که آمریکا، کشورهای غربی و کشورهای به اصطلاح میانه رو عربی در کنفرانس وقت شرم الشیخ به اسرائیل واگذار کرده و امیدوار بودند اسرائیل مانع ایران و جبهه مقاومت را از پیش روی توافق صلح کمپ دیوید بردارد. صلحی که به توصیف شیمون پرز که یکی از قطب‌های آن محسوب می‌شد، خاورمیانه جدید را می‌ساخت و در آن فلسطینی‌ها از خودمختاری برخوردار می‌شدند.

این وبگاه خبری افزود: اما شکست میدانی اسرائیل در جنگ با مقاومت شکست سیاسی محاسبات آمریکایی‌ها و غربی‌ها برای به زانو درآوردن ایران و جبهه مقاومت را رقم زد و منجر به ایجاد موازنه بازدارندگی معروف به «تفاهم نیسان» (توافق آوریل) میان لبنان و رژیم صهیونیستی شد.

این وبگاه خبری افزود: تنش‌آفرینی آمریکا در تغییر معادلات بین المللی به نفع جورج بوش اشتهای نومحافظه کاران برای تغییر موازنه‌های منطقه‌ای به نفع خاورمیانه جدید را باز کرد. اصطلاحی که «کاندولیزا رایس»، وزیر خارجه وقت آمریکا در زمان اشغال عراق توسط آمریکا بیان داشت و روی تسلیم شدن سوریه و در تنگنا قرار دادن ایران حساب باز شده بود.

المیادین آورد: در این زمینه اسرائیل به امید از بین بردن رهبری و کادرهای حزب الله، جنگ علیه مقاومت را در پیش گرفت تا به تعبیر جان بولتون، نماینده وقت آمریکا در سازمان ملل طرفداران حزب الله به ایران کوچ شوند.

در خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

اما شکست اسرائیل در این جنگ در سال ۲۰۰۶ محاسبات آمریکا و متحدانش در کشورهای غربی و عربی حامی جنگ را هم ناکام گذاشت و از زمان پیروزی لبنان در جنگ ۳۳ روزه توازن وحشتی شکل گرفت که ابتکار عمل را از دست اسرائیل گرفته است و از آن به بعد به قول سید حسن نصرالله، دوره شکست‌ها به پایان رسید.

نویسنده تصریح کرد: آنچه پیروزی مقاومت در جنگ ۳۳ روزه با گذشت زمان نشان می‌دهد این است که اسرائیل به عنوان پایگاه نظامی آمریکا در منطقه در تلاش خود برای تحمیل هژمونی آمریکا بر مقاومت از طریق جنگ شکست خورده و هیچ اعتماد نظامی به خود ندارد و نتوانسته است با از بین بردن محور مقاومت در لبنان، سوریه، عراق، فلسطین و یمن ایران را تسلیم کند.

او افزود: پاسخ باراک اوباما هنگامی که نتانیاهو از وی خواست به سوریه و ایران حمله کند بیانگر این تغییر است. او گفت: آمریکا مانع شما برای اقدام نظامی نمی‌شود، اما کاری را که شما باید انجام دهید به جایتان انجام نمی‌دهد.

به باور نویسنده، علی‌رغم حمایت بی سابقه ترامپ از اسرائیل، آمریکا برای نبرد با ایران و محور مقاومت در سوریه، لبنان و عراق روی نتانیاهو حساب نمی‌کند و امیدی به جنگ اسرائیل برای حفظ هژمونی ایالات متحده در منطقه ندارد. از همین رو در حالی که ترامپ متحدان عربی و غربی خود را به جنگ علیه ایران دعوت می‌کند و قول کمک به آنها می‌دهد، متحدان آمریکا و اسرائیل از ترامپ می‌خواهند که برای جنگ پیش قدم شود تا او را از پشت کمک کنند.

عزالدین افزود: به نظر می‌رسد بن بست اسرائیل در ناتوانی برای جنگ با حزب الله پس از ایجاد موازنه وحشت در نتیجه پیروزی جنگ ۳۳ روزه، همان بن بست آمریکا و ناتوانی آن در جنگ علیه ایران به دلیل موازنه وحشتی است که ایران با تهدید به جنگ همه جانبه علیه پایگاه‌ها و منافع آمریکا در منطقه ایجاد کرده است.

در پایان آمده است: ایران از موضع برابر معادلات تنگه در ازای تنگه و نفت در برابر نفت و امنیت در برابر امنیت را اعمال می‌کند و از موضعی برابر، ایران و محور مقاومت بر آمریکای ترامپ معادله وحشت برابر وحشت اعمال می‌کند همان گونه که حزب الله پایان محاسبات آمریکا روی جنگ‌های اسرائیل را تحمیل کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ علت ترس سعودی‌ها از درگیری با ایران

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز22 ساعت قبل

ماجرای استناد پوتین به آیه قرآن در حضور روحانی و اردوغان+فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه روز دوشنبه در کنفرانس خبری که با حضور رئیسان جمهوری ترکیه و ایران برگزار شد به یک آیه قرآنی اشاره کرد. ولادیمیر پوتین که در کنار حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران و رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه نشسته بود، در پاسخ به پرسشی درباره حمله اخیر به تاسیسات نفتی عربستان سعودی به آیه‌ای از قرآن استناد کرد که در آن مخالفت با خشونت‌ورزی مگر در شرایط حمایت از قوم و خویش مورد اشاره شده است. پوتین گفت: «قرآن کریم به غیرقابل قبول بودن هرگونه خشونتی اشاره دارد مگر زمانی که پای حمایت از خویشاوندان شما در میان باشد. ما حاضریم به عربستان سعودی برای حمایت از قوم و خویش یا همان ملتش هرگونه کمکی ارایه کنیم.» تعداد بازدید: ۱۹ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیرییس‌جمهوری روسیه در ادامه نکته‌ای را خطاب به رهبران سیاسی عربستان سعودی مطرح کرد. به گفته پوتین «کافی است رهبران عربستان سعودی تصمیم خردمندانه‌ای اتخاذ کنند، همانطور که رهبری ایران با خرید سامانه موشکی اس‌۳۰۰ انجام داد و همان مسیری که رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه با خرید آخرین مدل سامانه دفاعی اس‌۴۰۰ طی کرد.» زمانی که رئیس‌جمهوری روسیه در حال توضیح این نکات بود دوربین روی چهره برخی سیاستمداران ایرانی تمرکز کرده بود که با خنده به سخنان وی گوش می‌دادند، افرادی چون محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی و امیر حاتمی، وزیر دفاع ایران.

از رسوایی تا فرافکنی

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
بلافاصله سخنگوی ارتش یمن اعلام کرد که چگونه تاسیسات نفتی عربستان را با پهپاد هدف حمله قرار دادند. به نظر می‌رسد ابعاد رسوایی نظامی سعودی‌ها و آمریکایی‌ها و شوک اقتصادی و جهانی این حملات فراتر از مطالبی است که گفته می‌شود. با درنظر گرفتن رسوایی شکست سعودی‌ها و حامیان آمریکایی و اروپایی آنان در یمن و در مقابل یک گروه مردمی به نام انصارالله که کمترین تجهیزات نظامی را دارد، می‌توان دلیل فرافکنی اخیر آمریکایی‌ها را دریافت. اما در جلسه هیئت دولت، رئیس جمهور به سعودی‌ها و آمریکایی‌ها، علت اصلی اتفاقات اخیر را یادآور شد و البته یک هشدار نیز به آنان داد. هشدار رئیس جمهور در متن یادداشت دبیر شورای امنیت ملی هم دیده می‌شد، اما با ادبیاتی دیگر.

ادامه شکست حداکثری

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
فایننشال تایمز نوشت: چهار ماه قبل، حوثی‌ها یک خط لوله مهم نفتی و ایستگاه‌های پمپاژ نفت را در عربستان هدف قرار دادند. آقای امیل حکیم، کارشناس مسائل امنیتی خاورمیانه در اندیشکده مطالعات استراتژیک در این ارتباط گفت: «حملات اخیر نشان دهنده بهبود قابلیت‌های نظامی حوثی‌ها هستند. البته تحلیلگران سیاسی می‌گویند که ائتلاف بین تهران و حوثی‌ها بیشتر ماهیت استراتژیک دارد و دو طرف از لحاظ ایدئولوژیک شباهتی با یکدیگر ندارند. اما جمهوری اسلامی ایران در ماه‌های اخیر با صراحت بیشتری در مورد پشتیبانی از حوثی‌ها صحبت کرده است. عربستانی‌ها معمولا در واکنش به حملات حوثی‌ها نواحی تحت کنترل آن‌ها در یمن را هدف قرار می‌دهند.

مهمان آمریکایی افق نو: حرم امام رضا حس ویژه‌ای برایم داشت/ به اسلام علاقه دارم/ بولتون غده سرطانی کاخ سفید بود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز19 ساعت قبل
وی می‌گوید طی سفر سه‌روزه‌اش به مشهد برای شرکت در کنفرانس سال گذشته افق نو، دو بار به حرم امام رضا علیه‌السلام مشرف شده و آن‌جا به نظرش مکان بسیار ویژه‌ای بوده است. اگر ویژگی شبکه‌سازی افق نو نبود، الآن این دوستان را نداشتم. بعضی وقت‌ها برای این‌که با شخصیت‌های جالب آمریکایی آشنا شوید، باید به تهران [و کنفرانس افق نو] بروید. «یهودی، نه صهیونیست» نوشته روی سینه «یسرائیل داوید وایس» خاخام یهودی و سخنگوی اتحاد یهودیان ضدصهیونیسم حین سخنرانی در کنفرانس افق نو (+) ◄ به موضوع افق نو برگردیم. در مقاله‌ام درباره همه این‌ها توضیح داده‌ام؛ البته می‌دانم همه این موضوعات مرتبط با افق نو نیستند، اما مرتبط با خود من هستند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


اسدالله عسگراولادی دعوت حق را لبیک گفت

6 روز قبلفارس4

فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

2 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

4 روز قبلعصر ایران2

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

2 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

2 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

2 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

3 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

4 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

4 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

4 روز قبلرکنا1