واکاوی سخنان «نصرالله» درباره یکپارچگی مقاومت؛ هشدار سخت به دشمنان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. بین‌المللی
واکاوی سخنان «نصرالله» درباره یکپارچگی مقاومت؛ هشدار سخت به دشمنان

واکاوی سخنان «نصرالله» درباره یکپارچگی مقاومت؛ هشدار سخت به دشمنان

مهرخبرگزاری مهر |
اظهارات اخیر دبیرکل حزب الله لبنان درخصوص «یکپارچگی مقاومت» و اینکه حمله به یک عضو مقاومت به مثابه حمله به تمامی اجزای مقاومت است، در واقع هشدار سختی بود که نصرالله به دشمنان داد.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل رامین حسین آبادیان: «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان روز گذشته سخنانی را به مناسبت سیزدهمین سالروز پیروزی مقاومت حزب الله در جنگ ۳۳ روزه با رژیم صهیونیستی، ایراد کرد. وی در جریان این سخنرانی، اظهارات مهمی را مطرح کرد به گونه‌ای که این اظهارات توجه بسیاری از رسانه‌ها در سطح منطقه و جهان را به خود جلب کرد.

نصرالله در جریان این سخنرانی تأکید کرد: اگر اسرائیل در هر زمانی وارد لبنان شود، خواهید دید که تانک‌های آن چگونه نابود می‌شوند. حزب اللهی که روزی اسرائیلی‌ها به دنبال نابودی آن بودند امروز به یک قدرت در منطقه تبدیل شده است. نصرالله خطاب به صهیونیستها گفت: به شما هشدار می‌دهم شما نمی‌توانید وارد لبنان شوید و در صورت جنگ با لبنان با پوشش زنده تلویزیونی نابودی شما را نشان خواهیم داد. جنگ ۳۳ روزه پرده از چهره واقعی رژیم صهیونیستی کنار زد. امروز اسرائیلی‌ها دیگر مطمئن نیستند که بتوانند بر لبنان پیروز شوند.

دبیرکل حزب الله لبنان ادامه داد: تکیه بر محور مقاومت مانع از احیای مجدد تروریسم در سوریه خواهد شد و از آغاز یک جنگ جهانی دیگر علیه سوریه ممانعت به عمل خواهد آورد. هزینه مقاومت و ایستادگی در مقایسه با هزینه سازش و تسلیم، بسیار پایین‌تر است. دبیرکل حزب الله لبنان با بیان اینکه این گروه همواره به دنبال صلح و ثبات در منطقه بوده است، گفت: کسانی که امروز بر طبل فتنه و جنگ در منطقه می‌کوبند، نتانیاهو و عربستان سعودی و امارات هستند.

اما شاید بتوان از سخنان دیروز سید حسن نصرالله درخصوص جمهوری اسلامی ایران، قدرت آن و تهدیدات خارجی علیه آن به عنوان مهمترین بخش از اظهارات دبیرکل حزب الله لبنان یاد کرد. درهمین ارتباط، وی گفت: در سایه عقب نشینی مقامات آمریکایی از صحبت کردن درخصوص جنگ علیه ایران، ما در در آستانه تحقق یک دستاورد تاریخی دیگر قرار داریم. هرگونه جنگ علیه جمهوری اسلامی ایران موجب به آتش کشیدن تمام منطقه خواهد شد، چرا که حمله به یک عضو مقاومت به مثابه حمله به تمامی اجزای آن است.

واکاوی سخنان «نصرالله» درباره یکپارچگی مقاومت؛ هشدار سخت به دشمنان - 5

در واقع، سید حسن نصرالله با این اظهارات خود هشدار سختی را به دشمنان مقاومت در منطقه و جهان داد؛ دشمنانی از جمله ایالات متحده آمریکا، عربستان سعودی و امارات متحده عربی که همواره بر طبل فتنه و جنگ طلبی کوبیده و می‌کوبند.

دبیرکل حزب الله لبنان به صورت تلویحی دشمنان مقاومت را تهدید کرد که در صورت هرگونه ماجراجویی علیه جمهوری اسلامی ایران، دیگر اجزاء مقاومت از جمله حزب الله نیز دست بسته به تماشا نخواهند نشست و متجاوزان را در حمایت از ایران هدف قرار خواهند داد.

این اظهارات هشدار دهنده دبیرکل حزب الله لبنان درحالی مطرح می‌شود که پیشتر طی هفته‌های گذشته آمریکایی‌ها بارها و در مناسبت‌های مختلف از گزینه نظامی به عنوان یکی از گزینه‌های احتمالی در قبال ایران یاد کرده بودند که البته با سرنگونی پهپاد متجاوز آمریکایی در آسمان خلیج فارس و همچنین توقیف نفتکش قانون شکن انگلیسی، واشنگتن به قدرت نظامی جمهوری اسلامی پی برد و از میزان تهدیدات خود کاست.

در هر صورت، دبیرکل حزب الله لبنان در سخنان خود در خصوص لزوم اجتناب دشمن از حمله به یکی از اجزای مقاومت در منطقه «یکپارچگی مقاومت» در سراسر منطقه را به دشمنان آن در عرصه‌های منطقه‌ای و بین المللی گوشزد کرد تا بدین ترتیب این پیام را به آن‌ها مخابره کند که نباید در باتلاق اشتباه محاسباتی خود را گرفتار کنند.

این تهدید تلویحی سید حسن نصرالله اما آنقدر واضح و شفاف مخابره شد که اکنون جنگ طلبان و جنگ افروزان منطقه‌ای همچون بن زاید، بن سلمان و نتانیاهو به خوبی پیام نصرالله را دریافت کردند.

واکاوی سخنان «نصرالله» درباره یکپارچگی مقاومت؛ هشدار سخت به دشمنان - 12

از سوی دیگر، سخنان دبیرکل حزب الله لبنان در خصوص قدرت نظامی و دفاعی جمهوری اسلامی ایران در قبال آمریکا و متحدان غربی آن نیز توجه رسانه‌های منطقه‌ای و بین المللی را به خود جلب کرد. در همین راستا، نصرالله به سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط جمهوری اسلامی ایران در خلیج فارس اشاره و تأکید کرد: ایران پهپاد آمریکا را ساقط کرد و پس از آن نیز کشتی انگلیس را نیز توقیف کرد؛ این نشان می‌دهد که این کشور از چه شجاعتی برخوردار است.

سید حسن نصرالله در ادامه سخنان خود در این خصوص تأکید کرد:: «دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری آمریکا به یقین رسیده است که ایران در سطح نظامی قوی و مقتدر است و جسارت و شجاعت دارد؛ برای همین از حمله به ایران اجتناب کرد.

این سخنان نصرالله در واقع گوشزد قدرت نظامی جمهوری اسلامی ایران به ایالات متحده آمریکا است. نصرالله تلاش کرد این پیام را به افکار عمومی منتقل کند که اگر آمریکایی‌ها از جنگ با ایران اجتناب کردند، علت آن تصمیمات استراتژیک نبود بلکه ترس و وحشتی بود که در سایه قدرت ایران، بر آنها حاکم شده بود.

بدون هیچ شک و تردیدی، سلسله سخنان و اظهارات سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان در خصوص یکپارچگی مقاومت در منطقه در جریان سخنرانی روز گذشته به مناسبت سالروز پیروزی مقاومت در جنگ ۳۳ روزه به نوعی جنبه بازدارندگی نیز دارد؛ این بدان معنا است که شخصیت‌های جنگ طلب در منطقه و جهان با پی بردن به یکپارچگی مقاومت، پیش از ورود به هرگونه ماجراجویی جدید احتمالی علیه مقاومت، بیشتر روی ماجراجویی خود تأمل خواهند کرد و بدین ترتیب، احتمال تجدیدنظر آنها در تصمیمشان بالاتر خواهد رفت.

یادآوری قدرت مقاومت حزب الله و همچنین قدرت نظامی فزاینده جمهوری اسلامی ایران به دشمنان چه سعودی و چه ایالات متحده آمریکا نیز ازجمله دیگر سخنان راهبردی نصرالله محسوب می‌شود که می‌تواند تمامی معادلات دشمنان را برهم بزند؛ به ویژه اینکه حتی شماری از رسانه‌های غربی نیز به افول قدرت آمریکا در برابر ایران و مقاومت اذعان کرده‌اند.

در هر صورت، این بار نیز «سید مقاومت» با سخنان راهبردی خود معادلات دشمنان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای مقاومت را برهم زد تا بار دیگر قاطعیت مواضع مقاومت بر همگان ثابت شود. به نظر می‌رسد با این سخنان اخیر سید حسن نصرالله درخصوص مقاومت و یکپارچگی آن باید طی روزهای آینده منتظر انتشار تحلیل‌های فراوان روزنامه صهیونیستی در این خصوص باشیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلمی از بقایای پهپاد و موشک‌های آرامکو +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین20 ساعت قبل

فیلم | پشیمانی شاهزاده سعودی از کری‌خوانی برای ایران!

خبرآنلاینخبرآنلاین12 ساعت قبل
«عبدالله بن سلطان بن ناصر آل سعود» که چندی پیش مدعی شده بود عربستان سعودی می‌تواند طی هشت ساعت ایران را نابود کند، این توییت خود را پاک کرده است.

از رسوایی تا فرافکنی

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
بلافاصله سخنگوی ارتش یمن اعلام کرد که چگونه تاسیسات نفتی عربستان را با پهپاد هدف حمله قرار دادند. به نظر می‌رسد ابعاد رسوایی نظامی سعودی‌ها و آمریکایی‌ها و شوک اقتصادی و جهانی این حملات فراتر از مطالبی است که گفته می‌شود. با درنظر گرفتن رسوایی شکست سعودی‌ها و حامیان آمریکایی و اروپایی آنان در یمن و در مقابل یک گروه مردمی به نام انصارالله که کمترین تجهیزات نظامی را دارد، می‌توان دلیل فرافکنی اخیر آمریکایی‌ها را دریافت. اما در جلسه هیئت دولت، رئیس جمهور به سعودی‌ها و آمریکایی‌ها، علت اصلی اتفاقات اخیر را یادآور شد و البته یک هشدار نیز به آنان داد. هشدار رئیس جمهور در متن یادداشت دبیر شورای امنیت ملی هم دیده می‌شد، اما با ادبیاتی دیگر.

نشست خبری سخنگوی نظامی عربستان «فاجعه رسانه‌ای» بود

اقتصادنیوزاقتصادنیوز17 ساعت قبل
به گزارش اقتصادنیوز، حسام الدین آشنا، مشاور رئیس جمهوری ایران ساعاتی پس از نشست خبری ترکی مالکی، سخنگوی ائتلاف نظامی عربستان با انتشار توییتی بر ناتوانی ریاض در اثبات ادعای خود برای متهم کردن تهران تاکید کرد و نوشت: «نشست خبری سخنگوی دفاعی سعودی یک فاجعه رسانه‌ای برای این کشور است.» مشاور حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در ادامه تصریح کرد که سخنگوی دفاعی عربستان «با قاطعیت ثابت کرد که نمی‌تواند ثابت کند یا نمی‌داند موشک‌های کروز و پهپادها ساخت کجاست، از چه منطقه یا نقطه‌ای شلیک شده و چرا پدافند هوایی نتوانسته حمله را خنثی کند.» این سخنان در حالی مطرح می‌شود که ترکی مالکی، سخنگوی ائتلاف نظامی عربستان در نشست خبری خود ضمن به نمایش گذاشتن قطعاتی از موشک‌ها و پهپاد‌های استفاده شده در حمله به تاسیسات نفتی کشورش بارها تاکید کرد که کلیه این تجهیزات نظامی ساخت ایران و به طور مشخص محصول صنایع نظامی سپاه پاسداران بوده است. این مقام نظامی عربستان در ادامه تصریح کرد که در دو حمله صورت گرفته به تاسیسات نفتی بقیق و خریص از هجده پهپاد و هفت موشک کروز ساخت ایران استفاده شده است.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز22 ساعت قبل
مقامات آمریکایی نیز خود اعلام کرده‌اند که دلیل مستندی برای دست داشتن ایران در این حمله پهپادی وجود ندارد. ایران هیچ گاه برنامه‌ای را برای افزایش تنش در منطقه دنبال نکرده است. این عضو فراکسیون امید مجلس تصریح کرد: ایران همواره به دنبال کاهش تنش با عربستان و کشورهای منطقه بوده است و در طول این سال‌ها نیز تلاش کرده تا روابط مسالمت آمیزی با کشورهای همسایه و منطقه خود داشته باشد. وی در ادامه تاکید کرد: رابطه عربستان چند سالی است که با کویت، ایران و برخی دیگر از کشورهای منطقه روبه سیاهی رفته است و برعکس ایران همواره تلاش کرده تا با همه کشورهای منطقه رابطه مسالمت آمیز و صمیمانه برقرار کند. بختیار در پایان گفت: این امر کاملا مشهود است که ایران در این حمله نقشی نداشته است و هیچ مدرک مستندی نیز برای دست داشتن ایران در این حمله وجود ندارد.
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از اسلام آباد، نخست وزیر پاکستان برای چهارمین بار به طور رسمی به عربستان سعودی سفر کرد. رسانه‌های دولتی پاکستان اعلام کردند که «عمران خان» پیش از سفرش به نیویورک برای شرکت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل، سفری دو روزه به ریاض کرده است. این رسانه‌ها افزودند: هیات پاکستانی در بدو ورود از سوی «خالد الفیصل بن عبدالعزیز» فرماندار مکه مورد استقبال قرار گرفت. همچنین نخست وزیر پاکستان دیدارهایی با «ملک سلمان بن عبدالعزیز» شاه سعودی و «محمدبن سلمان» ولیعهد انجام داد. رسانه‌های پاکستانی اعلام کردند: در این دیدارها، طرفین به گفتگو در زمینه‌های مختلف از جمله مسائل دوجانبه و مسائل منطقه به رایزنی پرداختند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


اسدالله عسگراولادی دعوت حق را لبیک گفت

6 روز قبلفارس4

فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

2 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

4 روز قبلعصر ایران2

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

2 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

2 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

2 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

3 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

4 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

4 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

4 روز قبلرکنا1