سرمایه گذاری در ترکیه؛ واقعیت‌ها و فریب‌ها
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. سیاسی
سرمایه گذاری در ترکیه؛ واقعیت‌ها و فریب‌ها

سرمایه گذاری در ترکیه؛ واقعیت‌ها و فریب‌ها

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت 24 -متاسفانه این روزها دلالان فروش ملک در ترکیه دست در دست شرکتهای مهاجرتی یا همان کسانی که کارشان انتقال سرمایه ایرانیان به سایرکشورهاست با تبلیغات رنگارنگ در شبکه های ماهواره ای و فضای مجازفریب ، اغوا وسووسه ایرانیان را دردستور کار قرار داده اند. این گروه از افراد با توجه به سختی های سرمایه گذاری درایران این بار ترکیه را به شهروندان نشان می دهند.

دلالان سرمایه گذاری درترکیه بدون اعتنا به نابودی سرمایه ایرانیان در دبی و گرجستان می‌روند که بار دیگر خسرانی بزرگ را رقم بزنند. دقت در رفتار تبلیغاتی این افراد و تجربه گذشته نشان می‌دهد واسطه‌های فروش ملک و سایر انواع سرمایه گذاری‌ها در کشورهای خارجی مثل امارات و گرجستان دنبال پر کردن جیب‌ها و کیسه‌های هستند و سرمایه هایی که می‌توانند در داخل کشور باعث ایجاد کارآفرینی و رونق اقتصاد کشور شوند را در بستری ناامن بر باد می‌دهند. متاسفانه این تبلیغات برای کشوری انجام می‌شود که در نیم قرن گذشته دوبار پول ملی خود را بر اثر بی ارزش شدن دربرابر ارزهای معتبر از نو تعریف کرده ودر سالهایی رکورددار بی ارزش‌ترین پول ملی دنیا بوده است. از طرف دیگر توجه داشته باشیم یکی از شاخص‌های بسیار با اهمیت در سرمایه گذاری که از سوی نهادهای معتبر بین المللی مورد توجه اکید است تحولات نرخ ارز درکشوری است که می‌خواهیم دران سرمایه گذاری کنیم. اما تجربه این شاخص در ترکیهنشان می‌دهد شرایط مناسبی وجود ندارد و نوسان‌های شدید درارزش لیر ترکیه نسبت به دلار محسوس است. این نوسان لیر دربرار دلار امریکا را می‌توان به خوبی دید. به طوری که اگر فردی در سال ٢٠١٠ یک میلیون دلار در ترکیه سرمایه گذاری کرده باشد در ان زمان ارزش یک میلیون دلار معادل یک و نیم میلیون لیر ترکیه بود اما امروز اگر همان فرد بخواهد همان میزان سرمایه خود را مجدد به دلار تبدیل کند با فروش یک و نیم میلیون لیر ترکیه صرفا ٢٧١ هزار دلار بدست خواهد اورد به عبارت دیگر این فرد ظرف ٨ سال گذشته حدود ٧٣ درصد ازارزش سرمایه خود را از دست داده است. یکی دیگر از شاخص‌های استانداردشده برای سرمایه گذاری درهرکشور نرخ فساد درآن کشور و روش‌های مبارزه با فساد است متاسفانه سازمان‌های دولتی و خصوصی در ترکیه در مقایسه با شماری از کشورها در مبارزه با فساد نمره خوبی نمی‌گیرند. درجه امنیت سرمایه گذاری در یک کشور را می‌توان از سیستم قضایی آن نیز تشخیص دادو بسیار مهم است که سیستم قضایی کشور پذیرای سرمایه‌های خارجی الوده به فساد نباشد که از این نظر نیز باید به ترکیه با دقت بیشتر نگاه کردرکیه این روزها درحالی به عنوان مدینه فاضله‌ای به مردمی که از شرایط تحریمها و اوضاع اقتصاد داخلی ناراضی هستند معرفی می‌شود که بازارهایی پر از حباب دارد. این روزها اخبار مختلفی از سرمایه گذاری میلیونها دلاری هموطنان عزیزدرترکیه انجام شده و یا قرار است انجام شود منتشر می‌شود و تماسهای مختلفی از جانب دوستان مختلف برای مشورت برای خرید ملک در ترکیه به قدری افزایش یافته که سکوت را جایز ندانستم و به نظرم رسید شاید با دست به قلم بردن بتوانم درحد بضاعت خود جلوی ریسک پذیری بالای سرمایه گذاری غیر کارشناسی و پر از هیجان و احساس ایرانیان عزیزرا بگیرم. تقاضای بیهوده‌ای که همین خریدهای به ظاهر کوچک ام ا به مرور پرشمار شونده بربازار ارز می‌گذارند و اطلاع رسانی کارشناسی به خوانندگان ارجمند موجب شد نوشته حاضر را تهیه کنم. امید است مورد توجه قرار گیرد و گامی هرچند کوچک درمسیر نگهداشت سرمایه‌های ارزی در میهن عزیز باشد.

در خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ عزاداری شیعیان اسیر در چنگال آل‌سعود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز20 ساعت قبل

طرفداران مسیح علینژاد این کلیپ را نبییند

پارس نیوزپارس نیوز1 روز قبل
پس از چند سال از جار و جنجال‌های مسیح علینژاد در قالب کمپین چهارشنبه‌های سفید و آزادی‌های یواشکی، لیست پروژه‌های وی در قالب قرارداد با دولت آمریکا برای به راه انداختن کمپین‌ها افشا شد. مشخص شد که او برای همین پروژه‌ها صدها هزار دلار دریافت کرده و در صورت ادامه جنجال در جامعه ایرانی به ویژه در میان زنان و دختران و همچنین درگیری آنها با یکدیگر، صفرهای قراداد مسیح بیشتر می‌شوند.

انتقام‌گیری از زن ایرانی‌الاصل در وزارت خارجه آمریکا +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز10 ساعت قبل
به گزارش مشرق، این گزارش نتیجه تحقیقات چندین ماهه درباره اتهام انتقام گیری سیاسی هوک و چند مدیر دیگر دولت دونالد ترامپ از چند کارمند و دیپلمات وزارت خارجه آمریکاست. در یکی از ایمیل‌های رد و بدل شده میان جولی هالر، مقام ارشد دولت ترامپ در وزارت خارجه آمریکا و برایان هوک، هالر به غلط، نوشته بود نوروززاده متولد ایران است. او در ایمیلی دیگر لیستی از کارمندان وزارت خارجه را با عناوینی چون دردسرساز و خائن به تیم (ترامپ) در برابر اسمشان، تهیه کرده بود. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴دانلوداین دومین بخش از گزارش بازرس وزارت خارجه آمریکا در مورد تبعیض علیه بعضی کارمندان این وزارت‌خانه از سوی مدیران منصوب ترامپ است. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در زمان انتشار ایمیل‌ها این اتهام‌ها را رد کرد و جا به جایی کارمندان را روند عادی انتقال‌های درون سازمانی خواند.

بیانات رهبر انقلاب خطاب به جوانانی که در کنکور قبول نشدند! + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی، در یکی از سخنرانی‌های خود درباره قبول نشدن جوانان در کنکور صحبت کردند. ایشان در بخشی از صحبت‌هایشان خاطره‌ای جالب از یک جوان مشهدی که تحصیلاتش را ادامه نداده بود، تعریف کردند. بیشتر بخوانید: رهبر انقلاب خطاب به ورزشکاران: مبادا از تهدیدها بترسید + فیلمانتهای پیام/خاطره جالب آیت‌الله خامنه‌ای از یک جوان مشهدی که درس را ادامه نداده بود!

(ویدئو) کشف یک تن پول نقد در کف یک کامیون!

فراروفرارو1 روز قبل

فلسطینی‌ها یک فروند پهپاد رژیم صهیونیستی را منهدم کردند + ویدئو

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر