تفکر انتقادی حلقه گم شده موفقیت کارآفرینان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
تفکر انتقادی حلقه گم شده موفقیت کارآفرینان

تفکر انتقادی حلقه گم شده موفقیت کارآفرینان

تفکر انتقادی یکی از مهارت های ضروری و موردنیاز کارآفرینان به منظور دستیابی به موفقیت است. این مهارت علاوه بر مدیران باید به گونه ای مناسب در میان کارمندان شرکت نیز رواج پیدا کند.

من در سراسر دنیا کلاس‌های مدیریت و رهبری کسب و کار برگزار می‌کنم. براساس تجربه شخصی ام بسیاری از مدیران و کارآفرینان نسبت به اهمیت این امر بی توجه هستند. به همین دلیل نیز در اغلب موارد آنها به سرعت با شکست مواجه می‌شوند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فرصت امروز، جالب اینکه بسیاری از مدیران تحصیلکرده در زمینه مدیریت نیز نسبت به اهمیت تفکر انتقادی بی توجه هستند. در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی نیز این امر اغلب مورد غفلت واقع می‌شود. تفکر انتقادی در دنیای امروز یک مزیت انکارناپذیر محسوب می‌شود. پرسش نخست در مواجهه با این ادعا مربوط به چرایی این امر است.

در وهله نخست اجازه دهید به تعریف مفهوم تفکر انتقادی بپردازیم. با توجه به دیکشنری کمبریج این مفهوم به معنای فرآیند تفکر دقیق پیرامون یک موضوع یا ایده بدون دنباله روی از احساسات یا تاثیرپذیری از عقاید قبلی است. بدون شک تعریف کمبریج دقت لازم را دارد، با این حال من تعریف ساده‌تری داریم. بر این اساس تفکر انتقادی تامل درباره شیوه تفکرمان است. چند سال پیش یکی از مراجعه کنندگان من از هدف کاری اش برای دستیابی به جایگاه نایب رئیسی با من صحبت کرد. وقتی من از دلیل تمایل وی به این هدف پرسیدم، پاسخ وی جالب بود: «چون دفتر نایب رئیس در موقعیت مکانی عالی قرار دارد.» بدون تردید تلاش برای دستیابی به یک جایگاه کاری باید به خاطر دلیلی بسیار بیشتر از موقعیت مناسب دفتر کاری باشد. به نظر من از طریق تقویت توانایی تفکر انتقادی امکان فعالیت بهتر به عنوان یک کارآفرین و مدیر وجود دارد. درست به همین خاطر در ادامه این مقاله قصد بررسی چند راهکار مناسب در زمینه تقویت این توانایی را دارم.

۱. ضرورت یادگیری اصول پایه‌ای

یکی از مزیت‌های اصلی جهان مدرن امکان دسترسی به منابع اطلاعاتی متنوع به صورت آنلاین است. امروزه امکان مشاهده محتوای سایت هر برندی و جست وجوی مقالات مختلف در زمینه‌های مورد علاقه مان وجود دارد. در زمینه تفکر انتقادی فعالیت سایت‌های مختلف محدودتر از سایر موضوعات است، با این حال در همین وضعیت نیز امکان یافتن نمونه‌های مناسب وجود دارد. سخنرانی‌های تد (TED Talks) یکی از بهترین نمونه‌ها در زمینه دسترسی به منابع و اطلاعات مناسب در زمینه تفکر انتقادی است. نکته جالب در مورد این سخنرانی‌ها استفاده از بهترین کارشناس‌ها در هر زمینه است. به این ترتیب مخاطب امکان استفاده از آخرین دستاوردها و اطلاعات حوزه مورد نظر از زبان کارشناس‌های ماهر را خواهد داشت. علاوه بر سخنرانی‌های آنلاین و رایگان موسسه سخنرانی‌های تد اقدام به برگزاری‌های کلاس نیز می‌کند. این کلاس‌ها در دو نوع متفاوت ساماندهی می‌شود. در حالت نخست پس از ثبت نام امکان حضور در محل برگزاری کلاس را خواهیم داشت. بدون تردید این امر برای کارآفرینان سراسر دنیا امکان پذیر نیست. به این ترتیب کلاس‌های آنلاین به عنوان گزینه دوم مطرح می‌شود. کلاس‌های آنلاین دقیقا ساختاری مشابه کلاس‌های حضوری دارد، با این تفاوت که استاد و اعضای کلاس از طریق اینترنت با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. استفاده از سخنرانی‌های رایگان و کلاس‌های تد بسیاری از مشکلات و پرسش‌های ما در زمینه تفکر انتقادی را حل خواهد کرد. اگر به دنبال یادگیری نکات بیشتر در این زمینه هستید، مطالعه کتاب هایی نظیر «تفکر سریع و آهسته» اثر دانیل کاهنمن و «تفکر انتقادی» اثر جاکو بابیب و ری مانسون مفید خواهد بود.

در وبسایت خبری بخوانید: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان | جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

۲. کمک به اعضای تیم شرکت برای یادگیری تفکر انتقادی

اگر شما در نقش مدیر یک شرکت هستید، به کارمندان تان نحوه استفاده از مفهوم تفکر انتقادی را یاد دهید. وقتی تمام اعضای یک شرکت مهارت تفکر انتقادی را داشته باشند، کارها بسیار راحت‌تر پیش می‌رود. دلیل اصلی اتلاف زمان و بودجه بسیاری از شرکت‌ها عدم آگاهی کارمندان شان از شیوه‌های تفکر انتقادی است. همانطور که در بخش قبل عنوان کردم، استفاده از مقالات و سخنرانی‌های مختلف در زمینه تفکر انتقادی نیازمند اختصاص زمان مشخصی در طول روز نیست. به این ترتیب کارمندان شرکت در زمان‌های استراحت یا پس از کار امکان مطالعه در مورد این مفهوم را خواهند داشت. یکی از ویژگی‌های هر مدیر موفقی امکان تاثیرگذاری بر روی کارمندان است، بنابراین تمام تلاش تان در زمینه ترغیب کارمندان به یادگیری تفکر انتقادی را انجام دهید. در این راه تعیین تشویق‌های مختلف برای کارمندان مناسب خواهد بود. به این ترتیب کارمندان هرچه بیشتر به یادگیری تفکر انتقادی علاقه مند خواهند شد.

۳. یادداشت برداری روزانه

آلبرت اینشتین، استیو جابز، جان آدامز، بن فرانکلین و آریانا هافینگتن شماری از کارآفرینان و افراد موفق هستند که به یادداشت برداری روزانه عادت داشتند. آنها تاثیر این اقدام بر روی موفقیت خود را انکارناپذیر عنوان کرده‌اند، با این حساب پیروی از الگوی آنها مفید خواهد بود با این حال یادداشت برداری چه ربطی به تفکر انتقادی دارد؟ نکته مهم امکان مشاهده دوباره یادداشت‌ها و تفکر بیشتر درباره موضوعات مختلف است. به طور معمول در طول روز امکان تامل کافی و عمیق به نکات مختلف وجود ندارد، با این حال پس از پایان روز و به هنگام استراحت زمان کافی برای انجام این کار وجود خواهد داشت. یکی از پیش نیازهای اصلی در زمینه تامل انتقادی پیرامون موضوعات مختلف یادداشت برداری از آنهاست. به این ترتیب دیگر اتفاق‌های طول روز را فراموش نخواهیم کرد. در بسیاری از موارد ایده‌های مختلف در ذهن ما چندان واضح نیستند، با این حال در صورت نگارش آنها امکان مشاهده شان به صورت دقیق‌تر وجود خواهد داشت.

۴. پیش فرض‌ها را به پرسش بگیرید

یکی از بخش‌های تفکر انتقادی طرح پرسش‌های اساسی در مورد پیش فرض‌های مان است. به هر حال گاهی اوقات پیش فرض‌های اصلی ما غلط یا نادرست هستند. به این ترتیب بازنگری انتقادی آنها فرصت جایگزینی شان با نمونه‌های بهتر را فراهم می‌کند. به نظر من همیشه پرسش‌های انتقادی را خودتان طرح کنید. هیچ کس به اندازه شما به وضعیت شرکت تان آگاه نیست. نمونه‌های مناسب پرسش‌های انتقادی به شرح ذیل است: آیا پیش فرض‌های من هنوز معتبر هستند؟ چرا این پیش فرض‌ها را انکارناپذیر می‌دانم؟ ریشه پیش فرض‌های من در کجاست؟ بررسی این پرسش‌ها معمولا نقش سازنده‌ای در زمینه بهبود وضعیت فعالیت و مدیریت ما خواهد داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز13 ساعت قبل
یادگار امام (ره) در ایام محرم و عزاداری امام حسین (ع) با حضور در منزل حجت‌الله کسری، ضمن عیادت از این مداح پیشکسوت، از وضعیت جسمانی وی اطلاع یافت. تصاویری از حضور سیدحسن خمینی در منزل حجت‌الله کسری

وقتی ستایش، بنجامین باتن می‌شود + ویدئو

اقتصادنیوزاقتصادنیوز18 ساعت قبل
به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از خبرآنلاین؛ پخش سری سوم سریال ستایش سوژه شبکه‌های اجتماعی شده است. این فصل که از فردای فصل دوم آغاز می‌شود و در سیر داستانی در امتداد فصل دوم است، از این جهت سوژه شده که در آن چهره نرگس محمدی هنرپیشه نقش ستایش جوان‌تر از فصل دوم است. حالا به شوخی در شبکه‌های اجتماعی این اتفاق را مقایس می‌کنند با ماجرای بنجامین باتن که هرچه سنش بالا می‌رفت جوانتر می‌شد! البته این اتفاق شاید به دلیل همزمانی ساخت سریال ستایش ۳ با بوی باران باشد و ممکن است محمدی در هر دو سریال همزمان جلوی دوربین می‌رفته و امکان گریم سنگین روی صورتش نبوده است! بر اساس گفته تهیه کننده ستایش چند وقتی این تداخل زمانی میان دو سریال ایجاد شده است.

بیانات رهبر انقلاب خطاب به جوانانی که در کنکور قبول نشدند! + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی، در یکی از سخنرانی‌های خود درباره قبول نشدن جوانان در کنکور صحبت کردند. ایشان در بخشی از صحبت‌هایشان خاطره‌ای جالب از یک جوان مشهدی که تحصیلاتش را ادامه نداده بود، تعریف کردند. بیشتر بخوانید: رهبر انقلاب خطاب به ورزشکاران: مبادا از تهدیدها بترسید + فیلمانتهای پیام/خاطره جالب آیت‌الله خامنه‌ای از یک جوان مشهدی که درس را ادامه نداده بود!

اظهارنظر وزیرکشور درباره برخورد با بدحجابی +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین17 ساعت قبل
همشهریهمشهری9 ساعت قبل
مدیران این شرکت‌ها همچنین می‌گویند روند برقی کردن ماشین‌های تولیدشان را ادامه خواهند داد و در آینده مدل‌های برقی و هیبریدی بیشتری را وارد بازار خواهند کرد. هربرت دایس، مدیر عامل فولکس‌واگن در این باره می‌گوید: «بازار ماشین‌های برقی به طور طبیعی رشد نخواهد کرد. در نیمه اول سال میلادی جاری ماشین‌های برقی و هیبریدی فقط ۲٫۴ درصد کل بازار فروش خودرو در اتحادیه اروپا را به خود اختصاص دادند. ماشین‌های برقی رایگان تولید نمی‌شوند.» تولید یک ماشین برقی به طور کلی نسبت به تولید ماشین مشابه بنزینی حدود ۱۲۰۰۰ دلار خرج بیشتری دارد و حدود ۵ سال طول می‌کشد تا این اختلاف در هزینه تولید جبران شود. اولا کالنیوس، مدیرعامل دایملر می‌گوید: «تردیدی نداریم که چند سال آینده باید هزینه‌های تولید ماشین‌های برقی را کاهش دهیم.

(ویدئو) کشف یک تن پول نقد در کف یک کامیون!

فراروفرارو1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر