شیخ نعیم قاسم: حزب الله لبنان هیچ شاخه سیاسی یا نظامی در عراق ندارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. بین‌المللی
شیخ نعیم قاسم: حزب الله لبنان هیچ شاخه سیاسی یا نظامی در عراق ندارد

شیخ نعیم قاسم: حزب الله لبنان هیچ شاخه سیاسی یا نظامی در عراق ندارد

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
معاون دبیرکل حزب الله لبنان با حسنه خواندن روابط این جنبش با گروه‌ها و جریان‌های سیاسی شیعی در عراق تصریح کرد: حزب الله لبنان هیچ شاخه سیاسی یا نظامی در عراق ندارد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، شیخ نعیم قاسم در گفت‌وگو با یک رسانه عراقی خاطر نشان کرد سرنگونی نظام صدام، ‌نعمت بزرگی برای عراقی‌ها و یک مسئله بسیار مهم بود، و راحتی و آرامشی را به دنبال داشته که مسئله‌ای معمولی نیست.

وی افزود روابط ما با طرف‌های شیعی در عراق از طرفی به طرف دیگر متفاوت است، ما روابط بسیار خوبی با حزب الدعوه الاسلامیه، ‌جریان حکمت ملی، مجلس اعلای اسلامی، گروه‌های حشد شعبی و همچنین جریان صدر داریم، و هرگز نقش برادر بزرگتر را برای آنها یا برخی از این گروه‌ها ایفا نمی‌کنیم.

شیخ نعیم قاسم که با برنامه موسوم به کالوس در شبکه الفرات گفت‌وگو می‌کرد، به نقش حزب الله در میانجی‌گری میان دو شاخه حزب الدعوه یعنی شاخه حیدرالعبادی و شاخه نوری المالکی اشاره کرد و در عین حال گفت ما هیچ نقشی در تشکیل دولت کنونی عراق ایفا نکردیم.

وی افزود سید حسن نصرالله رابطه شخصی خوبی با سید مقتدی صدر دارد، مقتدی صدر با نمایندگان ایران در عراق ارتباط دارد و به شیوه خاص خود عمل می‌کند و می‌تواند تصمیم مناسبی اتخاذ کند.

معاون دبیرکل حزب الله اظهار داشت رهبران حشد شعبی خوب می‌دانند که چگونه با تحریم‌های آمریکا مقابله کنند.

وی به شدت تاسیس هرگونه جریان سیاسی یا نظامی از سوی حزب الله در عراق را تکذیب و تاکید کرد ما بر هیچ طرف یا شاخه‌ای در عراق نظارت یا مدیریت نداریم.

شیخ نعیم قاسم تاکید کرد گردان‌های حزب الله عراق هیچ ارتباطی با ما ندارد و یک شاخه و گروه مستقل عراقی است، البته با آنها هماهنگی وجود دارد.

وی در ادامه درباره حزب الله اظهار داشت حزب الله یک حزب لبنانی است و طرح مشخص و واضحی دارد و اینکه با انصاف و عدالت با مردم در لبنان رفتار کرده و با رژیم اسرائیل برای آزادی سرزمین مبارزه کند و بر اساس اسلام ناب محمدی پرورش یافته و بر اساس اصول و در چارچوب وحدت ملی گام برمی‌دارد. ما برای توسعه‌طلبی یا برای اینکه جایگاه منطقه‌ای پیدا کنیم به سوریه نرفتیم برای دفاع از رکنی از ارکان مقاومت رفتیم.

معاون دبیرکل حزب الله تصریح کرد ما درباره آمار و ارقام نبردها و خسارت‌ها حرف نمی‌زنیم، ولی اکنون بسیار قدرتمند شده و تجارب نظامی که معمولی نیست، کسب کرده است، ما از ارقام صحبت نمی‌کنیم، هر چند شهدایی در این راه تقدیم کرده‌ایم و خون پاکشان بر زمین ریخته است، ولی آنها طرح تکفیری را در سوریه شکست دادند و و اعتبار و جایگاه را به مقاومت بازگرداندند.

شیخ نعیم قاسم تاکید کرد ما به درخواست رئیس جمهور سوریه و با هماهنگی بالا با ارتش این کشور به سوریه رفتیم و به درخواست ایران نرفتیم، نزاع در سوریه به نفع محور مقاومت پایان یافته است.

معاون دبیرکل حزب الله در ادامه خاطر نشان کرد لبنان در وضعیتی قرار دارد که دیگر اجازه به راه افتادن جنگ داخلی یا شکاف داخلی را همانند گذشته نمی‌دهد.

وی افزود حزب الله جزئی از ترکیب دولت لبنان است و بر آن سیطره ندارد، ما از ژنرال میشل عون حمایت کردیم و همکاری با وی برای این بود که وی به ریاست جمهوری لبنان برسد و ما عامل کمک کننده و تاثیرگذار در این زمینه بودیم.

شیخ نعیم قاسم در ادامه گفت تفاهم میان حزب الله و جریان ملی آزاد بر اساس توافق ۱۰ ماده‌ای بود که به یک ائتلاف سیاسی ارتقا یافت، گاهی مسائل داخلی رخ می‌دهد که درباره آن اختلاف نظر پیدا می‌کنیم که مسئله طبیعی است، چرا که ما دو حزب جداگانه هستیم، ولی پایه‌های تفاهم مستحکم و قوی است، و من پیش بینی نمی‌کنم که این ائتلاف از هم گسسته شود، برخی طرف‌ها همچون نیروهای لبنانی (به ریاست سمیر جعجع) نمی‌خواهند که این ائتلاف پابرجا بماند.

معاون دبیرکل حزب الله اظهار داشت ما خواهان تقویت نهادها و تشکیلات دولت لبنان هستیم، ما خواهان دولت قدرتمند و عادل هستیم، ما تمایل به برگزاری جلسات کابینه و تصویب بودجه داریم، ما مخالف تعطیلی نهادهای دولتی هستیم.

وی درباره بحران سوریه و رفتن جنبش حزب الله به این کشور تصریح کرد هدف ما به سوریه این نبود که به یک نیروی تعیین کننده تبدیل شویم، بلکه برای حمایت یک رکن از ارکان مقاومت رفتیم، زیرا به حمایت از کشور لبنان منجر می‌شد.

شیخ نعیم قاسم تاکید کرد با توجه به شرایط و واقعیت‌ها، حزب الله به یک گروه قدرتمند در کشور و منطقه تبدیل شده، قدرت ما در کشور مردمی است، ما بزرگترین و قوی‌ترین حزب هستیم و با دیگران و همپیمان قدرتمند دیگرمان مانند جریان ملی آزاد و جنبش امل رقابت نمی‌کنیم.

وی درباره جنگ یمن تصریح کرد آمریکا و عربستان سعودی به دنبال حل بحران یمن نیستند، ‌امارات و عربستان سعودی تمایلی به گفت‌وگو ندارند، چرا که آن را به نفع ایران می‌دانند.

معاون دبیرکل حزب الله درباره توطئه آمریکایی صهیونیستی ارتجاع عرب موسوم به معامله قرن آمریکا هم گفت معامله قرن، مرده به دنیا آمده و هرگز روی موفقیت به خود نخواهد دید و قدس تا ابد، فلسطینی باقی خواهد ماند و جولان سوری باقی خواهد ماند، هر چند در اشغال است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آتش‌ سوزی جدید در مخازن نفت آرامکو +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز12 ساعت قبل

لحظه اصابت موشک بالستیک آلکساندر روسیه به هدف + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، ارتش روسیه در رزمایش «استراتژی مرکز-۲۰۱۹»، موشک بالستیک Alexander-M را شلیک کرد. در این رزمایش حدود ۱۲۸ هزار پرسنل نظامی از هشت کشور روسیه، چین، پاکستان، قرقیزستان، هند، قزاقستان، تاجیکستان و ازبکستان با بیش از بیست هزار اسلحه و تجهیزات نظامی، حدود ششصد هواپیما و ۱۵ کشتی حضور دارند. رزمایش استراتژی مرکز-۲۰۱۹ از ۱۶ سپتامبر آغاز و تا ۲۱ سپتامبر ادامه دارد. در ادامه فیلمی از لحظه شلیک موشک Alexander-M و برخورد آن به هدف را مشاهده می‌کنید. بیشتر بخوانید: لحظه شلیک موشک مخوف روسی + فیلمانتهای پیام/رزمایش استراتژیک Center-۲۰۱۹ + فیلم

لحظه دستگیری فردی که تهدید به انفجار پلی در اوکراین کرده بود

مهرمهر1 روز قبل

اولین فیلم از پالایشگاه آسیب دیده عربستان در خریص

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، حمله یمنی‌ها به تاسیسات نفتی عربستان سعودی در بقیق و خریص منجر به کاهش صادرات پنج میلیون و هفتصد هزار بشکه‌ای نفت سعودی شد. رسانه‌های خارجی برای اولین بار پس از حمله یمنی‌‌ها از تاسیسات پالایشگاه خریص فیلمبرداری کردند. بیشتر بخوانید: کاخ شیشه‌ای سعودی‌ها با سنگ‌ریزه‌ای فرو می‌ریزد/ پاسخ پهپادی‌ یمنی‌ها، عربستان را سر عقل می‌آورد + فیلمانتهای پیام/حمله پهپادی یمن به آرامکو + فیلم

التماس ترامپ برای دیدار با رئیس‌جمهور ایران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
دبیرکل حزب الله افزود: جناب شیخ حسین کورانی از ابتدای مسیر همه ملاحظات شخصی را کنار گذاشت و از همان اول در این امتحان موفق بود. افراد بسیاری در حزب الله تاکید دارند که او در این امتحان موفق بود. دبیرکل حزب الله گفت: آنچه در سال‌های اخیر درباره تغییر ترکیب جمعیتی سوریه بخصوص در مناطق مرزی گفته شده است کذب محض است. شما باید از جنگ با ایران نا امید شوید؛ ترامپ به دنبال پول است ترامپ به دنبال جنگ نیست ترامپ در آستانه انتخابات است. امروز ترامپ التماس می‌کند که دیداری با روحانی رئیس جمهور ایران داشته باشد.

کاخ شیشه‌ای سعودی‌ها با سنگ‌ریزه‌ای فرو می‌ریزد/ پاسخ پهپادی‌ یمنی‌ها، عربستان را سر عقل می‌آورد + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
کارشناس بی‌بی‌سی: به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، داریوش سجادی تحلیلگر مسائل سیاسی مقیم آمریکا، در گفت‌وگویی که با شبکه انگلیسی بی‌بی‌سی فارسی داشت، درباره تاثیر حمله پهپادی یمن بر عربستان، صحبت کرد. این تحلیلگر گفت: حمله یمن نشان داد حاکمان عربستان در داخل کاخ شیشه‌ای نشسته‌اند که با سنگ ریزه‌ای آسیب می‌بینند. پاسخ پهپادی یمنی‌ها به عربستان می‌تواند باعث یک نوع آرامش منطقه‌ای با سر عقل آمدن دولت سعودی شود. عربستان خطر را احساس کرده است. بیشتر بخوانید: پاسخ محکم مجری سرشناس الجزیره به کارشناس سعودی/ عربستان بزرگترین دشمن اتحاد یمن است + فیلمانتهای پیام/کاخ شیشه‌ای سعودی‌ها با حمله پهپادی یمن، فروریخت!

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

4 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

6 روز قبلعصر ایران2

مجروحیت ۴ مامور نیروی انتظامی بر اثر درگیری با اشرار + فیلم

4 روز قبلباشگاه خبرنگاران1

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

4 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

4 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

4 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

4 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

5 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

6 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

6 روز قبلهمشهری1