۶ پیام سخنرانی‌ نصرالله در سالگرد جنگ ۳۳ روزه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. سیاسی
۶ پیام سخنرانی‌ نصرالله در سالگرد جنگ ۳۳ روزه

۶ پیام سخنرانی‌ نصرالله در سالگرد جنگ ۳۳ روزه

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
پیگیری سخنرانی‌های دبیرکل حزب‌الله لبنان برای خوانش تحولات منطقه به یک امری ضروری تبدیل شده؛ زیرا حاوی اطلاعات و تحلیل‌های دقیقی است و می‎توان گفت که وی سخنگوی رسمی محور جدید فراطایفه‌ای است که شامل کشورها و شاخه‌های مقاومت مرکزی در خاورمیانه است.

به گزارش مشرق، «عبدالباری عطوان» تحلیلگر برجسته جهان عرب در سرمقاله روزنامه فرامنطقه‌ای «رای الیوم» نوشت: دنبال کردن سخنرانی‌های «سیدحسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله لبنان برای بررسی اوضاع منطقه‌ای و تحولات آن امری ضروری شده است نه فقط به دلیل این‌که این سخنرانی‌ها متضمن اطلاعات و تحلیل‌های دقیق است بلکه همچنین به دلیل دوراندیشی درباره آینده و تحولات آن نیز است. غلو نمی‌کنیم اگر بگوییم سیدحسن نصرالله سخنگوی رسمی محور جدید فرافرقه‌ای است که جبهه‌های آن در حال گسترش و شامل کشورها و شاخه‌های مقاوت مرکزی در خاورمیانه است و مانعی قدرتمند در برابر هژمونی آمریکایی-اسرائیلی محسوب می‌شود.

سیدحسن نصرالله در سخنرانی‌ که عصر جمعه در شهر «بنت جبیل» پایتخت مقاومت در جنوب به مناسبت سیزدهمین سالگرد پیروزی بزرگ در جنگ ۳۳ روزه سال ۲۰۰۶، ایراد کرد بر نکاتی متمرکز شد که بایستی آنها را قبل از نتیجه‌گیری تحلیلی درباره تحولات کنونی و آینده، ذکر کرد:

نخست: جنگ تموز ۲۰۰۶ جنگی آمریکایی بود و اسرائیل در آن ابزاری اجرایی برای ایجاد خاورمیانه جدید، نابود کردن مقاومت لبنان و مقاومت فلسطین، تغییر نظام در سوریه، تثبیت اشغالگری آمریکا در عراق و خنثی کردن پروژه ایرانی نوید دهنده بود.

دوم: این اسرائیل بود که این جنگ را متوقف کرد نه مقاومت لبنان؛ چرا که این رژیم دیگر قادر به ادامه دادن آن نبود و به «جان بولتون» نماینده آمریکا در سازمان ملل، که در ابتدا درخواست‌های کشورهای عربی برای آتش‌بس را رد کرد، چنین خواسته‌ای را مطرح کرد؛ چرا که ادامه این جنگ به فاجعه‌ای بزرگ منجر می‌شد.

سوم: تفاوت بزرگ و زیادی بین قدرت نظامی مقاومت لبنان در گذشته و در حال وجود دارد و این واقعیتی است که هیچ‌کسی نمی‌تواند درباره آن بحث و جدل کند و ژنرال‌ها در اسرائیل نیز به آن اذعان می‌کنند و وضعیتی از بازدارندگی استراتژیک ایجاد کرده به گونه‌ای که ارتش اسرائیل را از شلیک حتی یک گلوله به لبنان منع کرده است طوری‌که جنوب لبنان به امن‌ترین منطقه در لبنان و امن‌ترین و باثبات‌ترین منطقه در خاورمیانه تبدیل شده است.

چهارم: رهبری اسرائیل طی ۱۳ سال گذشته تلاش کرده است و همچنان تلاش می‌کند تا اعتماد ارتش خود، که در آن جنگ شکست بزرگی متحمل شد ولی به نتایج بسیار جزئی دست یافتد، احیا کند. این ارتش از انجام هرگونه عملیات نظامی، زمینی یا هوایی، نه فقط در لبنان بلکه در نوار تحت محاصره غزه هم عاجز است.

در خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

پنجم: محور مقاومت یک استراتژی روشن دارد مبتنی بر این‌که در اختیار داشتن ابزارهای قدرت تنها برای جنگ نیست بلکه برای جلوگیری از وقوع آن نیز هست و این نظریه جدیدی است که با توجه به تنش کنونی در بحران خلیج‌فارس تایید شده است. قدرت محور مقاومت برای پاسخ به هرگونه تجاوز و تهدیدها، سرنگون کردن پهپاد آمریکایی و توقیف نفت‌کش انگلیسی در مجموع باعث شده است که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا از انتقام نظامی و بمباران پایگاه‌های سپاه پاسدران در داخل عمق ایران- آن‌گونه که وعده داده بود- صرف نظر کند.

ششم: جنگ علیه ایران به معنای جنگ علیه همه کشورها و شاخه‌های محور مقاومت است و از این استدلال می‌توان فهمید که معادلات قدیمی به طور کلی تغییر کرده و هرگونه تجاوز به هر کشور و هر یک از اعضای این محور به معنای تجاوز به همه است و به صورت جمعی به آن پاسخ داده خواهد شد.

با توجه به این ۶ نکته می‌توان گفت که اسرائیل هرگز از هیچ جنگی علیه لبنان در آینده پیروز بیرون نخواهد آمد و افزون بر این هدف اصلی هرگونه جنگی خواهد بود که در منطقه خلیج‌فارس شعله‌ور سازد؛ زیرا هزینه این دو جنگ بسیار سنگین خواهد بود و توقف آن بر اساس شروط و خواسته‌های آمریکایی- اسرائیلی بسیار دشوار خواهد بود؛ چرا که این محور مقاومت است که دست برتر را دارد و تصمیم نهایی را می‌گیرد.

اشاره سیدحسن نصرالله به بازگشت قدرتمندانه مقاومت کرانه باختری و نمونه آوردن نوجوانان زیر ۱۴ سال که در جریان عملیاتی استشهادی در قدس اشغالی یک نظامی اسرائیلی را با چاقو از پای درآوردند، به معنای این است که هدف محور مقاومت تمرکز روی کرانه باختری و عدم محدود شدن به نوار غزه است و نسل آینده پرچم مقاومت را قدرتمندانه و جسورانه‌تر از نسل‌های سابق حمل خواهند کرد.

بله، هزینه‌های پایداری و مقاومت بسیار ارزان‌تر از هزینه‌های تسلیم شدن برای دشمنی است که از خانه عنکبوت سست‌تر است و وقتی آمریکا بلافاصله به صورت غیرمستقیم به این سخنان اعتراض می‌کند و از پیامدهای خطرناک آن سخن می‌گوید این بیان تعبیر دردناک بودن آن و همچنین وحشت اسرائیلی‌هاست و این چیزی است که بسیاری را در جهان اسلام امیدوار و خوشحال می‌گرداند.منبع: تسنیم

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آتش‌ سوزی جدید در مخازن نفت آرامکو +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز12 ساعت قبل

لحظه اصابت موشک بالستیک آلکساندر روسیه به هدف + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، ارتش روسیه در رزمایش «استراتژی مرکز-۲۰۱۹»، موشک بالستیک Alexander-M را شلیک کرد. در این رزمایش حدود ۱۲۸ هزار پرسنل نظامی از هشت کشور روسیه، چین، پاکستان، قرقیزستان، هند، قزاقستان، تاجیکستان و ازبکستان با بیش از بیست هزار اسلحه و تجهیزات نظامی، حدود ششصد هواپیما و ۱۵ کشتی حضور دارند. رزمایش استراتژی مرکز-۲۰۱۹ از ۱۶ سپتامبر آغاز و تا ۲۱ سپتامبر ادامه دارد. در ادامه فیلمی از لحظه شلیک موشک Alexander-M و برخورد آن به هدف را مشاهده می‌کنید. بیشتر بخوانید: لحظه شلیک موشک مخوف روسی + فیلمانتهای پیام/رزمایش استراتژیک Center-۲۰۱۹ + فیلم

فیلم | پاسخ جالب یک شهروند به سوال خبرنگار صداوسیما!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل

لحظه دستگیری فردی که تهدید به انفجار پلی در اوکراین کرده بود

مهرمهر1 روز قبل

اولین فیلم از پالایشگاه آسیب دیده عربستان در خریص

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، حمله یمنی‌ها به تاسیسات نفتی عربستان سعودی در بقیق و خریص منجر به کاهش صادرات پنج میلیون و هفتصد هزار بشکه‌ای نفت سعودی شد. رسانه‌های خارجی برای اولین بار پس از حمله یمنی‌‌ها از تاسیسات پالایشگاه خریص فیلمبرداری کردند. بیشتر بخوانید: کاخ شیشه‌ای سعودی‌ها با سنگ‌ریزه‌ای فرو می‌ریزد/ پاسخ پهپادی‌ یمنی‌ها، عربستان را سر عقل می‌آورد + فیلمانتهای پیام/حمله پهپادی یمن به آرامکو + فیلم

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

4 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

6 روز قبلعصر ایران2

مجروحیت ۴ مامور نیروی انتظامی بر اثر درگیری با اشرار + فیلم

4 روز قبلباشگاه خبرنگاران1

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

4 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

4 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

4 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

4 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

5 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

6 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

6 روز قبلهمشهری1