فعالیت ۴۰۰ شرکت بیمه‌ای و اتکایی در کشورهای مختلف عربی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تجارت‌نیوز
  4. اقتصادی
فعالیت ۴۰۰ شرکت بیمه‌ای و اتکایی در کشورهای مختلف عربی

فعالیت ۴۰۰ شرکت بیمه‌ای و اتکایی در کشورهای مختلف عربی

تجارت‌نیوزخبرگزاری تجارت‌نیوز |
کنکاش در کتب تاریخی جهان نشان می‌دهد که تاریخچه پیدایش صنعت بیمه در جهان به دوران تمدن مابین‌النهرین در دوران بابلی ها باز می‌گردد اما پیدایش آن درجهان عرب مانند دیگر کشورهای جهان سوم، به نیمه‌های قرن نوزدهم میلادی باز می‌گردد.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از چابک آنلاین، فعالیت‌های بیمه‌ای اولین بار در جهان عرب از طریق شعب و نمایندگی‌های شرکت‌های بیمه‌ای بین‌المللی آغاز شد ودر این راستا تنها به غیر عرب‌های مقیم کشورهای عربی خدمات ارایه می‌شد تا بتوانند از جان و مال و سرمایه‌های خود درکشورهای عربی محافظت کنند.

اما در اواخر قرن نوزدهم ظهور شرکت‌های بیمه‌ای درجهان عرب آغاز شد و اولین شرکت درکشور مصر تأسیس شد.

پس از آن با فاصله زمانی کمی، شرکت‌های دولتی بیمه‌ای زیادی در کشورهای عربی تأسیس شدند.

در این نوشتار به نام و تاریخ تأسیس شرکت‌های بیمه‌ای، شرکت‌های بیمه‌ای اتکایی و نیز دیگر نهادهای وابسته به صنعت بیمه که در جهان عرب تأسیس شده اشاره می‌شود.

شرکت‌های بیمه‌ای جهان عرب به ترتیب زمانی و بر اساس تاریخ تأسیس شامل این موارد است:

«شرکت بیمه غیرانتفاعی مصر» (۱۹۰۰ میلادی)

«شرکت بیمه‌ای تعاونی تونس» (۱۹۱۲ میلادی)

«شرکت بیمه‌ای عربی محدود لبنان» (۱۹۴۴ میلادی)

«شرکت بیمه‌ای پادشاهی مراکش» (۱۹۴۹ میلادی)

«شرکت ملی بیمه عراق» (۱۹۵۰ میلادی)

«شرکت بیمه سهمیه محدود اردن» (۱۹۵۱ میلادی)

«شرکت تضامنی سوریه» (۱۹۵۳ میلادی)

«صندوق بیمه‌ای تعاونی جبران خسارت خودرو در بحرین» (۱۹۵۴ میلادی)

«شرکت بیمه کویت» (۱۹۶۰ میلادی)

«شرکت بیمه خودروی سودان» (۱۹۶۲ میلادی)

«شرکت بیمه الجزایر» (۱۹۶۳ میلادی)

«شرکت بیمه لیبی» (۱۹۶۴ میلادی)

«شرکت بیمه قطر» (۱۹۶۴ میلادی)

«شرکت بیمه شارجه امارات متحده عربی» (۱۹۷۰ میلادی)

«شرکت بیمه دبی امارات متحده عربی» (۱۹۷۰ میلادی)

«شرکت ملی بیمه یمن» (۱۹۷۰ میلادی)

«شرکت بیمه موریتانی» (۱۹۷۴ میلادی)

«شرکت ملی بیمه عمان» (۱۹۷۷ میلادی)

اما شرکت‌های بیمه اتکایی حاضر در جهان عرب تاریخچه چندانی ندارند، شرکت‌هایی که طبق تاریخ تأسیس به ترتیب زمانی، بدان اشاره می‌شود:

«شرکت بیمه اتکایی مصر» (۱۹۵۷ میلادی)

«شرکت بیمه اتکایی مراکش» (۱۹۶۰ میلادی)

«شرکت بیمه اتکایی عراق» (۱۹۶۰ میلادی)

«شرکت بیمه اتکایی یمن» (۱۹۷۰ میلادی)

خبری: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان

اما با گذشت زمان، کشورهای مختلف عربی و شرکت‌های بیمه‌ای موجود در آنها، نیازهای جدیدی را نیزدر صنعت بیمه احساس کرده‌اند.

برهمین اساس به فکر تأسیس اتحادیه‌ای مشترک در این زمینه افتادند تا بتوانند از طریق آن، بین شرکت‌های بیمه‌ای عربی ارتباطات بیشتری برقرار کرده و به حل مشکلات و تبادل نظر با یکدیگر درزمینه‌های مختلف بپردازند.

از همین رو در سال ۱۹۶۴ میلادی، «اتحادیه عمومی بیمه جهان عرب» تشکیل شد وسال به سال بر تعداد اعضای آن افزوده شد به طوری که در سال ۲۰۱۰ میلادی تعدادی اعضای آن به ۲۸۵ عضو (شرکت بیمه‌ای و بیمه اتکایی) رسید.

درحال حاضر بیش از ۴۰۰ شرکت بیمه‌ای و بیمه اتکایی در کشورهای مختلف عربی فعالیت دارند که شامل سه دسته شرکت می‌شوند: شرکت‌های مربوط به یک کشور عربی، شرکت‌های مشترک بین دو کشور عربی، شرکت‌های مشترک بین یک کشور عربی و یک کشور غیر عربی.

با وسیع ترشدن حوزه فعالیتی صنعت بیمه درجهان عرب و حضور برخی شرکت‌های غیرمحلی دربازارهای محلی عربی، نیاز به تأسیس «هیأت نظارت و تنظیم مقررات شرکت‌های بیمه‌ای» احساس شد و بر همین اساس طبق قانون شماره ۹۲ صادره در سال ۱۹۳۹ میلادی در مصر، اولین «هیأت نظارت و تنظیم مقررات شرکت‌های بیمه‌ای» در این کشور تشکیل شد.

البته این هیأت پس از آن در مصر تشکیل شد که شرکت‌های بیمه‌ای غیرمصری در این کشور نیز لغو امتیاز شدند.

درکنار بیمه بازرگانی، دردهه‌های هفتاد میلادی، بیمه تکافلی نیز در جهان عرب برای اولین بار به وجود آمد.

درسال ۱۹۷۹ میلادی اولین شرکت بیمه‌ای تکافلی درکشور سودان تأسیس شد و بعد از آن در بسیاری از کشورهای دیگر اسلامی نیز چنین شرکت‌هایی ایجاد شد و همواره در حال گسترش فعالیت‌های خود هستند به گونه‌ای که بر اساس آمار سال ۲۰۰۹ میلادی، حداقل ۱۰۵ شرکت بیمه‌ای تکافلی در کشورهای مختلف فعالیت می‌کردند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

طرفداران مسیح علینژاد این کلیپ را نبییند

پارس نیوزپارس نیوز1 روز قبل
پس از چند سال از جار و جنجال‌های مسیح علینژاد در قالب کمپین چهارشنبه‌های سفید و آزادی‌های یواشکی، لیست پروژه‌های وی در قالب قرارداد با دولت آمریکا برای به راه انداختن کمپین‌ها افشا شد. مشخص شد که او برای همین پروژه‌ها صدها هزار دلار دریافت کرده و در صورت ادامه جنجال در جامعه ایرانی به ویژه در میان زنان و دختران و همچنین درگیری آنها با یکدیگر، صفرهای قراداد مسیح بیشتر می‌شوند.

تهدید نظامی در انتهای فهرست دشمن قرار دارد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سردار جلالی افزود: اینکه دشمن به اهداف خود نرسیده است نشان می‌دهد ما پیروز شده‌ایم البته در بخش‌هایی مشکلاتی ایجاد شده است. وی گفت: مقامات امریکایی می‌گفتند انتظار داشتیم با ایجاد این جنگ اقتصادی بر ضد ایران، ملت ما در صف غذا قرار بگیرند. سردار جلالی افزود: امریکا برای ناکارآمد کردن دولت بر مردم فشار وارد می‌کند تا با ناراضی کردن آنان مردم را در مقابل دولت قرار دهد و سال ۹۷ اوج این تلاش دشمن بود. رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: دانشگاه‌های کشور باید جنگ اقتصادی را بشناسند و برای آن راه حل ارائه کنند. رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: راه حل‌های جدی برای مقابله با تهدید‌ها داریم و بسیاری از کشور‌ها در پی استفاده از تجربیات ما هستند.

وقتی ستایش، بنجامین باتن می‌شود + ویدئو

اقتصادنیوزاقتصادنیوز21 ساعت قبل
به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از خبرآنلاین؛ پخش سری سوم سریال ستایش سوژه شبکه‌های اجتماعی شده است. این فصل که از فردای فصل دوم آغاز می‌شود و در سیر داستانی در امتداد فصل دوم است، از این جهت سوژه شده که در آن چهره نرگس محمدی هنرپیشه نقش ستایش جوان‌تر از فصل دوم است. حالا به شوخی در شبکه‌های اجتماعی این اتفاق را مقایس می‌کنند با ماجرای بنجامین باتن که هرچه سنش بالا می‌رفت جوانتر می‌شد! البته این اتفاق شاید به دلیل همزمانی ساخت سریال ستایش ۳ با بوی باران باشد و ممکن است محمدی در هر دو سریال همزمان جلوی دوربین می‌رفته و امکان گریم سنگین روی صورتش نبوده است! بر اساس گفته تهیه کننده ستایش چند وقتی این تداخل زمانی میان دو سریال ایجاد شده است.
فراروفرارو1 روز قبل
اسدالله عسگراولادی برادر حبیب‌الله عسگراولادی از چهره‌های مهم و تاثیرگذار جریان اصولگرایی بود که وی نیز چند سال قبل دارفانی را وداع گفت. اسدالله عسگراولادی که بود؟ شاخص‌ترین رفتار سیاسی اسد الله عسگراولادی در دو مقطع زمانی رخ داد. پس از این دو اتفاق، اسدالله عسگراولادی دو گزینه پیش رویش قرار گرفت. پس از آن تمامی زندگی اسدالله عسگراولادی، خلاصه در تجارت، امور خیریه و گفتگو‌های رسانه‌ای شد. اسدالله عسگراولادی خود را طی تمامی سال‌های گذشته «کاسب جزء» معرفی کرده است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، حجت‌اله جانبی در این رابطه اظهار کرد: در روزهای گذشته یک خانم باردار ایرانی به دلیل احتمال زایمان زودرس، ابتدا در بخش زایمان بیمارستان آیت‌الله طالقانی آبادان بستری شد که پس از عادی شدن شرایط به بخش بستری زنان انتقال یافت اما پس از گذشت یک روز ‌بنا به درخواست وی و با این استدلال که همسرش به عنوان تنها همراه مجبور است بر بالین وی حاضر باشد، با همکاری بیمارستان، تخت بیمار برای رفاه حال وی و همراهش به اتاق دو تخته‌ای که مخصوص بیماران جراحی است، انتقال داده شد. وی افزود: به بیمار اطلاع داده شده بود که با توجه به خالی بودن اتاق، برای همکاری با وی به صورت موقت به این اتاق منتقل شده‌ است و به محض ورود بیمار جراحی‌شده، باید به محل قبلی خود در بخش بستری زنان انتقال یابد. معاون درمان دانشکده علوم پزشکی آبادان گفت: پس از گذشت دو روز به دلیل نیاز به این اتاق دو تخته برای دو بیمار جراحی‌شده که یکی از آنان یک زن عراقی بود، از بیمار باردار ایرانی درخواست شد که همانگونه که قبلا هم به وی گفته شده بود، باید به اتاق قبلی منتقل شود تا بیماران جدید در محل خاص خود بستری شوند اما به دلیل درخواست مجدد این بیمار مبنی بر ماندن در این اتاق، تا روز ترخیص با درخواست پرستار بخش از مسئول مربوطه، این زن باردار در همان اتاق دو تخته بستری ماند. جانبی عنوان کرد: بعد از ایجاد شرایط تردد اتباع عراقی در منطقه از سوی منطقه آزاد اروند، طبعا پذیرش بیماران این کشور همسایه در کنار سایر بیماران در بیمارستان‌های آبادان و خرمشهر اجتناب‌‍‌ناپذیر است و اتفاقی خلاف قانون و عرف انجام نشده است. در حال حاضر نیز بسیاری از این بیماران برای درمان به شهرهایی مانند مشهد، تهران، شیراز، اصفهان و دیگر شهرها مراجعه می‌کنند و ما نیز از این ظرفیت بهره گرفته‌ایم و با درآمدزایی از مقوله گردشگری سلامت، به دنبال ارتقای کیفیت خدمات به هموطنان هستیم.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
طرح فروش محصولات سایپا از ساعت ۱۰ صبح امروز شنبه ۲۳ شهریور در وبسایت این شرکت آغاز شد. به گزارش عصر ایران در این شرایط فروش خودروی سراتو، تیبا و وانت پراید با شرایط متفاووت عرضه می‌شود. در این شرایط فروش خودرو‌های «تیبا» و «سایپا ۱۵۱» (وانت پراید) به صورت اقساطی و سراتو آپشنال به صورت نقدی ارائه شده است. شرایط فروش اقساطی تیبافروش نقدی سراتوفروش اقساطی وانت پراید

نظرها

اخبار بیشتر