شغل پردرآمدی که به آن بی‌توجهی می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اقتصادی
شغل پردرآمدی که به آن بی‌توجهی می‌شود

شغل پردرآمدی که به آن بی‌توجهی می‌شود

ایسناخبرگزاری ایسنا |
عضو انجمن فرش ایران، فرشبافی را سومین شغل پردرآمدی می‌داند که به آن بی‌توجهی می‌شود.

محمد صمیمی اول، عضو انجمن فرش ایران در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، بیان کرد: تحقیقی در مرکز ملی برای کشورهای هدف در بلژیک، لبنان، آلمان و کشورهای مختلف انجام شده بود و در این برنامه‌ها سلیقه کشورهای مختلف به تفکیک آمده بود، هرچند باید بروز شود اما بخش خصوصی به آن توجه نمی‌کند.

وی افزود: فعالان فرش در خراسان جنوبی در حکم یک کوره آجرپزی کار کرده‌اند و در تنوع پایینی کارها را ارائه کردند که این سیاست باید حتما اصلاح شود.

این طراح، پژوهشگر و فعال حوزه فرش تصریح کرد: برای جایگزینی با نیروی پیر باید نیروی جوان تربیت کرده باشیم اما ما در آموزش و تربیت بافنده نیز کوتاهی کردیم، در حال حاضر در استان مجموع ناظرین فرش که باید بالای ۵۰۰ نفر باشد به ده نفر هم نمی‌رسد و این باعث تولید معیوب و نیازمند مرمت فرش‌ها می‌شود.

صمیمی اول با گلایه از صنعت و معدن استان، اظهار کرد: تمامی بخش‌ها کارگروه مخصوص دارد اما فرش استان با این اهمیت که شغل سوم روستایی ما بعد از کشاورزی و دامپروری است، کارگروه ندارد و کمترین توجه به آن می‌شود.

وی افزود: سازمان صنعت و معدن نیز که متولی این امر است، متاسفانه توان پایینی طبق چارت برای فرش استان در نظر گرفته و تنها یک کارشناس مسئولیت آن را برعهده دارد که با توجه به پردامنه بودن این شغل اصلا کافی نیست و آن مسئول فرصتی برای تدوین برنامه پیدا نمی‌کند.

عضو انجمن فرش ایران با بیان اینکه البته دستگاه را نمی‌توان محکوم کرد، این ظرفیت و توان برای آن‌ها ایجاد نشده است، بیان کرد: بخش تولید از تورم سود و فرش که در استان به طور میانگین به ازای متری ۶۰۰-۸۰۰ هزار تومان بود که افزایش یافته تا حدی باعث توجیه اقتصادی بافنده‌ها شده است.

راهکار چیست؟

صمیمی اول با اعلام اینکه شمردن مشکلات چندان هنر نیست، تصریح کرد: یکی از مشکلاتی که برای فرش ایجاد شد مسائل مدیریتی است، زمانی که ۱۸ هزار دار قالی داشتیم، روستاها پرجمعیت بود و بعد پدیده مهاجرت اتفاق افتاد.

وی خاطرنشان کرد: در گذشته در هر خانواده‌ای چند قالی باف وجود داشت، تعداد زیادی از آن بخش را بدلیل پیر شدن تعدادی از بافنده‌ها و دخترانی که ازدواج کردند و به شهرها مهاجرت کردند، از دست دادیم.

عضو انجمن فرش ایران اظهار کرد: امروز که این بافنده‌ها در شهرها ساکن شده‌اند، باید شرایطی برای آن‌ها فراهم شود که بافندگان علاقمند که فضایی در اختیار ندارند را آنجا کنار هم جمع کنیم و شرایط مناسب را به صورت مجموعه‌های بافت متمرکز پیش بینی و فراهم کنیم تا در سالن‌های کوچک و نزدیک به مناطق مسکونی در محلات که رفت و آمد در آن مشکل نباشد را احیا کنیم و بافنده‌های حاشیه شهرها را به این سالن‌ها هدایت کنیم.

صمیمی اول ادامه داد: در سالن‌های کوچک بهتر می‌توانیم اعمال سیاست کنیم و به اقتصاد خانواده‌ها کمک کنیم.

وی افزود: در زمینه بیمه بافندگان دولت طبق مصوبه‌ای، فرش بافی را جزو مشاغل سخت و زیان آور عنوان کرد و یارانه سهم کارفرما را برعهده گرفت و خواست که درصدی از بافندگان را بیمه کند، اما چون سیاست گذاری خوبی نشد این فرصت از دست رفت.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

این طراح، پژوهشگر و فعال حوزه فرش بیان کرد: البته حدود ۱۱ درصد بافندگان استان بیمه شدند، اما به صورت انحراف از طرح، چراکه آن‌ها بافندگان واقعی نبودند و اولویت بندی درستی برای انتخاب بیمه شوندگان نشد و بیمه بسیاری نیز بعد از مدتی به دلیل غیر شاغل بودن قطع شد و بافندگان واقعی از این فرصت دور ماندند.

صمیمی اول ادامه داد: بعد از آن هم چندین بار دیگر دولت بودجه پیش بینی کرد، اما تا کنون این روند تخصیص پیدا نکرده و از آن سال تاکنون دیگر پیگیری انجام نشده و تدوین گذاری نشد.

وی در مورد نیروی کار و ظرفیت ایجاد شغل نیز بیان کرد: اگر بخواهیم ظرفیت تعیین کنیم، به طور میانگین به ازای هر تخته شش متری سه شغل می‌توان ایجاد کرد که دو شغل مستقیما برای بافندگان کار و یک شغل برای سایر افراد که شامل طراح، رنگرز، ناظر، تولیدکننده، رفوگر می‌شود.

صمیمی اول تصریح کرد: بر اساس دیدگاه آماری و شاخص به طور میانگین به ازای هر دو متر مربع فرش یک شغل در ماه می‌توانیم تعریف کنیم.

وی افزود: فرش تنها سه درصد که قسمت ریسندگی را شامل می‌شود وابسته به صنعت است و مابقی که ۹۷ درصد بوده، تماما ارزش افزوده است.

این طراح، پژوهشگر و فعال حوزه فرش با بیان اینکه از گذشته در کنار هر دو بافنده با تجربه یک نفر تازه کار به یادگیری مشغول بوده تا این شغل و سنت را زنده بدارد، افزود: تربیت نیروی انسانی و برگشت منابع انسانی را باید اولویت قرار دهیم.

صمیمی اول با بیان اینکه اکنون نیز سازمان صنعت و معدن مرکز ملی فرش دوره‌های نوآموزی و به آموزی را برگزار می‌کند، تصریح کرد: دوره‌های نوآموزی به صورت کمتر و در روستاها برگزار می‌شود و مرکز ملی عمدتا به سراغ دوره‌های به آموزی رفته یعنی به بافنده‌های آموزش دیده ویژگی‌های فنی و کیفیتی را آموزش می‌دهند.

وی بیان کرد: بهتر است همچنان نوآموزی را تولیدکنندگان برعهده بگیرند و دستگاه‌های متولی به آموزی را برعهده بگیرند که در این صورت قطعا موفقیت‌های خوبی خواهیم داشت.

تاکید بر توجه به رشته‌های دانشگاهی فرش

این عضو انجمن فرش کشور افزود: مرحوم علوی در سال ۷۳ برای اولین بار مجوز رشته فرش را برای واحدهای دانشگاه آزاد بیرجند، نجف آباد اصفهان و نوشهر گرفت و بیرجند به همراه نجف آباد و اصفهان در سال ۷۳ دانشجو گرفت و تا سال ۸۹ دانشگاه آزاد ادامه داد و از آن سال به دلیل تغییر سیاست‌های وزارت علوم و بومی سازی رشته‌های دیگر دانشجو جذب نشد.

صمیمی اول با بیان اینکه از سال ۸۶ نیز دانشگاه بیرجند شروع به جذب دانشجو کرده و تاکنون ادامه دارد، گفت: بعضا نگاه مردم بیرجند به رشته فرش یک نگاه سنتی و سطحی است، در صورتی که فارغ التحصیل رشته فرش می‌تواند متخصص خوبی در زمینه رنگرزی، بافت، طراحی و مرمت و مدیریت فرش شود.

این طراح، پژوهشگر و فعال حوزه فرش خاطرنشان کرد: اگر دانشجویان این رشته فعال باشند و صرف مدرک گرفتن به دانشگاه‌ها نروند، ظرفیت‌های خوبی برای این رشته دانشگاهی در استان پیش بینی می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
در این بخش از راهنمای سفر به تایلند قصد داریم تا نکات مهم سفر به تایلند را بیان کنیم. از این رو، اگر قصد دارید سفر ارزانی را تجربه کنید، این ماه بهترین زمان سفر به تایلند است. رفت و آمد با تاکسی راحت‌تر است، اما توک توک دید بهتری به بیرون دارد. به یاد داشته باشید که قبل از سوار شدن در تاکسی یا توک توک در مورد کرایه با راننده به توافق برسید. -نکته‌ای که باید در بین نکات مهم سفر به تایلند توجه ویژه‌ای به آن داشته باشید، صحبت کردن در مورد پادشاه تایلند است.

همتی: تقویت سامانه‌های نظارتی، اولویت بانک مرکزی است

مهرمهر1 روز قبل
همتی رئیس کل بانک مرکزی در مراسم تودیع و معارفه معاونان فناوری نوین این بانک، نظارت و کنترل بخش‌های ارزی و ریالی از طریق سامانه‌های جدید را از جمله انتظارات خود از معاونین جدید اعلام کرد.
صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، آقای محمد شهریاری با اشاره به اینکه میزان بارش‌های استان تهران از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهر) تاکنون به ۳۸۰ میلیمتر رسیده است، افزود: این میزان بارندگی در مقایسه با پارسال ۶۰ درصد و نسبت به مدت متوسط بلندمدت ۴۲ درصد افزایش یافته است. وی با تاکید بر اینکه حجم ذخیره سد‌های پنجگانه استان تهران (لتیان، امیرکبیر، طالقان، ماملو و لار) به ۹۴۰ میلیون مترمکعب رسیده است، گفت: پارسال در همین بازه زمانی، حجم آب ذخیره شده در سد‌های استان به ۶۴۰ میلیون مترمکعب رسیده بود که به واسطه بارندگی‌های بسیار مناسب سال آبی جاری شاهد افزایش ۳۰۰ میلیون مترمکعبی ذخیره سد‌های تهران نسبت به مدت مشابه سال گذشته هستیم. آقای شهریاری با اشاره به فعالیت ۹ واحد نیروگاه برق‌آبی استان در سد‌های لتیان، امیرکبیر، طالقان، امیرکبیر و نیروگاه کلان، افزود: ظرفیت نصب شده این واحد‌ها ۲۶۸ مگاوات است و بارندگی‌های سال آبی جاری موجب شده است تا نیروگاه‌های برق‌آبی استان با افزایش ۹۲ درصدی تولید خود نسبت به تابستان پارسال نقش موثری در تامین برق پایدار پیک (اوج مصرف) تابستان امسال داشته باشند. وی با تاکید بر اینکه مصرف سالانه آب شرب تهران به یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون مترمکعب رسیده است، گفت: تقریبا هر سال ۶ بار حجم مخزن سد امیرکبیر برای تامین آب شرب تهران استفاده می‌شود که در شرایط نرمال ۷۰ درصد از آب شرب تهران از آب‌های سطحی و منابع سد‌ها و ۳۰ درصد آن توسط منابع زیرزمینی تامین می‌شود. مدیر بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برق‌آبی شرکت آب منطقه‌ای تهران افزود: با توجه به افزایش ۳۰۰ میلیون مترمکعبی ذخیره سد‌های پنجگانه استان تهران در مقایسه با سال گذشته امیدواریم با شرایط مطلوب‌تری بتوانیم برای سال آبی پیش‌رو برنامه‌ریزی کرده و با کمترین چالش نیاز آبی استان را در سال آبی ۹۸-۹۹ تامین کنیم.

فیلمی از بقایای پهپاد و موشک‌های آرامکو +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین23 ساعت قبل
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
یکی از هکرهای معروف به تازگی خطاب به کاربران درباره استفاده دوباره از گذرواژه‌های قبلی و قدیمی حساب‌های کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی مختلف هشدار داده است. بر اساس توصیه کارشناسان و بررسی کارشناسان و متخصصان فعال در حوزه امنیت سایبری، یکی از بزرگترین و مهلک‌ترین اشتباهاتی که کاربران مرتکب آن می‌شوند، استفاده از گذرواژه‌های یکسان برای حساب‌های کاربری مختلف در شبکه‌های اجتماعی آنهاست. حالا به تازگی یکی از هکرهای معروف که جرم‌های سایبری گوناگونی را مرتکب شده بود، خطاب به کاربران هشدار داده است که اگر می‌خواهند احتمال نفوذ هکرها و مجرمان سایبری به اطلاعات شخصی موجود در حساب‌های کاربری‌شان را به حداقل برسانند، نباید به هیچ عنوان از گذرواژه‌های قبلی و قدیمی خود دوباره استفاده کنند. این بدان معناست که کاربران همچنین باید توجه داشته باشند که به طور همزمان نیز نباید از رمزعبور و گذرواژه‌های یکسان استفاده کنند در غیر این صورت هکرها قادر خواهند بود به راحتی اطلاعات و داده‌های شخصی مورد نظر خود را از طریق ارسال ایمیل و پیام‌های spam به کاربران به دست آورند و در راستای رسیدن به اهداف خود از آنها سواستفاده کنند. بر اساس گزارش وب سایت nsecurity. sophos، این هکر در طول مدت زمان فعالیتش توانسته بود به ۱۶۸ میلیون اکانت نفوذ یابد و از این طریق ۱٫۴ میلیون دلار کسب درآمد کرده بود.
صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
هر قطعه سکه تمام بهار آزادی، ۴ میلیون و ۵۲ هزار تومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۷۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۲۷۰ هزار تومان و هر قطعه سکه یک گرمی نیز ۹۰۰ هزار تومان معامله شده است. به گزارش خبرگزاری صداوسیما، ​ هر انس طلا امروز در بازار‌های جهانی ۱۴۹۶ دلار و ۵۰ سنت عرضه شد. همچنین امروز هر مثقال طلا یک میلیون و ۷۶۸ هزار تومان در بازار‌های داخلی به فروش رسید. گفتنی است، ​ امروز

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


اسدالله عسگراولادی دعوت حق را لبیک گفت

6 روز قبلفارس4

فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

2 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

4 روز قبلعصر ایران2

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

2 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

3 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

3 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

3 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

4 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

4 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

4 روز قبلرکنا1