توجه به آموزش‌های دوره ابتدایی؛ رمز توسعه در آموزش و پرورش
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
توجه به آموزش‌های دوره ابتدایی؛ رمز توسعه در آموزش و پرورش

توجه به آموزش‌های دوره ابتدایی؛ رمز توسعه در آموزش و پرورش

ایسناخبرگزاری ایسنا |
سرپرست وزارت آموزش و پرورش گفت: امروز رمز توسعه در آموزش و پرورش برای داشتن جامعه‌ای فعال و پویا توجه به آموزش‌های دوره ابتدایی است و باید از آزمون گرایی و نمره گرایی در این دوره و کلاس‌های تقویتی مکمل خودداری کنیم.

به گزارش ایسنا، سیدجواد حسینی امروز در هشتمین جشنواره دانش‌آموزی جابربن حیان که در منطقه آزاد انزلی برگزار شد، با بیان اینکه سند تحول بنیادین مبنای فعالیت‌های آموزش و پرورش است که ۱۳۱ راهکار برای تحقق اهداف آن تدوین شده، اظهار کرد: یکی از راهکارهای سند تحول بنیادین نوآوری در تحقیق، خلاقیت، فعالیت‌های مهارتی و عملی برای تمام دانش‌آموزان در مراحل مختلف تحصیلی است.

ضرورت کاهش ساعت درسی و افزایش مهارت محوری دانش‌آموزان

سرپرست وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه علاوه بر برنامه درسی که یک برنامه حجیم و سنگین است، قصد داریم دانش‌آموزان را از زیر بار سنگین برنامه درسی نجات دهیم، افزود: برنامه درسی ۱۲ هزار و ۹۰۰ ساعت آموزش‌های نظری از اول ابتدایی تا پایه دوزادهم را هدفگذاری کرده؛ در حالیکه میانگین آن در دنیا ۸ هزار ساعت بیشتر نیست؛ یعنی ۴۹۰۰ ساعت برنامه کلاسی درسی داریم که علاوه بر هزینه‌های زیاد برای آموزش و پرورش، آثار مطلوب کمتری هم دارد، لذا باید این ساعات را کاهش داده و در عوض به موضوعات مبتنی بر مهارت‌محوری، هنر و فعالیت‌های انگیزشی دانش‌آموزان بپردازیم، البته این موقعیت‌ها خوشبختانه در نظام آموزش و پرورش وجود دارد اما باید تقویت شود.

وی با تاکید بر اینکه رسالت آموزش و پرورش ساختن و فرصت آفرینی موقعیت‌های متعدد یادگیری به عنوان یکی از اساسی‌ترین بندهای سند تحول بنیادین است، گفت: این رسالت مسئولان، مدیران، معلمان و اولیا را بر آن می‌دارد که برای دانش‌آموزان در فعالیت‌های مدرسه و فرا مدرسه موقعیت‌های جدید یادگیری خلق کنند.

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

حسینی با بیان اینکه سقف دانشمندی از دوره بزرگسالی و میانسالی به دوره کودکی تغییر شکل داده است، تصریح کرد: ما امروز دانشمندان خردسالی داریم که اگر به نسبت گذشته مقایسه کنیم مانند دانشمندان بزرگسال به خلاقیت و نوآوری روی آوررده‌اند.

پرهیز از آزمون گرایی و نمره گرایی در دوره ابتدایی

سرپرست وزارت آموزش و پرورش تاکید کرد: امروز رمز توسعه در آموزش و پرورش برای داشتن جامعه‌ای فعال و پویا توجه به آموزش‌های دوره ابتدایی است. لذا جامعه برای رسیدن به توسعه باید به آموزش ابتدایی که اصل و مبناست اهمیت بیشتری دهد؛ ما برای اینکه این‌ها را دریابیم باید از آزمون گرایی و نمره گرایی در این دوره و کلاس‌های تقویتی مکمل و برگزاری امتحان خودداری کنیم و دانش‌آموزان را با ایجاد فرصت‌های مناسبی مثل جشنواره جابر بن حیان به سمت رشد و تعالی هدایت کنیم.

وی با بیان اینکه یکی از برنامه‌های آموزش و پرورش این است که کودکان را به سرعت وارد دوران بزرگسالی کنیم، گفت: جشنواره‌هایی از این دست فرصت‌های انگیزشی و هنری را فراهم می‌کند تا دانش‌آموزان متناسب با علاقه و تلاش‌شان شکوفا شوند و مشارکت جامعه هدف را نیز به سمت خود جذب کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سامانه سماح

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل

استفاده از نویگیشن ایرانی در جراحی ستون فقرات

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل

برپایی ۱۲ نمایشگاه موضوعی دفاع مقدس

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس و جبهه مقاومت افزود: تاریخ نشان می‌دهد در دو قرن گذشته همواره شاهد تجزیه کشور بوده‌ایم که گاهی با حمله نظامی بیگانگان رخ داده یا همانند زمان پهلوی بر اثر بی لیاقتی رژیم وقت از ایران جدا شده است، ولی جنگ تحمیلی هشت ساله در یک کشور تازه انقلاب کرده بسیار متمایز بود و در این جنگ ما در مقابل ۳۵ کشور ایستادیم و پیروزی در آن با سه ضلع اسلام، رهبری و مردم تحقق یافت. رئیس ستاد بزرگداشت هفته دفاع مقدس سپاه تهران بزرگ گفت: اگر خدای نکرده جنگی رخ دهد جوانان امروز ما همچون دفاع مقدس نیز همچنان پای کار هستند همانطور در مسئله شهدای مدافع حرم شاهد رشادت‌های نسل امروز هستیم. وی «پیشرفت و پیروزی در سایه مقاومت» را شعار امسال برنامه‌های سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ در هفته دفاع مقدس اعلام کرد و گفت: نمایشگاه‌های سپاه تهران در ۱۲ نقطه اصلی تمرکز دارد که مهم‌ترین آن‌ها دریاچه شهدای خلیج فارس، بوستان ولایت، پارک آزادگان، میدان امام حسین، برج میلاد و پارک دانشجو خواهد بود و قشر‌های مختلف بسیج و سپاه نیز نمایشگاه‌های محلی دارند. رئیس ستاد بزرگداشت هفته دفاع مقدس سپاه تهران بزرگ برپایی کاروان‌های هنری و تئاتر‌های نمایشی، فضاسازی‌های مناسب در سطح شهر و سخنرانی در مدارس، مساجد و بسیج ادارت را از دیگر برنامه‌های این هفته بر شمردو گفت: عملیات‌های بدر، کربلای ۳ و ۴ و ۸ نیز بازسازی می‌شوند. وی دیدار با ۲۰۰۰ خانواده شهدا از جمله شهدای مدافع حرم و اقلیت‌های دینی، برگزاری یادواره‌های شهدا و طرح‌های محرومیت زدایی، اهدای سبد کالا به نیازمدان و محرومان و برگزاری همایش عاشوراییان در روز ۳۱ شهریور را از دیگر برنامه‌های سپاه محمد رسول الله (ص) تهران در هفته دفاع مقدس برشمرد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 روز قبل
این در حالی است که هزینه لباس فرم دانش‌آموزان دختر و پسر در مناطق مختلف متفاوت است. ما این هزینه را به سختی پرداخت کردیم اما واقعا لازم است هر سال لباس و روپوش دانش‌آموزان تغییر کند. «مادر یک دانش‌آموز دختر پایه سوم ابتدایی هم درباره هزینه‌های جانبی مدرسه فرزندش می‌گوید: «پارسال لباس فرم مدرسه آبی روشن بود امسال آبی تیره است. زهرا مظفر تأکید می‌کند: ما بخشنامه ساماندهی لباس فرم دانش‌آموزان را تدوین و به استان‌ها ابلاغ کردیم. البته در خرید لباس فرم خانواده‌ها نباید پولی را به مدرسه بدهند و این مبلغ به حساب تولیدی ریخته می‌شود.
اصفهان امروزاصفهان امروز1 روز قبل
۲۵ شهریور ۱۳۹۸, ۱۶:۲۰ / کد خبر:۷۵۲۴۲ مسئول امور فرهنگی و روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کاشان گفت: ساعت کار اماکن تاریخی زیرپوشش این اداره از امروز، ۲۵ شهریورماه تغییر کرده است. به گزارش ایرنا، عباس متولی در این زمینه اظهار داشت: ساعت مراجعه و بازدید از اماکن تاریخی- فرهنگی زیرپوشش اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان کاشان از ساعت ۹ تا ۱۸ عصر خواهد بود. او مجموعه‌های باغ‌موزه فین کاشان، خانه تاریخی بروجردی‌ها و محوطه باستانی سیلک را ازجمله اثرهای تاریخی- فرهنگی پربازدید زیرپوشش میراث فرهنگی در این شهرستان برشمرد. مسئول روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کاشان یادآور شد: آمار بازدید از اماکن گردشگری این شهرستان در سال جاری به بیش از یک‌میلیون نفر می‌رسد.

دیدار علی عسکری با خانواده شهید حججی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

پاسخ به اعتراضات به‌حق کارگران هپکو ضرب و شتم آنان بود؟

خبری16 ساعت قبل

قطع همکاری برانکو با تیم الاهلی عربستان

خبری20 ساعت قبل

پیگیری علت وقوع حادثه برق‌گرفتگی برای عماد در ورزشگاه آزادی

خبری20 ساعت قبل

ارائه خدمات به کشاورزان و روستائیان از طریق اپلیکیشن

تابناکچند ثانیه قبل

سرنوشت ۲ شرور خط خطی پایتخت +عکس

فردا نیوز1 ساعت قبل

وضعیت وخیم دانشمند برجسته ایرانی در زندان آمریکا/ وزارت خارجه برای آزادی دکتر سلیمانی چه کرده است؟

میزان‌آنلاین1 ساعت قبل

اکبر رحمتی بازیگر «خروج» حاتمی‌کیا شد/هفته آینده برای فیلمبرداری راهی گچساران می‌شوم

میزان‌آنلاین1 ساعت قبل

از «نامه سرگشاده ۱۱ نفر از کارشناسان وزارت مالیه به وزیر مالیه» تا «اعلام رئیس جدید تعزیرات حکومتی»

تابناک1 ساعت قبل

از اولین درخشش اصغر فرهادی تا اشتباه ابراهیم حاتمی‌کیا در دوره دانشجویی

خبرآنلاین1 ساعت قبل

سود سال ۹۷ سهام عدالت آبان ماه پرداخت می‌شود

ایلنا1 ساعت قبل